dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 247 z 247
Pokaż wyniki od 4.921 do 4.930 z 4930
  1. #4921

    Domyślnie

    Lepiej teraz się pomęczyć niż później żałować.Rekuperacja to podobnie jak podłogowa która zalejesz wylewka i potem już nic nie da się zrobić.

  2. #4922

    Domyślnie

    Ja tego nie będę zalewać. U mnie to będzie tak, poczynając od góry:

    strop betonowy
    wełna skalna 20cm
    w tej wełnie rury od rekuperacji
    stelaż z profili na sufit podwieszany
    płyty gipsowo-kartonowe a w nich anemostaty

    Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Rzeczywiście dam trzecią rurę 75mm do kuchni, gdyż tam odległość jest duża i będą opory powietrza. Tę trzecią rurę dam blisko spiżarni. Resztę chyba zostawię jak jest.

  3. #4923
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vwrafi Zobacz post
    Ja tego nie będę zalewać. U mnie to będzie tak, poczynając od góry:

    strop betonowy
    wełna skalna 20cm
    Ściany też ocieplasz od wewnątrz? Czy w sezonie grzewczym strop będzie odbierał ciepło od ścian i je oddawał na zewnątrz? A latem będzie tą samą drogą przegrzewał?

    Mocno ryzykujesz z parą. Jak przedostanie się przez ściany czy nieszczelną paroizolację to skropli się na zimnym stropie i zamoczy wełnę i spowoduje znaczne pogorszenie lambdy. Jakbyś wełnę dał na stropie, to beton jest już paroizolacją. Dokładasz na niego jeszcze folię (przez spękania w betonie para może się przedostać czy sam beton będzie jakiś czas wilgoć oddawał) to wełna będzie dosyć bezpieczna. Ale nawet jak para się tam dostanie, to nie przykrywasz wełny folią (jak już to membraną) i uleci w hen.

  4. #4924

    Domyślnie

    Ja już mam tę wełnę położoną, nie będę teraz jej zrywać, gdyż nie jestem aż tak bogaty. Wielu ludzi tak ma i jakoś to działa.Na górze, na ten strop betonowy, dam jeszcze w przyszłości styropian 5cm i wylewkę oraz może ocieplę dach.

    Dzięki za wszystkie porady, uzmysłowiliście mi, że mam patrzeć nie tylko na ilość rur, ale również na opory i długości. Już na 100% dodam jedną rurę do kuchni ze względu na odległość od rekuperatora.

  5. #4925
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vwrafi Zobacz post
    Ja już mam tę wełnę położoną, nie będę teraz jej zrywać, gdyż nie jestem aż tak bogaty. Wielu ludzi tak ma i jakoś to działa.
    Nie przypominam sobie, żeby ktoś tak miał na FM. Podwieszanie wełny pod stropem obniża niepotrzebnie pomieszczenie, przerywa ciągłość termoizolacji, jest znacznie, znacznie bardziej pracochłonne niż rozwinięcie wełny na stropie i jeszcze ten kłopot z parą wodną.
    I jeszcze utrudnia i zwiększa pracochłonność instalacji - zrobiłbyś na etapie wylewania stropu przepusty to rozwinięcie rur rekuperacji na stropie to szybka i łatwa praca. Na to wełna z rolki...
    A powiedz, taki patent masz w projekcie, czy sam zmodyfikowałeś, żeby sobie pracy i kłopotów przysporzyć?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 02-04-2024 o 13:40

  6. #4926

    Domyślnie

    No ja już widziałem nie raz, nawet na youtube, jak ludzie mają stropy drewniane i między nimi wełna i profile pod płyty z gipsu i kartonu ( strop po którym się nie chodzi, poddasze nieużytkowe ), np. tutaj:

    https://www.youtube.com/watch?v=mkl96QajuS0

    U mnie wysokość pomieszczenia była 2,7 metra, więc chciałem ją obniżyć o 20cm, gdyż tak jak wspomniałem, jestem biedną osobą i nie stać mnie na ogrzewanie tak dużej kubatury.

    Mój projekt zakładał ogrzewanie gazowe, strop drewniany i brak rekuperacji.

    W związku z nową polityką Unii Europejskiej zdecydowałem się na zmianę ogrzewania na pompę ciepła wraz z panelami fotowoltaicznymi.,

    Strop drewniany zmienił mi architekt od adaptacji na strop Vector Panel, żebym mógł sobie po tym chodzić na górze.

    Rekuperacji nie chciałem, w czasie budowy poczytałem sobie trochę o tym i decyzja zapadła że będę ją robić.

    Nie chcę rur prowadzić u góry, nad stropem, gdyż wtedy będę musiał wiercić jeszcze bardzie kłopotliwe otwory ( większa średnica, żelazo i beton ). Dodatkowo gdybym dał u góry rury, to bym musiał dać więcej wylewki i wtedy pomieszczenie by mi się jeszcze bardziej obniżyło.

    Będę musiał po prostu bardzo uważać z folią, żeby jej nie przerwać.

    Zapomniałem dodać, że to jest mój pierwszy dom jaki buduję, projekt kupiłem gotowy za 900zł, nie wszystkie rzeczy przewidziałem i teraz niektóre poprawiam.

    Jest jak jest obecnie.

    Cały czas mówię, że ciężko mi będzie porobić nowe dziury w ścianie na dodatkowe rury, ale to i tak jest nic przy tym co musiałbym wiercić gdybym chciał dać rekuperację nad stropem i wtedy wiercić w tym moim betonowym stropie.

    Mam jeszcze porobione otwory na wentylację grawitacyjną ( taka jak jest w projekcie ). Czy zamiast rekuperacji mam jednak zostawić tę grawitacyjną? Wtedy będę mieć mniej CO2 w pokojach? Z tego co pamiętam, to gdybym miał tylko wentylację grawitacyjną, to mam wykonany otwór w kuchnio-salonie, w łazience i w kotłowni.
    Ostatnio edytowane przez vwrafi ; 03-04-2024 o 09:02

  7. #4927
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vwrafi Zobacz post
    No ja już widziałem nie raz, nawet na youtube, jak ludzie mają stropy drewniane i między nimi wełna i profile pod płyty z gipsu i kartonu ( strop po którym się nie chodzi, poddasze nieużytkowe ), np. tutaj:
    To masz strop drewniany, czy betonowy?

    Cytat Napisał vwrafi Zobacz post
    Mój projekt zakładał ogrzewanie gazowe, strop drewniany i brak rekuperacji.
    I ot tak sobie zmieniłeś na betonowy, o zupełnie innych parametrach... To powinno pociągnąć sporo zmian gdzie indziej. W tym przeliczenie konstrukcji i analizę cieplno-wilgotnościową przegród.

    Cytat Napisał vwrafi Zobacz post
    W związku z nową polityką Unii Europejskiej zdecydowałem się na zmianę ogrzewania na pompę ciepła wraz z panelami fotowoltaicznymi.,
    Takie zmiany powinien zatwierdzić i odpowiednio udokumentować w projekcie projektant (ten z imienia i nazwiska w pisany do pozwolenia na budowę).

    Cytat Napisał vwrafi Zobacz post
    Strop drewniany zmienił mi architekt od adaptacji na strop Vector Panel, żebym mógł sobie po tym chodzić na górze.
    No to naprawiać możesz z jego OC, jak się podpisał pod wełną poniżej stropu żelbetowego.

    Cytat Napisał vwrafi Zobacz post
    Dodatkowo gdybym dał u góry rury, to bym musiał dać więcej wylewki i wtedy pomieszczenie by mi się jeszcze bardziej obniżyło.
    Piszesz, że biedny jesteś - a chcesz dawać wylewkę w pomieszczeniach nieużytkowych? Może jeszcze ścianę kolankową i szczytową robiłeś?

    Cytat Napisał vwrafi Zobacz post
    Czy zamiast rekuperacji mam jednak zostawić tę grawitacyjną? Wtedy będę mieć mniej CO2 w pokojach? Z tego co pamiętam, to gdybym miał tylko wentylację grawitacyjną, to mam wykonany otwór w kuchnio-salonie, w łazience i w kotłowni.
    Moje zdanie o rekuperacji masz w sygnaturce.

  8. #4928

    Domyślnie

    Mam strop betonowy. Nie ja sobie zmieniłem, zmiany dokonał architekt, który dokonywał mi adaptacji projektu. Z tego co pamiętam to dodał jakieś kratki z pręta pod miejsca słupów i podciąg dał większy z większą ilością zbrojenia. Pierwotny architekt dał pozwolenie na dokonywanie zmian w projekcie. Wełnę pod sufitem ja sobie sam wymyśliłem. W pomieszczeniach obecnie nieużytkowych chcę dać wylewkę dopiero za jakiś czas, nie teraz. Poddasze nieużytkowe jest tylko po to, żeby był odbiór domu, później tam może sobie zrobię nielegalne poddasze użytkowe. Ścianki kolankowej nie zrobiłem ale podwyższyłem całość o jeden pustak gazobetonu, również nielegalnie, gdyż tego nie było w projekcie. Nie wiem o co chodzi ze ścianą szczytową. Ściana szczytowa jest, gdyż inaczej wiatr by hulał na piętrze.

  9. #4929
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vwrafi Zobacz post
    Ścianki kolankowej nie zrobiłem ale podwyższyłem całość o jeden pustak gazobetonu,
    Jak nie masz ściany kolankowej, to znaczy, że murłata leży na stropie?
    To ileż tej przestrzeni użytkowej uzyskasz? I będzie to bardzo drogie, bo z trzech stron trzeba zrobić termoizolację tej przestrzeni. Znacznie taniej byłoby wydłużyć czy poszerzyć dom ze 2m - dochodzi raptem z 30m2 termoizolacji i elewacji a takie 10x3x2,4m na poddaszu to masz ponad 90m2 termoizolacji i przegród. Taka "opcja" na użytkowe poddasze jest bardzo droga. Ale kto bogatemu zabroni.

    Cytat Napisał vwrafi Zobacz post
    Ściana szczytowa jest, gdyż inaczej wiatr by hulał na piętrze.
    Ściana szczytowa i kolankowa kosztuje. Wymagają też ocieplenia z obydwu stron i elewacji od zewnątrz. To znaczny koszt.
    Jak robisz dach kopertowy to nie ma tego dodatkowego kosztu.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 03-04-2024 o 15:24

  10. #4930

    Domyślnie

    U mnie są słupy zbrojone zalewane z wieńcem. Półtorej bloczka i słup, znowu półtorej bloczka i słup. Na to jest nałożona murłata i przykręcona. Było to konsultowane pomiędzy majstrem, architektem i gościem od dachu. Podobno tak się robi.

    Przestrzeni jest 60 metrów, ale liczę wysokość od 2 metrów a nie według norm. Według norm nie chce mi się liczyć.

    Jest coś takiego jak powierzchnia zabudowy w warunkach zabudowy. Tam gdzie nie ma MPZP, nie można sobie budować jak się chce. To gmina ustala jaki procent działki może zająć dom. U mnie w okolicy są duże działki. 19% z 3000 metrów to już jest sporo. Ale 19% z 800 metrów, to już ledwo mój dom się zmieścił. Musiałem się ratować pójściem z domem trochę w górę.

    Rozważałem projekt Zalasek z dachem kopertowym. Jednak po konsultacji uznałem, że taki dach jest za drogi zarówno w usłudze jak i w materiale ( więcej tych drogich dachówke, nie wiem jak się one nazywają ale chyba gąsiory ). Ja nie potrafię zrobić więźby i później położyc dachówek, musiałem płacić za to komuś i niestety dach kopertowy jest trochę droższy. To co zaoszczędziłbym na ścianach szczytowych, wydałbym na dach i nie miałbym zwykłych okien jak teraz w ścianach u góry.

    Za cały styropian elewacyjny w sierpniu 2023 wydałem 7983zł ( 180 paczek Swisspor Lambda Plus 032 - 20cm ). Nie wiem, czy to jest tak dużo. Akurat styropian będę sam kładł, więc te ściany szczytowe to jedynie wyższy koszt za rusztowanie.

    Dach kopertowy jest fajny, ale trochę mniej praktyczny niż dwuspadowy. Miałem już okna dachowe w mieszkaniu i nie są takie fajne jak zwykłe, duże okna.

Strona 247 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony