dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Nawiewniki w oknach

    Witam,
    Proszę o poradę - wymieniam okna w domu (rysunki zalączone).
    Poprzednio wymieniłem już oba okna balkonowe, oraz okno 4 (parter) i okno 9 (piętro) na plastikowe.
    Na piętrze w sypialni i w gabinecie założyłem wówczas nawiewniki, żeby zapewnić wymianę powietrza.
    Niestety pomimo tego robi mi się grzyb w łazience na piętrze (to zachodni narożnik domu).
    Sprawdzałem drożność przewodów wentylacyjnych, założylem na dachu turbinę wywiewową - nic to niestety nie daje.
    Dodam, że kiedyś nie było tego problemu, ale z uwagi na zimno uszczelniłem uszczelkami wszystkie okna. Może też jest za mało grzane w domu.
    Teraz już sam nie wiem co jest nie tak, wydaje mi się, że wywiew słabo działa, może przez to, że jest słaby dopływ powietrza do domu.

    Teraz pytanie:
    Czy ktoś znający się na wentylacji może doradzić czy i w których oknach warto byłoby umieścić nawiewniki okienne, żeby zapewnić prawidłową wentylację po wymianie okien. Inaczej obawiam się inwazji grzyba, bo przecież nowe okna będą szczelniejsze. Niestety na korytarzu jest bardzo zimno, i z jednej strony obawiam sie grzyba, a z drugiej, żeby nie wiało.

    Dziękuję bardzo za pomoc
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter0.jpg
Wyświetleń:	165
Rozmiar:	101,3 KB
ID:	224372   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pietro1.jpg
Wyświetleń:	123
Rozmiar:	95,0 KB
ID:	224373  

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar nawiewnik
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Wrocław tel 692667116
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    19

    Domyślnie

    Ciekawe czy nawiewniki okienne zostały zamontowanie poprawnie czyli :
    - posiadają poprawny otwór wentylacyjny (frez) ponieważ często firmy lub prywatni inwestorzy wykonują jedynie pojedyncze otwory wiertłem co powoduje zmniejszenie wydajności nawiewnika. Poniżej zdjęcie poprawnej szczeliny wentylacyjnej.
    [ moderowano - reklama ]

    - mają odpowiednia wielkość

    Należy pamiętać, że nawiewnik okienny nie jest lekarstwem na wszystko
    a więc czasem występują również inne czynniki negatywne, które wpływają na możliwość występowania wilgoci.
    Ostatnio edytowane przez ponury63 ; 11-04-2014 o 15:43

  3. #3
    Banned
    karolekDron

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-300
    Posty
    1

    Domyślnie

    Nie do końca jestem pewien, ale czy w takiej sytuacji sprawy nie załatwiają
    [ moderowano - reklama ] nawiewniki higrosterowane?
    Ostatnio edytowane przez ponury63 ; 11-04-2014 o 15:41

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Lapeno
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    160

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolekDron Zobacz post
    Nie do końca jestem pewien, ale czy w takiej sytuacji sprawy nie załatwiają nawiewniki higrosterowane?
    Nie w tym rzecz.
    Bradziej chodzi o to, czy powietrze nawiane do środka przez nawiewnik będzie miało wyciągnięte wentylacją grawitacyjną. Przy niesprawnej wentylacji montaż nawiewników niewiele da.
    Rozwiązaniem mogą być np. zamontowane mechaniczne wywiewniki z automatyką - można w nich nastawić rządany poziom wilgoci w pomieszczeniu - po przekroczeniu się włączy i będzie wywiewał powietrze w kanał. Nie zawsze jest zgodne od strony formalnej (np. w blokach nie można tego montować w kuchniach) ale kit w to. Skoro masz grzyba w łazience i możesz podpiąć taki wywietrznik do prądu to tak bym zrobił.
    Ostatnio edytowane przez Lapeno ; 11-04-2014 o 14:23
    Budowa domu - szczęśliwe chwile to motyle. Cała reszta to walka.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolekDron Zobacz post
    Nie do końca jestem pewien, ale czy w takiej sytuacji sprawy nie załatwiają nawiewniki higrosterowane?
    W tym przypadku chodzilo glownie o zamieszczenie linka do jednej z firm...

  6. #6

    Domyślnie

    Więc po kolei:

    - nawiewników nie daje się w pomieszczeniach z kratką wentylacyjną. Wyjątek - już rzadko spotykany w budownictwie - gdy każde pomieszczenie ma kratkę wentylacyjną, wtedy w każdym musi być nawiewnik

    - w pomieszczeniu w którym jest kratka wentylacyjna drzwi musza mieć albo kratkę albo otwory na dole ułatwiające przepływ powietrza. Jak ich nie ma można sobie darować nawiewniki

    - kanał wentylacyjny musi mieć "cug" . Przeważnie kanały na piętrze tego "cugu" nie mają. Powodem jest za krótki komin i jego niska temperatura. Pomijam już kwestię podgrzewania kanałów wentylacyjnych przez kanał spalinowy. Do lamusa odchodzą normalne kanały umieszczone w bryle komina podgrzewające przy okazji kanały wentylacyjne i w sposób naturalny wymuszające znaczny ciąg w kominie. Poza tym , kominy na piętrze często są za krótkie by wogóle podwyższoną temperaturę osiągnąć. Dlatego w 99% wypadków pomieszczeń na piętrze, należy wspomóc przepływ albo kratką z wentylatorem albo wentylatorem na kominie (polecam zaznajomienie się z ofertą Aereco)

    - każde pomieszczenie powinno być wyposażone w minimum jeden nawiewnik, jak wspomniałem z wyłączeniem pomieszczeń z kratką. Właściwie powinno się to dokładnie przeliczyć ale trzeba pamiętać, że obowiązujące normy dotyczące krotności wymiany powietrza są zawyżone. Bardziej usprawiedliwiały nieszczelną stolarkę z lat ich powstawania niż były wymuszone potrzebą

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony