dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Woyrin

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-020
    Posty
    4

    Domyślnie Wybór kotła na eko-groszek. Defro, HKS Lazar czy może Klimosz?

    Witam,

    stanąłem przed koniecznością zakupu nowego kotła c.o.

    Zdecydowałem, że zakupie kocioł na eko-groszek. Zależy mi na tym aby nowy kocioł wyposażony był w podajnik ślimakowy i palnik retortowy. Do ogrzania mam dom o powierzchni 190 m2.

    Po wstępnym zaznajomieniu się z ofertą zastanawiam się nad zakupem jednego z trzech poniższych kotłów:

    - Klimosz DUO
    - HKS Lazar UniKomfort
    - Defro DUO

    Czy posiadają Państwo jakieś doświadczenia z powyższymi kotłami? Będę wdzięczny za wszelkie opinie i uwagi dot. wyżej wymienionych kotłów bo przyznam szczerze, że jestem w kropce i nie potrafię podjąć decyzji.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Defro i Lazar które podajesz mają ruszt wodny - takie bym sobie odpuścił. Ten Klimosz z kolei ma zwykły palnik fajkowy, też bym przemyślał 2 razy. Zastanowiłbym się z tej trójki producentów wybierając nad Lazarem Ekokomfort z obrotowym palnikiem Ardeo. One się zaczynają od mocy 18 KW, ale jak grzejesz CWU to nie powinno być jakoś bardzo ogromnie przewymiarowane - no chyba że zbudowałeś termos. Wtedy zapytałbym, czy nie zechcieli by do tego kotła dać obrotowego palnika Ardeo 15 KW ( bo standardowo zapewne montują 25 KW palniki ) - i powinno być dobrze.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    witam

    zamontowaliśmy wiele kotłów Klimosz Duo i Defro Duo
    b.dobre - od wielu lat działają w wiekszości bezproblemowo
    z Lazarem nie mam doświadczeń

    jeżeli klient sam wybierze montuję ale sam bym u siebie nie zamontował kotła z rusztem wodnym

    jak masz ocieplony dom?

    pozdrawiam


    Cytat Napisał Woyrin Zobacz post
    Witam,

    stanąłem przed koniecznością zakupu nowego kotła c.o.

    Zdecydowałem, że zakupie kocioł na eko-groszek. Zależy mi na tym aby nowy kocioł wyposażony był w podajnik ślimakowy i palnik retortowy. Do ogrzania mam dom o powierzchni 190 m2.

    Po wstępnym zaznajomieniu się z ofertą zastanawiam się nad zakupem jednego z trzech poniższych kotłów:

    - Klimosz DUO
    - HKS Lazar UniKomfort
    - Defro DUO

    Czy posiadają Państwo jakieś doświadczenia z powyższymi kotłami? Będę wdzięczny za wszelkie opinie i uwagi dot. wyżej wymienionych kotłów bo przyznam szczerze, że jestem w kropce i nie potrafię podjąć decyzji.
    ,,,,

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Woyrin

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-020
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam,

    czy mogą Panowie przybliżyć dlaczego powinienem zrezygnować z rusztu wodnego?
    Powiem szczerze, że mój Tata ma ruszt żeliwny i musiał go wymienić po ok. 2 latach użytkowania.
    Planowałem zakup z zwykłą żeliwną retortą, obrotówka jest stalowa i obawiam się, że po paru latach będzie do wyrzucenia.

    Jeszcze raz proszę o wszelkie porady i opinie, muszę bowiem podjąć decyzję na początku przyszłego tygodnia.

    Pozdrawiam

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Ja palę bezawaryjnie w stalowej retorcie ze stalowym ślimakiem 9 lat. I spodziewam się jeszcze trochę popalić. Podstawą jest sypać suchy opał. Ruszt wodny potęguje produkcję sadzy przez kocioł. Wielu już kolegów pisało o swoich walkach z syfem w kotłach spowodowanym zastosowaniem przez producenta rusztu wodnego. Możesz owszem wziąć małe Defro z rynną, ale patrz żeby było w nazwie Uni bez Duo - bo Duo to właśnie ruszt wodny. Jeżeli masz dostęp do dobrego ekogroszku, możesz też brać Klimosza ze zwykłą fajkową retortą ( albo to samo od Defro ). To dobre, solidne kotły sprawdzonych firm. Ja jednak z tej trójki wybrałbym Lazara, tyle że nie tego którego wskazałeś, ale tego bez rusztu wodnego. Jest jeszcze wielu innych producentów - dlaczego ich nie bierzesz pod uwagę? Napisz, jakę masz instalację, jak ocieplony dom i czego oczekujesz od kotła i sterownika. Wtedy będzie Ci można jakoś konkretniej poradzić.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Woyrin

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-020
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dziękuje za pomoc Panowie.

    Spotkałem się z instalatorem Lazara, porozmawialiśmy trochę i zostałem zaproszony do obejrzenia kociołka u dwóch klientów Lazara. Generalnie wystawili mu bardzo dobrą opinię, drobne problemy które gdzieś tam się pojawiały były szybko rozwiązywane przez serwis. Ostatecznie zdecydowałem się więc na UniKomfort, kociołek jest już zamówiony, pozostaje czekać na instalacje. Mam nadzieję, że się nie zawiodę. Za jakiś czas podzielę się pierwszymi wrażeniami.

    pozdrawiam

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Woyrin

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-020
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam,

    kociołek już jest zamontowany, ostatecznie zdecydowałem się na UniKomfort automat. Pierwsze wrażenia jak najbardziej w porządku. Przy obecnych temperaturach pełny zasobnik (250l) wystarcza na około 8 dni, ale myślę że da się wycisnąć z niego więcej. Zobaczymy jak kociołek będzie spisywał się przy niższych temperaturach. W zasadzie jedyna rzecz na którą mogę aktualnie narzekać to fakt, że montaż odbył się dzień później niż było to planowane.

    Pozdrawiam

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar oman7
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam ją od kilku tygodni jestem posiadaczem lazara ekoperfekt automat 23kW.
    Jestem bardzo zadowolony choćby z tego powodu że spalam o połowę mniej węgla niż w starym stalowym tłokowcu który ładu po 7-miu latach użytkowania.
    Co mnie skłoniło do zakupu lazara to cena.Rozważałem też klimosza ale cena mnie odstraszyła.
    Serwis też mam rzut beretem od domu.

    Tak się prezentuje:
    http://youtu.be/uYUK9C4SSb4
    Ostatnio edytowane przez oman7 ; 14-12-2013 o 15:49

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dawiniel

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-122
    Dzielnica
    Trynek
    Posty
    16
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie Lazar- zdecydowanie odradzam

    Witam,

    Jeśli ktos zastanawia się i przez chwilę przemknie mu gdzieś w głowie piec Lazar UNIKOMFORT to nauczony doświadczeniem zdecydowanie odradzam.
    Powiem tak, wydając około 10tys złotych za piec miałem nadzieje, że będzie służył kilka dobrych lat i nie jest marketowym wynalazkiem.
    Rzeczywistość okazała się inna. Po dokładnie 2,5 roku użytkowania spora niespodzianka. Z rury podającej zaczął sie sypać rozdrobniony węgiel. Zacząłem się zastanawiać co jest tego powodem czy przypadkiem nie jakaś dziurka na silikonowym uszczelnieniu. Okazało się, że w rurze gdzie ścianka powinna mieć około 5mm grubosci mamy dziurę. Wołamy serwis. Otrzymujemy informację Panie to normalka - musi się posuć, tu zbiera się woda nie dajemy na to gwarancji. Mogło panu pójść to po roku
    Po demontażu okazało się, że ze ślimaka też nic nie ma a dodatkowo kolanko podające (niby żeliwny odlew z 8mm grubości) a ścianka jak z papieru. Przerdzewiała i zrobiła się dziura na około 3cm średnicy.
    Wymienimy to panu.....ponad 1000pln.!!!
    Chyba więcej nie potrzeba aby wyrobić sobie zdanie na temat jakości. Szkoda, że nasz rodzimy produkt i producent pozwala sobie na taką jakość jak made in PRC.
    Wszytko ładnie widać na zdjęciach. Miłej lektury i mam nadzieje poprawy jakości rodzimego producenta.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1442814647408.jpg
Wyświetleń:	580
Rozmiar:	99,0 KB
ID:	331345
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1442814663925.jpg
Wyświetleń:	707
Rozmiar:	96,8 KB
ID:	331346Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1442814656618.jpg
Wyświetleń:	514
Rozmiar:	92,8 KB
ID:	331347

  10. #10

    Domyślnie

    Noooo na innym forum widziałem twój ślimak. Czym ty chłopie paliłeś ? Ostatnio wyciągałem ślimak z kotła z 2008 roku. Przy twoim to nówka sztuka owszem zrobiła się dziura w kolanie retorty ale po tych paru latach to już miała prawo - Kocioł Klimosz.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiniel Zobacz post
    Witam,
    piec Lazar UNIKOMFORT

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1442814647408.jpg
Wyświetleń:	580
Rozmiar:	99,0 KB
ID:	331345
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1442814663925.jpg
Wyświetleń:	707
Rozmiar:	96,8 KB
ID:	331346Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1442814656618.jpg
Wyświetleń:	514
Rozmiar:	92,8 KB
ID:	331347
    Zniszczyłeś to wszystko prawdopodobnie mokrym paliwem
    Na szczęście są to elementy wymienne, więc po naprawie jak będziesz palił suchym - posłuży jeszcze długo.

    Pytanie jak przy tym wyglądzie palnika wygląda wymienni8k wodny kotła oraz kosz zasypowy

    W każdym razie jeżeli na zdjęciu sa elementy palnika Pancerpol, to w detalu wygląda to tak:
    kolano żeliwne fajkowe 25kW - 188zł
    rura podajnika z mocowaniem kosza 25kW - 257zł
    ślimak 25kW - w granicy 200zł +,- 30zł

    Zadzwoń do producenta kotła, zapytaj czy to palnik Pancerpola PPS-25 i czy typowy, czy jakies inne długości ślimaka np.
    Kupisz sobie na alledrogo lub w wyspecjalizowanej hurtowni, wymiana trudna nie jest, możesz ją zrobić sam i zaoszczędzisz
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony