dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 74
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie podłogowe w całym domu a grzejniki drabinkowe

    Obecnie jestem na etapie końcówki SSO i rozmawiam z potencjalnym wykonawcą do wodkan i ogrzewania.

    Zdecydowaliśmy się na podłogówkę we wszystkich pomieszczeniach na parterze i piętrze, zależy mi na niskiej pracy kotła i uniknięciu komplikacji mieszaczy, sprzęgieł itd.

    Mam pytanie jednak, czy w takim rozwiązaniu jak poradzić sobie z grzejnikami na ręczniki w łazienkach bo z takich nie chcę rezygnować. Czy mogą być nadal stosowane i po prostu sobie powoli grzać na tych 30 stopniach? Podobnie zastanawia mnie poddasze ok. 40m2, tam mam mieć rekuperator i w przyszłości może jakieś pomieszczenie typu siłownia. Wykonawca mi sugeruje robienie mieszanej tylko dla tego niegdyś użytkowanego poddasza i łazienek i nie upieranie się przy uniknięciu mieszanej instalacji.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Nie ma sensu mieszać. Drabinki daj elektryczne. A na stryszej klimę (choć IMO to bez sensu robienie z tego pomieszczenia użytkowego, bo izolacja połaci będzie droga i zabierze wiele miejsca, więc wyjdzie drogo za m2).

  3. #3

    Domyślnie

    Podobno są drabinbki elektryczne z czasowym grzaniem np. 30 minut po kąpieli aby dosuszyć ręczniki i to chyba jedyna opcja. Czyli nie łączyć ich z podłogówką.

    Dach planuję ocieplić w całości, ale to chyba nadal nie zapewni tam dobrych temperatur. Czy może dać podłączenie pod elektryczne podłogowe tylko na strych?

  4. #4

    Domyślnie

    Chciałbym zapytać, dlaczego dawać elektryczne drabinki zamiast normalnych? W czym to przeszkadza, że będzie mieszany układ? Mógłbym prosić o wyjaśnienie?

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    893

    Domyślnie

    W niczym nie przeszkadza, ale to bez sensu. Podłogówka zasilana jest w nowym domu temperaturą 25-35 stopni (i te 35 to już w jakieś gigantyczne mrozy). Drabinka o takiej temperaturze nie wysuszy niczego lepiej niż jakikolwiek wieszak. Dlatego w zasadzie można sobie odpuścić ciągnięcie do nich zasilania z CO (dodatkowe koszta - większy rozdzielacz, rurka, zaworki - kilkaset zł).

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mariusz19029 Zobacz post
    Chciałbym zapytać, dlaczego dawać elektryczne drabinki zamiast normalnych? W czym to przeszkadza, że będzie mieszany układ? Mógłbym prosić o wyjaśnienie?
    Przy mieszanym musiałby kocioł pracować na 60C do zasilania grzejników i na powrocie podłogówkę, to zwiększa koszty eksploatacji.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie ma sensu mieszać. Drabinki daj elektryczne. A na stryszej klimę (choć IMO to bez sensu robienie z tego pomieszczenia użytkowego, bo izolacja połaci będzie droga i zabierze wiele miejsca, więc wyjdzie drogo za m2).
    Odnośnie powyższego i poniższej odpowiedzi o koszcie ekspolatacji - czy koszy prądu wykorzystany na te elektryczne drabinki będzie niższy niż koszt mieszacza itp i eksploatacji grzejników tradycyjnych na te ręczniki? Czy to informacja sprawdzona w praktyce? Kaizen masz wszędzie podłogówkę?
    Jestem za takim rozwiażaniem i szukam wszędzie informacji...

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    893

    Domyślnie

    Cytat Napisał majjjlenka Zobacz post
    Odnośnie powyższego i poniższej odpowiedzi o koszcie ekspolatacji - czy koszy prądu wykorzystany na te elektryczne drabinki będzie niższy niż koszt mieszacza itp i eksploatacji grzejników tradycyjnych na te ręczniki? Czy to informacja sprawdzona w praktyce? Kaizen masz wszędzie podłogówkę?
    Jestem za takim rozwiażaniem i szukam wszędzie informacji...
    Nie komplikuj całej instalacji CO w domu tylko dlatego, żeby zrobić podgrzewany wieszaczek na ręczniki. Mając homogeniczną instalację niskotemperaturową masz wiele zalet - jest bardziej efektywna, możesz zasilać ją niskotemperaturowymi źródłami ciepła, łatwiej wysterować podłogówkę na samoregulację... Ile tych ręczników suszysz zimą, żeby liczyć koszta prądu - nie warto...

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał majjjlenka Zobacz post
    Odnośnie powyższego i poniższej odpowiedzi o koszcie ekspolatacji - czy koszy prądu wykorzystany na te elektryczne drabinki będzie niższy niż koszt mieszacza itp i eksploatacji grzejników tradycyjnych na te ręczniki?
    Mieszacz nie podniesie Ci temperatury. Więc drabinki będą ledwo ciepłe nawet w największe mrozy. A grzanie do wyższych temperatur, co zwiększa straty a przy wielu kotłach zmniejsza sprawność tylko dla ciepłych drabinek jest IMO bez sensu.
    A latem przecież CO nie działa. A wygodnie mieć ciepły i suchy ręcznik (przynajmniej niektórzy tak lubią) - i drabinka elektryczna zadziała kiedy zechcesz i z jaką temperaturą zechcesz.

    Cytat Napisał majjjlenka Zobacz post
    Kaizen masz wszędzie podłogówkę?
    Jestem za takim rozwiażaniem i szukam wszędzie informacji...
    W domu położyłem kable w wylewce. Prawdopodobnie w łazience dam jeszcze maty pod płytki i drabinki zupełnie niezależne. Wylewka w dobrze izolowanym domu nie będzie odczuwalnie ciepła nawet w największe mrozy - a w warstwie kleju sobie dogrzeję tę godzinę czy dwie na dobę, żeby była przyjemnie ciepła. Ale jeszcze nie mieszkam.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 09-02-2018 o 22:09

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Drabinek nie posiadam, z rozmów z e znajomymi którzy je maja stwierdziłem że nie ma sensu ich montaż. O ile w zimę mogą podnieść trochę temp w łazienkach to w okresie wiosna jesień wg mnie są nie przydatne. Zdarza się że nawet latem są niskie temperatury i dla komfortu chce się podnieść temperaturę w łazienkach, taką drabinką elektryczna trwa to godzinę? Dwie? Bez sensu Dużo lepiej zainwestować w grzejnik z nadmuchem ciepłego powietrza. Zresztą nawet zwykła farelka za 50zl będzie lepsza od drabinki. Teraz przy noworodku u mnie takowa podnosząc temp do 24*C średnio zużywa poniżej 1kwh. Czyli poniżej 50gr na dzien. Ostatnio przykrecilem pętle w łazience i utrzymuje w nich taka sama temp co w pokojach, na czas kąpieli odpalam farelke
    Chodzi mi po głowie grzejnik Atlantic...
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie

    Cytat Napisał schuey Zobacz post
    Obecnie jestem na etapie końcówki SSO i rozmawiam z potencjalnym wykonawcą do wodkan i ogrzewania.
    Jestem na podobnym etapie i przygotowałem sobie instalacje tak iż do drabinek w łazienkach mam poprowadzone osobne zasilanie prosto z pieca przed mieszaczami oraz zawory że jak nie chce nimi grzać to je po prostu zakręcam i grzeje sama podłogówka.
    Dom 180m2 podłóg,. Fundamenty zalewane pustaki + XPS 10cm+bąbelkowa, podłoga styropian 10cm , ściany porotherm Dryfix 25cm + 15 styro - Grafi. Austrotherm 0,31, poddasze 15 i 10cm wełny SuperMata + sam stryszek 15cm. Piętro podloga 3cm styro. 150m2 podłogówka + kaloryfer w gażu. Piec SaunierDuval 18KW + 140l Kospel Termo Top . Kominek + DGP grawitacyjne 4 wyjścia ......................... Dziennik Budowy

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Mieszacz nie podniesie Ci temperatury. Więc drabinki będą ledwo ciepłe nawet w największe mrozy. A grzanie do wyższych temperatur, co zwiększa straty a przy wielu kotłach zmniejsza sprawność tylko dla ciepłych drabinek jest IMO bez sensu.
    A latem przecież CO nie działa. A wygodnie mieć ciepły i suchy ręcznik (przynajmniej niektórzy tak lubią) - i drabinka elektryczna zadziała kiedy zechcesz i z jaką temperaturą zechcesz.



    W domu położyłem kable w wylewce. Prawdopodobnie w łazience dam jeszcze maty pod płytki i drabinki zupełnie niezależne. Wylewka w dobrze izolowanym domu nie będzie odczuwalnie ciepła nawet w największe mrozy - a w warstwie kleju sobie dogrzeję tę godzinę czy dwie na dobę, żeby była przyjemnie ciepła. Ale jeszcze nie mieszkam.
    Wielkie dzięki za odpowiedź, wiele mi wyjaśnia

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    Nie komplikuj całej instalacji CO w domu tylko dlatego, żeby zrobić podgrzewany wieszaczek na ręczniki. Mając homogeniczną instalację niskotemperaturową masz wiele zalet - jest bardziej efektywna, możesz zasilać ją niskotemperaturowymi źródłami ciepła, łatwiej wysterować podłogówkę na samoregulację... Ile tych ręczników suszysz zimą, żeby liczyć koszta prądu - nie warto...
    No właśnie... z kim się nie rozmawia to zaznaczają że ten gorący kaloryfer tak bardzo jest potrzebny w łazience z kolei na jednym z blogów dziewczyna zrobiła taką atrapę grzejnika DIY z rurek metalowych, pomalowała na złoto i jest piękny dekoracyjny grzejnik wiesza na nim ręczniki po kąpieli, ma podłogówkę oczywiście w całym domu i podobno daje radę mi bardziej zależy na mniejszych rachunkach za ogrzewanie niż za szybko wysuszonym ręcznikiem... jak nie wyschnie to wezmę kolejny z szafki a wiszących i leżących rzeczy na wierzchu nie cierpię... ;D

  14. #14

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	łazienka podłogówka.jpg
Wyświetleń:	270
Rozmiar:	7,0 KB
ID:	406954

    To jeszcze mam pytanie odnośnie podłogówki - w załączniku kawałek mojej łazienki narysowany prowizorycznie
    Wszystko opisane i moje pytanie - co lepsze:
    1. tak jak na rysunku czyli brodzik i po wyjściu z brodzika płytki z podłogówką - będzie ciepło w stopy
    2. zamiast brodzika, płytki z odpływem liniowym - czy wówczas na całości mogłaby być podłogówka? i czy to ma sens? żeby podczas kąpieli grzalo w stopy? skoro woda i tak ciepła leci

    Nasłuchałam się że bardziej praktyczny jest niski brodzik niż odpływ liniowy - szybko się zanieczyszcza, ciężko go umyć itp...

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Problemem w łazience jest to, że ma zazwyczaj duże obciążenie cieplne ze względu na wyższą temperaturę. To powoduje, że daje się tam jak najgęściej rurki, a i tak powierzchnia podłogi do grzania jest mała (zwłaszcza, jak jeszcze odpadnie coś przez wannę czy brodzik). A to z kolei wymusza wyższą temperaturę zasilania, żeby uzyskać potrzebną moc grzewczą.

    Z drugiej strony teraz większość inwestorów chce, żeby podłogówka była dopasowana do PC (jak nie teraz, to w przyszłości myślą o takim "kotle") albo do kotła kondensacyjnego. A takie rozwiązania mają większą sprawność przy niższej temperaturze zasilania.

    Żeby to było zgrane, to trzeba dać w łazience jak najgęściej rury i odpowiednio dopasowany do mniejszego obciążenia cieplnego, większy rozstaw w pozostałych pomieszczeniach.

    Drabinka niby nie dostarcza znaczących ilości ciepła (miłośnikom ich chodzi o ciepły i suchy ręcznik bardziej, niż o ciepło). Ale trochę pomoże nadrobić braki w powierzchni posadzki do grzania co pozwoli odrobinę obniżyć temperaturę zasilania. Ale na dobrą sprawę to żadna oszczędność i różnicy nie zauważysz, jak nie zamontujesz drabinek. Więc tym bardziej IMO ma sens montaż zupełnie niezależnej od głównego systemu ogrzewania, elektrycznej drabinki - najwyżej będziesz korzystał z zimnej jako wieszak na ręczniki. Zawsze możesz włączyć, albo wyłączyć.

    Jak masz dobrze ocieplony dom, to nie poczujesz, że posadzka jest ciepła. Bo ma w łazience ze 2 czy góra 3* wyższą temperaturę, niż powietrze. Czy zrobisz brodzik, czy płytki i odpływ liniowy - to pod samym prysznicem lepiej na chwilę puścić gorącą wodę i masz wtedy faktycznie ciepło pod nogami.

    Druga opcja, to dodatkowo maty/kable grzewcze w kleju pod płytkami, których celem będzie uzyskanie efektu ciepłej podłogi, które ustawisz na grzanie tylko w okienkach, kiedy zazwyczaj korzystasz z prysznica/wanny. Są w stanie na tyle szybko i wysoko ogrzać płytki, że masz przyjemne ciepło. A że robisz to tylko z godzinę czy dwie dziennie, to nie przegrzeją łazienki i koszt prądu będzie akceptowalny.

  16. #16

    Domyślnie

    Też stałem przed podobnym problemem i rzeczywiście elektryczne drabinki w łazienkach to super rozwiązanie przy podłogówce. Ale co z garażem? Większość ludzi zaleca aby jednak dać tam grzejnik i używać w razie mrozów. Wodny też zakłóci układ a elektryczny to jednak dużo drożej wyjdzie w eksploatacji... Co radzicie?

    Przemek

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał PrzemWas Zobacz post
    Też stałem przed podobnym problemem i rzeczywiście elektryczne drabinki w łazienkach to super rozwiązanie przy podłogówce. Ale co z garażem? Większość ludzi zaleca aby jednak dać tam grzejnik i używać w razie mrozów. Wodny też zakłóci układ a elektryczny to jednak dużo drożej wyjdzie w eksploatacji... Co radzicie?
    IMO nie ma sensu grzać garażu. Nie izolujesz go wtedy od gruntu i nie grzejesz - a zawsze masz tam na plusie.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Hm, chciałem coś napisać ale kolega Kaizen mnie uprzedził. Oczywiście się zgadzam w całej rozciągłości.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał majjjlenka Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	łazienka podłogówka.jpg
Wyświetleń:	270
Rozmiar:	7,0 KB
ID:	406954

    To jeszcze mam pytanie odnośnie podłogówki - w załączniku kawałek mojej łazienki narysowany prowizorycznie
    Wszystko opisane i moje pytanie - co lepsze:
    1. tak jak na rysunku czyli brodzik i po wyjściu z brodzika płytki z podłogówką - będzie ciepło w stopy
    2. zamiast brodzika, płytki z odpływem liniowym - czy wówczas na całości mogłaby być podłogówka? i czy to ma sens? żeby podczas kąpieli grzalo w stopy? skoro woda i tak ciepła leci

    Nasłuchałam się że bardziej praktyczny jest niski brodzik niż odpływ liniowy - szybko się zanieczyszcza, ciężko go umyć itp...
    Śmiało możesz w łazience dać podłogówkę po całości (pod wanną i pod brodzikiem także - oczywiście,jeśli nie planujesz takich z piankową izolacją, w kabinie z płytkami tym bardziej), jeśli tylko nie koliduje z kanalizą (nie dawaj tylko pętli zbyt blisko wejść odpływów w podłogę, w razie potrzeby późniejszych korekt). Im większa powierzchnia grzanej podłogi w łazience, tym lepiej.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Martwiłem się, że nie dałem ogrzewania pod prysznicem. Bo miała być zimniejsza podłoga. Ale obecnie tego nie zauważam. Bo zanim wejdę pod prysznic puszczam wodę i widocznie ciepła woda nagrzewa płytki, że nie czuć dyskomfortu.
    Drabinki mam podłączone pod podłogówkę. A do nich grzałki elektryczne. Czy bym tak zrobił jeszcze raz trudno powiedzieć. Możliwe, że nie.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony