dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Angry "Ciepłe" okna z wyciętymi uszczelkami - problem

    Zamówiliśmy jak nam się wydawało "ciepłe" okna. Profil 6 komorowy Schuco Si82 Cava, do tego ciepła ramka, zestaw 3 szybowy 0,7... i wszystko wyglądało super. Do czasu aż przy pierwszym silnym wietrze okazało się, że z okien strasznie wieje... Po bliższej analizie okazało się, że okna mają wycięte na górze skrzydła uszczelki na dystansie ok 10-12 cm. Każde okno... trochę mi witki opadły.
    Dostawca okien twierdzi, że robią tak od X lat bo żeby wentylacja była... Nikt z nami tego nie uzgadniał ani się nas o zdanie nie pytał. Mamy w domu rekuperator, ogrzewanie gazowe i raczej nie potrzebne nam dodatkowe wywietrzniki jak w mieszkaniu w bloku, które nie posiada zwykle wystarczająco sprawnej wentylacji po wymianie okien na plastiki.
    Oprócz tego zauważyłem, że w oknach po otwarciu, patrząc na ościeżnicę widać w rogu na górze dziurę, w każdym oknie.

    Pytanie do fachowców: co z tym zrobić? Uszczelki to chyba mniejszy problem, dokupi się i powstawia w wycięte miejsca, ale co z tymi dziurami? Czy to są jakieś dziury "wymagane" do czegoś czy to "radosna twórczość" polskich tzw. "producentów"?

    Firma która wyprodukowała okna praktycznie już nie istnieje ;/

    Dzięki za wszelkie sugestie.
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że kiedyś padło hasło, że wycięcie części uszczelek w Schueco to wymóg dla uzyskania wyrównania ciśnień (nie jestem pewny i może zaraz pożałuję że to napisałem... "?) Nie powinno to aż tak wpływać na szczelność, bo było w uszczelce zewnętrznej, więc obstawiam że przewiewy wynikają z ustawienia skrzydła wobec ościeżnicy.

    Otwory w ościeżnicy są także w podobnym celu - mówi się na nietwory odpowietrzające. Nagrzane powietrze w zamkniętych komorach może się za bardzo rozszerzać i powodować deformację profili, dlatego robi się te otwory. Parę lat temu Pchełem pisał o tym w Muratorze.
    Smakor,
    Może wrzucisz nam fotki obrazujące Twój przypadek?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MMichal

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    2.623

    Domyślnie

    Witam

    finlandia to nie do końca to ciśnienie nie ma tutaj nic do rzeczy, kiedyś - a kiedy to dokładnie będzie wiedział Test - był zapis, że aby uzyskać odpowiednią infiltrację powietrza w pomieszczeniach należało wyciąć uszczelki u góry okna, ba systemowe materiały przewidywały nawet do tego celu specjalne, płaskie uszczelki, które dane nam było produkować. Pewnie jak bym moje stare archiwum znalazł to miałem tam dokumentację Trocala gdzie toto było zapisane.

    Wydaje mi się mocno, że to właśnie pozostałość po tym.

    pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    No przyjrzałem się jeszcze raz. Kurcze jednak są 4 dziury, dwie na górze dwie na dole. Zlokalizowane w zewnętrznej części profilu. Czyli co jakieś odprowadzenie wilgoci czy co? Co do uszczelek to wycięcie było po środku skrzydła, jak okno było dwuskrzydłowe to zwykle tylko przy jednym, ale mam drzwi gdzie jest na obu jak i okno gdzi eni ma tego wcale. Ale reszta ma po jednym ubytku.
    Załączam fotki (niestety komórką i to wieczorem, i to szybko bo na dworze zimno)
    W ogóle jeszcze jakieś dziury nawiercone zauważyłem i na ościeżnicy i na skrzydle. O co kurde chodzi?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dziura.jpg
Wyświetleń:	334
Rozmiar:	93,8 KB
ID:	228111   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	uszczelka.jpg
Wyświetleń:	324
Rozmiar:	67,5 KB
ID:	228112  
    Ostatnio edytowane przez Smakor ; 02-12-2013 o 21:38
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MMichal

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    2.623

    Domyślnie

    Witam

    Nawiercenia to konieczna rzecz - działają jako :
    1 - odwodnienie - odprowadzają wodę na zewnątrz okna,
    2 - jak pisał fin służą do wyrównywania ciśnień w komorach - szczególnie istotne przy okna kolorowych.

    A uszczelki to tak jak już pisałem - i z reguły konieczne było takie jedno wycięcie w pomieszczeniu - albo inaczej ilość i wielkość była zależna od wielkości pomieszczenia jego kubatury, więc może być tak, że nie wszystkie okna muszą mieć wycięcia.

    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Ale czy to, że tymi wycięciami wiało przy wietrze na zewnątrz jest normalne? Jak patrze na okno to w sumie jest uszczelka dookoła pomiędzy częścią profilu gdzie są wycięcia (odwodnienia dajmy) a skrzydłem gdzie brakowało uszczelki. Na razie nie jest wietrznie więc nie sprawdzę jak jest po "naprawie" uszczelek.
    Ale to trochę to wszystko dziwne. Po co robić 6 komorowy profil skoro są w nim dziury, tak samo po co szyby 0,5 czy 0,7 jak dziury + uszczelki wycięte. Wszystko traci sens normalnie?!
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMichal Zobacz post
    Witam

    finlandia to nie do końca to ciśnienie nie ma tutaj nic do rzeczy, kiedyś - a kiedy to dokładnie będzie wiedział Test - był zapis, że aby uzyskać odpowiednią infiltrację powietrza w pomieszczeniach należało wyciąć uszczelki u góry okna...
    Tak, oczywiście jeszcze całkiem niedawno był wymóg okien nie do końca szczelnych i takie wycięcie było wymuszone przepisami. Ale właśnie w odniesieniu do Schueco padło na tym forum coś takiego, co napisałem.
    W znanych mi oknach wycinana była tylko połówkowo część uszczelki:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1000311.jpg
Wyświetleń:	534
Rozmiar:	86,6 KB
ID:	228118
    Smakor - te dziury to nic innego jak systemowo zalecone otwory "odprężające" i są wskazane. Tak to już jest w plastiku, że najpierw się go dzieli na komory by było cieplej, a potem dziurawi by się nadawały do użytku


    Smakor -jeszcze jedno - bo napisałeś w międzyczasie :
    - nawet pomimo wycięcia uszczelek czy odwodnień - nie powinno to mieć większego wpływu na szczelność okna. Po to jest środkowa i wewnętrzna uszczelka by zapewnić ten komfort. Także - ja obstawiam problem w regulacji, potem w montażu a na końcu wygięcie ramy.
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 02-12-2013 o 22:14

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Charlie
    Zarejestrowany
    May 2004
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-234
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Otwory w ościeżnicy to tzw. otwory dekompresyjne. Muszą być.
    Wycięta uszczelka - wymień na nową i po sprawie. Kiedyś tak robiono aby wymusić wentylację pomieszczeń na tzw. wycinkę. Teraz tego nie stosuje się bo w okuciach w standardzie jest opcja tzw. mikrorozszczelnienia okna.
    Albo masz jakieś starawe okienka albo ich producent jest technicznie w XX wieku
    Tu była reklama - Regulamin Forum pkt. 2.4 b/c w.g mnie to tu był KONTAKT do mnie

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    GraMar

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    1.299

    Domyślnie

    W moich oknach także są wycięte uszczelki, ale na razie nie mam wentylacji mechanicznej.
    Jednak dla mnie jest bezsensem posiadania tych "nawiewników", gdy jest kilka skrzydeł w jednym pomieszczeniu

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Było kiedyś tak: okna zgodne z przepisami musiały być odpowiednio rozszczelnione (najczęściej osiągano to przez manewry z uszczelką).
    Po zmianie wymogów okna mają być maksymalnie szczelne ale muszą być zapewnione odpowiednie systemy nawiewne (wentylacja mechaniczna lub nawiewniki) - więc uszczelek w tym celu nie powinno się już wycinać.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MMichal

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    2.623

    Domyślnie

    Witam

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Po zmianie wymogów okna mają być maksymalnie szczelne ale muszą być zapewnione odpowiednie systemy nawiewne (wentylacja mechaniczna lub nawiewniki) - więc uszczelek w tym celu nie powinno się już wycinać.
    no i tego się trzymajcie trzymajmy

    pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony