dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Optymalne wykorzystanie pieca na ekogroszek, dylematy z tym związane.

    Witam,

    Nurtuje mnie pytanie jak to jest z tym optymalnym ustawieniem pieca, żeby i było ciepło i mało spalał. Na swoim przykładzie powiem, że spalanie wychodzi u mnie w tej chwili około 37kg / dobę. Dom o powierzchni 220 m2, dwupoziomowy. Łącznie 120 żeberek (aluminiaki) plus około 35 m2 podłogówki. Piec 25kw od Cichewicza. Sterownik w piecu ecomax, zawór 4D prawie całkowicie otwarty. W tej chwili nie korzystam z bezprzewodowego czujnika pokojowego (czy słusznie to się okaże). Na parterze gdzie podłogówka to 30 m2 jest na tyle od niej ciepło że grzejniki ustawione mam na 2,5 mniej więcej i tylko jak sobie siadam obejrzeć jakiś film to rozkręcam je na 4 lub 3. Na piętrze gdzie na razie tylko śpię mam grzejniki na 2 (tylko w łazience mam 3 lub ). Na piętrze temp około 19-19,5 st na parterze cieplej... w kuchni 23 st w pokojach "na oko" około 20,5.
    Pytanie brzmi czy można byłoby obniżyć spalanie przy zachowaniu podobnych temperatur? Czy uruchomienie bezprzewodowego regulatora i ustawienie np temp na noc na 19 st (na parterze) i 21 w dzień pozwoli na jakieś oszczędności czy może to okazać się złudne z uwagi na wychłodzenie instalacji (szczególnie podłogówki)? Dom mam zbudowany z różnych materiałów (budowany w latach 60-tych z czego popadło) lekko ocieplony (coś koło 8-10 cm). Mury dosyć grube. Ustawienie na piecu to 60 st na grzejniki i 40 na wodę, nie korzystam z funkcji Fuzzy Logic tylko nastawiam ręcznie (czas podawania 11 s, przerwa 60 s, w trybie nadzór, przerwa 5 minut, podawanie 7 s. Moc nadmuchu 50% przesłona całkowicie otwarta. Temp wody na powrocie waha się od 32 do 42 st. Kotłownia poza budynkiem mieszkalnym. Odległość około 11 m.
    Ostatnio edytowane przez damian_co ; 19-11-2013 o 09:36

  2. #2

    Domyślnie

    Za dużo spalasz.
    Strop nad piętrem masz ocieplony?
    Może masz duże straty na przesyle pomiędzy domem a kotłownią?
    Marnej jakości węgiel?
    Co do pieców z podajnikiem, się nie wypowiem.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  3. #3

    Domyślnie

    Strop ocieplony (dach skośny, blachodachówka, papa, deska wełna 15 cm + wełna 5 cm w poprzek, regips) myślę, że to nie jest przyczyna dużego spalania. Prędzej jakość murów i ocieplenia. Aczkolwiek na pewno wpływa mają też ustawienia pieca. Co do strat na przesyle to na pewno są ale co do ich wielkości to się nie wypowiem. Jak miałem dom przed rozbudową (I poziom bez podłogówki i grzejniki konwektory) to spalałem od 18 do 35 kg w zależności od temperatury na zewnątrz. Trochę skorygowałem ustawienia zaworu 4D i zobaczymy jak to wpłynie na spalanie. Ale na pewno piec sam z siebie musi jakąś ilość węgla spalić i nie wierzę, że mógłbym spalać 20 kg na dobę przy takim metrażu
    Ostatnio edytowane przez damian_co ; 20-11-2013 o 08:06

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar miron11
    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-959
    Posty
    60

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian_co Zobacz post
    Strop ocieplony (dach skośny, blachodachówka, papa, deska wełna 15 cm + wełna 5 cm w poprzek, regips) myślę, że to nie jest przyczyna dużego spalania. Prędzej jakość murów i ocieplenia. Aczkolwiek na pewno wpływa mają też ustawienia pieca. Co do strat na przesyle to na pewno są ale co do ich wielkości to się nie wypowiem. Jak miałem dom przed rozbudową (I poziom bez podłogówki i grzejniki konwektory) to spalałem od 18 do 35 kg w zależności od temperatury na zewnątrz. Trochę skorygowałem ustawienia zaworu 4D i zobaczymy jak to wpłynie na spalanie. Ale na pewno piec sam z siebie musi jakąś ilość węgla spalić i nie wierzę, że mógłbym spalać 20 kg na dobę przy takim metrażu

    Ja mam metraż 200 m kw. i w chwili obecnej spalam 15 kg na dobe. W domu 22 stopnie. Węgiel wysokokaloryczny z wesołej. Podaję 8 s przerwa 85 a na podtrzymaniu co 15 min podaje 10 sek. Jeśli można wiedzieć to napisz jaki masz opał.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Yunior

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-038
    Posty
    1

    Domyślnie

    Jaki masz kocioł i jak masz ocieplony dom ? bo wynik spalania jest bardzo dobry

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony