dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie

    Mam pytanie, w jaki sposób opieraliście belkę stropową w miejscu gdzie jest komin. Murarz twierdzi, że na kominie, ja słyszałem, że tak się nie powinno robić.
    Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
    Krzysztof

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    To zależy jak wykonany jest komin, jeśli z cegły na płask to możesz spokojnie oprzeć na nim belkę stropu.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Na kominie nie opiera sie stropu. Przed kominem nalezy zrobic wymian do ktorego dojdzie belka stropowa.

  4. #4

    Domyślnie

    Pitbull, napisz, co to jest wymian?

  5. #5

    Domyślnie

    Panowie bez szalenstw. Zadnego kladzenia belek na kominie ani robienia wymianow na stropie. Jezeli belka wypada na kominie to nie daje sie belki ale robi zelbetowa plyte zbrojona w miejscu komina. Komin dylatuje sie od plyty najlepiej welna mineralna. Plyte zelbetowa powinien zaprojektowac konstruktor stropu. A tak w ogole to co jest na projekcie ? Czyzby ktos robil strop bez projektu ? Co tez w tym kraju sie wyrabia...


    D.

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim.
    Dave, w projekcie miałem strop monolityczny,architekt adaptujący projekt zaproponował strop gęstożebrowy. Ponieważ są nieduże rozpiętości belek, stwierdził, że nie trzeba żadnych obliczeń i jego wykonanie to bajka. Rzeczywiście tak by było, gdyby nie te kominy. Rozmawiałem z murarzem, on stwierdził, że opiera belkę na kominie. Coć mi tu się nie zgadzało, z tym co słyszałem - stąd to pytanie.
    Gdzie można coś poczytać o interesującym mnie temacie?
    Pozdrawiam Krzysztof

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Waymian - kawalek belki stalowej, zelbetowej rownoleglej do komina opartej na dwoch sasiednich belkach poza kominem. Do niej moga dojsc i oprzec sie belki ze stropu.

  8. #8

    Domyślnie

    Mam watpliwosci pitbull. Wskutek zastosowania takiego wymianu wzrasta obciazenie belek na ktorych oparty jest wymian. Jesli rozpietosci sa duze (w granicach max. dopuszczalnych) moze okazac sie ze nie wolno tego zrobic. Jesli rozpietosci sa nieduze to moze by sie dalo zastosowac wymian. Ale tak czy siak wypowiedziec powinien sie konstruktor czy ten co zrobil adaptacje projektu. Na kominie nie wolno opierac belek. A to czy trzeba bedzie zrobic plyte zelbetowa czy wystarczy wymian i jakie powinny byc parametry plyty czy wymiana to powinien okreslic (i przeliczyc !) konstruktor.

    D.

  9. #9

    Domyślnie

    Rozumiem o co chodzi, ale nie bardzo wyobrażam sobie jak to zrobić praktycznie, by jeszcze belki były w jednym poziomie. Cyba posłucham rady Dava i zapytam architekta co z tym fantem zrobic, żeby wszystko było ok.
    Dzięki i pozdrawiam

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Zgoda. Ja tylko pisze ze tak mozna zrobic a nie ze trzeba. Kazdy strop powinien byc zaprojektowany i takie rozwiazanie powinno sie w nim znalezc. Bynajmniej to nie jest uniwersalne rozwiazanie m. in. ze wzgleu na rozpietosci i indywidualne cechy i potrzeby jak napisal Dave.

  11. #11

    Domyślnie

    No Panowie na kominie to można sobie usiąść i oglądać krajobrazy ale nigdy nie wolno opierać belek stropowcy.Trzeba to zrobić po Bozemu a nie tak bez myślnie!Nio trzena cos wyśmyslić na miejscu;pewnie zrobiłbym jakąś belkę albo zebro rozdzielcze lub coś innego!I jescze jedno-ale chyba nie zazdroszcze takiego murarza;najlepiej zawczasu sprawdz sobie piony i czy ściany wyższej kondygnacji opierają się na ścianach czy na stropie?Co za fachowcy!!!

  12. #12

    Domyślnie

    Wymian jak najbardziej:
    W moim projekcie wystepowal w dwóch miejscach - po obu stronach wymianu belki stropowe były ułozone podwójnie. Zastosowałem nieco inny strop gęstożebrowy (Leier zamiast Terrivy) - projektant z Leiera zastosował podobne rozwiazanie tj. podwójne belki.
    Oczywiście my tu możemy mędrkowac, ale takie rozwiazanie musi w szczegółach (położenie belek, rozmiary i zbrojenie wymianu) pobłogosławić konstruktor (np. z firmy w której kupujesz strop).
    Bronek

  13. #13

    Domyślnie

    Dziękuje wszystkim za wyjaśnienia, z pewnoscią skonsultuje się z architektem adaptującym projekt. Co do murarza, to jest to solidny i dokładny murarz (sprawdzony i najlepszy we wsi), ale jak widać czasem popełniający błędy (trzeba pilnować). Krzywych ścian jeszcze nie mam i mam nadzieję, że ich nie będzie, gdyż dopiero jutro zabieramy się za ławy.
    Jeszcze raz dzięki i pozdrowienia dla wszystkich.
    Krzysztof

  14. #14
    Guest

    Domyślnie

    Oprzeć na kominie nie można. Przecież jest to oddzielny element konstrukcyjny, który osiada inaczej niż fundament domu. Problem może się pojawić gdy dom nie osiądzie tak samo jak komin... i co wtedy? To chyba oczywiste że coś musi pęknąć. Natomiast dlaczego nie można zrobić wymianu? Na belkach stawia się ścianki działowe to dwie belki nie podtrzymają paru pustaków? U mnie jest wymian na kominie i znakomicie trzyma się to całości! Nie po to kupuje keramzytowy strop teriva żeby sobie teraz tam fundować przy kominie zimny strop lany. Jesli tak to było od razu lany robić na całości

  15. #15

    Domyślnie

    Po odpowiedzia Anonima mam pytanie. U mnie w projekcie ławy w miejscu gdzie ma być komin są poszerzone i tworzą jedną całość, a Anonim pisze, że komin powinien mieć oddzielny fundament, czy u kogoś w projekcie rzeczywiście tak było?

  16. #16

    Domyślnie

    Anonim pisze głupoty. Podstawą, żeby komin "osiadał" równocześnie z całym domem jest wybudowanie go na poszerzonej ławie fundamentowej domu a nie na oddzielnym fundamencie!!!

  17. #17
    Guest

    Domyślnie

    jak jest tak jak piszesz to wydaje mi się że można podeprzeć belkę na kominie o ile jest to do zrobienia technicznie. No przecież to będzie wszystko zbrojone i osiadałao będzie tak samo. Mój komin był osobno bo tak miałem w projekcie i wtedy napewno nie podaprłbym belki na nim

  18. #18

    Domyślnie

    Ludzie, litości!!!
    Nie róbcie takich głupot. Belki podpierać na kominie???

  19. #19

    Domyślnie

    Moje kominy stoją na poszerzonych ławach, więc będa osiadały razem z budynkiem. Kominy stanowią część ścian konstrukcyjnych. Belki stropowe opierają się na kominie.

  20. #20

    Domyślnie

    Dodam, że strop niejako dzieli komin na dwie części: górną i dolną.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony