dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Pako73

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    mikołów
    Kod pocztowy
    43-190
    Posty
    10

    Domyślnie Czy jest potrzebna pompa obiegowa do pieca vailiant ecoTEC VCW

    Witam Wszystkich.
    Jest to mój pierwszy post na tym forum wiec proszę o wyrozumiałość . Mój problem polega na tym. W nowo wybudowanym domu mam zamontowany piec valiana ecoTEC VCW instalator stwierdził że należy dołożyć pompe obiegowa i tak zrobił. Powierzchnia ogrzewanych podłóg to ok. 70m2 pozostałe pomieszczenia posiadaja grzejniki łącznie 7szt. łaczna powierzchnia wszystkich pomieszczeń wynosi 140m2.
    Fachowiec odpowiedzialny za uruchomienie pieca powiedział ze ta pompa jest zbyteczna bo piec ma już w sobie pompę która powinna dać sobie rade. Piec został urochomiony razemz dodatkową pompą ostawioną na najmniejsze obroty (1) . Piec został wstępnie ustawiony na temp. 35 stopni , czujnik - regulator wew. został ustawiony na temp 17 stopni. Po 2 tygodniach użytkowania stwierdziłem ze temperatura w wewnątrz domu wynosi 20 stopni a i piec ewidentnie podgrzewa cały czas wode w C.O. mimo ze czujnik wew. jest ustawiony na 17 stopni. Zadzwoniłe do Pana który uruchamiał piec i kazał mi odłączyć dodatkowa pompe. Po kilkugodzinnej obserwacji stwierdziłem że piec już się nie załacza. Moje pytanie do fachowców czy taka pompa naprawdę jest koniecznie potrzebna do tego modelu pieca
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Skoro kociol na pompe, to kolejna jest zbyteczna. Uzywam kociol gazowy z wbudowana pompa i zadna inna.
    Wg mnie powines miec zestaw z dodatkowa pompa, ale w skrzynce od sterowania podlogowki. W ukladzie jaki masz tzn, podlogowka+grzejniki...
    ...woda wybierze latwiejsza droge czyli mozesz miec uposledzona podlogowke, poniewaz wiekszosc wody moze poplynac prze kaloryfery. Ale to zalezy od oporow ukladu itp. itd.

    Pozdr.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Kol. Pako 73. Źle. Powinieneś mieć za kotłem sprzęgło i dopiero z niego rozjechane poprzez pompę na układ grzejników i pompę z mieszaczem na podłogówkę. Jest o tym pełno w internecie i o problemach złego podłączenia.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Pako73

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    mikołów
    Kod pocztowy
    43-190
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał gersik Zobacz post
    Kol. Pako 73. Źle. Powinieneś mieć za kotłem sprzęgło i dopiero z niego rozjechane poprzez pompę na układ grzejników i pompę z mieszaczem na podłogówkę. Jest o tym pełno w internecie i o problemach złego podłączenia.
    Nie zastosowano sprzęgła . Niestety mimo ze wyłączyłem pompe piec cały czas załancza sie powyżej ustalonej temper. 17 stopni. Posyłam fotki i prosze o wytkniecie błędów i sugestie co zrobić
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF2335.jpg
Wyświetleń:	1094
Rozmiar:	86,7 KB
ID:	219106   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF2338.jpg
Wyświetleń:	735
Rozmiar:	83,8 KB
ID:	219107   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF2339.jpg
Wyświetleń:	738
Rozmiar:	91,7 KB
ID:	219108  

  5. #5

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Pako73

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    mikołów
    Kod pocztowy
    43-190
    Posty
    10

    Domyślnie

    Zadzwoniłem na infolinie do vaillanta i kazano mi po pierwsze zdemontować ta dodatkowa pompe bo może zakłócać prace kotła a nawet go uszkodzić. Dodatkowo kazali zmniejszyć krzywa grzewczą z 1.2 na 1.0. Piec ze względu na to ze jest regulator wew. kazano mi dac na maksa czyli na 75stopni. Wspomnieli tez o tym sprzęgle przed pompą ale ogólnie zalecili ją zdemontować ponieważ ta w kotle da sobie rade. W poniedziałek dam znać czy to pomogło
    Ostatnio edytowane przez Pako73 ; 18-10-2013 o 16:06

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Jeśli masz układ mieszany (grzejniki i podłogówka) to nie może chodzić na jednej pompie i to tej w kotle ponieważ jak ustawisz tem. na kotle odpowiadającą ogrzewaniu podłogowemu to na grzejniki będzie ona za niska i na odwrót, jak na grzejniki dasz wyższą to na podłogę będzie za ciepło. Masz mieć tak jak na schemacie i jest to schemat vaillanta. Chyba że grzejniki są dobrane do temperatury ogrzewania podłogowego.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Pako73

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    mikołów
    Kod pocztowy
    43-190
    Posty
    10

    Domyślnie

    Grzejnki dobrane sa odpowiednio większe niż w standardzie. Jak widać na zdjęciu przed pompą jest zawór trójdrożny który miesza wode z pieca z wodą powracającą z grzejników. Więc woda płynąca do podłogówki powinna być chłodniejsza niż ta w grzejnikach
    Ostatnio edytowane przez Pako73 ; 19-10-2013 o 07:58

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    No to jak wyłączysz pompę w skrzynce to kocioł będzie się wyłączał. Ale o podłogówce zapomnij. Już jaśniej nie można pisać . Zrozum że masz źle poskładaną instalacje i jak byś ją teraz nie ustawiał to będzie zawsze z czymś kłopot.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Pako73

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    mikołów
    Kod pocztowy
    43-190
    Posty
    10

    Domyślnie

    Pompa nie jest w skrzynce tylko pod piecem. Proszę sobie zerknąć na fotki które dołączyłem do poprzedniego wpisu. Wiem ze jak wyłacze pompe to podłoga mi stanie bo będzie robiła opór ( zdążyłem to przetestować). Serwisant z vaillanta i na infolinii vaillanta zalecają żeby ją zdemontować

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Zrobisz jak uważasz . Ściągnąć pompę i zastąpić ją kawałkiem rury to żaden problem najwyżej 15min roboty. Twój dom i twoja instalacja. Zrób jak ci radzi serwisant i napisz o efektach abyśmy mogli się wszyscy uczyć (od serwisantów) jak się robi instalacje.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Pako73

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    mikołów
    Kod pocztowy
    43-190
    Posty
    10

    Domyślnie

    Wiem że mam źle poskładaną instalacje. firma która to robiła ma doświadczenie w c.o i c.w.o , ale chyba nigdy nie robili kotła kondensacyjnego albo robili ale nie mieli upierdliwego inwestora. Zaryzykuje z wyciągnieciem tej pompy i jeżeli będzie gorzej to będą wszystko robili od nowa, aż będzie wszystko grało tak jak powinno Nie podaruje !!!

    Poinformuje na forum o efektach

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    O. K.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pako73 Zobacz post
    Zadzwoniłem na infolinie do vaillanta. (...) kazanono mi dac na maksa czyli na 75stopni.
    ....tak kazali? Wtedy cała idea zysku z kondensacji idzie w las....
    Ostatnio edytowane przez Łukasz80 ; 20-10-2013 o 19:51

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz80 Zobacz post
    ....tak kazali? Wtedy cała idea zysku z kondensacji idzie w las....
    I dobrze kazali. Bo sterownik przejmuje ustawienia kotła.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał gersik Zobacz post
    I dobrze kazali. Bo sterownik przejmuje ustawienia kotła.
    no ale temp. w kotle nie zmieni z tych 75 stopni. Jedynie modulowac bedzie itp.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem twoją wypowiedź. Poczytaj o kotłach i ich sterowaniu. Jeśli sterownik zażąda temp.zasilania 50 oC to kocioł taką poda, a jeśli będzie temperatura na kotle obniżona to wtedy okaże się że kocioł wyłączy się wcześniej i nie dogrzeje wody grzewczej do odpowiedniej tem. Skutkować to będzie niedogrzaniem pomieszczenia i taktowaniem kotła. Ma byc odkręcone na MAX i basta.
    Ostatnio edytowane przez gersik ; 21-10-2013 o 12:34

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Pako73

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    mikołów
    Kod pocztowy
    43-190
    Posty
    10

    Domyślnie

    Tak jak napisałem wcześniej mam ustawiona temp. na maksa czyli na 75 stopni i moim zdaniem sterownik idealnie reguluje kotłem. Kocioł przy temper. 9 w nocy i 13 w dzień nie nagrzewał wody bardziej niż 35 stopni. Dzisiaj wymontowali ta pompę ale na rezultaty będę musiał poczekach aż się ochłodzi temperatura zewnętrzna

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony