dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie siłowniki i termostaty kontra tem. zadana i obliżona.

    Witam serdecznie. Zastanawiam się nad pożytecznością używania termostatów sprzężonych z siłownikami. Mam w pomieszczeniach założone termostaty a na belkach siłowniki. Termostat dochodzi do np. 22 stopni i poprzez siłownik zamyka pętlę. Mam tych termostatów 10 i są one w różnych pomieszczeniach. Jedne zamykają się wcześniej, drugie później. Jeżeli na belce roździelacza jest ich np. 4 to one też zamykają sie i otwierają w różnych konfiguracjach. Obserwuje natomiast, iż nie przekłada się to na spadek zużycia gazu. Pomimo, iż pompa nie tłoczy gorącej wody do podłogówki bo jest to kontrolowane tymi siłownikami i termostatami, to piec i tak "rzuca" gorącą wodę, która dopiero zatrzymywana jest na belce rozdzielacza pod warunkiem, że wszystkie pętle są zamknięte. Jak jakaś jest otwarta to woda idzie do obiegu. Nie wiem jakie macie doświadczenia ale nie widzę z tego powodu oszczędności. Zastanawiam się aby te termostaty powyłączać i używać na zasadzie temperatury zadanej i obniżonej. Stany wyłączenia i ponownego włączenia pieca na pewno byłyby dłuższe. Teraz włącza się co chwila bo nigdy nie jest tak aby wszystkie pętle były zamknięte. Gdzieś tam na którymś termostacie zawsze spadnie temperatura i siłownik otwiera pętlę. Jakie macie doświadczenia w tym zakresie.?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    trzeba przerobić elektrykę, jak wszystkie siłowniki są zamknięte to piec ma się wyłączyć. dzisiaj myślałem jak takie coś zrealizować. da się to zrobić.

  3. #3

    Domyślnie

    Jak skończysz myśleć do daj cynk . Faktycznie jest tak u mnie, że jak są zamknięte pętle siłownikami to na wyświetlaczu pieca niknie płomień i pozostaje symbol chodzącej pompy pieca. Problem robi si e przy np. 10 termostatach jak u mnie i 12 pętlach (260 m.kw domu). Rzadko jest tak że wszystkie pętle są zamknięte na raz. I wtedy piec załącza się i rozłącza co chwila.

  4. #4

    Domyślnie

    Miałem podobnie, choć u mnie były tylko trzy strefy.
    W efekcie kocioł co chwile startował, bo prawie zawsze któraś strefa zgłaszała zapotrzebowanie na ciepło i niemogly się "zgrać" razem, a jedna strefa nie była w stanie odebrać tyle mocy ile kocioł dawał i zaczynało się taktowanie.
    W końcu wywalilem całe to sterowanie w diabły, zostawiłem jeden termostat w najszybciej wychladzajacym się pomieszczeniu, wyregulowalem temperatury przepływami na rotametrach i mam wreszcie spokój - kocioł nie taktuje, temp. sa takie jakie chce.
    Ostatnio edytowane przez mistalova ; 26-11-2013 o 19:09

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    na razie wymyśliłem żeby przy każdym elektrozaworze wsadzić przekaźnik i zmostkować stronę wtórną. a kocioł wyłącza ze względu na zamknięcie elektrozaworów(brak napięcia) czy dlatego że nie ma przepływu i osiąga maks. temperaturę?

  6. #6

    Domyślnie

    Sprawdza mi się to wtedy gdy chcę "wyłączyć" jakąś strefę z ogrzewania np. pietro. W domu 22 a na piętrze ustawiam 18 i termostaty nie pozwalają na puszczenie wody do obiegu i z piętrem mam spokój. Bądź w łazience gdzie jest tylko 1 obieg i 1 termostat. Ale w salonie połączonym z kuchnią i 3 pętlami i 3 termostatami to się nie sprawdza. Najlepiej wtedy zmostkować wszystkie pętle pod jeden termostat i on zamyka wszystkie siłowniki na belce. Podobno jednak siłowniki nie dadzą rady zamknąć cały obieg za pośrednictwem 1 termostatu (nie wiem o co chodzi ale tak powiedział mistrzu od podłogówki?).

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    jeśli termostat to taki sterownik na scianie to działa on jak przekaźnik, tylko zwiera obwód, jeśli potrzeba puścić większy prąd to przez zewnęczny przekaźnik/stycznik

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał orasje Zobacz post
    Ale w salonie połączonym z kuchnią i 3 pętlami i 3 termostatami to się nie sprawdza..
    a nie jest tak ze powinienes podłaczyc ten jeden termostat pod wszystkie siłowniki z salonu i kuchni ???
    jestem w podobnej sytuacji tylko mam w salonie i kuchni 5 obiegów i bede to probował wszystko podpiąc do 1 termostatu
    robie to na listwie salusa ktora z 1 termostatu ma 4 wjscia na siłowniki
    https://plus.google.com/photos/11047...71252616728788
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  9. #9

    Domyślnie

    Myślimy podobnie. Ja chcę zmostkować tj. podpiąć pod jeden termostat na ścianie przewody z siłowników na belce za pomocą kostki. Zrobiłem już gdzieś w domu na 2 obiegi i funkcjonuje. Teraz chcę podpiąć 3 obiegi pod jeden termostat taki jak na zdjęciu na ścianie.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CAM00161.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	96,2 KB
ID:	227065  

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    jeszcze pytanie masz warstwowkę - drewno na podłodze ?
    to twoj pokoj ?
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  11. #11

    Domyślnie

    Panele specjalnie na podłogówkę. Leżą na macie 1 mm. A czemu?.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    kleją mi deskę 15 mm grubą i zastanawiam się jakie przez ten zabieg bede mial straty to znaczy o ile będę musiał podniesc temperaturę na piecu aby otrzymac tę samą temperaturę w pomieszczeniu.
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał orasje Zobacz post
    Witam serdecznie. Zastanawiam się nad pożytecznością używania termostatów sprzężonych z siłownikami. Mam w pomieszczeniach założone termostaty a na belkach siłowniki. Termostat dochodzi do np. 22 stopni i poprzez siłownik zamyka pętlę. Mam tych termostatów 10 i są one w różnych pomieszczeniach. Jedne zamykają się wcześniej, drugie później. Jeżeli na belce roździelacza jest ich np. 4 to one też zamykają sie i otwierają w różnych konfiguracjach. Obserwuje natomiast, iż nie przekłada się to na spadek zużycia gazu. Pomimo, iż pompa nie tłoczy gorącej wody do podłogówki bo jest to kontrolowane tymi siłownikami i termostatami, to piec i tak "rzuca" gorącą wodę, która dopiero zatrzymywana jest na belce rozdzielacza pod warunkiem, że wszystkie pętle są zamknięte. Jak jakaś jest otwarta to woda idzie do obiegu. Nie wiem jakie macie doświadczenia ale nie widzę z tego powodu oszczędności. Zastanawiam się aby te termostaty powyłączać i używać na zasadzie temperatury zadanej i obniżonej. Stany wyłączenia i ponownego włączenia pieca na pewno byłyby dłuższe. Teraz włącza się co chwila bo nigdy nie jest tak aby wszystkie pętle były zamknięte. Gdzieś tam na którymś termostacie zawsze spadnie temperatura i siłownik otwiera pętlę. Jakie macie doświadczenia w tym zakresie.?
    takie układy z siłownikami działają najlepiej jak się w nich co chwilę nie grzebie i przestawia ....
    czy ten kociołek gazowy ma modulację palnika i możliwość sterowania poprzez krzywą grzewczą ( czujnik zewnętrzny ...)...?
    czy masz grzejniki "drabinki ' w łazienkach ( jeżeli są to jak wpięte w obwód ...? )?

  14. #14

    Domyślnie

    Trudno grzebać w siłownikach. Na termostatach ustawiam tylko temperaturę i tyle. Piec to vaillant eco tec plus z czujnikiem zewnętrznym. Aktualnie temperaturą steruje pogodówka. Drabinki w łazienkach nie są podpięte pod podłogówkę. Problem polega na tym, że mam siłowniki na 4 belkach i do tego sporo programatorów w strefach o różnych temperaturach. Jak napisałem, jeden się zamyka, drugi w tym czasie otwiera, trzeci jest już zamknięty a piec...tylko jeden i trochę pewnie ogłupiały przez te wszystkie "komendy".

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał orasje Zobacz post
    Trudno grzebać w siłownikach. Na termostatach ustawiam tylko temperaturę i tyle. Piec to vaillant eco tec plus z czujnikiem zewnętrznym. Aktualnie temperaturą steruje pogodówka. Drabinki w łazienkach nie są podpięte pod podłogówkę. Problem polega na tym, że mam siłowniki na 4 belkach i do tego sporo programatorów w strefach o różnych temperaturach. Jak napisałem, jeden się zamyka, drugi w tym czasie otwiera, trzeci jest już zamknięty a piec...tylko jeden i trochę pewnie ogłupiały przez te wszystkie "komendy".
    z tego co opisujesz to wszystko powinno być OK., jeżeli kociołek pracuje to znaczy że gdzieś jest odbiór energii, w innym przypadku nastąpiło by wyłączenie palnika...
    jeżeli nigdzie nie następuje przegrzanie / wychłodzenie pomieszczeń to znaczy że układ jest poprawnie wyregulowany ...

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    wytlumaczcie mi jeszcze jedną rzecz
    zamontowalem wlasnie termostaty z salusa ktore pokazują temperaturę jaka jest w pomieszczeniu
    mam je na wysokosci 1,5 nad podlogą i moim zdaniem zawyzaja temperaturę o jakies 2 stopnie - jest kolo termostaty termometr i wskazania są rozne.
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  17. #17

    Domyślnie

    Identycznie u mnie. Zakładam, że nie ma na nie wpływu słońce chociaż nawet wtedy zwykły termometr pokazywał by taką samą temp. U mnie w devi touch musiałem wejść w konfigurację i powyłączać pewne niepotrzebne funkcje. Spróbuj zlokalizować gdzie jest termometr w termostacie (powinna być dziurka na niego w obudowie) i przeanalizować czy ten otworek nie jest jakoś szczególnie narażony na jakieś źródło ciepła. Jak to nie pomoże-dzwoń do producenta. Ja z 10 termostatów reklamowałem chyba 3 i dostałem nowe.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    straszna dupa z tymi termostatami
    oba czyli 2 sztuki zawyzają temperaturę o 1,5-2 stopnie
    juz wiem z kąd im sie bierze 30 % oszędnosci po zastosowaniu tego szajsu (tyle mają niby dawac oszczędnosci)


    Twoje pokazują dobrze ?
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  19. #19

    Domyślnie

    Żaden termostat nie pokazuje dobrze. Ale chyba dlatego, że nie mam pewności czy termometr rtęciowy, którego użyłem do porównania też pokazuje dobrze. Kiedyś w markecie patrzałem na termometry -chyba ze dwadzieścia i każdy pokazywał inną temperaturę. Wiesz, jak chcesz mieć w domu 22 stopnie a wiesz że ona zawyża o 2 stopnie to ustawiasz go na 20 stopni. Warunek jest jeden-że on po prostu zawyża non stop a nie kiedy mu się chce bo będzie bałagan. Czyli musisz się przyzwyczaić do korygowania go. U mnie ta różnica to na pewno 1 stopień ale jak mówię, ja już nie wiem który tak na prawdę pokazuje dobrze. Inna opcja to reklamacja, niech ci dadzą jeden i go podłącz i sprawdź. Ale wątpię czy będzie różnica.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony