dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Stulp

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    95

    Domyślnie Jaki typ odkurzacza.

    Witam.
    Czytam, czytam i dalej wiem nie za dużo.
    Różne określenia przewijają się w wątkach i dlatego dla mało zorientowanych zainteresowanych powstaje galimatias.
    Poproszę o dokładny podział odkurzaczy ze względu na filtrację, bo z postów wynika, że są chyba jakieś, które nie mają filtrów(to jak filtrują)?
    Mam wrażenie, że dopiero oswoiwszy się z tym podziałem można będzie próbować dokonać wyboru.
    I na zakończenie: jaki rozsądny wybór(cena/jakość) odkurzacza do domu 190m/kw na 6 gniazd, ok 30 mb instalacji?
    Dom z poddaszem użytkowym Julka III. 190m/kw użytkowej powierzchni grzanej i 44m/kw garaż z pomieszczeniem gospodarczym - nieogrzewane, odizolowane od domu.
    Całość grzana podłogówką.
    Ocieplenie: 23cm styro w podłodze,7 cm styro na poddaszu, 20cm grafit na ściany z 24 BK. Okna ok 0,85 dla przegrody (Drutex - dla zasady) plus rolety zewnętrzne. Jest też kominek, będzie palony okazjonalnie.
    W dach 30cm wełny. Rekuperator Frapol i PC Ekontech 12 kW Delfin.

  2. #2
    Banned
    Łukasz_Walo

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Łuków
    Kod pocztowy
    21-400
    Posty
    39

    Różne rodzaje filtracji i jednostek

    Różne rodzaje filtracji i jednostek

    Obecnie na rynku Polskim rozróżniamy 3 główne typy jednostek wraz z kilkoma podgrupami. Różnicę w silnikach opiszę po opisie rodzajów filtracji.


    Oto rodzaje jednostek:
    1) Pełen Cyklon ( ang. True Cyclonic ) ( Średni przedział cenowy: 2800-3500 zł )
    • a) Bez żadnych filtrów
    • b) Filtrem do włosów

    2) Worek odwrócony ( filtr samoczyszczący ) ( Średni przedział cenowy: 2100 - 2700 zł )
    • a) Cyklon + Filtr samoczyszczący ( Teflonowy )
    • b) Cyklon + Filtr samoczyszczący ( materiałowy )
    • c) Tylko Filtr samoczyszczący ( materiałowy )


    3) Filtr Stały ( wymienny lub zmywalny ) ( Średni przedział cenowy: 1400-1900 zł )
    • a) Cyklon + Filtr stały wymienny
    • b) Cyklon + Filtr stały zmywalny
    • c) Filtr Stały

    4) Jednostki Workowe ( wymienne worki ) ( Średni przedział cenowy: 1000-1500 zł )


    ps. Podane przedziały cenowe są orientacyjne i nie stanowią niczyjej oferty cenowej. Wpisałem tak z ogólnego doświadczenia.





    AD. 1 PEŁEN CYKLON
    a) Jednostki takie cechuje prawdziwa filtracja cykloniczna. Wlot powietrz u góry jednostki zawsze z lewej lub prawej ( nigdy tu lub tu ze względu na ukierunkowany przepływ powietrza ) Po odseparowaniu śmieci oczyszczone powietrze wylatuje na zewnątrz budynku co przy sprzątaniu domowych zanieczyszczeń powoduje odseparowanie wszystkich śmieci. Taka jednostka wyrzuca od 5-10% nie odseparowanego powietrza na zewnątrz co przy sprzątaniu domowym nie ma najmniejszego znaczenia dla naszej elewacji ( przy budowlanych rzeczach lub remontach 5% wyrzucone na zew. może juz być widoczne dlatego takie jednostki są przeznaczone wyłącznie do sprzątania domowego. Ps. widział ktoś z was odkurzacz budowlany z pełnym cyklonem ? nie bo takie agregaty zawsze maja filtr lub worek)
    Takie jednostki ze względu na filtrację cykloniczną nigdy nie maja gniazda w obudowie. Brak filtrów pozwala na naprawdę duże osiągi, kosztem niskiego zużycia energii elektrycznej.
    Przykłady jednostek podam na dole artykułu ale nie problem wpisać w google, mnie lub spytać na priv chętnie odpowiem na pytania.
    Plusy: brak filtrów, największa moc ssąca, mniejsze zużycie energii, brak kosztów eksploatacji, niska awaryjność jednostek ( gwar 7 lat )
    Minus: brak 100% filtracji wydechu ( tak niektórym to przeszkadza )
    Obecnie tylko jedna firma na rynku posiada takie jednostki, dlaczego ? Ponieważ jest to technologia opatentowana przez nich i nie może zostać skopiowana.

    b) Jednostka z filtrem do włosów . Posiada filtrację cykloniczną + dodatkowy filtr do włosów. Są to jednostki typu Split ( dlaczego jest oddzielnie silnik ? Spotkałem się z tłumaczeniem ze pozwoli to na bezawaryjna pracę i zabezpiecza silnik przed uszkodzeniem ale jest to tylko chwyt marketingowy. A prawdopodobnie patent producenta Vacuflo zmusił do rozdzielnia jednostki od kubełka ze śmieciami. Różnicą jest tylko w filtrze do włosów który musimy czyścić co miesiąc bo przy zabrudzeniu włosami poza filtracją włosów zaczyna wyłapywać większość śmieci i staje się zwykłym filtrem. Koszt filtra około 40 zł więc wymiana co miesiąc nie wchodzi w gre, musimy troszkę pomęczyć ale w dalszym ciągu jest to lepsze rozwiązanie jeżeli chodzi o filtrację niż jednostki z filtrem samoczyszczącym bo mamy stosunkowo duzy przepływ i podciśnienie.

    AD 2) Worek odwrócony ( filtr samoczyszczący )

    Jednostki przy których najczęściej nam ktoś wciska kit.... Zasada działania włączamy jednostkę unosi się worek działający na zasadzie membrany, odkurzamy, po wyłączeniu worek opada i obsypuje śmieci do kubełka.
    a) Cyklon + Filtr samoczyszczący ( Teflonowy ) - zasada ta sama z tym ze jednostka ma worek powlekany teflonem. Zapobiega to wbijaniu się w niego kurzu przez co po delikatnym trzepnięciu przy odpinaniu kubełka wraca do swojej pierwotnej formy. 1 uwaga, nie wolno go dotykać palcami, najlepiej przez rękawiczki bądź woreczek foliowy. Sam użytkuję obecnie taka jednostkę ( True cyklonika oddaliśmy na wystawkę ) i jestem pod wrażeniem faktu że po delikatnym potrzepaniu nic więcej nie muszę jako użytkownik robić ). Wejście do jednostki znajduje się na górze!! Jest to jednostka Poł-cykloniczna. CO przez to rozumiemy? Cyklon eliminuje jedynie 80-85% zanieczyszczeń ( jest skrócony) a resztę zanieczyszczeń wyłapuje worek. W takim rozwiązaniu jest możliwe gniazdo w obudowie - z tym że działa ono z pominięciem cyklonu.
    b) Cyklon + Filtr samoczyszczący ( materiałowy )
    zasada ta sama z tym ze jednostka ma worek materiałowy. Wejście do jednostki znajduje się na górze!! Jest to jednostka Poł-cykloniczna. Co przez to rozumiemy? Cyklon eliminuje jedynie 80-85% zanieczyszczeń ( jest skrócony) a resztę zanieczyszczeń wyłapuje worek. W takim rozwiązaniu jest możliwe gniazdo w obudowie - z tym że działa ono z pominięciem cyklonu - worek separuje 90% zanieczyszczeń. Worek materiałowy niestety zabija się kurzem -( polecam bardzo śmieszny filmik na Internecie jak pewien klient czyści właśnie worek ). Atutem jest to ze można go wyprać aczkolwiek w przypadku uszkodzenia w pralce jesteśmy w plecy o 130-160 zł .

    c) Tylko Filtr samoczyszczący
    zasada ta sama z tym ze jednostka ma worek materiałowy, brak filtracji cyklocznicznej. Wejście do jednostki znajduje się na dole. Śmieci zassane z instalacji wędrują obrazu na worek a po wyłączeniu opadają do kubełka ( i ile się nie przykleją ). Możliwość podłączenia i z lewej i prawej strony mówi nam o braku ukierunkowania powietrza i filtracji cyklonicznej.
    Takim słowem podsumowania jeżeli wybieracie jednostkę z workiem odwróconym niech będzie to jednostka posiadająca choć w niewielkim stopniu filtrację cykloczniną.
    W tego typu jednostkach zużycie worka / filtra jest duże ponieważ obsługuje on wszystkie śmieci.

    3) Filtr Stały ( wymienny lub zmywalny )

    a) Cyklon + Filtr stały wymienny
    b) Filtr Stały

    Tutaj nie będę się rozpisywał na tematy różnych rodzajów jednostek. Zasada jak w filtrze samoczyszczącym z tym że tutaj mamy filtry różnego rodzaju wyłapujące śmieci. Podpunkt a oznacza jednostkę z wlotem powietrza u góry i ukierunkowanym ruchem powietrza. Pozostałości wyłapuje filtr. Po okresie 12 miesięcy jednym ruchem zmieniamy filtr na nowy i użytkujemy dalej oczywiście w okresie 3-5 miesięcy opróżniamy zasobnik ze śmieciami. W rozwiązaniu bez Cyklon ( podpunkt b ) wszystkie śmieci wędrują odrazu na filtr następni po wyłączeniu jednostki opadają.

    4) Jednostki Workowe ( wymienne worki )

    Do tej gamy odkurzaczy zaliczymy także wszystkie jednostki z workami tradycyjnymi. Jak wygląda taki odkurzacz? bardzo prosto wystarczy zajrzeć do najprostszego odkurzacza w tesco czy kauflandzie. Worek > Silnik > Wydech. Takie rozwiązanie może wydawać się bardzo uproszczone natomiast przy zapełnianiu worka siła ssąca spada. Silnik zasysa powietrze później powietrze przez pewną warstwę śmieci... Parametry które spełnia jednostka po eksploatacji 1-2 miesięcznej zaczynają zmniejszać się.



    ......... prace nad artykułem trwaja. Pozdrawiam dokończę w przyszłości.
    Ostatnio edytowane przez Łukasz_Walo ; 24-01-2014 o 19:47

  3. #3

    Domyślnie

    Rozumiem, że tylko Vacuflo mają pełen cyklon "true cyclonic". Znajomy ma Beama z dodatkowym gniazdem w obudowie i twierdzi, że ma pełen cyklon. Ale to jest jego wizja. Nie chcę żadnych odwróconych worków, wymiennych filtrów itp. Obecnie (jeszcze w bloku) mam Electroluxa przenośnego z systemem " cyclonic" kosztował sporo ale było warto. Żadnych worków. Dlatego moje pytanie brzmi czy tylko Vacuflo posiada separator cykloniczny czy inne firmy też oferują to rozwiązanie. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukasz_Walo

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Łuków
    Kod pocztowy
    21-400
    Posty
    99

    Domyślnie

    Trochę spoźniona odpowiedź ale tak tylko Vacuflo ma True Cyclonic co jest jego opatentowanym sposobem filtracji. Wszystkie inne firmy proboję temu tlyko wturować.

    Co do jednostek z filtrami maja one "jakis tam typ cyklona" ale wystarczy prawdopodobnie żeby zrobić jeden ruch okrężny i już każdy może mowic o cyclonie ponieważ nie ma przepisów ktore by to regulowały.

    gniazdo w obudowie uniemożliwia aby był cyklon

  5. #5

    Domyślnie Opinia o odkurzaczu centralnym

    WItam,

    Chciałbym zapytać o opinię odnośnie odkurzacza centralnego AEG Oxygen 860. Co o nim myślicie? Czy warto go zakupić czy też może polecilibyście jakiś inny konkretny model innego producenta? Jeśli tak to jaki?

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za dokładny opis, bardzo mi pomógł.

  7. #7

    Domyślnie

    ja mam roombe model 780. bede sprzedawac hmm na poczatku uzywałam, zbierac dobrze zbiera, ale ja tego uzywałam do odkurzania pojedynczych pomieszczen, tak zeby przez 15 min pojezdziło po pokoju. no drugi raz bym juz nie kupiła

    minus tego urządzenia jest taki, ze musisz najpierw wszystko posprzatac w pokoju, pozbierac potencjalne rzeczy ktore moga zablokowac prace urzadzenia, jakies kable itp, jesli są krzesła to pozabierac poprzesuwac.
    drugi minus - ona niby skanuje pomieszczenie i jezdzi tak dlugo az w kazdym miejscu pojawi się z 2-3 razy. odkurzone jest to fakt, ale to troche trwa. chociaz np po 15 min odkurzania dywan w pokoju o pow 12 m2 jest juz czysty

    dlaczego moim zdaniem to jest niepraktyczne - bo jak mam poswiecic czas zeby pomieszczenie odpowiednio przygotowac pod roombe to rownie dobrze moge poswiecic jeszcze 5 min na jego odkurzenie samodzielne, a nie blokowac to pomieszczenie na kolejne co najmniej 25 min zeby roomba sobie w nim odkurzała...

    dla mnie liczy się wygoda, szybkosc i efektywnosc (dlatego m.in nie dałam sobie wcisnąc zwyklego odkurzacza centralnego z 12 m wezem bo to się mija z celem i jest pozbawione logiki wg mnie)
    Ostatnio edytowane przez kermit_theFrog ; 01-12-2016 o 11:37

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał kermit_theFrog Zobacz post

    dla mnie liczy się wygoda, szybkosc i efektywnosc (dlatego m.in nie dałam sobie wcisnąc zwyklego odkurzacza centralnego z 12 m wezem bo to się mija z celem i jest pozbawione logiki wg mnie)
    Co do roomby to mam podobne spostrzeżenia, ale z powyższym zdaniem się nie zgodzę.
    Wiadomo, że wolałbym HaH ale jak już nie da się tego zrobić to lepszy będzie centralny w wężem (ja mam akurat 9m) niż jakikolwiek inny. Uwierz mi, przerabiałem już wszystko
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  9. #9

    Domyślnie

    heh no dlatego się nie poddałam (mimo ze parę razy usłyszałam "Pani, nie da się" albo "a wie Pani ile to będzie kosztować" albo "nie ręczę za to i nie podejmuję się" i bede miała LEO Twista

    serio, ja powiedziałam ze jak mam sie bawic w wyciąganie, zwijanie i przechowywanie węza 12 czy 9m to wolę miec jakis wypasiony zwykły odkurzacz a w kuchni jakis podręczny mały.
    Ostatnio edytowane przez kermit_theFrog ; 01-12-2016 o 12:32

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał kermit_theFrog Zobacz post
    heh no dlatego się nie poddałam (mimo ze parę razy usłyszałam "Pani, nie da się" albo "a wie Pani ile to będzie kosztować" albo "nie ręczę za to i nie podejmuję się" i bede miała LEO Twista

    serio, ja powiedziałam ze jak mam sie bawic w wyciąganie, zwijanie i przechowywanie węza 12 czy 9m to wolę miec jakis wypasiony zwykły odkurzacz a w kuchni jakis podręczny mały.
    Ja montowałem OC w zamieszkanym i wykończonym już domu i u mnie się na prawdę nie dało. Ale i tak ten z wężem jest najlepszym rozwiązaniem, a miałem juz wypasione workowe, bezworkowe i roombę. Dopiero OC spełnił moje oczekiwania. Mam go już ponad dwa lata więc wiem co mówię Pozdrawiam
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  11. #11

    Domyślnie

    spoko, Leo twist to tez OC, tylko dziala na zasadzie jak hide a hose z ta roznica ze wąz masz zwijany w kasecie. cos jak wielki vroom to jest nowosc i w sprzedazy jest od 2 miesiecy dopiero
    dla mnie wygoda przede wszystkim. ale ja odkurzam codziennie nawet kilka razy (małe dzieci+mania czystosci wiec nie chciałoby mi się latac z węzem co chwila.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukasz_Walo

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Łuków
    Kod pocztowy
    21-400
    Posty
    99

    Domyślnie

    @map78 rozwiązanie Leotwist może być stosowane w istniejących adaptacjach nawet jeżeli już zrobiłeś instalację. Wystarczy wolna przestrzeń.

    Aktualnie testujemy również nowe rozwiązanie Vroom drugiej generacji RV, i pozwala on zamontować wąż z tym że rozciągliwy . W przypadku Leo mamy do czynienia tylko z kasetą a do jego obsługi wystarczy zwykła jednostka.

  13. #13

    Domyślnie

    Gdyby nie Lukasz_Walo i jego bezinteresowna pomoc i wszystkie rady jakie mi przekazał w mailach i rozmowie telefonicznej do tej pory bym pewnie nie wiedziała , że jest coś takiego jak Leo Twist który w moim przypadku okazał się rozwiązaniem wszystkich problemów... dziękuję bardzo

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony