dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Oświetlenie w ogrodzie

    Planuję wykonanie oświetlenia w ogrodzie, ale na początek tej jesieni chciałbym oświetlić kółko/klomb na środku podwórka i zastanawiam się jak ułożyć instalację elektryczną. Do klombu mam odprowadzony kabel, źródło zasilania będzie w punkcie, od którego kabel do klombu wynosi z 15 metrów. Chciałbym całe oświetlenie wykonać w oparciu o napięcie bezpieczne, czyli 12 V z użyciem reflektorów LED dla oszczędności energii.

    Teraz pytanie, co zastosować, aby napięcie 230 V zapodawać na reflektory, jako napięcie bezpieczne, czyli 12 V? Potrzebny jest transformator (tylko, jaki wybierać zasilacz elektroniczny czy zwykły oparty na transformatorze wystarczy) jak to przy lampkach LED 12V, które zasilane są źródłem napięcia z gniazdka, ale przy użyciu transformatorka, który zapodaje 12 V.


    Generalnie planuję zastosować na razie 3 reflektory 2 na klomb i jeden po drodze na modrzew jeszcze. Jak więc transformator powinienem sobie wybrać, aby te 3 reflektorki obsłużyć napięciem 12 V - muszę wyliczyć, jaki będzie łączny pobór mocy i tym się kierować? Planuję, aby w przyszłości może z tej instalacji oświetlać coś jeszcze.
    O czym jeszcze powinienem pamiętać wykonując taką instalację, czyli zapodając 230 V na transformator, który będzie obsługiwał reflektory napięciem 12 V? Czy jeszcze coś należy w takiej instalacji uwzględnić?

    Nie będzie problemem, jeśli na instalacji zastosuję reflektory np. 2W, a w innym miejscu reflektor 5W. Ważne aby moc zasilacza była odpowiednia czy różne żarówki mogą być problemem w instalacji?

    Inna sprawa to jak łączyć kable? Są koszulki termokurczliwe osobne na żyły i jedna na cały kabel. Są też mufy, można też chyba pistoletem z klejem na ciepło zalewać łączone kable, także, co tutaj najlepiej stosować, aby było odpowiednio dobre, jeśli chodzi o łączenie różnych kabli ze sobą, które będą w ziemi? Jest też jakaś taśma wulkanizacyjna, ale nie wiem, co to dokładne jest.


    Jeszcze na koniec gdzie umieścić programator, który załączy lampki przed zasilaczem czy jakiś odpowiedni po zasilaczu? Wydaje mi się, że zaoszczędzę, kiedy zasilacz będzie całkowicie odłączany przez programator, który będzie do sieci podpięty, jako pierwszy?

    Elektrykiem nie jestem, także chciałbym wybrać odpowiedni sposób założenia takiej instalacji stąd moje pytania na forum.

  2. #2

    Domyślnie

    ...jak łączyć kable? Są koszulki termokurczliwe osobne na żyły i jedna na cały kabel. Są też mufy, można też chyba pistoletem z klejem na ciepło zalewać łączone kable, także, co tutaj najlepiej stosować, aby było odpowiednio dobre, jeśli chodzi o łączenie różnych kabli ze sobą, które będą w ziemi? Jest też jakaś taśma wulkanizacyjna, ale nie wiem, co to dokładne jest.
    Może jednak lepiej będzie jak wybierzesz odpowiednią osobę (czyt: elektryka) i jej powierzysz wykonanie tych prac.
    Niewiedza tego, który nie wie, przewyższa wiedzę tego, który wie, ponieważ ten, który wie, nigdy nie wie tyle, ile niewiedzący nie wie.
    Z mądrości kabały

  3. #3

    Domyślnie

    A może trafię na takiego, który zrobi to gorzej ode mnie? Różnie może być. Tu nie chodzi czy dwa kable miedziane czy inne połączyć klejem czy plasteliną, ale jak je zabezpieczyć w tych częściach gdzie będą cięte/łączone z innymi. W domu w ścianie to nie problem, ale na dworze lepie byłoby, aby tam nie podchodziła woda ani wilgoć. Ktoś kto siedzi w tym na codzień dobrze to wie więc szukam porady. Przy okazji sam się czegoś nauczę. To nie instalacja w elektrowni tylko prosta robota na zasadzie dobierz i złóż jak klocki lego.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony