dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 12
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 230
  1. #81
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar AnikoPL
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    prosto i w lewo
    Posty
    1.281
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Eh, chcialabym miec taka wiedze i umiejetnosci. Szczerze podziwiam. Marzyl mi sie dom ze slomy i gliny autonomiczny ale moglismy albo postawic na to co mamy albo dalej krazyc wokol marzen
    Pozdrawiam

  2. #82
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    U mnie ciężko z słomą, ponieważ brakuje tych paru cm .. mam do zabudowy teraz tylko 135m2 .. może mi się uda zmienić WZ to by powalczył.
    Dużo z tego zabiera drewno .. jakieś 15-20cm odpada .. daje tylko w zamian około 5cm w przeliczeniu na izolację.

    Konstrukcja pod słomę musi być "masywniejsza" ponieważ słoma + glina obustronnie 2cm gliny trochę waży, nie by 1m3 takiego zestawu ważył 200 kg.. cały dach ?
    150x200= niechby 30t dużo ...ale to też dało by się przeskoczyć, wypada też słomę robić w kostkach dopasowanych do potrzeb, nie mniej sumując to i sposób ułożenia np celulozy/ czy wełny już słoma takiej przewagi cenowej nie ma .. trochę zepsuło mi

    Waldland (in Kooperation mit Kreativer Holzbau, Bauatelier Schmelz & Salomon): Europäisch technische Zulassung ETA-10/0032, gültig bis 11.04.2015
    Kennwerte:
    Feuchtegehalt: < 15 Gewichts%
    Rohdichte 95–120 kg/m3 (Nenndichte: 105 kg/m3)
    Wasseraufnahme: max. 6,96 kg/m3
    Strömungswiderstand: mind. 1,9 kPa s/m2 / 2,7 kPa s/m2
    Wärmeleitfähigkeit: Nennwert = 0,046 W/m.K
    Wärmeleitfähigkeit-Bemessungswert = 0,050 W/m.K
    Brandverhalten nach EN 13051-1: Klasse E
    Resistenz gegen biologische Einwirkungen: Klasse 2
    Metallkorrosion fördernde Eigenschaft: kein Potential festgestellt
    http://www.baubiologie.at/wp/strohba...e-und-studien/

    na pasywny dom z 50/60cm słomy bym się zmieścił
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 07-01-2015 o 14:33

  3. #83
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Nie ma okien o takich parametrach co podajesz. Okien czyli szyba+rama. Sam pakiet szybowy o takim U nie da takiego Tr. Ale skoro piszesz o takim wymogu to przedstaw taki pakiet szybowy i profil do niego.
    Z drzwiami podobnie. Może drzwi samorodne z grubszą izolacją dadzą takie U ale jak zrobisz drzwi z 25cm styro grafitowego lub z 15cm piany PIR? A same drzwi to jedno a jeszcze jest futryna i połączenie razem.
    Wiesz to tak jak by USA.. Chinom miały wyjawić tajemnicę B2. dobrych rzeczy się nie sprzedaje, wystarczy że osadzenie pakietu w XPS sie poszło za free..
    Robiłem meble, to wiem jak się w drewnie robi.
    Merkwa jak tak pięknie szacujesz to podaj planowane koszty tej ściany 0,05 Wm2K , okien 0,2 Wm2K , czy drzwi 0,15 . Jak przy takich parametrach domu planujesz pozbyć się latem zysków bytowych ? ( i nie o słońce mi chodzi ) . 4 osoby w kuchni przegrzeją Ci pomieszczenie - ps lodówek ledowych na razie nie robią i każda swoje kilkaset W ciepła w czasie pracy wyprodukuje, o kuchni czy czajniku elektrycznym nie wspomnę.
    koszt ściany to około 3x24 zł wełna, deskowanie 30zł + konstrukcja niechby 30zł ..łącznie 130 zł ..
    Całość jest już dograna tak że tylko zwiększanie grubości = nie duża powierzchnia zabudowy ..135m2 gdzie dom ma teraz 105m2.

  4. #84
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    wiesz czy zgadujesz.Podaj jakiej mocy chłodniczej spodziewasz się po gwc?
    Wychodzę z takiego założenia że przy konstrukcji pasywnej gwc wystarczy. Skoro dom będzie dobrze zaizolowany i szczelny to gwc w nim musi wystarczyć.

  5. #85

    Domyślnie

    Podaj jakiej mocy chłodniczej spodziewasz się po GWC i policz sobie ile W ciepła będziesz musiał ,,wyrzucić'' latem z domu . 4 osoby i masz 400 W , kilka żarówek ledowych 50W, indukcja 1KW ( lub więcej - zależy co gotujesz ), TV 300W, sprzęt audio 100-200W, lodówka kilkaset W mam wymieniać dalej ?

  6. #86
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Dobrze, tylko że średnia dobowa w lecie rzadko kiedy przekracza notorycznie +20 st .
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 29-01-2015 o 22:06

  7. #87

    Domyślnie

    Pogadamy w lipcu , sierpniu .
    PS. rozumiem że jak będzie to powyżej 20C to zabronisz w domu gotować, prać, wyłączysz TV i komputery ??

  8. #88
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Ale uważasz że do ilu temp w takim domu wzrośnie ?
    wg mnie nie wzrośnie, czemu ? ponieważ decyduje średnia dobowa, oraz zabezpieczenie od słońca.
    Uważam że zasłonięcie się od słońca = przyjemny chłód.
    Czemu tak ? ponieważ dom będzie żył naturalnym rytmem, WM z odzyskiem będzie potrzebna przy -10 z odzyskiem.
    Tak będzie chodzić na B pasie.. aż po +22 /23 później w drugą stronę przez kawałek dnia.
    Plus masa drewna, betonu, nie tak łatwo będzie wygrzać w ciągu paru chwil taką masę.
    Problemem są tylko i wyłącznie okna.

  9. #89
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Podaj jakiej mocy chłodniczej spodziewasz się po GWC i policz sobie ile W ciepła będziesz musiał ,,wyrzucić'' latem z domu . 4 osoby i masz 400 W , kilka żarówek ledowych 50W, indukcja 1KW ( lub więcej - zależy co gotujesz ), TV 300W, sprzęt audio 100-200W, lodówka kilkaset W mam wymieniać dalej ?
    Nie wiem jaka będzie moc chłodnicza. Nie znam się tak bardzo na takich obliczeniach. Jeżeli dom będzie dobrze ocieplony i osłonięty od słońca to przy normalnej pracy reku w połączeniu z gwc powinno sobie poradzić z nadmiarem ciepła w domu. Jeżeli dom jest gorzej ocieplony i słońca wpada ile chce to wtedy oprócz zysków wewnętrznych dochodzą zewnętrzne i wtedy jest problem. A w domu pasywnym dobrze zaprojektowanym nie powinno być problemów z przegrzaniem. Jeżeli tak jest to coś jest źle zrobione i dom nie jest pasywny.

  10. #90

    Domyślnie

    Merkawa zamieszkasz zobaczysz i wtedy pogadamy - bo w teorii to wszystko można.
    Błagam nie pisz bełkotu o naturalnym rytmie życia domu - co to jest ??? Dom nie jest naturalny, natura nie jest przyjazna dla człowieka a dom ma go przed nią ochronić. Tak czy nie ?

  11. #91

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Nie wiem jaka będzie moc chłodnicza. Nie znam się tak bardzo na takich obliczeniach. Jeżeli dom będzie dobrze ocieplony i osłonięty od słońca to przy normalnej pracy reku w połączeniu z gwc powinno sobie poradzić z nadmiarem ciepła w domu. Jeżeli dom jest gorzej ocieplony i słońca wpada ile chce to wtedy oprócz zysków wewnętrznych dochodzą zewnętrzne i wtedy jest problem. A w domu pasywnym dobrze zaprojektowanym nie powinno być problemów z przegrzaniem. Jeżeli tak jest to coś jest źle zrobione i dom nie jest pasywny.
    To policz a potem pisz. Pomyśl że izolacja działa w obie strony - chroni latem przed ciepłem z zewnątrz ale utrudnia ,,pozbycie się'' zysków bytowych. W domu tak ocieplonym jak planujesz Ty czy Merkawa o zapotrzebowaniu 10W/m2 przy-20C , włączenie indukcji np. 2KW ( bez możliwości wyrzucenia ich na zewnątrz ) da saunę. Policz sobie ile możesz usunąć W przy wyrzuceniu na zewnątrz 1m3 powietrza o temp. 24C a pamiętaj że w tym samym czasie musisz zassać do domu tyle samo m3 chłodniejszego - a na dworze 35C.

  12. #92
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    To policz a potem pisz. Pomyśl że izolacja działa w obie strony - chroni latem przed ciepłem z zewnątrz ale utrudnia ,,pozbycie się'' zysków bytowych. W domu tak ocieplonym jak planujesz Ty czy Merkawa o zapotrzebowaniu 10W/m2 przy-20C , włączenie indukcji np. 2KW ( bez możliwości wyrzucenia ich na zewnątrz ) da saunę. Policz sobie ile możesz usunąć W przy wyrzuceniu na zewnątrz 1m3 powietrza o temp. 24C a pamiętaj że w tym samym czasie musisz zassać do domu tyle samo m3 chłodniejszego - a na dworze 35C.
    Nie policzę bo nie wiem jak. Nie zajmuje się tym zawodowo, nie kończyłem szkół budowlanych itp wiec się na takich obliczeniach nie znam.
    Wiem że izolacja działa w dwie strony i o to w niej chodzi. Najważniejsze jest to aby odciąć się od warunków zewnętrznych, aby one gdy nie chcemy to nie miały wpływ na to co jest w domu. Więc do tego jest potrzebna gruba izolacja, dobre okna i jak najbardziej doskonała szczelność domu. Jeżeli to się spełni to przy normalnej pracy rekuperatora w połączeniu z GWC zapewni się komfort w domu PASYWNYM. Pasywnym a nie energooszczędnym. Może mylisz te dwa obiekty. W domu energooszczędnym trzeba dodatkowo klimę do chłodzenia i CO do ogrzewania bo dom ma zbyt duże straty ciepła w porównaniu do pasywnego i ma większe potrzeby cieplne. Teraz porównuję podobnie wyglądające domy ale w dwóch różnych stopniach energooszczędności. Dom pasywny będzie zawsze lepszy od energooszczędnego pod warunkiem że będzie faktycznie pasywny a nie tylko że jego właściciel będzie o nim tak myślał.

  13. #93

    Domyślnie

    Kamil proszę włącz myślenie.Piszemy nie o grzaniu lecz o chłodzeniu. Jak chcesz usunąć zyski bytowe ? Sprawdź ile KW chłodu może dać Ci GWC a ile będziesz miał W z lodówki, kuchenki indukcyjnej, mikroweli, zmywarki, tv, komputera, oświetlenia itd.

  14. #94
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Kamil proszę włącz myślenie.Piszemy nie o grzaniu lecz o chłodzeniu. Jak chcesz usunąć zyski bytowe ? Sprawdź ile KW chłodu może dać Ci GWC a ile będziesz miał W z lodówki, kuchenki indukcyjnej, mikroweli, zmywarki, tv, komputera, oświetlenia itd.
    Wiem o czym piszemy. Właśnie dzięki dobrej izolacji będzie się izolować od warunków zewnętrznych czyli nie będzie się przeszkadzało pracy rekuperatora. Przecież jak w ciągu godziny dostarczy nam 120m3 powietrza chłodniejszego o kilka stopni lub można ustawić jeszcze większą wymianę. Najlepiej jest zrobić GWC tak aby zapewnił wymianę całej kubatury domu. Obliczone jest że dla 300m3 potrzeba 55mb rury fi200 więc myślę że dla moich 450m3 do 100mb rury wystarczy.

  15. #95
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Kamil proszę włącz myślenie.Piszemy nie o grzaniu lecz o chłodzeniu. Jak chcesz usunąć zyski bytowe ? Sprawdź ile KW chłodu może dać Ci GWC a ile będziesz miał W z lodówki, kuchenki indukcyjnej, mikroweli, zmywarki, tv, komputera, oświetlenia itd.
    Oswietlenie ledowe oddaje niewiele ciepla, no chyba ze sie myle?
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  16. #96

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Wiem o czym piszemy. Właśnie dzięki dobrej izolacji będzie się izolować od warunków zewnętrznych czyli nie będzie się przeszkadzało pracy rekuperatora. Przecież jak w ciągu godziny dostarczy nam 120m3 powietrza chłodniejszego o kilka stopni lub można ustawić jeszcze większą wymianę. Najlepiej jest zrobić GWC tak aby zapewnił wymianę całej kubatury domu. Obliczone jest że dla 300m3 potrzeba 55mb rury fi200 więc myślę że dla moich 450m3 do 100mb rury wystarczy.
    Kamil błagam skup się jak izolacja ochroni cie przed tymi zyskami bytowymi o których pisze? Lodówkę i kuchenkę indukcyjną planujesz mieć na zewnątrz domu czy jednak w środku ?
    Byłeś kiedyś w domku jak reku robi te 450m3 wymiany ? Myślisz że to nic nie słychać ? Jak myślisz czy wraz z wzrostem przepływu wydajność GWC maleje czy rośnie ? Te 450m3 wymiany to też nie za darmo tylko ok. 300W wentylatorki wezmą, 12 h i masz 3,5 KW/dobę , 30 dni upału i masz 1000KW i już masz prawie 1/2 tego co twój 150m pasywny domek wymaga do grzania całorocznego i chłodzenia .

  17. #97
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Kamil błagam skup się jak izolacja ochroni cie przed tymi zyskami bytowymi o których pisze? Lodówkę i kuchenkę indukcyjną planujesz mieć na zewnątrz domu czy jednak w środku ?
    Byłeś kiedyś w domku jak reku robi te 450m3 wymiany ? Myślisz że to nic nie słychać ? Jak myślisz czy wraz z wzrostem przepływu wydajność GWC maleje czy rośnie ? Te 450m3 wymiany to też nie za darmo tylko ok. 300W wentylatorki wezmą, 12 h i masz 3,5 KW/dobę , 30 dni upału i masz 1000KW i już masz prawie 1/2 tego co twój 150m pasywny domek wymaga do grzania całorocznego i chłodzenia .
    Do zysków wewnętrznych powinien wystarczyć rekuperator z GWC a izolacja po to aby warunki zewnętrzne w tym nie przeszkadzały. Jeszcze zwróć uwagę na to że w domu aby od zysków wew. było gorąco to cały dom musi się nagrzać więc jak domowi się nie pozwoli przegrzać od początku to nawet w te najgorsze upały uda się usunąć nadmiar zysków. reku nie musi chodzić na najwyższych obrotach ale w ciągu dnia jak w domu nikogo nie ma bo praca czy szkoła to rolety się zamyka, a reku robi tryb przewietrzania i nawet jak się potem do domu wróci to nie ma szans aby przegrzało domu. A w nocy jak będzie chłodniej to okna otworzyć na przeciąg można. Warunkiem jest dom pasywny lub lepszy.

  18. #98

    Domyślnie

    Nie pisz ogólników . Podaj jak planujesz usunąć te 3KW zysków wewnętrznych które będziesz miał przy gotowaniu i normalnym mieszkaniu. Chyba że jadasz tylko w restauracji, lodówki nie masz, rzeczy do prania i prasowania zawozisz do pralni. Ps rozumiem że roślin żadnych w domu nie planujesz skoro masz zamiar latem mieć wszystkie rolety w dzień opuszczone? Jak czytam co wypisujesz to współczuję twojej rodzinie bo według mnie to dom jest dla ludzi a nie odwrotnie.

  19. #99
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Masz racje, roslin nie planuje. Chwilowymi zyskami domu nie przegrzejesz a reku sobie z tym poradzi pod waruniek ze dom bedzie dobrze zbudowany i pasywny.

  20. #100

    Domyślnie

    Myśl a nie powtarzaj mantry chwilowe zyski to przy gotowaniu obiadu, praniu, prasowaniu , wizycie gości trwają nie 5 min tylko godzinę lub dłużej. Liczyłeś już ile KW zużyje Ci rocznie wentylacja z reku i ggwc?

Strona 5 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony