dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 121 z 247
Pokaż wyniki od 2.401 do 2.420 z 4930
  1. #2401
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    darus2

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Biała Podlaska
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    3

    Domyślnie



    Witam wszystkich
    Po przeczytaniu wszystkich postów postanowiłem zaprojektować sobie wentylację mechaniczną dla 4 osób opartą na Rekuperatorze Dospel Optimal 400 (najtańsze rozwiązanie jakie znalazłem oprócz Luny) umieszczonym w garażu i rurach 63/75 położonych na stropie w warstwie styropianu 8 cm. Może w przyszłości będzie GWC aby rekuperator nie zamarzł (w fundamentach położona rura 200 kanalizacyjna lita)

    Nasuwają mi się pytania
    1 Czy wywiew w parterowej łazience odsunąć od ściany z nad grzejnika, a w kuchni przesunąć w stronę okapu (jak będzie małe gotowanie to nie uruchamiam okapu?
    2 Czy istnieje odbicie lustrzane optimala 400 żeby nie odstawał tak od ściany?

    Do wyjścia 160 zaplanowałem redukcję z 200
    3 Czy może lepiej dać skrzynki 200/10x75 (zamiast 160/8x75)i dołożyć po jednym wyciągu na parterze w kuchni i łazience. Analogicznie zwiększyć nawiew na 2x75 na piętrze w pokojach z oknami dachowymi?

    Proszę o wasze rady bo muszę położyć kanały ponieważ hydraulik zaraz przychodzi

  2. #2402

    Domyślnie

    Czy jest na forum osoba, która zaprojektuje i wykona wentylacje mechaniczną w nowym budynku?

    Okolice Trójmiasta.

  3. #2403
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Z rekuperatorem? Bo nie montuję.

  4. #2404

  5. #2405

    Domyślnie

    Proszę o ocenę koncepcji instalacji w domu z trzema kondygnacjami. W zasadzie nie spotkałem się na forum z takimi przykładami.

    Założenia ogólne:
    • dom z ogrzewaniem podłogowym we wszystkich pomieszczeniach;
    • wszystkie drzwi wewnętrzne z podcięciami wentylacyjnymi;
    • rekuperator umieszczony na kondygnacji piwnicy;
    • skrzynki rozdzielcze na poziomie stropu między parterem a piętrem;
    • od skrzynek do nawiewów i wywiewów rury FLEX (głównie umoszczone w styropianie pod jastrychami);
    • w domu przebywa w miarę stale 5 osób;
    • centrala ThesslaGreen AirPack 400V (lub inna z przyłączami fi=200mm);


    Kondygnacja I - piwnica:
    P0.1: warsztat - nawiew 1 x 75
    P0.2: kotłownia (a właściwie pomieszczenie dla PC i rekuperatora) - nawiew 1 x 75
    P0.3: pralnia - nawiew 1 x 75
    P0.4: klatka schodowa (otwarta przez wszystkie kondygnacje) - brak nawiewów / wywiewów)
    Podsumowanie dla kondygnacji I (piwnic): 3 x nawiew, brak wywiewów

    Kondygnacja II - parter:
    P1.1: salon połączony (nierozdzielony drzwiami) z kuchnią i klatką schodową - nawiew 2 x 75 (w części salonu), wywiew: 2 x 75 (w części kuchennej)
    P1.2: sypialnia - nawiew 2 x 75
    P1.3: łazienka (do łazienki przechodzi się przez sypialnię P1.2) - wywiew 4 x 75
    P1.4: wiatrołap - brak nawiewów / wywiewów
    P1.5: WC (do WC przechodzi się z salonu przez wiatrołap P1.4) - wywiew 2 x 75
    Podsumowanie dla kondygnacji II (parteru): 4 x nawiew, 6 x wywiew

    Kondygnacja III - poddasze:
    P2.1: pokój 1 (sypialnia) - nawiew 2 x 75
    P2.2: pokój 2 (sypialnia) - nawiew 2 x 75
    P2.3: pokój 3 (sypialnia) - nawiew 2 x 75
    P2.4: łazienka - wywiew 4 x 75
    P2.5: klatka schodowa (otwarta przez wszystkie kondygnacje) - brak nawiewów / wywiewów)
    Podsumowanie dla kondygnacji III (poddasze): 6 x nawiew, 4 x wywiew

    Podsumowania ogólne:
    nawiewy: 14 x 75
    wywiewy: 12 x 75

    Czy koncepcja jest rozsądna? Czy warto zmienić rozkład nawiewów lub wywiewów?

    Czy tych kanałów nie jest zbyt wiele, a konkretnie czy nie nastąpi problem z rozprężaniem powietrza w skrzynce rozdzielacza? Przekrój rury 200 mm to niewiele ponad 310 cm2. Przekrój kanału 75 mm, dla średnicy wewnętrznej 63 mm, to około 31 cm2. Zatem z wyliczeń wychodzi około 10 szt kanałów dla skrzynki podłączonej kanałem 200 mm do rekuperatora. Czy zatem powinienem zmniejszyć liczbę kanałów? Jeśli tak to których?

    Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie sugestie.

  6. #2406
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nass

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    62-400
    Posty
    288

    Domyślnie

    Cześć,
    w łazience mam przygotowany przepust w stropie pod anemostat dokładnie nad prysznicem. Ostatnio zacząłem się wahać czy to dobre miejsce i czy nie będzie "wiało" podczas prysznicowania
    Jak macie anemostaty w łazienkach u siebie?

  7. #2407
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Tulisko
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Kod pocztowy
    32-440
    Posty
    367

    Domyślnie

    Cytat Napisał nass Zobacz post
    Cześć,
    w łazience mam przygotowany przepust w stropie pod anemostat dokładnie nad prysznicem. Ostatnio zacząłem się wahać czy to dobre miejsce i czy nie będzie "wiało" podczas prysznicowania
    Jak macie anemostaty w łazienkach u siebie?
    W łazience się raczej wywiewa a nie nawiewa bo to pomieszczenie mokre

  8. #2408
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nass

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    62-400
    Posty
    288

    Domyślnie

    Jasne, chodziło mi oczywiście o wywiew

  9. #2409

    Domyślnie

    Cytat Napisał nass Zobacz post
    Cześć,
    w łazience mam przygotowany przepust w stropie pod anemostat dokładnie nad prysznicem. Ostatnio zacząłem się wahać czy to dobre miejsce i czy nie będzie "wiało" podczas prysznicowania
    Jak macie anemostaty w łazienkach u siebie?
    nie, nad prysznicem nie.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  10. #2410
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nass

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    62-400
    Posty
    288

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    nie, nad prysznicem nie.
    ...nie, ponieważ....

  11. #2411
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał nass Zobacz post
    ...nie, ponieważ....
    Skończysz brać prysznic, otworzysz kabinę i ...poczujesz chłodny powiew po plecach
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  12. #2412

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwojtek Zobacz post
    Skończysz brać prysznic, otworzysz kabinę i ...poczujesz chłodny powiew po plecach
    Dokladnie.

  13. #2413
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nass

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    62-400
    Posty
    288

    Domyślnie

    To gdzie byście zrobili wywiew?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	łazienka.JPG
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	93,5 KB
ID:	386373

    Wolę się dopytać zanim zacznę sprawdzać twardość stropu

  14. #2414
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar misiupl
    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    okolice Płocka
    Posty
    451
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    nad oknem, jak najdalej od drzwi

  15. #2415
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Witam
    "Poszły konie po betonie" czyli zacząłem robić WM w moim domku. Nie będę się może rozpisywał co i jak, bo będziecie się ze mnie śmiać .
    Ale niech tam, część instalacji będzie z rur spiro ( nawiew) a część z "kiblorurek" czyli PCV (wywiew). Przy wywiewie boję się, że może skraplać się w nich woda w zimie i mogą korodować po jakimś czasie, ponieważ wszystko jest na nieocieplonym strychu. Rury będą oczywiście wszystkie izolowane termicznie a rekuperator będzie w małym pomieszczeniu technicznym. Jak wszystko zrobię to może się pochwalę co mi z tego wyszło.
    Teraz mam jednak pytanie, czy rekuperator ONYX PASSIV 350 to w miarę dobry wybór? Potrzebuję przepływu max 360 m3/h. Oraz musi on przepchać powietrze przez duży filtr węglowy, liczę 50 Pa spadku ciśnienia na nim. Mieszkam w "smogolandii", więc smog jest głównym powodem, dla którego podjąłem się budowy WM.

    Pozdrawiam
    Marek
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 11-04-2017 o 13:19

  16. #2416
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwojtek Zobacz post
    Skończysz brać prysznic, otworzysz kabinę i ...poczujesz chłodny powiew po plecach
    A ja mam nad prysznicem i nie odczułem takich powiewow zimnego powietrza na plecach tylko ze ja nie mam drzwi w prysznicu.

  17. #2417

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    A ja mam nad prysznicem i nie odczułem takich powiewow zimnego powietrza na plecach tylko ze ja nie mam drzwi w prysznicu.
    Zwiejszasz na czas prysznicu wydajność wentylacji w znacznym stopniu?

  18. #2418
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Zwiejszasz na czas prysznicu wydajność wentylacji w znacznym stopniu?
    Nie zawsze jest ok 140m3h

  19. #2419

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Nie zawsze jest ok 140m3h
    jak zwiększysz to może być mniej komfortowo. Szczególnie gdy wentylacja łazienki stanowi "mocniejszą". Bo zdarza się, że do kuchni ktoś wrzuci większy wyciąg.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  20. #2420
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nass

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    62-400
    Posty
    288

    Domyślnie

    To jeszcze zapytam o umieszczenie wywiewu w kuchni. Lepiej go dać w okolicy zlewu i kuchenki (czerwona kropa) czy w najdalszym kącie od wejście (kropa niebieska)?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kuchnia wywiew.jpg
Wyświetleń:	89
Rozmiar:	67,9 KB
ID:	386947

Strona 121 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony