Cześć

Obiegową opinię, że "prąd jest najdroższy" znam i to mnie powstrzymuje od zrealizowania mojego pomysłu wymiany kotła na ekogroszek na kocioł elektryczny, np. Kospe EKCO.LN2p.

Dlatego pisze na FM z nadzieją, że odezwą się użytkownicy takiego rozwiązania i podzielą się doświadczeniami.

Oczywiście próbowałem przeczytać mega-wątek „Ogrzewający elektrycznością wystąp”, ale tam jest mowa o dobrze zaizolowanych domach, najczęściej z wentylacją mechaniczną, z pompami ciepła, a mój dom to zupełny standard i do użytkowników takich domów przede wszystkim kieruję moje pytania.

Dom z poddaszem użytkowym (Delta z Dobrych Domów). Kubatura około 780 m3

Ogrzewam go kotłem na ekogroszek o mocy 20 kW z podajnikiem ślimakowym. Zamiast ekogroszkiem palę w nim jednak peletami.
Całość ogrzewania to podłogówka – 160 m2 liczonych po podłodze. Woda w podłogówce odbiera ciepło z kotła przez wymiennik płytowy
CWU mam ze 140 litrowego zbiornik CWU. Latem grzeję w nim wodę grzałką elektryczną i gdybym wcielił w życie mój pomysł, to w sezonie grzewczym także grzałbym ją w ten sposób.

Ocieplenie:
- ściany: gazobeton 24 cm + 15 cm styro
- podłoga na gruncie 12 cm styro
- poddasze - 25 cm wełny
Wentylacja grawitacyjna
Okna PCV dwuszybowe

Bardzo kusząca jest wygoda i prostota takiego rozwiązania. Łatwość sterowania. Brak wymiennika płytowego obniżającego sprawność instalacji z kotłem na eko. Cena kotła. Sądzę, że za kocioł i jego włączenie do mojej instalacji zapłaciłbym nie więcej niż 3,5 tys. zł. Jednym słowem same plusy, poza jednym - koszty użytkowania.

I to jest właśnie moje podstawowe pytanie do praktyków: ile w przybliżeniu wynoszą Wasze roczne koszty takiego ogrzewania? Ja w tamtym sezonie spaliłem 4,2 t peletów za 3 800 zł, co daje 630 zł/miesiąc (sezon grzewczy trwał około 6 miesięcy). Jeśli wraz z kosztami piszecie charakterystykę Waszych domów, będzie można z tego wysnuć jakieś przybliżone wnioski.

Jak sterujecie takim układem? Czy da się wykorzystać dużą bezwładność podłogówki i zapewnić komfort cieplny przez cała dobę (powiedzmy 22 w dzień, 20 w nocy), włączając piec tylko w tańszej taryfie?

Czy Wasze kotły grzeją też cwu?

pozdrawiam z nadzieją na odzew
Darek