dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 43

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar mariusz242
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Nowogród k. Łęcznej
    Kod pocztowy
    21-010
    Posty
    39
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    47

    Domyślnie Styropian grafitowy na posadzkę na gruncie

    Witam
    Mam pytanie czy ktoś ma styropian grafitowy na posadzce na gruncie? Zastanawiam się nad tym rozwiązaniem z uwagi na to iż mogę tam położyć 8 cm. Początkowo (kiedy jeszcze nie zauważyłem że mam o 4 cm okna niżej osadzone) planowałem dać 12 cm (2x6) styro EPS 100. Tak mi podpowiedzieli na składzie budowlanym żeby w posadzkę dać EPS 100. Tylko że te twardsze styropiany mają słaby współczynnik Lambda (ok 0,03. Zastanawiam się więc nad grafitem np :
    Styropian Dach/Podłoga LAMBDA GRAFIT EPS 031
    Styropian grafitowy Neographite Dach/Podłoga 031
    Tylko że w nich naprężenia ściskające przy 10% odkształceniu względnym wynoszą ≥ 80 kPa.
    Mam pytanie czy EPS 80 wystarczy i można brać grafit na posadzkę?
    pozdrawiam

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    piotri

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    Wielkopolska
    Posty
    144

    Domyślnie

    Mam ten sam dylemat, chciałbym grafit na posadzkę, a z tego co widzę wszystkie są max ≥ 80 kPa
    Za to nazwa łądna "Dach podłoga" przy wszystkich.
    Przejmować się czy nie?

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar mariusz242
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Nowogród k. Łęcznej
    Kod pocztowy
    21-010
    Posty
    39
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    47

    Domyślnie

    Tak sobie myślę że chyba te 80 kPa jest wystarczające. wczoraj widziałem grafit na podłogę Austrothermu i był wg mnie ok. poza tym większość styro na posadzkę (tych zwykłych z lambdą ok 0,04) mają 80 kPa. Coś mi się wydaję że zamówię właśnie grafit na posadzkę.
    Czekam tylko na choćby jedną opinię utwierdzającą mnie w tej decyzji.......

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    BA***P

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wroclaw, Warszawa, Poznań, Szczecin
    Kod pocztowy
    50-053
    Posty
    4

    Domyślnie

    witam, czytając wpisy na forum dotyczące styropianu grafitowego na posadzki chciałbym przede wszystkim zwrócić uwagę na właściwości fizyczne i mechaniczne, które Państwo opisujecie. 80 kPa to jest wytrzymałość styropianu przy odkształceniu 10 %, czyli jak to ze styropianu gr. 10 cm zrobi się 9 cm pod wpływem obciążenia 80 kPa i nie ulegnie uszkodzeniu. Nie zależy nam jednak na takiej wytrzymałości tylko na wytrzymałości użytkowej tzn. styropian wogóle nie powinien ulegać widocznemu odkształceniu. Czyli obciążenie użytkowe (posadzka + np. meble) powinny być dużo mniejsze niż 80 kPa. Ile razy mniejsze ? O tym mówi Polska Norma PN-EN 13163 (D.2) Dla styropianu o wytrzymałości na ściskanie 80 kPa jest to 2400 kg/m2. Chodzi tutaj o równomiernie rozłożone obciążenie na całej powierzchni 1 m2. Jak widzimy w budynkach jednorodzinnych nie dojdzie do takiego obciążenia nawet w garażu.... ale ... styropian przed wylaniem posadzki i montażem ogrzewania podłogowego należy ułożyć czyli wykonawca będzie po nim chodził. Nie chcemy aby go uszkodził... jak wykonawca stoi toobciążastyropian w jednym miejscu na powierzchni ok. 25x25 cm czyli 1/16 m2 co daje dop. obciążenie punktowe 150 kg. Wnisek styropian 80 kPa nie powienien być uszkodzony (popękany, powgniatany, połamany,) podczas montażu. Jak sprawdzić czy toprawdziwy styropian EPS 80 ? Wystarczy sprawdzić jego wagę, która powinna wynosić conajmniej 15 kg/m3. Czyli paczka styropianu o pojemności 0,3 m3 powinna mieć ciężar co najmniej 4,5 kg. Jeśli chodzi o styropian grafitowy to ma lepszy współczynnik przenikania ciepła. Dlatego zachowując ten sam opór ciepła można zastosować mniejsza grubość w porównaniu ze styropianem białym. Opór ciepła liczymy tak gr. styropianu dzielimy na współczynnik lambda np. 10 cm czyli 0,10 m/ 0,031 = 3,22 a biały EPS 80 038 miałby tylko opór 0,10/0,038=2,63 czyli taki jak 2,63x0,031 = 8 cm grafitowego. Wszyscy chyba użytkownicy, którzy się wybudowali i zastosowali tylko 10 cm styropianu białego na posadzce tego żałują i teraz zamienili by go na grafitowy ale jest za późńo...

  5. #5

    Domyślnie

    przy 8cm położyłbym grafitowy EPS80
    to i tak lepiej niż EPS100 przy 20cm

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Arek_Iwonka
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Tarnów
    Posty
    135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Crisiano Zobacz post
    przy 8cm położyłbym grafitowy EPS80
    to i tak lepiej niż EPS100 przy 20cm
    wywołałeś wilka z lasu Pod chudziakiem mam dawać 20 cm styropianu, chciałbyś się dowiedzieć czy koniecznie musi to być EPS 200 tzw. parkingowy np. taki:
    http://www.bausklep.pl/p,316,styropi...a-parking.html

    Czy może wystarczy EPS 150 Taki jak ten:
    http://styronet.pl/styropian-parking...rm-eps035.html

    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    do usunięcia
    Ostatnio edytowane przez zip20 ; 07-06-2017 o 17:30

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał zip20 Zobacz post
    ... współczynnik zgniatania ma na poziomi 60 co daje 1800kg/m2 czy to wystarczy ?
    ... styropian na podłogi ma o współczynniku zgniatania 80 co daje 2400 kg/m
    10cm betonu to około 200kg na m2, 7cm wylewki to tak ok 150kg na m2b czyli teoretycznie wierząc parametrom każdy styropian wystarczy

    mocno obładowana lodówka to tak max z 200kg, pralka około 80kg i drugie tyle jeśli postawi się na niej suszarkę

    można zastosować twardszy styropian tylko w newralgicznych miejscach takich jak kotłownia, łazienka, kuchnia

  9. #9

    Domyślnie

    tak sobie liczę i wychodzi mi, że EPS60 przy 8cm to jest to samo co EPS150 przy 20cm jeśli chodzi o ściśliwość, jeśli dobrze liczę ...

    EPS60 8cm = EPS80 11cm = EPS100 13,5cm = EPS150 20cm

    różnica pomiędzy najtwardszym i "najmiększym" styropianem to max 3mm ugięcia w najbardziej obciążonym miejscu
    Ostatnio edytowane przez Crisiano ; 16-12-2013 o 19:12

  10. #10

    Domyślnie

    do usunięcia
    Ostatnio edytowane przez zip20 ; 07-06-2017 o 17:30

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.646
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Wg deklaracji producenta jest.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #12

    Domyślnie

    ja dałam 20cm termoorganiki na chudziak, na to pogłogówka i 6 cm wylewki, potem kafle? znaczy , ze mam się martwić? czym to grozi? skoro producent pisze dach-podłoga to chyba do tego produkt przeznaczony? czy się mylę?

  13. #13

    Domyślnie

    Szkoda ładowac kase w ten styropian. Kiedys robiłe mprzeliczenia i wychodziło mi ze np 15cm styropiany lambda 31 to to samo co 20cm lambda 40

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.646
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Tylko trzeba miec miejsce na te 20cm
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #15

    Domyślnie

    to czy szkoda czy nie to pojęcie względne dla każdego pewnie inne, ja mam parterówkę więc nawięcej powierzchni ma strop i podłoga i zgodnie z OZC od Asolta warto było.
    Jednak faktycznie nie konsultowałam takiej zmiany z projektantem, a w projekcie było 10cm zwykłego. jestem przed wylwkami i hydrauliką z powodu zimy temat zaparkował tak jak jest. jak się po tym chodzi to wiadomo lekkie ślady po butach zostaja, ale wylewka to chyba dociąży równomiernie. Powiedzcie mi czy w takim razie dzwonić do architekta żeby taką zmianę przeliczył? bo wydawała mi się ona nie ingerująca w konstrukcję....

    dodam że planowałam jeszcze wannę stalową któa wiem że lekka nie jest a już z wodą i pacjentem w środku trochę będzie. mogę ratować miejscowo jakąś siatką z drutów w tej wylewce bo styro to już zrywać nie będę raczej

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar mariusz242
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Nowogród k. Łęcznej
    Kod pocztowy
    21-010
    Posty
    39
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    47

    Domyślnie

    ale dyskusja się rozhulała...........
    no to powiem że wczoraj przyjechał do mnie cały skład styropianu Swisspor. Na posadzkę na gruncie ostatecznie zamówiłem Dach-podłoga EPS 80, Lambda 031. Dla porównania jedną paczkę zamówiłem białego EPS 100. Wg mnie różnica w twardości jest minimalna. To chyba tylko moja podświadomość podpowiada mi że biały jest twardszy niż grafitowy. Jak ugniatam to oba zachowują się bardzo podobnie. Ja jestem zadowolony ze swojego wyboru. przy 8 cm grafitu w posadzce mam taki opór cieplny co pewnie przy około 10-11 cm białego (strzelam bo nie chce mi się tego teraz liczyć).

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Maciejka2
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    458

    Domyślnie

    Mialam zamówić pod ogrzewanie podłogowe Termonium z TO, ale 60kPa , to chyba mało. Zamówię jednak Swisspor grafit 031.

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Maciejka2
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciejka2 Zobacz post
    Mialam zamówić pod ogrzewanie podłogowe Termonium z TO, ale 60kPa , to chyba mało. Zamówię jednak Swisspor grafit 031.
    Kupilismy Knauffa dach-podloga, niestety tez ma tylko 70kPa. Zostaja wglebienia po kolanach :/
    Styropian wpisany do programu Gwarantowany Styropian.

  19. #19

    Domyślnie

    torganika jest najtańsza, czy da się coś jeszcze znaleźć ?

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    ja wziąłem z Jaworzna - ale CS 60 jak TO
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony