dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Domyślnie Jak zmienić dom 'tradycyjny' w 'enegrooszczędny', od czego zacząć?

    Witam,

    Posiadam dom w stanie zamkniętym (ściany, stropy, dach, okna, drzwi, bez izolacji) wybudowany 10 lat temu. Jak łatwo się domyślić nie zastosowano (a w zasadzie nie przewidziano) w nim dzisiejszych rozwiązań technologicznych zmniejszających zapotrzebowanie domu na energię cieplną.
    W szczególności:

    - zastosowano wentylację grawitacyjną
    - okna szczelne, ale z roletami nadstawnymi (tak nie wspominałem że są jeszcze rolety, na większości okien)
    - kominek

    Dom to połówka bliźniaka. piwnica, parter i piętro z poddaszem nieużytkowym (brak jeszcze stropu między poddaszem a piętrem), ok 100 m2 na kondygnację.
    Ściany wykonane z pustaków 29 cm, ława fundamentowa, potem bloczki betonowe aż do parteru, na dachu dachówka, pod nią 2cm deski.

    Ponieważ chciałbym zamieszkać w tym domu, a jednocześnie chciałbym żeby był on jak najekonomiczniejszy (jaki się da) zarówno pod względem kosztów eksploatacji jak i kosztów inwestycyjnych, stąd moje pytanie co w takim domu należałoby zmienić, aby osiągnąć cel, od czego zacząć?

    Na koniec kilka moich pomysłów, niestety ekspert ze mnie żaden
    - rekuperacja, miejsce na instalację dużo, może nawet wykorzystać istniejące kominy (3 sztuki)?
    - GWC
    - 20cm styropianu na ściany
    - nie wiem jeszcze co pod dach, ale czytałem że nawet 40cm wełny ludzie kładą
    - chyba trzeba się odizolować jakoś od piwnicy?
    - o okna już pytałem na forum, i chyba niewiele się da z tym zrobić, generalna konkluja żeby zostawić jak jest (link)
    - DGP?

    Jak wspominałem ekspertem nie jestem i nie bardzo wiem jak ugryźć ten temat, jak zacząć, być może warto by zapłacić komuś za szczegółową analizę?

    Pozdrawiam, Piotr.

  2. #2
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Ogólnie to się robi kompleksowo - ze strat przez przegrody na pierwszym miejscu są traty do gruntu.
    Ale zanim zaczniemy prace termomodernizacyjne, należy dom uszczelnić i zrobić wentylację z odzyskiem ciepła. Bez tego przyklejanie jakiś izolacji termicznych nie ma sensu.
    Do jakiego zużycia Pan by chciał zejść?
    Dom izolowany - do 30kWh/m2
    dom energooszczędny - połowa tego
    dom pasywny poniżej 15kWh/m2

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Ogólnie to się robi kompleksowo - ze strat przez przegrody na pierwszym miejscu są traty do gruntu.
    Ale zanim zaczniemy prace termomodernizacyjne, należy dom uszczelnić i zrobić wentylację z odzyskiem ciepła. Bez tego przyklejanie jakiś izolacji termicznych nie ma sensu.
    Do jakiego zużycia Pan by chciał zejść?
    Dom izolowany - do 30kWh/m2
    dom energooszczędny - połowa tego
    dom pasywny poniżej 15kWh/m2
    Misiu, miałeś głupot w innych tematach nie wygadywać. Kolega chce pomocy a nie cymbalizmów! Chcesz znowu bana?
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Ogólnie to się robi kompleksowo - ze strat przez przegrody na pierwszym miejscu są traty do gruntu.
    Ale zanim zaczniemy prace termomodernizacyjne, należy dom uszczelnić i zrobić wentylację z odzyskiem ciepła. Bez tego przyklejanie jakiś izolacji termicznych nie ma sensu.
    skoro te do gruntu są na pierwszym miejscu to chyba od tego powinno sie zacząć?

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Do jakiego zużycia Pan by chciał zejść?
    Dom izolowany - do 30kWh/m2
    dom energooszczędny - połowa tego
    dom pasywny poniżej 15kWh/m2
    Mistrzu, sam wielokrotnie pisałeś, że bez 40cm styro od gruntu nie da się zrobić budynku izolowanego, to na jakie rozwiązania chcesz naciągnąć założyciela wątku, który ewidentnie tych 40cm styro od gruntu nie ma, a Ty Mistrzu jak sam wielokrotnie pisałeś nie zajmujesz się innymi domami tylko izolowanymi???

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Szczerze, ja bym się pogodził z faktem, że dom jest jaki jest - robienie z niego energooszczędnego to trochę jak przerabianie roweru na samochód. Czym będziesz grzał? Bo może rozsądniej jest wsadzić pieniądze w dobrą gruntówkę i mieć ciepło po 10 gr / kwh.

  6. #6

    Domyślnie

    No właśnie o to chodzi, czy poniesione koszty będą współmierne do zyskanych oszczędności. Nie mam jeszcze sprecyzowane czym chciałbym grzać, w ulicy są wszelkie media, więc wachlarz szeroki (no dobra, cieplika nie ma). Na paliwo stałe trochę się boję, bo dom jest na terenie Poznania i w niedługim czasie może się okazać, że węglem nie będzie już można grzać.

    Może to racja z tą pompą ciepła, w końcu zakładając zużycie 100kWh/m2 na rok , to wyjdzie jakieś 2000, no może 2500, co nie jest tragedią.

    Nie mniej jednak myślałem o WM również ze względu na komfort, obecnie mieszkam w kamienicy gdzie w każdym pomieszczeniu mam wyciąg grawitacyjny, a okna i tak muszę wycierać od rana bo płyną.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    pigiu: to trochę pytanie: jak zmienić starego W124 w najnowszy model... Ekhm w zasadzie trzeba by wszystko.
    Pewnych wartości nie przeskoczysz, pewne są - nazwijmy to nieopłacalne. Tak naprawdę trzeba by zacząć od ocieplenia fundamentów, potem w miarę możliwości przestrzeni mieszkalnej od piwnicy - jeżeli takowa jest (ale tu masz mostek - po ścianie), dalej - ocieplenie dachu i eliminację tamtejszych mostków.
    Dochodząc do samego ogrzewania - np. rozplanować nawiew w taki sposób by najcieplej - odczucia - były na dole na stopach. To pozwoli zaoszczędzić kilka stopniu nawet do 3 na ogrzewaniu domu, a to już coś. Można np. przeprowadzić rury doprowadzające zimną wodę do centralnego w taki sposób by np. przechodziły częściowo w otulinie wody która jest spuszczana - jako ciepła do kanalizy.
    Do tego okna na cieplejsze.
    Tak naprawdę powinieneś iść z pomysłem do faceta co liczy zużycie energii. Powiedzieć mu dokładnie do masz i jak, potem mówić co zmienisz, co chcesz zmienić. On Ci z grubsza wyliczy jakie da to efekty a Ty będziesz sumował: zyski i koszty. Podejrzewam że skończy się to na ew. solarach, zmiany ogrzewania domu plus ocieplenie ścian, dachu i okna.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Balto Zobacz post
    ...Tak naprawdę powinieneś iść z pomysłem do faceta co liczy zużycie energii. Powiedzieć mu dokładnie do masz i jak, potem mówić co zmienisz, co chcesz zmienić. On Ci z grubsza wyliczy jakie da to efekty a Ty będziesz sumował: zyski i koszty...
    No to już pisałem na początku, zdaję sobie sprawę, że nikt mi tu za darmo po godzinach nie zrobi szczegółowej analizy i że może warto komuś zapłacić za to, nie wiem tylko kto jest wart uwagi. Przeglądałem ofertę firmy znanej od rekuperatorów (ze słowem rekuperator w nazwie strony) i tam na podstawie projektu są w stanie zaproponować mi jakieś rozwiązanie (przynajmniej tak chwalą się na stronie). Oferta taka jest za darmo, co oczywiście musi być zrekompensowane przez samą ofertę więc nie wiem czy to coś wniesie do tematu. Jak sami wiecie i czo często się przewija przez forum, przy budowie domu ( a w zasadzie tam gdzie kasa duża) zawsze zlatują się sępy i każdemu trzeba ciągle patrzeć na ręce bo nie będzie tak jak powinno, a do tego trzeba mieć też wiedzę, nawet taka prosta rzecz jak kupno styropianu jest obarczone ryzykiem (czy trzyma parametry i czy nie jest powyginany). Tak więc staram się temat jak najbardziej zgłębić samemu, żeby uniknąć przykrych sytuacji.

    Co do samej inwestycji, w temacie postu napisałem 'energooszczędny' oczywiście trochę na wyrost, wiem że to nie osiągalne, jednak na pewno są rzeczy nad którymi warto się zastanowić, bo mogą one przynieść konkretne korzyści.

    I tak za pewnik obstawiam dobrą izolację, może od tego by zacząć:
    - co dać na ściany i ile? Myślałem o 20cm białego styropianu?
    - czy warto przyjrzeć się ścianie łączącej bliźniaki, mają one w zasadzie osobną konstrukcję oprócz dachu, tzn jest tam pustak 2x 29cm pomiędzy jest szczelina dylatacyjna i 2cm styropianu, może trzeba taką ścianę docieplić od wewnątrz, albo od wewnątrz drugiego segmentu (mam tam dostęp, stan jest taki sam jak mojego i raczej się nie zmieni prędko)
    - jak ocieplić strop nad piwnicą?
    - jakie grube ocieplenie dachu, 40cm wełny, może coś innego?

    To tyle co przychodzi mi do głowy.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał piqiu Zobacz post
    Nie mniej jednak myślałem o WM również ze względu na komfort, obecnie mieszkam w kamienicy gdzie w każdym pomieszczeniu mam wyciąg grawitacyjny, a okna i tak muszę wycierać od rana bo płyną.
    Wentylacja nie musi być z odzyskiem żeby działała. W obecnym mieszkaniu mam wywiewowe wentylatory Helios na pionach i też nie narzekam. Chodzi o to, że kominy już masz (nawiewniki też?), więc wręcz musiałbyś dopłacić za ich uszczelnienie, a reku z przebijaniem się przez ściany też swoje kosztuje. Odzyskuje entalpicznie połowę, zżera prąd - pytanie więc po ile masz ciepło. Jeśli po 10 gr., no to, zależy jak liczyć, musiałby pochodzić kilkanaście - dziesiąt lat żeby zwróciło się np. 15 KPLN. Ale że to Poznań, więc pewnie G11 i G12 niewiele się różnią, poza tym pewnie działka malutka, czyli że się nie da kolektora, się to pewnie skończy na gazie. Niestety, ja niczego nie sprzedaję, więc ten kejs jest dla mnie słaby, żeby zasugerować coś naprawdę mądrego. Może rzeczywiście daj po prostu 20 i 30 cm izolacji z nadzieją, że się zmieścisz w 60-80 kwh.

  10. #10

    Domyślnie

    Kominy już są, ale nie jestem na 100% pewien czy takie osobne nawiewniki (czerpnie) są, nie patrzyłem jeszcze pod tym kątem, natomiast z tego co widziałem to okna są szczelne bez nawiewników.

    Działka faktycznie nie robi szału, ok 500m2 z czego chałupa z tarasem to jakieś 150m2.

    Co do dopłacania, to dotychczas ten dom nie kosztował mnie ani złotówki, więc ewentualne uszczelnienie istniejących kominów to nie problem (nie ja za nie płaciłem ).

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał piqiu Zobacz post
    Kominy już są, ale nie jestem na 100% pewien czy takie osobne nawiewniki (czerpnie) są, nie patrzyłem jeszcze pod tym kątem, natomiast z tego co widziałem to okna są szczelne bez nawiewników.
    Raczej nie spotyka się w domach osobnego doprowadzenia powietrza. Co do inwestowania w reku, to masz nad czym myśleć, natomiast dobrze radzę: w obecnej kamienicy zainwestuj stówę w nawiewnik w pomieszczeniu, gdzie jest największy problem z wilgocią. Na własnej skórze przekonasz się, że jeśli okna są rzeczywiście szczelne, wentylacja nie ma prawa zachodzić, bez względu na ilość i wysokość kominów. Nawet jak to będzie inwestycja na jedną zimę, potraktuj to jako działanie prozdrowotne i eksperyment. Bo wentylacja usuwa nie tylko wilgoć - inne zanieczyszczenia też.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Dom to połówka bliźniaka.
    ale tylko pół wybudowane czy drugie pół ma ktoś inny ?
    o trochę pytanie: jak zmienić starego W124 w najnowszy model... Ekhm w zasadzie trzeba by wszystko.
    wiesz i merca chętnie by odnowić i merc zrobił raz taką akcje że sam najnowszy silnik właśnie do 124'rki wadził 200 KM i coś spalanie 5 litrów.
    Z autem nie jest do końca tak jak z domem, z domem masz inne podejście, właśnie reperujesz itp, ponieważ dom nie będzie 5 lat jeździł tylko z 30lat .
    Taka nasza mentalność, widać nie lubimy marnować tego co jest dobre.

    Nie wiem jak wygląda dokładnie domek, ale może bym coś pomógł.

  13. #13

    Domyślnie

    Bliźniak jest w całości, stan całości taki sam z tym że ja chce swoją część dokończyć, druga część niezamieszkana i nie zapowiada się w najbliższym czasie na to że będzie, ale całość jest, że tak powiem w rodzinie.

    Tu są rzuty:

    https://drive.google.com/folderview?...XM&usp=sharing

    Jak dotrę do domu to wrzucę jeszcze przekroje jeśli się przydadzą.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Troszkę utrudnia to sprawę, ponieważ zostanie ściana w środku nie izolowana, chyba że drugie pół jest ogrzewane?
    Nie przez Ciebie oczywiście?
    Przez to trzeba będzie wybrać pół środek, nie jest możliwe że dasz 30cm izolacji u siebie, a tu trach goła ściana.
    Choć z drugiej strony, najlepiej martwić się o siebie i tak efekt byłby piorunujący z taką izolacją.
    Może nie pasywność ale ogrzewanie świąteczne tak.

    Schody wejściowe, dylatacja od ścian, i wiele rzeczy i drobnostek które złożą się na całość .
    I modernizacja termo ma sens jeśli zakaszesz rękawy i sam w miarę możliwości zrobisz izolację w cenie tego co ekipa zrobi masz 30c grafitowego.

    http://www.baubiologie.at/revitalisierung.html tylko dobrze się trzymaj
    Projektowałem u rodziców właśnie modernizację do pasywnego i w przyszłym roku ruszają.
    Piwnica aż do sufitu izolacja, podłogi nowe izolacja gruba na gruncie 20cm mim.
    Każda ściana każde drzwi, już bez drzwi ... właśnie kątem zatkania mostka termicznego, plan jest i już nie wygląda to tak strasznie jak
    się o tym mówi.
    Plus izolacja aż po ławy, wyburzenie ścian szczytowych, kominy out, wentylacja mech plus mała PCI .
    A teraz kolektory samodiełki, ponieważ część elewacji SW idalnie nadaje się na to.
    Żeby stelaż zrobić i po półkolu poruszać i ustawiać kolektory z grzejników panelowych
    Kwestia tylko dobrej szyby i w zimie śmiało będzie działać,
    W lecie szyba nie ma znaczenia.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    Szczerze, ja bym się pogodził z faktem, że dom jest jaki jest - robienie z niego energooszczędnego to trochę jak przerabianie roweru na samochód. Czym będziesz grzał? Bo może rozsądniej jest wsadzić pieniądze w dobrą gruntówkę i mieć ciepło po 10 gr / kwh.
    No ale poleciales ... Czytałeś dokładnie? Dom ma golas, SSZ. Ocieplić musi to pewne!

    Co widzisz takiego w tym domu ze ma sie z domem pogodzić i nie ocieplać 20 cm ścian? I tak da 10 czy 12 lub 15 cm wiec za 20 cm wiele nie przepłacić. Gdzie ty "godzenie sie z faktem"?

    Co złego ze chce dać sporo wełny w dach? Jak może łatwo rozłożyć to niech pcha 40 cm lub podwiesza 30 cm bo to sie na pewno zwróci, np przy gazie. No bo co to za wyczyn 30 cm podwieszone lub 40 cm na stropie jak i tak pewnie da min 20 cm lub 25 cm jak pół Polski teraz daje.

    Co złego w odcięciu sie od piwnicy? Pół polski tak robi ze nie chce grzać piwnicy i jak tylko jest możliwość to daje styropian na sufit piwnicy.

    on i kończąc rekuperacja. Da radę w tym stanie domu jeszcze to ładnie ułożyć i estetycznie zabudować. Ba może plastikowe kanały prostokątne zmieści cześć w ścianie parteru a piętro z poddasza opedzluje. Ino ta rekuperacja to wyrwanie sie cenowe przed szereg ale jeszcze na tym etapie do zrobienia i przy gazie i tym odpaleniu ekonomicznie uzasadnione.

    Kolego ja bym u Ciebie celował w gaz i dom 5 litrowy z tym ociepleniem a w przyszłości jak za ściana ktoś zamieszka i okna wymieniasz to i w 4 literach sie zmiescisz. Tylko teraz trzeba będzie gratisowo docieplic rodzine za ściana.

    Jutro jestem na polibudzie w Poznaniu bym Ci doradził ale nie wiem czy zdarze. Rady za free bo ja z IT i nic ci nie sprzedam.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  16. #16

    Domyślnie

    Zostaje jeszcze podkopac sie i ocieplić ten z 1.4 metra głęboko piwnicy 15 cm to ci zostanie cokół 5 cm. Zaś wolny komin ocieplić może bez burzenia (w środku i jak przechodzi przez strych, nie wiem co radzić bo nie dałeś przekroju pionowego). No i ile masz miejsca w piwnicy na ocieplenie sufitu? W końcu chcesz ciepły dom a nie pasywny i to ze masz komin nie dyskwalifikuje cię do domu oszczędnego
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  17. #17

    Domyślnie

    Ale GWC bym pominął
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    To nie tak - ja wiem, że chcesz ograniczyć zużycie energii, ale w pewnym momencie staje się to nieopłacalne. Ty nie powinieneś iść do firmy która robi takie reku czy śmakie ogrzewanie, ale do gościa - architekta zajmującego się tym. On tobie wyliczy zużycie energii i do tego zużycia ty dostosujesz to co musisz zainstalować i/lub przerobić. Może się okazać, że będzie możliwość fajnego oddzielenia poziomu piwnica od poziomu zero i to w takim stopniu, że w zasadzie będzie jak pasywny.
    Może się okazać, że konstrukcja ścian wymusi tak naprawdę takie a nie inne ocieplenie styro czy wełną. I tak dalej.

  19. #19

    Domyślnie

    Witam,
    dodałem przekroje.

    lukasza dzięki za pozytywne rady, chętnie bym się spotkał, do tego pracuje na Malcie (też w IT )więc może dałbym rady wyskoczyć na godzinkę, napisz jak byś miał czas, telefon wysyłam na priv.

    Cytat Napisał Balto Zobacz post
    ...Ty nie powinieneś iść do firmy która robi takie reku czy śmakie ogrzewanie, ale do gościa - architekta zajmującego się tym. On tobie wyliczy zużycie energii i do tego zużycia ty dostosujesz to co musisz zainstalować i/lub przerobić....
    Właśnie o to mi chodzi poniekąd, stąd pytałem o kogoś godnego polecenia, bo jak już płacić to za coś wartościowego. Osobną kwestią to samemu zgłębić jak najwięcej się da, szczególnie że temat ciekawy.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza Zobacz post
    No ale poleciales ... Czytałeś dokładnie? Dom ma golas, SSZ. Ocieplić musi to pewne!

    Co widzisz takiego w tym domu ze ma sie z domem pogodzić i nie ocieplać 20 cm ścian? I tak da 10 czy 12 lub 15 cm wiec za 20 cm wiele nie przepłacić. Gdzie ty "godzenie sie z faktem"?
    Nieskromnie siebie zacytuję z końcówki posta #9:

    "Może rzeczywiście daj po prostu 20 i 30 cm izolacji z nadzieją, że się zmieścisz w 60-80 kwh."

    Wyobraź sobie, że ja też lubię tytułową energooszczędność, chyba nawet dlatego tu jestem. Sęk w tym, że oczyma wyobraźni widzę budowlę z kompletnie nieocieplonymi ścianami piwnicy i potężnymi mostkami w postaci kominów, tarasów, dachu, okien, itd. Jeśli tak jest, to owszem, można to pewnie odkręcić za potężne pieniądze, pytanie czy autor pytania chce zaczynać projekt typu przeróbka dużego fiata na samochód WRC, a przede wszystkim czy ma kompetencje i środki. Ja rozumiem że to nie wasze pieniądze, ale to też jest forum o życiu, a nie tylko o tym że każdy musi mieć fioła i pasywniaka.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony