dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 119
  1. #1

    Domyślnie projekt M42c PRZEMYŚLANY wariant 3

    Witam! Jesli moge cos doradzic rozpoczynającym budowe Przemyslanego, to przed postawieniem scian fundamentowych, rozplanujcie łazienki, poniewaz po postawieniu scian fundamentowych ekipa zazwyczaj rozklada kanalize i zalewa chudziakiem. Pozdrowionka!

  2. #2

    Domyślnie Przemyslany III

    Witam wszystkich serdecznie! Czy ktos móglby nam doradzic jakie czujniki alarmowe zamontowac w oknach? Na forach piszą, ze wszystkie da sie oszukac, niektóre reagoju na petardy albo burze. Jakie najlepsze bedą dla takiej parterowki? Podobno wwiercane w rame okienna kasuja gwaracje na okna chyba, że producent czujki wmontuje ale jakie. Czyjki ruchu wylacza sie na noc, zeby swobodnie pochodzic po domu. Serdecznie pozdrawiam i z gory dziekuje za porady!

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fan*ft

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    199

    Domyślnie Indywidualny projekt domku energooszczędnego (2014-2015)

    Witam wszystkich,

    W tym roku kupiłem działkę budowlaną (860 m2, 23.5 x 36.5).
    W przyszłym zamierzam się budować.
    Jako, że szukanie projektu nie przyniosło pozytywnych rezultatów ...
    znalazłem projektanta który za 6 tyś zrobi mi indywidualny projekt domu.
    W cenie jest jest kompletny projekt wraz z instalacjami i papierkologią (załatwia wszystko w urzędach).

    Domek ma być w stylu nowoczesnym. Piętrowy, dach 30st. (wymóg MPZP) 4-spadowy, poddasze nieużytkowe.
    Garaż (w obrębie domu) na dwa samochody. Żadnych zbędnych elementów: balkonów, wykuszy, lukarn, okien dachowych, itp.
    Prostota podporządkowana jednemu celowi: domek maksymalnie energooszczędny.

    Rodzinka 2+1(+w planach). W przyszłości może się zdarzyć, że dołączą do nas rodzice/dziadkowie ... wiek robi swoje.

    Po przedyskutowaniu z żoną potrzeb i zachcianek, zacząłem od projektu funkcjonalnego pomieszczeń.

    Wyszło około 240m2 użytkowych. Dużo, ale nie mam pomysłu jak by to zmniejszyć nie naruszając parteru.
    Dach dwuspadowy nam się nie podoba. Skosów raczej nie lubimy.

    Efekt (proszę nie czepiać się kolorków, są na razie zupełnie przypadkowe):

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Parter.jpg
Wyświetleń:	905
Rozmiar:	93,0 KB
ID:	216645Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Pietro.jpg
Wyświetleń:	846
Rozmiar:	90,6 KB
ID:	216646Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	działka i domek.jpg
Wyświetleń:	651
Rozmiar:	89,0 KB
ID:	216647

    Technologia:
    - płyta fundamentowa: XPS 20cm + beton B25 25 cm
    - ściany silka 24cm + 25 cm grafitowego EPS (0.032)
    - stropy (terriva lub wylewany ... waham się)
    - dach drewniany, dachówka ceramiczna, ocieplenie: wełna 40cm lub piana otwarto-komórkowa PUR 30 cm
    - ogrzewanie i wentylacja:
    - podłogówka wodna w całym domu (poza garażem, pom.gosp. i spiżarką), 12 sterowanych pętli
    - rekuperator (wentylacja mechaniczna w podwieszanym suficie)
    - GWC (rurowy, powietrzny, 30m)
    - pompa ciepła (powietrze-woda 12kW) ... tu jeszcze temat otwarty
    - zbiornik 300-500l (CO i CWU) + grzałka elektr.
    - kominek z płaszczem wodnym (8-10kW), komin systemowy
    - media prawie w komplecie: prąd, wodę, kanalizację, gaz (nie wiadomo czy da się podłączyć).

    Chciałbym zmieścić się w 30kW/m2. Niedługo zabiorę się za OCZ'a i weryfikację moich "pomysłów".

    To tak pokrótce.
    Ciekaw jestem waszych opinii o moim "projekcie"
    Coś zmienić? Poprawić? O czymś zapomniałem?

    Największe problemy to powierzchnia domu (jak zmniejszyć o 40-60m2) i strop/dach (jak ocieplić najlepiej).

    Za około 2 tygodnie projekt trafi do architekta. Nie chciał bym go potem radykalnie zmieniać.

    Liczę na was

    Pozdrawiam serdecznie,
    Tomek

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    pomniejsz wszystko o 10%

  5. #5

    Domyślnie

    Ja bym ściany robił Maks 18 cm grubości. Silikat to bardzo solidny materiał. Na ściany dałbym Maks 20cm styorpianu. zdaje się termoorganika ma jakiś z 0,031 oficjalnie, a wg badan 0,029. tak mi przynajmniej w hurtowni mówili i pokazywali jakiś certyfikat.
    w tym momencie masz ściany normalnej grubości, a nie tracisz wiele na cieple.

    I ostatnia rzecz na jakiej warto oszczędzać to architekt.
    Ostatnio edytowane przez KvM ; 05-10-2013 o 19:50

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał KvM Zobacz post
    I ostatnia rzecz na jakiej warto oszczędzać to architekt.
    ????

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    ????
    Autor zamiast chwalić się dokonaniami projektanta chwali się niską stawką za zrobienie projektu.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    A na czym mają polegać dokonania architekta w małym i niskobudżetowym domku?

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fan*ft

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    199

    Domyślnie

    Oj pojechaliście po architekcie Nie chwale się ceną. Jestem zadowolony, że jest dosyć tanio.
    Jego dokonania mogę oglądać w mojej okolicy. Kilkanaście domków i szeregówek. Ma rozeznanie w terenie i urzędach.
    Polecały mi go dwie osoby. Chyba wystarczy?

    Świetna rada ... "pomniejsz wszystko o 10%" .. garaż też ... będzie na 1.8 samochodu ...

    Ściany 18cm rozważam. Grubości izolacji raczej nie zmienię. Dodatkowe 5cm to znikomy koszt a wpłynie wymiernie na ocieplenie.
    Okna będą montowane w ociepleniu więc gruba ściana nie będzie mi przeszkadzała.

    Staram się ocieplić dom maksymalnie i wyeliminować wszelkie potencjalne mostki termiczne.
    Największy problem z nieogrzewanym garażem w bryle budynku ... cały czas nad tym dumam.
    Czy ktoś to robił? Jak to rozwiązaliście?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    A na czym mają polegać dokonania architekta w małym i niskobudżetowym domku?
    Parę rzeczy by się znalazło
    Ale w tym wypadku z założenia architekt ma jedynie służyć do przybicia pieczątki i załatwienia papierów. Jak widać projekt funkcjonalny i bryła już jest, rozwiązania techniczne przemyślane, a resztę się na forum dopyta... Nie ma tu roboty dla architekta.

    No i to nie będzie mały i niskobudżetowy dom.
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fan*ft

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    199

    Domyślnie

    Ja jednak liczę, że architekt się wykaże i ... skoryguje co nieco, pokaże błędy.
    Zresztą z pierwszej naszej rozmowy widziałem, że będę miał w nim partnera a nie przybijacza pieczątek. Na to liczę.
    Nie jestem budowlańcem (tylko informatykiem/elektronikiem), nie znam się na tym, po prostu tak sobie siadłem i narysowałem.

    Fakt na niskobudżetowy domek raczej się nie załapię.
    Zresztą to też mnie martwi. Budżet nie będzie z gumy.
    Może się okazać, że mnie na taką konstrukcję zwyczajnie nie stać

  12. #12

    Domyślnie

    Ta łazienka na dole jest za wielka , w wiatrołapie brak miejsca na szafy ( trzeba coś wykroić z tej oranżerii chyba ) a schody zabiegowe ?? w takim dużym domu to zbrodnia ( moze to tylko taki rysunek bo miejsca jest chyba dość )
    szkoda że planik nie jest odwrócony tak od wejścia
    i ta jadalnia w takiej klicie
    Ostatnio edytowane przez syberia ; 05-10-2013 o 23:04

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Nie chcę być niemiły, ale za dużo się nie spodziewaj. Jaka płaca, taka praca - jak to mówią...
    Oj pojechaliście po architekcie
    Nic nie zrozumiałeś, do architekta nikt tu nic nie ma...

    Mógłbym zrozumieć takie podejście, gdybyś chciał budować faktycznie niskobudżetowy, skromny, tani z założenia dom, ale ten taki nie będzie.

    O "projekcie" (dobrze użyty cudzysłów) nie będę pisał. Lepiej listę zdaj swojemu projektantowi i poczekaj na rezultaty jego pracy. Jeśli nic mądrzejszego nie wymyśli, zmień go. Nawet kosztem straconej zaliczki.

    Śmiem twierdzić, że w Twoim przypadku powiedzenie o którymś tam domu dla siebie może się sprawdzić.
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    A na czym mają polegać dokonania architekta w małym i niskobudżetowym domku?
    Trzeba wykazać ogrom wiedzy, talentu i doświadczenia by dobrze zaprojektować mały domek. Ten nie jest niskobudżetowy. Ja bym nawet 10 procent budżetu i polowe swojego zaangażowania przeznaczył na projekt, bo to się po prostu opłaca. Mało kto to rozumie niestety. Też pracuje w branży IT i też narysowałem sporo swoich "projektów". Jednak one zawsze były słabe w zestawieniu z dobrym projektem dobrego architekta.

    Do autora
    Nie chodziło mi o oszczędzanie kasy na tych 5 cm styropianu, ale o to by zachować rozsądną grubość tej izolacji. Jeśli upierasz się przy takich stratach ciepła to zastosuj materiał o lepszym współczynniku, ale nie aż tak gruby.
    Pamiętaj, że każde wyjście poza standard to problem z wykonawcą, a bywa, że materiałami.
    Sensowniejsze zaprojektowanie tego domu da Ci o wiele większe zyski energetyczne i przede wszystkim użytkowe niż te 5 cm styropianu.

    Projekt, szczególnie na górze jest moim zdaniem fatalny w przeciwieństwie do idei, która popieram w stu procentach.
    Ostatnio edytowane przez KvM ; 06-10-2013 o 07:41

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Nie widzę wymiarów, ale dopatrując się wychodzi że to ok. 14x14m. Dlatego kolego zmniejszenie wym. o 10% nie zaburzy funkcjonalności budynku. Garaż jest osobnym elementem i zmniejszenie domu nie musi mieć wpływ na garaż.
    Z rysunków wynika że tam będą raczej bardzo duże przeszklenia, a to znacznie podnosi koszta. A gdzie zamierzasz wpakować, w przyszłości, dziadków?
    Rozrysowałeś bardzo duże pomieszczenia, zastanów się czy potrzebujesz ich aż tak dużych?
    Nie dziw się że ludzie różnie piszą ale niewiele powiedziałeś o swoich przyzwyczajeniach, potrzebach i oczekiwaniach oraz budżecie. Wtedy takie doradztwo to strzelanie ślepakami.
    Jeden napisze ze ma budżet 500 tyś., drugi 800 a trzeci 1500. A wtedy to kto bogatemu zabroni. Zawsze można wtedy zatrudnić do projektu Koniecznego, Hermana, Jagiełłę czy Skitka. Wtedy będziesz mógł zachwycać bryłą czy logiką układu wnętrz czy też rozwiązań technicznych. A tak dostaniesz to co narysowałeś bez zbędnych ceregieli, a po latach stwierdzisz że można było zbudować mniejszy dom.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Znów doczepiliście się stwierdzenia niskobudżetowy - patrząc na ten dom tak go rozumiem. Myślę że właściciel nie zamierza wydać na całość więcej niż 750 tysięcy.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Doczepiliśmy?
    Uważasz, że dom za 750tys. to dom niskobudżetowy? I 240m2 to dom mały? Ja tam mam inne doświadczenia. No ale jak ktoś lubi wyrzucić trzy czwarte miliona bez dobrego planu na inwestycję?
    I nie chodzi mi, żeby zaraz zatrudniać Koniecznego (dziękuję za wymienienie mnie tam, ale odczułem to raczej nieco prześmiewczo). Wystarczy po prostu architekt, który się tym zajmie od początku. I nie musi być wcale drogi.
    Autor wątku nie rozumie jeszcze roli architekta. Tomku, gdybyś nawet był budowlańcem, pewnie lepiej by Ci nie poszło... Bo to nie zadanie dla budowlańca. Architekt, konstruktor, majster - jeden czort, przecież każdy zajmuje się budową domu...
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Robercie - jesteś z młodego pokolenia architektów, którzy mają już swoje osiągnięcia, jesteś zauważany w polskiej architekturze,w konkursach, więc gdzie tu prześmiewanie( poza tym akurat podobają mi się niektóre twoje projekty bo widać w nich iskrę bożą).
    Też uważam że przy tak dużym domu warto jest wydać zdecydowanie większe pieniądze na dobry projekt. Bo i tak przy kosztach całej budowy to niezauważalny element.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fan*ft

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    199

    Domyślnie

    Nareszcie ... to jest to na co liczyłem ... sprowadziliście mnie trochę na ziemie

    Co do wiatrołapu to miejsce na szafę jest pod schodami. Z moich wyliczeń wynika, że wejdzie szafa 180 x 120. Dla bieżących ciuszków wystarczy.

    Dlaczego schody zabiegowe to zbrodnia? Byłem niedawno u znajomych i całkiem mi się to spodobało.

    "Jadalnia" w klitce ... 2.5 m szerokości ... chyba nie jest tak źle?
    Nie lubię otwartej kuchni na salon. Nie chciałem też robić stołu na środku salonu. To taki "kompromis" ... ale nie upieram się tylko pomysłów brakuje.
    Wczoraj wymyśliłem mała zasuwaną roletkę we wnęce między kuchnią a "jadalnią". Nie trzeba będzie łazić dookoła.

    Zresztą cały mocny rozdzielony na pokoje układ domu wynika z przyzwyczajeń. Nie lubimy "openspace'a".

    Co do samego wykonania. Wiem, że jestem nadmiernym optymistą ale postaram się nie przekroczyć 550 tyś.
    Sporo zrobię sam: ocieplenie, wykończenie wnętrz itd. Ekipę wynajmę jedynie do SSZ.
    Wstępny wyliczenia już poczyniłem. Powinno się udać.

    Pierwsze piętro też mi się nie do końca podoba ale nie mam pomysły jak je zmienić.
    Można by obniżyć cały dom i zrobić skosy ale one mi się nie podobają.
    Spróbuję, może te zmniejszenie całości o 10% się uda.

    Wymiary fundamentu głównego (bez wysuniętego garażu, z uwzględnieniem 25 cm styropianu na ścianach) to: 12.6x13.4. Można odczytać z planu.
    Bryła budynku opiera się o "prawie" kwadrat. Wiem że to mało piękne ale im mniej pokręcona bryła tym mniej miejsca na fuszerki budowlane, tym mniej problemów z ociepleniem i mnie mostków termicznych ... mylę się?

    Duże przeszklenia to taka propozycja. Mają swoje plusy jak i minusy. Możliwe że cena przeważy nad "chciejstwami" i tego nie będzie.
    Chociaż wszelkie energooszczędne projekty domów mają spore przeszklenia od południa. No to tak zrobiłem

    Ilość pokoi na górze wynikła z prostej kalkulacji: my (2+1+...1) + ewentualny pokój dla rodziców.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał FantomSoftware Zobacz post
    Nareszcie ... to jest to na co liczyłem ... sprowadziliście mnie trochę na ziemie


    "Jadalnia" w klitce ... 2.5 m szerokości ... chyba nie jest tak źle?
    Nie lubię otwartej kuchni na salon. Nie chciałem też robić stołu na środku salonu. To taki "kompromis" ... ale nie upieram się tylko pomysłów brakuje.
    Wczoraj wymyśliłem mała zasuwaną roletkę we wnęce między kuchnią a "jadalnią". Nie trzeba będzie łazić dookoła.

    Zresztą cały mocny rozdzielony na pokoje układ domu wynika z przyzwyczajeń. Nie lubimy "openspace'a".

    Duże przeszklenia to taka propozycja. Mają swoje plusy jak i minusy. Możliwe że cena przeważy nad "chciejstwami" i tego nie będzie.
    Chociaż wszelkie energooszczędne projekty domów mają spore przeszklenia od południa. No to tak zrobiłem

    Ilość pokoi na górze wynikła z prostej kalkulacji: my (2+1+...1) + ewentualny pokój dla rodziców.
    Ok, można nie chcieć kuchni otwartej na salon. Tylko po co do tego tak sobie aż tak utrudniać życie? Zobacz ile będzie biegania z jedzeniem, tależami, sztućcami etc.
    Prosta bryła jest ok, ale przestrzeń w niej trzeba zaplanować z sensem.

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony