dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie obsypanie fundamentów z zewnątrz humusem

    Witam, proszę o poradę - czy mogę obsypać z zewnątrz fundamenty mieszaniną humusu i niewielkiej ilości gruntu rodzimego? Spotkałam się ze stwierdzeniem, że humus działa destrukcyjnie na beton, ale moje ściany są ocieplone na całej wysokości ponad gruntem styropianem Austrotherm EPS 035 EXPERT na zakład, więc nie będą miały bezpośredniej styczności z humusem. Ale tak sobie teraz myślę, że przecież część ławy od zewnętrznej strony i tak przylega do humusu, więc czy to może jakoś wpłynąć na beton? Ławy były lane równo z ziemią bez szalunków, następnie humus został wybrany jedynie ze środka fundamentów.

    I druga sprawa to taka, że po całej akcji zasypania środka piaskiem, po zewnętrznej stronie piasek jest porozsypywany naokolo ścian.Czy można zostawić ten piasek i przysypać go humusem czy trzeba go stamtą całkowicie usunąć? Bo mój mąż planuje go pozgarniać w warstwy ok 30cm, a potem przysypać humusem ok 20cm (ma wyjść skarpa ok 50cm). Czy woda opadowa w takim przypadku nie będzie się zbierać przy ścianach pod piaskiem? Drenażu wokół budynku nie robiliśmy, a grunt mamy spoisty, wydaje mi się, że średnioprzepuszczalny, bo nie jest to sama glina (badania niestety nie było ) . A może jeszcze na tej skarpie ułożyć kostkę czy coś takiego? Tylko chyba dziwnie to będzie wyglądało... Proszę o pomoc

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    A nie szkoda humusu? Może podgarnąć te resztki piasku pod ścianę? Ja tak zrobiłem, obsypałem tym co wykopałem z ław + podgarnąłem właśnie resztki piasku z poza ław. Generalnie wszystko jest tam wymieszane piasek, glina, humus.... Najważniejsze chyba, żeby nie przemarzły ławy i żeby woda spływała poza ławy?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	drenaż.jpg
Wyświetleń:	779
Rozmiar:	97,7 KB
ID:	224682

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obsypanie_1.jpg
Wyświetleń:	554
Rozmiar:	86,3 KB
ID:	224688

    Widzę, że z biegiem miesięcy ta skarpa się ubija i wyrównuje.

    Co do nawożenia ziemi? Po budowie na warstwie ziemi znalazła się warstwa piasku zmieszanego z gliną z wykopów. Myślałem, żeby to zebrać i dojść do humusu, po czym na to nawieść nowy humus i dopiero wyrównać teren... generalnie chyba nikt tego nie praktykuje, sypie nowy humus na to co ma. Mam też górę gliny z którą nie wiem co robić. Ponoć glinę miesza się z piaskiem i torfem i uzyskuje dobre podłoża ? Ale tu musiałby doświadczony ogrodnik się wypowiedzieć
    Ostatnio edytowane przez piotrek0m ; 15-11-2013 o 12:12
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  3. #3

    Domyślnie

    Humus mieliśmy przeznaczyć na obsypywanie fundamentów i na wyrównanie terenu, a do czego jeszcze możemy go wykorzystać? Wysokość ściany to metr, więc to chyba sporo, jeśli obsypiemy ją pół metra to nie wiem czy uda nam się wyrównać teren tak, żeby zlikwidować skarpę. Dlatego taki chodniczek może dziwnie wyglądać na skarpie, muszę jeszcze poszperać w necie, być może i tak ludzie robią.

    A wymieszany piasek z gliną być może by był ok, ale co do warstw sypanych jedna na drugą mam wątpliwości. Czytałam wątki dotyczące obsypywania fundamentów piaskiem i generalnie to jest odradzane. Poza tym, nikt nie pytał się o humus. Być może komplikuje, ale chcę, żeby wszystko było jak należy, bo później zbierać te pół metra i na nowo sypać to już mi się nie uśmiecha.

  4. #4

    Domyślnie

    Najlepiej obsypać żwirem. Nie podciąga wody nie tworzy agresywnego środowiska i jest stosunkowo tani. W humusie żyją również krety, myszy kopią jamy itp. chyba lepiej żeby myszki nie podgryzały styropianu???

    Ale tak sobie teraz myślę, że przecież część ławy od zewnętrznej strony i tak przylega do humusu
    Jeżeli to prawda to jest to duże uchybienie, niezgodność z sztuką budowlaną ale również z prawem ( w Polsce jest (zakaz budowania na humusie, jest on dobrem chronionym prawnie! ).
    Humus nie nadaje się do posadawiania na nim czegokolwiek gdyż nie przenosi nawet najmniejszych (tych w budownictwie) naprężeń i stanowi źródło wszelkich korozji materiałów!

  5. #5

    Domyślnie

    Wiem, że na humusie nie można stawiać fundamentów, nasze nie stoją na nim, wykop miał głębokość całe 70cm, więc humusu na pewno już tam nie było, po prostu źle zrobiliśmy, że na samym początku nie został on zdjęty z całej powierzchni przeznaczonej pod zabudowę, a to dlatego, że chcieliśmy oszczędzić na szalunkach. Ze środka cały humus został wybrany, a po zewnętrznym obrysie nikt się już w to nie bawił. Teraz wiem, że powinniśmy inaczej to zrobić, mój błąd, że nie zwróciłam na to uwagi. Ale wracając do sprawy to chodziło tylko o to, czy ten humus okalający ławę z zewnątrz nie zaszkodzi betonowi, bo ze zbrojeniem przecież nie ma on styczności (apropos korozji...)

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Zielonysmok

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Jaworze
    Kod pocztowy
    43-384
    Posty
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał em-333 Zobacz post
    Ale wracając do sprawy to chodziło tylko o to, czy ten humus okalający ławę z zewnątrz nie zaszkodzi betonowi, bo ze zbrojeniem przecież nie ma on styczności (apropos korozji...)
    Myślę że nie. Jeżeli nic tam nie będziesz uprawiał to po 5-6 latach humus już praktycznie całkiem się zdemineralizuje. Wystarczy popatrzeć na stare studnie - bardzo często są okolone humusem do samego betonu i po paru latach, jak się odkopie beton, to jest nienaruszony.

  7. #7

    Domyślnie

    Właśnie o to mi chodziło. Dziękuję za wszelkie sugestie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony