dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Odległości przy sadzeniu drzew

    Czy są ustalone minimalne odległości sadzenia drzew od granicy działki ?
    Nie wiem czy to ma znaczenie ale chodzi mi o drzewa nieowocowe.
    Z góry dziękuje za odpowiedź.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kroyena

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    8.113
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    84

    Domyślnie

    Nie słyszałem o odległościach minimalnych co do drzew. Tylko żebyś wojny z sąsiadami nie wywołał. Jak iglaki to im słoneczko odbierzesz, a jak liściaste to liśćmi im działeczkę zasypiesz.
    W obu przypadkach lepiej samodzielnie obcinać gałęzie przy granicy niż mają to robić sąsiedzi, jak wyruszą na wojnę.
    I tak do piachu, i tak do piachu, tylko pytanie w jakim stylu?
    legendus
    legendus komentarium

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Redwald
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Przy sadzeniu drzew warto pamiętać , że przecież one rosną. Nie ma co sadzić na kupę, co 0,50 cm jedno od drugiego. W zależności od gatunku i wielkości korony (inną będzie miał cyprysik a inną jodła koreańska). I tu trzeba odpowiednio zaplanować odstęp od płotu i między drzewkami. A będzie to i z korzyścią dla sąsiada i drzewek.

  4. #4

    Domyślnie

    mam gdzies informacje na ten temat. O ile dobrze pamietam drzewa przy granicy sasiada nalezy sadzic w odleglosci rownej polowie ich ostatecznej
    wysokosci. Sasiad ma prawo wyciac wszystkie galezie przechodzace na jego dzialke a takze korzenie drzew.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    gosia1

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    3

    Domyślnie

    Claria, skąd wzięłas te dane dotyczące odleglości drzew od płotu sąsiada ?
    Jesli znasz jakieś rozporządzenie na ten temat to podaj tytuł lub numer w Dzienniku ustaw czy Monitorze polskim. Bardzo mi na tym zależy. Chcę mieć dodatkowy argument przy rozmowie z sąsiadem.

  6. #6

    Domyślnie

    claria napisała:
    O ile dobrze pamietam drzewa przy granicy sasiada nalezy sadzic w odleglosci rownej polowie ich ostatecznej

    Czyli jeśli chcę posadzić brzozę, to mam ją posadzić 15 m od granicy (lub inne, które osiąga taką wysokość)? A jeśli działka ma szerokość 20 m to tej brzozy posadzić nie mogę bo 15+15=30.
    Coś mi się wierzyć nie chce

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    Claria

    dokładnie napisz...ja tez potrzebuje ....

  8. #8

    Domyślnie

    Ja również potrzebuję tej informacji, sąsiadka zarzuciła mi, że dwa świerki zabiorą jej całe światło na działce. Jeszcze mogę je przesadzić chociaż wcale nie chcę tego robić, ponieważ wydaje mi się, że to dobre miejsce na drzewa tego typu zresztą inni sąsiedzi potwierdzają ten fakt.

  9. #9

    Domyślnie

    Obawiam sie że nie ma żadnych przepisów prawnycj regulujących odległośc posadzenia drzewa od płotu.
    To tylko sprawa grzecznosci.
    Jesli posadzimy zbyt blisko płotu zacienimy sąsiadowi działke,będą też spadać tam liscie.
    A w tym przypadku może swoich praw dochodzić w sądzie,jako że nie może w pełni korzystać ze swojej działki(np posadzic sobie cos co lubi słońce)
    Oczywiście to różnie bywa,jeden będzie sie cieszył z drzewa za płotem a inny będzie przeklinał.
    Lepiej mieć dobre stosunki z sąsiadem niż drzewo.

  10. #10

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź, przeszukałem net'a w poszukiwaniu tych informacji, ale jedyne co znalazłem to przepisy o ogródkach działkowych, gdzie rzeczywiście są regulowane te sprawy.
    Popieram również twoją teorię dot. dobrych stosunków międzysąsiedzkich, jednak dwa świerki na szerokości 15m to chyba nie powód do paniki, pomijając fakt, że posadzone są od strony południowej prawie na końcu działki, a więc latem nie ma możliwości zacinienia, ponieważ słońce jest prawie w zenicie co oznacza, że cień będzie raczej pod drzewem, druga sprawa to czas rośnięcia takiego drzewa. Prawda jest taka, że "cień" to ono będzie rzucać za min 30 lat i to raczej jesienią kiedy słońce jest niżej na niebie

  11. #11

    Domyślnie odleglosc przy sadzeniu drzew

    Mam mnóstwo papierow w kartonach i miedzy nimi jest ten artykul nt odleglosci przy sadzeniu drzew. Postaram sie w najblizszym czasie przeszukac te papiery i znalezc ten artykul.

  12. #12

    Domyślnie

    Będę ogromnie wdzięczny, ponieważ nie chciałbym jakiś niepotrzebnych sporów. Jak wiadomo w trakcie konfliktu najczęściej rację mają wszyscy i nikt.

  13. #13

    Domyślnie Odległość

    Ja słyszałem, że drzewa 3 m od granicy działki. Krzewy (żywopłot) 0,5 m.

  14. #14

    Domyślnie Re: Odległość

    Cytat Napisał jeno
    Ja słyszałem, że drzewa 3 m od granicy działki. Krzewy (żywopłot) 0,5 m.
    Wolałbym konkrety, jakiś przepis lub ustawę.

  15. #15

    Domyślnie Re: Odległość

    Cytat Napisał marszal
    Cytat Napisał jeno
    Ja słyszałem, że drzewa 3 m od granicy działki. Krzewy (żywopłot) 0,5 m.
    Wolałbym konkrety, jakiś przepis lub ustawę.
    Ale właśnie w tym problem że przepisów nie ma - są zalecenia dla projektantów zieleni np: osiedlowej ( sadzenie od wysokiego budynku w odległości 1/2 wysokości docelowej - najczęściej 5-10 m ) albo wewnętrzne przepisy działkowców - 0,5 m żywopłot 3 m -drzewko.
    sadz w odległości rozsądnej ale jak gałęzie przejdą na strone sąsieda to może Cię poprosić o ich przycięcie ( na Twój koszt)
    Wydaj mi sie że swierk powinien być posadzony 2-3 m od granicy działki - po 20 latach świerk bedzie miał pewnie z 5-6 m srednicy i 10-12 m wys.

  16. #16

    Domyślnie

    W moim przypadku sąsiad posadził 6 modrzewi około 1m od ogrodzenia półn-zach. , wiem że po 30 latach to będą ogromne drzewa , ale nic z tym narazie nie będę robił za jakieś 10 lat każe mu obciąć przechodzące gałęźie na moją stronę i co rok będę kazał, zobaczymy kiedy się przewalą

  17. #17

    Domyślnie

    podbijam temat bo jest nadal aktualny .
    ja akurat mam problem z 2 sasiadami ktorzy sobie posadzili 1 m od mojego plotu kilkanascie brzózek. aktualnie te brzózki maja po 15 metrów i zacieniają mi działke w miejscu w ktorym akurat mam basen. dodatkowo z brzozy lecą takie małe syfki i zabrudzaja wode oraz zapychaja filtry, na jesien mam w ogrodzie dywan z lisci i musze poswiecic co najmniej jeden dzien pracy na pozbycie sie tego dziadostwa. sąsiadom zwracalem uwage kilka razy, za kazdym razem niby mowili ze przytna ale nic nie robia juz od kilku lat. zaczynam tracic nadzieje i chyba trzeba bedzie sprawe oddac do sadu. przez to zacienienie mam zimna wode w basenie i szlag mnie trafia , ze praktycznie nie moge z niego korzystac !!!

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie ma żadnych przepisów określających odległości sadzenia drzew.
    Jednym przepisem na który można się powołać, to KC:
    Art. 144 właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno gospodarczego przeznaczenie nieruchomości i stosunków miejscowych.

    Powyższy przepis egzekwuje się w sądzie. Ale najpierw wyślij sąsiadom wezwanie listem poleconym do przycięcia drzew, żebyś miał podkładkę, że próbowałeś rozwiązać to "pokojowo"..

  19. #19

    Domyślnie

    dzieki Elfir, wlasnie sie doksztalcam i juz znalazlem ten przepis ale bardziej bym potrzebowal jakichs wyrokow sadowych w podobnych sprawach, wiecie moze gdzie szukac ?

  20. #20

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony