dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEMODERATOR FORUM Avatar netbet
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2.302

    Domyślnie garaż z płyt betonowych w rogu działki?

    witam...

    nic mądrego googlaka nie odpowiedziała wiec pytam:
    - jak to jest z postawieniem garażu z płyt betonowych w rogu działki?
    można? nie można?

    chcę taki jakiś koło 36m2....

    pozdro
    NETbet

  2. #2

    Domyślnie

    Chodzi ci o garaż blaszany/drewniany na płytach betonowych ?
    Bo inaczej nie mogę tego rozszyfrować

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kalio
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Krzyżacka ziemia
    Posty
    1.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    36 bez pozwolenie nie ma opcji chyba ze blaszka na betonie

    25m2 zgłoszenie
    35m2 - mozesz sprobować uzupełnienie zagrody czy siedliska

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar BigPiotr
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Dzielnica
    Stara Huta
    Posty
    435

    Domyślnie

    Cytat Napisał kalio Zobacz post
    36 bez pozwolenie nie ma opcji chyba ze blaszka na betonie

    25m2 zgłoszenie
    35m2 - mozesz sprobować uzupełnienie zagrody czy siedliska
    Błędną odpowiedź przypiszę czasowi wpisu

    Garaż zawsze i w każdej postaci oraz bez względu na powierzchnię wymaga pozwolenia na budowę.
    Inne formy "tworów" pod którymi (w których) można później chować samochód to partyzantka (bardzo często uprawiana w Polsce)

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kalio
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Krzyżacka ziemia
    Posty
    1.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał BigPiotr Zobacz post
    Błędną odpowiedź przypiszę czasowi wpisu

    Garaż zawsze i w każdej postaci oraz bez względu na powierzchnię wymaga pozwolenia na budowę.
    Inne formy "tworów" pod którymi (w których) można później chować samochód to partyzantka (bardzo często uprawiana w Polsce)
    art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
    1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
    a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,

    Według ustępu 2 artykułu 29 :
    Obiekty nie wymagajace pozwolenia na budowę:
    - Wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500m2 powierzchni działki.
    Również na w/w obiekty nie jest wymagane zgłoszenie, wyjatek stanowią obiekty w rodzinnych ogrodach działkowych o pow. zabudowy do 25m2 w miastach i 35m2 poza granicami miast.
    To tyle jeśli chodzi o prawo budowlane.
    Na upartego można "stalowy składzik" jakim jest garaż potraktować jako elementy małej architektury (punkt 22 w/w paragrafu Prawa Budowlanego) i również nie wymaga ani pozwolenia ani zgłoszenia.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar atsyrut
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Sochaczew
    Kod pocztowy
    96-500
    Posty
    1.462
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    i mi się tak wydaje że blaszak można postawić na działce i nie będzie to przestępstwem....
    Tynki cementowo wapienne z kwarcem gotowe pod malowanie - ku przestrodze

    https://picasaweb.google.com/1042919...PvM7drD2YHxlQE

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    masseffect

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-187
    Posty
    5

    Domyślnie

    Też mi się wydaje, że blaszany garaż można postawić bez zezwolenia, ale pewna nie jestem...

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar BigPiotr
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Dzielnica
    Stara Huta
    Posty
    435

    Domyślnie

    Cytat Napisał kalio Zobacz post
    art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
    1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
    a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,

    Według ustępu 2 artykułu 29 :
    Obiekty nie wymagajace pozwolenia na budowę:
    - Wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500m2 powierzchni działki.
    Również na w/w obiekty nie jest wymagane zgłoszenie, wyjatek stanowią obiekty w rodzinnych ogrodach działkowych o pow. zabudowy do 25m2 w miastach i 35m2 poza granicami miast.
    To tyle jeśli chodzi o prawo budowlane.
    Na upartego można "stalowy składzik" jakim jest garaż potraktować jako elementy małej architektury (punkt 22 w/w paragrafu Prawa Budowlanego) i również nie wymaga ani pozwolenia ani zgłoszenia.
    Cieszę się, że się poprawiłeś i zilustrowałeś cytatem moją wypowiedź.
    W żadnym wypadku stalowy blaszak nie jest elementem małej architektury, a nazwany garażem to już podlega pod samowolę. Nadzór budowlany jest na to szczególnie wyczulony.
    Stawianie elementów małej architektury też trzeba zgłaszać w urzędzie więc jak napiszesz, że to blaszak sprzeciw będzie na 200%
    Nic dodać nic ująć - garaż zawsze z pozwoleniem.
    Ostatnio edytowane przez BigPiotr ; 14-10-2013 o 09:41

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar BigPiotr
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Dzielnica
    Stara Huta
    Posty
    435

    Domyślnie

    Cytat Napisał masseffect Zobacz post
    Też mi się wydaje, że blaszany garaż można postawić bez zezwolenia, ale pewna nie jestem...
    Źle się wydaje. Nie można.
    Mylicie wszyscy to, że każdy stawia i rżnie głupa bo nadzór nie sprawdza od tego co pytał założyciel wątku: "Czy można?"

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Kendra

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    1.987

    Domyślnie

    a inna kwestia.. " w rogu" tzn 3 m od każdej z granic tak?

  11. #11

    Domyślnie

    Big Piotr ma rację, każdy garaż wymaga PNB

    Ale jak nazwiesz budowlę w płyt betonowych budynkiem gospodarczym to możesz na zgłoszenie (zgodnie z przepisami przytoczonymi przez Kalio, czyli 25m2 ....)
    Jak w zgłoszeniu wrysujesz w rogu działki to będzie sprzeciw, musisz się odsunąć o 3 m od każdej z granic (jak elewacja z oknem to o 4m), dotyczy to każdej budowli, czy to blaszanej czy też altanki


    pozdrawiam
    Moja Marysia

    Dom z poddaszem użytkowym, ukończony i zamieszkały w 2012 roku, powierzchnia po podłogach 180, ogrzewane prawie 160 (po podłogach). Ściany silikat, styropian 15 cm, 0,38. Okna dwuszybowe, podłoga 12 cm 0,38. Poddasze, skosy 30 cm, sufit 45 wełny 0,39. Ogrzewanie: w 2019 roku nawrócony z ekogroszku, PC PW Nibe AMS 10-12, HK200S. PV 9,66 kWp

  12. #12

    Domyślnie

    W praktyce wygląda to tak, że na każdej działce budowlanej staje najpierw garaż blaszany. Nikt żadnych pozwoleń ani zgłoszeń nie robi. I to garaże stawiają nawet w granicach działek

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Potwierdzam, że każdy garaż jest na pozwolenie. Jeśli pytasz czy można ze względów na przepisy, to nie można. Jeśli pytasz czy da się obejść - wg mnie nie, ale Polacy dużą fantazję mają. Co najwyżej grozi kara rozebrania i mandat.
    A kontener na budowę jest obiektem tymczasowym związanym tylko z budową, podobnie np zewnętrzne wc. Po zakończeniu budowy musi zniknąć.
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kalio
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Krzyżacka ziemia
    Posty
    1.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Wystarczy postawić wiatę i ją po 6m obić - bo wieje

    i 3m jak nie ma okien

    lub bez okien przy granicy za pozwoleniem sąsiada

  15. #15

    Domyślnie

    Ale czym obić ? Mam wiatę 25 m , bez ścian. Jak wiata jest większa i są ściany to już potrzebne jest pozwolenie.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Kendra

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    1.987

    Domyślnie

    nie przypominam sobie zeby prawo budowlane zezwalało na zmianę minimalnych odległości usytuowania budynków "za pozwoleniem sąsiada" - niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.
    a co zrobisz jak Ci się sąsiad zmieni albo jak sąsiadowi się odmieni? wezwie NB i będziesz przenosić "garaż" - zwał jak zwał - majac już pięknie rozplanowaną działeczkę..

  17. #17

    Domyślnie

    A ja ma takie pytanie troche przewrotne i proszę mnie naprostować jeśli się mylę.

    Na środku działki postawie sobie ogrodzenie o wysokości 2m i ogrodze nim powierznie np 30m2 z wejsciem o szerokości powiedzmy 3m. Ogrodzenie zrobie sobie z płyt betonowych z słupkami zakopanymi w ziemie ale nie zabetonowanym. Na koniec bo mam taki kaprys miedzy tym położe sobie blachodachówke wystającą z każdej strony za płot po jakieś 20cm. Jako, że lubie mieć samochód parkowany w bezpiecznym miejscu to będe nim wjeżdżał w to podwójne ogrodzenie. Pytanie czy ktoś się może doczepić to tego ze lubie parkować samochów w bezpiecznym miejscu?

  18. #18

    Domyślnie

    A czepiał byś się sąsiada jeśli by wybudował w ten sposób co ty np "baze" dla firmy transportowej ? On tylko parkuje tylko kilka tirów i cysterę z paliwem do nich w bezpiecznym miejscu .

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał gti11 Zobacz post
    A czepiał byś się sąsiada jeśli by wybudował w ten sposób co ty np "baze" dla firmy transportowej ? On tylko parkuje tylko kilka tirów i cysterę z paliwem do nich w bezpiecznym miejscu .
    myśle, że żaden tir nie zmieści się w 2m.
    a poza tym czy on by te tiry i cysterny trzymał pod gołym niebem czy pod dachem dla wpływu na moje samopoczucie nie miało by znaczenia.
    Ostatnio edytowane przez Magik Cz-wa ; 17-10-2013 o 12:05

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rakgrzech

    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    130

    Domyślnie

    dobre. podoba mi się ten pomysł z płotem
    Ale niestety prawo jest interpretowane przez urzędników. i nie ważne co budujesz ale ważne co wyszło.
    I choć być kopał i murował piwnicę w powietrzu to i tak wyjdzie budynek.

    Ale. Teraz takie rzeczy wystarczy zgłosić do NB. Wiec robisz skromną dokumentację wysyłasz listem poleconym i budujesz. Jeśli w dokumentacji nie będzie rażących naruszeń to nie będzie im się chciało ruszyć palcem. I nawet jeśli po latach będą chcieli się przyczepić to im pokażesz dowód nadania. A jak sąsiad będzie miał obiekcję to mu prawdę powiesz. Że jest zgłoszone w NB.

    Chcesz 35m2. Dokumentację robisz 25m2 a do budowy używasz "odpowiedniej" miarki tak aby wyszło 25m

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony