dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gorny7

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Kalisz
    Posty
    146

    Domyślnie nie idzie ciepła woda -podłączenie bojlera do pieca c.o schemat?

    witam .
    mam taki problem,
    miałem podłączony bojler nitką idącą za zaworem 4drożnym . jak zmiejszałem ciepło na kaloryfery zmniejszało sie też ciepło na bojler.(zielona linia).
    Teraz podłączyłem drugim wyjściem z pieca Żeby szła woda gorąca bezpośrednio na bojler 3/4 22mm (czerwona linia 22)
    Problem jest taki że woda nie chce tam tedy lecieć na bojler rura jest ok 30C.
    Czy problemem może być powrót z grzejników 28mm który jak by wpycha wode pod prąd przez bojler w rure 22 od dołu (żółta strzałka) . bo tam jest rura ciepła(temperatura rury powrotnej z grzejników)

    Czy załążenie tam zaworu zwrotnego(fioletowy zawór) poprawi to ze woda popłynie od pieca do bojlera normalna droga?
    Czy trzeba założyć dodatkowa pompę (narysowałem wirtualne 1,2,3 w którym miejscu? chociaz wolał bym nie dokladać pompy ,wtedy chyba musiał bym tez dołążyć zwrotny na powrocie od grzejników w pobliżu trójnika bojlera i powrotu z grzejników.
    jak to rozwiązać?

    schemat pieca i bojlera

    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...caa5f321d.html


    pozdrowienia gorny7
    gorny7 , był Ekogr. Walendowski 25KW/kuzyn Ardeo/SPP Bolecki , był miał /Płomyk PID , jest Termet Gold Plus

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorny7 Zobacz post
    witam .
    mam taki problem,
    miałem podłączony bojler nitką idącą za zaworem 4drożnym . jak zmiejszałem ciepło na kaloryfery zmniejszało sie też ciepło na bojler.(zielona linia).
    Teraz podłączyłem drugim wyjściem z pieca Żeby szła woda gorąca bezpośrednio na bojler 3/4 22mm (czerwona linia 22)
    Problem jest taki że woda nie chce tam tedy lecieć na bojler rura jest ok 30C.
    Czy problemem może być powrót z grzejników 28mm który jak by wpycha wode pod prąd przez bojler w rure 22 od dołu (żółta strzałka) . bo tam jest rura ciepła(temperatura rury powrotnej z grzejników)

    Czy załążenie tam zaworu zwrotnego(fioletowy zawór) poprawi to ze woda popłynie od pieca do bojlera normalna droga?
    Czy trzeba założyć dodatkowa pompę (narysowałem wirtualne 1,2,3 w którym miejscu? chociaz wolał bym nie dokladać pompy ,wtedy chyba musiał bym tez dołążyć zwrotny na powrocie od grzejników w pobliżu trójnika bojlera i powrotu z grzejników.
    jak to rozwiązać?

    schemat pieca i bojlera

    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...caa5f321d.html


    pozdrowienia gorny7
    witam

    zrób tak jak na schemacie poniżej:
    http://www.defro.pl/serwis/materialy/schemat-instalacji

    zasilanie i powrót z bojlera musi być przed zaworem 4-drogowym - koniecznie!!!

    powodzenia

    pozdrawiam
    ,,,,

  3. #3

    Domyślnie

    Tyle jest w sieci schematów i porad , fachowych porad , a Ty zrobiłeś takiego "bubla".
    Napracowałeś się , posiałeś kasę na materiały i robociznę - szkoda.
    Kolega dobrze radzi i jest to jedno z wielu prawidłowych i działających rozwiązań.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gorny7

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Kalisz
    Posty
    146

    Domyślnie

    Panie mark instalacja juz była to jest przeróbka . .schemat z defro na pewno jest dobry ale napisałem wyjście na bojler wychodzi teraz z drugiego wyjścia w piecu czyli teraz w ogóle nie idzie przez 4 drożny. chodzi o konkretne porady do istniejacej już instalacji nie jak zrobić instalacje od podstaw i jak jesteś fachowcem to gadaj konkretnie i odnieś się do pytania
    gorny7 , był Ekogr. Walendowski 25KW/kuzyn Ardeo/SPP Bolecki , był miał /Płomyk PID , jest Termet Gold Plus

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Bo "Polak" potrafi albo mądry po szkodzie. Zauważcie panowie że bardzo rzadko ktoś najpierw pyta a później wykonuje. Musisz go puścić przez pompę
    Ostatnio edytowane przez gersik ; 26-10-2013 o 11:47

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorny7 Zobacz post
    Panie mark instalacja juz była to jest przeróbka . .schemat z defro na pewno jest dobry ale napisałem wyjście na bojler wychodzi teraz z drugiego wyjścia w piecu czyli teraz w ogóle nie idzie przez 4 drożny. chodzi o konkretne porady do istniejacej już instalacji nie jak zrobić instalacje od podstaw i jak jesteś fachowcem to gadaj konkretnie i odnieś się do pytania
    Najprościej i najmniej inwazyjnie podłącz wyjście zasobnika CWU z powrotem do kotła, ale z pominięciem zaworu 4D (za zaworem). Jeśli w trybie pracy grawitacyjnej nie będzie dogrzewało kotła w rozsądnym czasie to bez pompy CWU się nie obejdzie. Niemniej, i tak musisz podłączyć wyj z bojlera z powrotem kotła (bezpośrednio)..
    Masz konkretnie
    Powodzenia
    Ostatnio edytowane przez mark3k ; 26-10-2013 o 13:59

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał mark3k Zobacz post
    Najprościej i najmniej inwazyjnie podłącz wyjście zasobnika CWU z powrotem do kotła, ale z pominięciem zaworu 4D (za zaworem). Jeśli w trybie pracy grawitacyjnej nie będzie dogrzewało kotła w rozsądnym czasie to bez pompy CWU się nie obejdzie. Niemniej, i tak musisz podłączyć wyj z bojlera z powrotem kotła (bezpośrednio)..
    Masz konkretnie
    Powodzenia
    witam

    mark3k dobrze ci radzi
    zasilanie bojlera jest ok. - "z drugiego wyjścia w piecu"
    natomiast powrót z bojlera do kotła musi być albo bezpośrednio do kotła - jeżeli masz jeszcze jakieś wyjście na dole kotła, a jak nie masz takiego "ekstra" wyjścia, wstaw trójnik na rurze powrotnej do kotła - koniecznie za zaworem 4-drogowym
    napewno nie obejdzie się bez dodatkowej pompy i zaworu zwrotnego, bo jeżeli chcesz grzać grawitacją - to jak w kotle zgaśnie i obniży się temperatura w instalacji c.o. poniżej temperatury c.w.u. w bojlerze to zacznie się grawitacją wychładzać, no chyba że będziesz zamykał każdorazowo po nagrzaniu zaworem kulowym

    pozdrawiam
    ,,,,

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał mar1973 Zobacz post
    napewno nie obejdzie się bez dodatkowej pompy i zaworu zwrotnego, bo jeżeli chcesz grzać grawitacją - to jak w kotle zgaśnie i obniży się temperatura w instalacji c.o. poniżej temperatury c.w.u. w bojlerze to zacznie się grawitacją wychładzać, no chyba że będziesz zamykał każdorazowo po nagrzaniu zaworem kulowym

    pozdrawiam
    Niekoniecznie. Może na grawitacji zastosować zawór zwrotny mosiężny z klapka plastikową i sprężynką. Sprężynkę wyrzucamy, a zawór montujemy w pozycji pionowej (między wyjście z kotła, a wejście do bojlera). Grawitacja zachowana, zaworek zwrotny działa a opory zmodyfikowanego zaworka znikome.
    Powinno funkcjonować bezproblemowo.
    Pozostała przeróbka (czyli pompa CWU) tak jak napisałem wcześniej.
    Pozdrawiam.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gorny7

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Kalisz
    Posty
    146

    Domyślnie

    Cytat Napisał mark3k Zobacz post
    Jeśli w trybie pracy grawitacyjnej nie będzie dogrzewało kotła w rozsądnym czasie to bez pompy CWU się nie obejdzie. Niemniej, i tak musisz podłączyć wyj z bojlera z powrotem kotła (bezpośrednio)..
    Masz konkretnie
    Powodzenia
    zakladam pompe
    masz na myśli pompę C.O a nie CWU
    Wystarczy zalożyć w pozycji "1" czyli między piecem a bojlerem? nie ruszając już powrotu z bojlera niech sobie idzie przez 4 drożny , bez zadnych zwrotnych?
    czemu musi być koniecznie za zaworem powrót z bojlera?
    Ostatnio edytowane przez gorny7 ; 26-10-2013 o 19:58
    gorny7 , był Ekogr. Walendowski 25KW/kuzyn Ardeo/SPP Bolecki , był miał /Płomyk PID , jest Termet Gold Plus

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorny7 Zobacz post
    zakladam pompe
    masz na myśli pompę C.O a nie CWU
    Wystarczy zalożyć w pozycji "1" czyli między piecem a bojlerem? nie ruszając już powrotu z bojlera niech sobie idzie przez 4 drożny , bez zadnych zwrotnych?
    czemu musi być koniecznie za zaworem powrót z bojlera?
    witam

    nie kombinuj, zrób wg przesłanego schematu (próbować możesz, twoja kotłownia, pieniądze i czas)
    zrobione jak proponujesz nie będzie działać
    bez zaworu zwrotnego - grawitacyjnie będzie wychładzać

    pozdrawiam
    ,,,,

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Kolego a to oznaczone krzyżykiem w kółku między piecem a zaworem 4D ( na rurze 28 wyrysowanej na czerwono ) to co to jest?
    Ostatnio edytowane przez kobra64 ; 27-10-2013 o 01:09
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorny7 Zobacz post
    zakladam pompe
    masz na myśli pompę C.O a nie CWU
    Wystarczy zalożyć w pozycji "1" czyli między piecem a bojlerem? nie ruszając już powrotu z bojlera niech sobie idzie przez 4 drożny , bez zadnych zwrotnych?
    czemu musi być koniecznie za zaworem powrót z bojlera?
    Patrząc na schemat który załączyłeś i jeśli tak masz podłączony zawór 4D w instalacji, to ja się zastanawiam jak Ci ten układ w ogóle grzeje?
    Pompa CO i CWU to takie same pompy czyli obiegowe (chyba pomyliłeś z pompą cyrkulacyjną w obiegu zamkniętym do utrzymania ciepłej wody przy punktach odbioru)
    Zrobisz jak postanowiłeś, ale oby to nie była kolejna nie przynosząca efektu praca.

    Do kobra64:
    To w kółku to chyba pompa CO. To podłączenie jest całe skopane ( w mojej ocenie oczywiście).
    Ostatnio edytowane przez mark3k ; 27-10-2013 o 07:25

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał mark3k Zobacz post
    ....

    Do kobra64:
    To w kółku to chyba pompa CO. To podłączenie jest całe skopane ( w mojej ocenie oczywiście).
    Właśnie dlatego pytam, że sądzę że to jest istniejąca pompa CO. W takim wypadku z mieszacza zrobili mu rozdzielacz i to nie mający prawa dobrze działać.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gorny7

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Kalisz
    Posty
    146

    Domyślnie

    Kobra nie wiem czy rozdzielacz
    dla lepszego pogladu zdjęcia po kolei od góry w prawo
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...d955f66c5.html

    1 uklad pogladowy prawidlowo zrobiony
    2 góra prawo mój stary (wszytko chodziło bez problemu jedynie przy zmniejszeniu ciepła zaworem 4 droznym na grzejniki zmniejszało się na bojler)
    3 dół lewa , po przeróbce w tej chwili (pociągnięcie drugim wyjściem z pieca powrót z bojlera nie ruszany- woda cofa sie od dołu w bojler nie idzie w gore z pieca do bojlera)
    zllelony oznaczenie przed bojlerem (zawór elektromagnetyczny -zamyka obwód do bojlera)
    4 chce dołozyć najpierw pompe między piecem a bojlerem czarny trójkąt (zielone- zawór elektromagnetyczny zamyka wejście do bojlera)

    zawór E, zastępi zawór zwrotny) zawór i pompa podłączone razem sterownikiem. Wyłaczenie pompy i zaw E zamyka obwód .
    cel temperatura ustawiona na załaczenie pompy i zawory np 40c spadnie poniżej pompa przestaje chodzić i zawór zamyka obwód w bojlerze . do bojlera dochodzi woda nie niższa ni 40C i nie wychładza juz nagrzanej wody przy wygaszaniu pieca

    Panowie będzie chodzić ?
    gorny7 , był Ekogr. Walendowski 25KW/kuzyn Ardeo/SPP Bolecki , był miał /Płomyk PID , jest Termet Gold Plus

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Prawdopodobnie tek ale pod warunkiem że pompa na bojler będzie słabsza od pompy na grzejniki i powrót do zaworu 4d nie będzie dławił ( za mała średnica). Nikt ci nie da na to gwarancji. Zrób tak jak się należy ( czyli zgodnie z pierwszym schematem) i nie będziesz miał problemów.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Na tym poprzednim rysunku wychodziło, że masz pompę CO przed 4D - wtedy byłby rozdzielaczem. A tak jak rysujesz propozycje pójdzie, ale w sposób niesterowalny. Pompa CO będzie wymuszać przepływ przez bojler, jeżeli ten planowany zawór się otworzy ( będzie ciągnąć przez 4D z powrotu, więc i z bojlera ). Nie rozumiem, dlaczego tak się opierasz przed wycięciem i zaślepieniem jednej rurki i wstawieniem kawałka drugiej, żeby zrobić zgodnie ze sztuką.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gorny7

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Kalisz
    Posty
    146

    Domyślnie

    dzieki za odpowiedz jak nie bedzie szło dobrze tylko z pompa, to wepne sie za rozdzielacz , wiadomo koszty. Jeszcze jedno pytanie czy rury można ciąć awaryjnie szlifierka cienka tarczą?
    gorny7 , był Ekogr. Walendowski 25KW/kuzyn Ardeo/SPP Bolecki , był miał /Płomyk PID , jest Termet Gold Plus

  18. #18

    Domyślnie

    A dlaczego nie można ciąć? Nie ma przeciwwskazań.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gorny7

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Kalisz
    Posty
    146

    Domyślnie

    ok pompa zainstalowana jak na zdjęciu 4 czyli na drugim wyjściu między bojlerem a piecem na pionowej rurze . wszystko chodzi ok
    Sam założyłem tą pompę. Cięcie gumówka przetestowałem i raczej odpada chyba ze było by to przy ścianie bo robi troche zadziorów i trzeba by dokladnie obrobić żeby spasować z kielichem, a propo jak tniecie ruru które idą przy ścianie?
    Kupiłem w Lerua Mer. takie małe guwienko za 10 zl do ciecia rur 15-22 nie jest to szczyt techniki bo nie ma rączki ale daje rade w sporadycznych wypadkach. jedno cięcie na pionowej rurze po dokładnym zwymiarowaniu i wpasowanie w złączke miedziana , lutowanie tez wyszło nie źle bo było z góry może pod góre było by gorzej..
    Przy samym lutowaniu cyne przykladacia z jednej strony rury czy z dwóch stron, a może objęzdzacie drucikiem w koło? ja przyłozyłem z dwóch stron wyszedł ładny cynowy pierścionek .
    jeszcze raz dzięki za pomoc
    gorny7 , był Ekogr. Walendowski 25KW/kuzyn Ardeo/SPP Bolecki , był miał /Płomyk PID , jest Termet Gold Plus

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony