dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 30
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    czy ma kompetencje
    nie obrażając nie ma wiedzy.
    Ale ma już wyróżniającą cechę, chce pozytywnie zmienić.
    Balkony to nie problem, młot i kucie, lub włączenie do rzeszy.

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Balkony to nie problem, młot i kucie, lub włączenie do rzeszy.
    Dziękuję Czołgisto za wzorcową reakcę pozytywnie zakręconego Oczywiście że dom można odkopać do podłogi piwnicy, wyburzyć kominy, skuć tarasy, podnieść dach i zamontować ponownie okna. Ja wiem, że to świetny ubaw i w ogóle, no ale wnoszę takie swoje zdanie odrębne, jakby takowych nie było, trudno o dyskusję.

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    מרכבה - to nie lepiej postawić nową chałupę zgodnie z zasadami? Wyjedzie pewnie niewiele drożej.
    andriuss - dokładnie o to mi chodzi. A naprawdę może się okazać, że największa redukcja będzie polegała na odizolowaniu piwnicy, wymianie okien na lepsze - jeśli ma stare i dołożeniu styro plus izolacja dachu. Tylko ktoś to wszystko musi w cyferki poukładać.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    ...Balkony to nie problem, młot i kucie, lub włączenie do rzeszy.
    No tego to akurat nie chce robić
    Balkonów z resztą nie ma, jest wykusz a na nim balustrada

    Rozmawiałem dzisiaj z ojcem - inżynier budownictwa z 40 letnim stażem, ale bez doświadczenia w oszczędzaniu energii. Z tego co mówił to ma jakieś tam programy (Arcadia), które pozwalają mu liczyć U ścian itp, tyle co jest potrzebne do projektu. Już widzę, że lekko nie będzie bo raczej sceptyczny do rekuperacji, no ale dałem mu projekt i zobaczymy co powie

    Na koniec kilka pytań.
    Zakładając że zamontuje jednak WM, to te 2 kominy wentylacyjne stają się zbędne, pytanie co z nimi zrobić. Wydaje mi się że nie ma sensu ich rozbierać, w końcu teraz robią za ściany, a powierzchni nie brak więc nie przeszkadzają. To co przyszło mi do głowy to rozebrać ich końcówki znad dachu, uzupełnić dachówkami i zamknąć od wewnątrz tak jakby nigdy kominów nie było. Wtedy przestaną być mostkami cieplnymi no i można je do czegoś wykorzystać, np. trochę podkuć i zamontować kanały do rekuperacji, piony kanalizacyjne, itp. A trzeci komin, ten od kominka, kończy się w stropie pomiędzy parterem a piętrem, na dole kominek więc kanał spalinowy musi być, ale pozostałe są wolne, można je zamurować od góry, przewody wentylacyjne też jakoś wykorzystać, może do DGP?

    Co do okien to nie wiem jakie są, ale z tego co widziałem to są drewniane i wyglądają porządnie, muszę się tam jeszcze udać i sprawdzić, może jest gdzieś producent/model to by się sprawdziło jakie mają parametry katalogowe.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Już widzę, że lekko nie będzie bo raczej sceptyczny do rekuperacji, no ale dałem mu projekt i zobaczymy co powie
    czyżby chciał dostać tytuł "leśnego dziadka" ?
    Zakładając że zamontuje jednak WM, to te 2 kominy wentylacyjne stają się zbędne, pytanie co z nimi zrobić
    a nie można zrobić tak aby je wykorzystać? jako wyciągi powietrza np z łazienki ? i hudu hudu zrobić na poziomie strychu
    Co do okien to nie wiem jakie są, ale z tego co widziałem to są drewniane i wyglądają porządnie, muszę się tam jeszcze udać i sprawdzić, może jest gdzieś producent/model to by się sprawdziło jakie mają parametry katalogowe.
    Stare okna skrzynkowe da się zrobić tak iż żadne teraz okno nie ma takich parametrów.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    a nie można zrobić tak aby je wykorzystać? jako wyciągi powietrza np z łazienki ? i hudu hudu zrobić na poziomie strychu
    Dokładnie o tym myślałem, tylko gdzieś czytałem że kanały muszą być izolowane żeby nie następowało wykraplanie pary wodenj, do tego takie ceglane przewody trudniej czyścić.

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Stare okna skrzynkowe da się zrobić tak iż żadne teraz okno nie ma takich parametrów.
    Okna mają 10 lat ale skrzynkowe to nie są. Specem nie jestem, ale wyglądają jak plastiki z podwójną szybą, tylko że drewniane

  7. #27

    Domyślnie

    Witam serdecznie po dłuższej przerwie.

    Trochę czasu już minęło i postanowiłem powrócić do tematu.

    Zleciłem przeprowadzenie audytu energetycznego wraz z obliczeniami OZC dla kilku wariantów ocieplenia oto wyniki:

    Założenia:
    1. Docieplenie ścian z zewnątrz, 20cm - ʎ = 0,031
    2. Izolacja pomiędzy ostatnim piętrem a poddaszem nieużytkowym, 50cm - ʎ = 0,033
    3. Ocieplenie ścian piwnicy, 15cm - ʎ = 0,031
    4. Docieplenie stropu nad piwnicą, od strony piwnicy 7cm - ʎ = 0,040, od strony parteru (pod ogrzewanie podłogowe) 8cm ʎ = 0,045
    5. WM z rekuperacją


    Wyniki:
    1. Zapotrzebowanie na ciepło - 25508 (kWh/rok)
    2. Zapotrzebowanie na moc - 11.568 (kW)


    Rozkład strat:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zestawienie strat grafika rekuperacja.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	92,8 KB
ID:	378136

    Jak widać najwięksi konsumenci to:
    1. Wentylacja - jest rekuperacja, więc chyba niewiele da się już tu zrobić
    2. Ściana wewnętrzna - dla niewtajemniczonych to jest bliźniak i dotyczy to ściany pomiędzy budynkami. Z racji tego że w drugiej części raczej nik mieszkać nie będzie straty są duże. Zastanawiałem się nad ociepleniem od wewnątrz przy pomocy zabudowy GK z wełną, przy dociepleniu 15cm wełny ʎ = 0,031 dawało to 2881 (kWh/rok), co przy znacznych kosztach inwestycyjnych takie ścianki wydaje mi się że mija się z celem.
    3. Okna - są jakie są, nie planuje ich wymiany, jedynie co to planuje je uszczelnić foliami.
    4. Ściana zew. - jest to już 20cm styropianu, można by może jeszcze dojść do 25cm, ale więcej to już przesada raczej.


    W związku z tym mam pytanie do szanownych forumowiczów o to jak mądrze wybrać sposób ogrzewania. Zakładam ogrzewanie podłogowe wodne na 100% powierzchni domu, w grę wchodzą pompa i gaz. Niestety jak widać zapotrzebowanie jest całkiem spore to i cena pompy (PW) o potrzebnej mocy to poważny wydatek (~40k), dla porównania koszt instalacji gazowej (+ piec) szacuję na ~15k.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Zestawienie - przy oknach i ścianie bliźniaka bez izolacji .. ciut dużo wychodzi na wentylację, ale mogę się mylić..
    dokładnych wyników nie mam przed oczami... a to też zależy do przyjętej szczelności/(zakładanej szczelności) i tu może być sęk..
    To jest jeden z niewielu mniemanologicznych czynników w OZC.. co innego jak jest wynik n50 testu.. szczelności..
    wtedy mamy pomroczność jasną. A i dom musi być dość duży...

  9. #29

    Domyślnie

    Co do szczelności to nie wiem jaka została przyjęta, ale na pewno 'niezbyt szczelna'
    Ogólnie jak rozumiem za szczelność odpowiadają okna i drzwi - nie wiem ile przez ściany przechodzi ale wydaje się to pomijalne. Niestety okna nie są uszczelnione, co jak pisałem zamierzam poprawić, zwłaszcza że pianka jest do wymiany (brak tynku z zewnątrz), sporo też będzie wiło przez zamontowane rolety nadstawne, tutaj niewiele da się niestety zrobić

  10. #30

    Domyślnie

    @piqiu
    Kolego i jak Twoja modernizacja? Czy mógłbyś rzucić trochę światła na sposób, w jaki rozwiązałeś rekuperację i czy wykorzystałeś kominy, a jeśli nie, to co z nimi zrobiłeś.

    Dziękuję, pozdrawiam i życzę powodzenia w zmaganiach z domkiem
    Nie mam Windowsa, dlatego PITa składam na papierze...

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony