Witam,
Jestem początkującym użytkownikiem kominka ale mam wątpliwości czy mój kominek został prawidłowo zmontowany przez instalatora. Mój wkład to ZUZIA z boczną szybą szprosa. Jeśli chodzi o doprowadzenie powietrza to pod zabudoanym wkładem mam rurę około 70mm która nie jest podlączona do niczego + krata w dolnej ściance karton gips. Wykonawca twierdził że kratka jest do tego żeby kominek zasysał powietrze z salonu a rura doprowadzająca powietrze z zewnątrz nie musi być podłączona bo służy jak to określił wyrównywania powietrza pomiędzy podwórko/salon. Czy tak ma być. Widzę że do wkładów ZUZIA można zrobić „szczelne” podłączenie zewnętrznego powietrza do wkładu – czy wszystkie wkłady ZUZIA tak maja? Czy są to tylko specjalny wersje? Czy jeśli jest rura z powietrzem z zewnątrz to trzeba ją podlączyć bezpośrednio do paleniska czy może być luzem pod wkładem jak to zrobił mój wykonawca.
Jeśli chodzi o użytkowanie to niestety za każdem paleniem (na razie 3 razy) szyba robi się czarno/brązowa. Wiem, że to zależy od drzewa – mam buk podobno sezonowany (nie wiem ile – 0,5 roku? 1 rok?). Czy niepodłączenie powietrza z zewnątrz bezpośrednio z paleniskiem ma wpływ na czystość szyby.
Mam też pytanie o obsługę szybra i regulacji powietrza do popielnika z przodu wkładu. Z tego co czytałem przy rozpalaniu i otwieraniu szyby szyber ma być otwarty? Jak już się dobrze rozpali to podobno ma być „zamknięty” (zawsze oczywiście mam dziura zostaje)? Jeśli chodzi o dolot do popielnika to czy po rozgrzaniu może być zamknięty? (wydaj mi się że wtedy się dym który brudzi szczególnie szybę).