dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 139
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KMI
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Posty
    168

    Domyślnie Dom nie-idealny

    Witam wszystkich budujących i tych, którzy dopiero robią przymiarki

    Od dawna zaglądam na Forum i do cudzych dzienników ale jakoś własnego nie miałem odwagi zaprowadzić. Nastał jednak ten dzień, kiedy wirtualne linie planów budowlanych zaczęły się materializować. Jak ten proces będzie przebiegał i jak się zakończy... no cóż czas pokaże.

    Zacznijmy jednak tradycyjnie od przedstawienia przedmiotu budowlanego zamieszania, czyli projektu.
    Nie będę rozpisywał się na temat biurokracji, bo to temat rzeka i tylko temu można by taki dziennik poświęcić, w zamian za to przejdziemy do ciekawszych aspektów budowania .

    Jedna z licznych koncepcji, ostatecznie została wcielona w plan, który prezentuje się tak:



    ... a tak w środku:


    Rozkład prościutki, w sumie nic dodać nic ująć. To pomieszczenie za kuchnią, to ma być spiżarnia, a raczej podręczny magazynek tego co się nie zmieściło w kuchni, jako że jak widzicie jest dość mała - choć raczej nam wystarczy, z doświadczenia wiem, że im więcej miejsca, tym większy bajzel do sprzątania zostaje, a tego ostatniego jakoś oboje z żoną unikamy )

    ... i na piętrze:


    Na wprost schodów kotłownia, może mało typowo na piętrze ale moim zdaniem same plusy, zdecydowanie krótszy komin, ciepła woda tuż za ścianą łazienki, no i akurat tu wyszło trochę miejsca do zagospodarowania.

    ... na koniec mały rzut oka z lotu ptaka



    Jak widzicie dom ma bardzo prostą budowę, parter z poddaszem użytkowym, zamiast garażu jest wiata przysłaniająca jednocześnie wejście do domu.

    Orientacja budynku została wymuszona przez dość ścisłe sąsiedztwo i raczej wąską działkę. Stąd od południa i wschodu raczej skąpe doświetlenie, za to dom mocno otwarty na zachód, gdzie mam jeszcze kawałek ogródka i niezabudowany widok na okolicę.

    Dom nie jest oczywiście idealny, jedni zwrócą uwagę na za małe to, inni na tamto, cóż niewątpliwie jest to jakiś kompromis pomiędzy tym co chcielibyśmy mieć, a na co możemy sobie pozwolić. A chcieliśmy parterowy domek ale ograniczenie powierzchni zabudowy, zmusiło nas do spiętrzenia budynku.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KMI
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Posty
    168

    Domyślnie

    Walka z urzędami napsuła mi trochę krwi ale to już przeszłość. W wątku "czy w beskidach nikt nie buduje" pisałem już trochę szerzej, tu wspomnę jedynie że poszło o strefę ochrony archeologicznej w której znalazła się nasza działka. Jak się domyślacie, kolejne uzgodnienia, pozwolenia, z pozwoleniem na prowadenie badań archeologicznych ! włącznie, wydanym oczywiście przez samego wojewodę, a jak.
    Nieocenione zasługi w rozwiązaniu tej kwesti dla przemiłej Pani archeolog , która skrzętnie pomogła mi uporać się z problemem, który suma sumarum okazał się nie taki strasznym, jak mogło by się wydawać.
    Tak czy inaczej pozwolenie w końcu wydano, tak z 4-miesiące później niż pierwotnie zakładałem ale co tam. Wydeptana i wyczekana decyzja administracyjna powędrowała migiem na półkę, a my zamiast zabrać się za budowę..... pojechaliśmy na wakacje ! bo to sierpień był akurat. Kto wie czy będzie nas jeszcze stać na następne

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KMI
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Posty
    168

    Domyślnie

    Każdy kto budował dom wie, że nie jest wcale łatwo znaleźć takich co będą potrafili go zbudować... zbudować dobrze. Jeśli nawet się nam taka sztuka uda, to najprawdopodobniej są już zajęci, tym dłużej im lepszą opinię mają (opinię innych, nie własną, bo to dość poważna różnica). Trochę więc zeszło mi na szukaniu wykonawcy ale mam nadzieję że nie zawiodę się na tym którego znalazłem.
    Żeby nie marnować czasu, zaprosiłem geodetę na działeczkę i zorganizowałem małe zaplecze budowy: buda, prowizorka budowlana na słupie, woda, klopik przyszedł dzień przed wykonawcą.
    A tak prezentowała się działka zanim wpadł na nią koparkowy




  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KMI
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Posty
    168

    Domyślnie

    I nadszedł wreszcie ten dzień !
    Scena przygotowana, rekwizyty gotowe, aktorzy w komplecie: kier-bud, wykonawca, koparkowy i nasza uśmiechnieta Pani z archeo, przygotowana jak grotołaz w pełnym rynsztunku (tylko kasku z lampką jej brakowało ale całe szczęście wyszło słoneczko... później, bo ranek zaczął się deszczowo.

    Kopanie dziury w ziemi to generalnie nudy, więc kilka fotek z poczynań Pani archeolog. Bardzo sprawnej archeolog. Jak śmignęła z aparatem na dach koparki, to się aż chłopaki za telefony chwycili żeby sobie takie zjawisko zdjąć. Wskoczyła, obpstrykała cały wykop ze zdjętym humusem, pomierzyła sobie wszystko, pobiegała trochę z grabkami podnosząc z ziemi co jakiś czas mały okruszek i skwitowała cyt.: "... co za nudy, tu nawet kamieni nie ma, znowu bedę musiała pisać sprawozdanie o niczym". Uff ulżyło mi, bo w międzyczasie pokazała mi jakąś mikroskopijną część dachówki, trochę większą niż mój paznokieć u małego palca, podobno średniowieczna.



    Koparkowy mógł ruszyć na poważnie z wykopem i nie zagłębiając się specjalnie trafił na skałę, technicznie rzecz biorąc to właściwie zwietrzelina i to mocno zagliniona ale znaczy się że podłoże skalne już tuż, tuż.



    Potem przyszedł czas na drenaż i podbudowę z tłucznia, bez którego chyba wszyscy byśmy się w tej glinie potopili, tym bardziej że kolejny dzień znowu zaczął się deszczowo.



    I tak zakończył się 2-dniowy tydzień na budowie, reszta w przyszłym tygodniu, zapowiadają ładną pogodę, mam więc nadzieję że pod koniec będzie gotowy fundament.

  5. #5

    Domyślnie

    Witam, widzę lokalizacje Bielsko-Biała mam tam rodzinę i często bywam. Ja buduję w opolskim. Będę zaglądał, powodzenia.
    Dom na płycie - dziennik budowy i komentarze.

    Dom parterowy, płyta fundamentowa 20 cm na XPS 20 cm 15x10 m, ściany Porotherm 25 + styropian 25 cm, okna PVC dwuszybowe, strop wełna Isover 45 cm, rekuperator Itho, gruntowa PCi Ochsner GMSW 11 (8,2kW), DZ 3x150 m poziomo, podłogówka, Tauron G12w. Fotowoltaika - moc modułów 8175 W.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KMI
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Posty
    168

    Domyślnie

    Zapraszam w odwiedziny, będzie mi bardzo miło.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    inwestorbb

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    BB
    Posty
    185

    Domyślnie

    Cytat Napisał KMI Zobacz post
    Witam sąsiada.

    Te zdjęcia przywołują wspomnienia. Glina, kamienie, łupek, koparka, błoto rozjazdy i ogólna masakra.

    Pogoda dopisuje ... działajcie
    Ostatnio edytowane przez inwestorbb ; 22-10-2013 o 07:17

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar amglad1
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    NADMORZE
    Posty
    1.615
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    i ja sie witam - ściana z samymi oknami- miodzio...
    jak dużą macie działke - bo widzę, że dookoła sami sasiedzi a okna macie spore, ludziska nie bedą Wam zaglądac?- tak to ze zdjęć wygląda....
    pozdrawiam życząc dużo dobrych decyzji i jak najmniej kompromisów
    am glad

  9. #9

    Domyślnie

    ciekaw jestem projektu płyty fundamentowej. czy te szerokie przeszklenia zostały jakoś uwzględnione i płyta w narożnikach poszerzona?
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KMI
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Posty
    168

    Domyślnie

    Cytat Napisał amglad1 Zobacz post
    ...jak dużą macie działke - bo widzę, że dookoła sami sasiedzi a okna macie spore, ludziska nie bedą Wam zaglądac?
    Działeczka jest bardzo mała (720m2) i dom się tak na styk na niej mieści. Co do okien, to te wielkie przeszklenia na parterze są od strony gdzie nie ma zabudowy. Jest nasz ogródek, potem droga wewnętrzna i dopiero działka i to niezabudowana. Oczywiście pewnie nie zawsze taka będzie ale trzymamy kciuki żeby jak najdłużej nie była Zresztą nawet jak ją zabudują, to i tak dość "oddechu" będzie jeśli chodzi o widok. Pozostałe ściany (te od sąsiadów) mają lub raczej nie mają okien. Od strony wejścia okna są tylko na piętrze, od południa jest tylko gabinet i okno na schodach, a od północy jest tylko okno w kuchni, tak że nie obawiamy się wzroku sąsiadów.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KMI
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Posty
    168

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    ciekaw jestem projektu płyty fundamentowej. czy te szerokie przeszklenia zostały jakoś uwzględnione i płyta w narożnikach poszerzona?
    Nie bardzo rozumiem o co chodzi z poszerzeniem i czego (chętnie odpowiem, tylko proszę o mniej skrótowe pytanie), natomiast jeśli chodzi o krawędź płyty pod oknami, to tak została odpowiednio zazbrojona w tym miejscu, uwzględniając punktowe obciążenie słupami.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KMI
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Posty
    168

    Domyślnie Fundament

    Z fundamentem zmagań ciąg dalszy...

    Na podbudowie z tłucznia i klińca ułożyliśmy warstwę piasku. Lepiej się to zagęszcza, równiejszą powierzchnię otrzymuje, no i będzie gdzie ułożyć wszystkie rury.





    A tu już warstwa izolacji. Pod płytę Synthos XPS 30 Prime S dwie warstwy po 10cm, z przesunięciem łączeń, na boki Genderka Dach/Podłoga EPS200-20cm. Z płyty wesoło sterczą przepusty na instalacje



    Zbrojenie zrobiliśmy z gotowych siatek, ułożenie zbrojenie dolnego i górnego to była naprawdę chwila. Sporo czasu za to zeszło ze zbrojeniem obwodowym i dozbrojeniem pod słupy. Na zdjęciu zbrojenie gotowe do zalania, pompa już się rozkłada na drodze Gruszki musiały wjeżdżać w uliczkę tyłem, przy okazji przybrały trochę tu i tam, że jeszcze wielkiej awantury nie miałem na budowie to cud chyba. Jak ja zazdroszczę Wam wszystkim, którzy macie swoje działki gdzieś na polach, niezabudowane, szerokie, ech. Ostatnio zastanawiałem się jak ja na swoją działkę wepchnę raz jeszcze koparkę, żeby mi posprzątała tą hałdę gliny, będę musiał chyba płot rozebrać i z innej strony wjechać.



    A tu taki mały detal - dystans zbrojeniowy do stawiania na miękkich podłożach, powiem Wam spisały się doskonale, bardzo fajnie się je zakłada, są stabilne i mocne.



    A jakże na koniec... taadaamm i gotowe.



    W internecie zapowiadali deszcz na następny dzień (w trzech serwisach sprawdzałem), ucieszyłem się że nie będę musiał z wężem ganiać i podlewać... no i kicha spadły trzy krople, prognostycy zakichani. Co było robić..... olewam, tzn. podlewam.... w sumie, lubię te robotę.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    inwestorbb

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    BB
    Posty
    185

    Domyślnie

    Jakieś postępy? Gdzie są mury?

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KMI
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Posty
    168

    Domyślnie

    Budowa na wiosnę odżyła. Mury rosną, konto topnieje, zupełnie jak ten śnieg co go nie było
    Na początku trochę się szarpałem z myślami o braku prac w sezonie zimowym ale nie ma tego złego... Zająłem się bardziej pracą własną, żeby było za co budować, a teraz przy lepszej pogodzie przyjemniej odwiedzać budowę i mury tak nie ciągną wody i schnie wszystko szybciej. Jak znajdę chwilę to wrzucę kilka fotek, choć na tym etapie nic spektakularnego się nie dzieje, a las stempli i desek skutecznie zasłania wszystko. Jutro kończę strop, potem mała przerwa, żeby mi nie zadeptali świeżego betonu, niech sobie odleży chwilę zanim wciągną więźbę na niego.
    Wczoraj siedziałem na działce do zachodu słońca, muszę powiedzieć że był spektakularny, pomarańczowo-czerwona poświata w całym salonie (nawet takim zastawionym stemplami) coś bajkowego (prawie jak na tych fotkach u Roberta S.).

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Powodzenia! Też mam kotłownię na górze. Na szczęście p.c. dość cicha.
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KMI
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Posty
    168

    Domyślnie

    Obiecany update.
    Na początek trochę ścian....
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0050.jpg
Wyświetleń:	188
Rozmiar:	92,9 KB
ID:	250970Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0037.jpg
Wyświetleń:	180
Rozmiar:	95,6 KB
ID:	250963Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0041.jpg
Wyświetleń:	171
Rozmiar:	95,7 KB
ID:	250967Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0045.jpg
Wyświetleń:	171
Rozmiar:	97,3 KB
ID:	250971Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0046.jpg
Wyświetleń:	161
Rozmiar:	95,3 KB
ID:	250972
    Na pierwszym zdjęciu główne wejście do domu, reszta widok od strony ogrodu. Kiedy murarze uwijali się przy pracy, naszedł mnie sąsiad, pooglądać zza płotu cóż to się dzieje i tak oto rzecze:
    - No sąsiedzie jeszcze tylko jedna ściana i będzie gotowe.
    Spokojnie staram się wytłumaczyć że to już wszystko, żadnej dodatkowej ściany nie będzie.
    - Jak to nie będzie ? Taka wielka dziura ?
    - Ano dziura, tak sobie umyśliłem.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KMI
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Posty
    168

    Domyślnie

    Po ścianach czas na schody:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0057.jpg
Wyświetleń:	166
Rozmiar:	92,2 KB
ID:	250975Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0047.jpg
Wyświetleń:	159
Rozmiar:	93,9 KB
ID:	250974Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0065.jpg
Wyświetleń:	175
Rozmiar:	95,6 KB
ID:	250976Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0069.jpg
Wyświetleń:	172
Rozmiar:	91,5 KB
ID:	250977
    Za zdjęciach niestety nie widać tego zbyt dobrze, ale schody będą prawie jak dywanowe (z pogiętym spodem) tylko że z betonu (na pierwszym i drugim zdjęciu widać szalunek spodniej strony schodów). Mam nadzieję że będą się dobrze prezentować, bo przez nie zbrojarz mnie dość znielubi za zmitrężony czas na kręceniu zbrojenia. Pewnie tynkarze też będą marudzić, cóż tak to jest jak się chce czegość innego niż wszechobecna sztampa.
    Finalnie ma to wyglądać mniej więcej tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schody widok.jpg
Wyświetleń:	248
Rozmiar:	53,0 KB
ID:	250978

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KMI
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Posty
    168

    Domyślnie

    Skoro są i ściany i schody, przyszedł czas na strop:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0062.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	250981Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0063.jpg
Wyświetleń:	89
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	250982Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0068.jpg
Wyświetleń:	90
Rozmiar:	90,3 KB
ID:	250980Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0066.jpg
Wyświetleń:	80
Rozmiar:	90,9 KB
ID:	250979

    W dzień betonowania trafiła się mżawka, idealna pogoda

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KMI
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Posty
    168

    Domyślnie

    Na koniec coś bardziej optymistycznego... zachód słońca w salonie:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0052.jpg
Wyświetleń:	150
Rozmiar:	92,3 KB
ID:	250983Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0054.jpg
Wyświetleń:	137
Rozmiar:	96,0 KB
ID:	250984Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0055.jpg
Wyświetleń:	128
Rozmiar:	95,6 KB
ID:	250985

    Jest super, o zachodzie słońce wchodzi do samego końca budynku. Przed słońcem w południe będzie chronił jeszcze podwieszony do konstrukcji dachu balkon, więc mam nadzieję, że nie przegrzejemy się.

    Wznowiłem poszukiwania stolarki okiennej i powiem Wam, że wszystko wygląda różowo tylko na pierwszym spotkaniu u sprzedawcy, wtedy oczywiście wszystko się da. Dopiero przy ofercie albo przy dogłębniejszych pytaniach wychodzi że albo się nie da albo coś jest za duże albo zrobią ale po swojemu, a nie tak jak ja bym chciał. Dobrze że konkurencja na rynku spora, znajdę takich co będą w stanie zrobić bez jęczenia. BTW absolutne kuriozum z jakim się spotkałem to propozycja Pani z salonu okien, która stwierdziła że oczywiście zrobią mi drzwi przesuwne jakie chce ale gwarancji mi na nie nie dadzą ??

  20. #20

    Domyślnie

    witaj - życzę powodzenia w szybkiej i bezproblemowej budowie

    piszę, bo chciałam powiedzieć, że szalenie mi się podoba iż pokoje dzieci są większe od Waszej sypialni właśnie tak powinno być
    koloromaniaczka

    _________________________
    na sprzedaż NOWE białe i grafitowe pojemniki Brabantia, idealne do szuflady - mają okienko w pokrywce, jak również drugie dodatkowo na boku
    więcej info na pw


Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony