dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać ?

Głosujących
620. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na EkoGroszek

    121 19,52%
  • Kocioł Zgazowujący Drewno

    45 7,26%
  • Pompa Ciepła

    221 35,65%
  • Kocioł na miał

    8 1,29%
  • Kocioł gazowy

    138 22,26%
  • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)

    87 14,03%
Strona 156 z 249
Pokaż wyniki od 3.101 do 3.120 z 4962
  1. #3101

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Z tego wątku wyłania się, że najlepsze jest ogrzewanie podłogowe. Nie jest jednak dla mnie jasne czy lepsze jest powietrzne takie jak np. to:
    http://www.legalett.com.pl/oferta/pr..._legalett.html
    czy wodne np. takie jak to:
    http://sandersystem.pl/ogrzewanie/

    Które jest lepsze powietrzne czy wodne?
    W przypadku wodnej podłogówki masz dowolność co do źródła energii, natomiast w przypadku grzania podłogi powietrzem wybór będzie już dość mocno ograniczony, i będzie raczej drożej (to musi być konkretny sprzęt który to uciągnie - do takich zastosowań, a nie byle kocioł).
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  2. #3102

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    W przypadku wodnej podłogówki masz dowolność co do źródła energii, natomiast w przypadku grzania podłogi powietrzem wybór będzie już dość mocno ograniczony, i będzie raczej drożej (to musi być konkretny sprzęt który to uciągnie - do takich zastosowań, a nie byle kocioł).
    Ogrzewanie powietrzem podłogi to nienajlepszy pomysł... Od razu z nim do kosza...
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  3. #3103

    Domyślnie

    czy każdego boli głowa od wyboru ogrzewania?? czytam i czytam i im więcej czytam, tym mniej wiem. Na razie rozszyfrowałam ok 5% skrótów używanych na tym forum

    Ale do rzeczy. Pewnie po raz milionowy powielę pytanie ale....piec na gaz czy pompa ciepła? dom 150 mkw do ogrzania. Leniwi, średniozamożni właściciele. Oczywiście zawsze lepiej jak mi coś zostanie z tego ogrzewania na nową sukienkę No i od razu mówię, że nie znam jeszcze zapotrzebowania domu na ciepło. Na pewno będziemy budować tak, żeby był dobrze wyizolowany. Gazu brak więc dochodzi butla wkopana w podwórku.
    Biegun ciepła w naszym pięknym kraju.

    Tylko proszę bez komentarzy typu "wróżenie z fusów". Z fusów to wróżę na razie ja, a potrzebuję chociaż minimalnej wskazówki co robić dalej od osób ciut lepiej doświadczonych (a o to nie jest ciężko).

    Ciepło pozdrawiam. Blondynka która bierze się za budowę

  4. #3104
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Dla blondyneczki bez podciągniętego gazu tylko PC PW.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  5. #3105
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Przynajmniej przybliż jak planujecie ocieplić dom od gruntu, ile styropianu na elewację, ocieplenie dachu? Jaka wentylacja i rodzaj górnego żródła?
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  6. #3106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Przynajmniej przybliż jak planujecie ocieplić dom od gruntu, ile styropianu na elewację, ocieplenie dachu? Jaka wentylacja i rodzaj górnego żródła?
    Przede wszystkim zacząć trzeba właśnie od porządnej izolacji termicznej i szczelności.

  7. #3107

    Domyślnie

    fundamenty lane i styropian 18 cm

    co do reszty to ciężko mi teraz powiedzieć. Myślę że będzie styropian 20 cm (zastanawiamy się jeszcze nad wełną). Ocieplenia dachu nie znam, w projekcie wełna mineralna Isover Profit-Mata i tyle. Wentylacja grawitacyjna (wciąż zastanawiamy się nad mechaniczną, jednak koszty ogrzewania pokażą czy możemy sobie na nią pozwolić)

    Coś już z tego można wywnioskować?

    A!!! i dom budowany na Wineb. pustak 25 Dryfix
    Ostatnio edytowane przez laurap ; 16-03-2017 o 15:15

  8. #3108
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Żeby było tanio grzać, WM (Wentylacja Mechaniczna) z rekuperacją w fazie projektu to konieczność a i dzięki temu koszty nie większe niż WG (Wentylacja Grawitacyjna). Zresztą bez reku chyba się w wymogach energooszczędności na 2017 nie zmieścisz.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  9. #3109

    Domyślnie

    Osobiście jestem za reku i jeżeli tylko koszty mnie nie zabiją to będzie (albo jeśli będzie konieczna).

    Chyba się dokopałam do istotnej informacji. Z projektu "Projektowe obciążenie cieplne budynku" to 9,56 kW własnie dostałam ofertę na przygotowanie instalacji gazowej ze zbiornikiem i przyłączem do budynku. 15 tyś...a do tego jeszcze kocioł...

    ok, zmykam na pompy ciepła. To chyba nie temat na takie porady
    Ostatnio edytowane przez laurap ; 16-03-2017 o 17:13

  10. #3110

    Domyślnie

    Cytat Napisał laurap Zobacz post
    Osobiście jestem za reku i jeżeli tylko koszty mnie nie zabiją to będzie (albo jeśli będzie konieczna).

    Chyba się dokopałam do istotnej informacji. Z projektu "Projektowe obciążenie cieplne budynku" to 9,56 kW własnie dostałam ofertę na przygotowanie instalacji gazowej ze zbiornikiem i przyłączem do budynku. 15 tyś...a do tego jeszcze kocioł...

    ok, zmykam na pompy ciepła. To chyba nie temat na takie porady
    Boże jaki gaz.... Izolujesz dobrze dom i tanio ogrzewasz prądem. Masz też perspektywę korzystania z OZE! A do gazu co podłączysz? A wentylacja mechaniczna to konieczność, dom musi być szczelny i zdrowy!
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  11. #3111

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Boże jaki gaz.... Izolujesz dobrze dom i tanio ogrzewasz prądem. Masz też perspektywę korzystania z OZE! A do gazu co podłączysz? A wentylacja mechaniczna to konieczność, dom musi być szczelny i zdrowy!
    I takie odpowiedzi lubię OZE...hm..idę do translatora google

  12. #3112
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał laurap Zobacz post
    Na pewno będziemy budować tak, żeby był dobrze wyizolowany. Gazu brak więc dochodzi butla wkopana w podwórku.
    Biegun ciepła w naszym pięknym kraju.
    Jak jeszcze nie budujecie, to będzie musiał być dobrze izolowany. A wtedy gaz z butli na 99% kosztowo przegra nawet z ogrzewaniem zwykłym prądem. Zastanawiałbym się, czy prąd 1:1, czy PC. W przypadku prądu musiałby być naprawdę dobrze ocieplony, żeby na legalu grzać tylko prądem - coś trzeba dorzucić. Kominek albo kolektor solarny. Można też rozważyć prąd do CO i tania PC do CWU

  13. #3113

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak jeszcze nie budujecie, to będzie musiał być dobrze izolowany. A wtedy gaz z butli na 99% kosztowo przegra nawet z ogrzewaniem zwykłym prądem. Zastanawiałbym się, czy prąd 1:1, czy PC. W przypadku prądu musiałby być naprawdę dobrze ocieplony, żeby na legalu grzać tylko prądem - coś trzeba dorzucić. Kominek albo kolektor solarny. Można też rozważyć prąd do CO i tania PC do CWU
    Zapraszam to wątku tutaj http://forum.muratordom.pl/showthrea...k%C4%99/page37

    Podałem ostanie zużycia w paru domach. Akurat przy mojej koncepcji instalacji ale warto ludziom uświadamiać, że prądem drogo nie jest. A i mamy perspektywę PV czy innych OZE.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  14. #3114

    Domyślnie

    Pytanie czym jest dobra izolacja aby spełniło te wymagania? Kominek przewidujemy.

  15. #3115
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał laurap Zobacz post
    Pytanie czym jest dobra izolacja aby spełniło te wymagania? Kominek przewidujemy.
    Tak jak wcześniej izolacje podałaś, to na PC p-w w zupełności wystarczy. Nie warto jakoś grubo izolować budynku, mając w planach ogrzewanie pompą. Natomiast bezpośrednio prądem, to już inna bajka, żadna izolacja nie będzie za gruba. W dach co najmniej 35cm wełny (lub równoważnik), na ściany 20cm styro to minimum ale lepiej 30cm. Do tego energooszczędne okna i WM z rekuperatorem obowiązkowo.
    Materiały to jedno, a montaż tego wszystkiego, to następna bajka. Potrzeba naprawdę patrzeć na ręce wykonawcom, lub wykonać samemu.

  16. #3116
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    carlcorey

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-000
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam wszystkich serdecznie,

    do tej pory tylko czytałem ale temat budowy własnego domu się mocno rozpędza dlatego założyłem konto i proszę ładnie o pomoc w wyborze ogrzewania

    na razie wszystko to są założenia, projekt będzie indywidualny (cenę mam dobrą):
    - dom na planie prostokąta, żadnych balkoników, podcieni, lukarn i tym podobnych, jak najprostsza bryła;
    - dach prosty dwuspadowy, 4 okna dachowe;
    - parter plus poddasze użytkowe w sumie ok 130m kw użytkowej;
    - gazobeton plus styropian (grubości również do ustalenia - może jakieś podpowiedzi, chciałbym dom w kategorii energooszczędnych);
    - WM + reku (na 99%, chyba, że nie będzie to miało w tym wypadku sensu ekonomicznego);
    - kominek akumulacyjny (jako awaryjne i romantyczne źródło ciepła - tylko jako dodatek);
    - ogrzewanie podłogowe na całym parterze, na piętrze prawdopodobnie kaloryfery;
    - na pewno ze względu na wygodę i kilka innych parametrów bufor ciepła (1000l na pewno albo więcej, max 2000l) - chciałbym z czasem jakieś solary albo grzałka i panele foto - na razie w planach, nie będą na początku.

    Więcej na razie nie wiem, mam jakiś miesiąc na ustaelenie zanim projektant się za to zabierze. Podpowiedzcie coś proszę.

    Zastanawiałem się nad olaniem bufora i pellet z podajnikiem, ale jednak z czasem bym chciał solary. Nie wiem jak by się opłacało grzanie gazem ziemnym, ale wtedy bufor również ma średni sens. Docelowo jednak ten bufor kusi bo chciałbym z czasem korzystać z OZE a w razie awarii postawić można obok najtańszego śmieciucha i grawitacyjnie też zagrzeje bufor. Im więcej czytam tym głupszy jestem A budować muszę dla siebie a nie dla wroga
    Ostatnio edytowane przez carlcorey ; 31-03-2017 o 07:40

  17. #3117
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Chyba słabo czytałeś, bo z opisu wynika, że robisz wszystko źle i póki co budujesz dom dla najgorszego wroga. Rozważasz same źródła ciepła na paliwa stałe, powielasz je bezsensownie generując kosmiczne koszty, do tego jeszcze bierzesz pod uwagę najgorsze z możliwych, śmieciucha -- w nowym, energooszczędnym domu A.D. 2017 którego z założenia można ogrzać przez większość zimy suszarką do włosów. Do tego jeszcze mieszanie podłogówki z kalafiorami. Zrób OZC i wróć do dyskusji z rzetelnymi danymi, poza tym czytaj i jeszcze raz czytaj.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  18. #3118
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    carlcorey

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-000
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Rozważasz same źródła ciepła na paliwa stałe, powielasz je bezsensownie generując kosmiczne koszty, do tego jeszcze bierzesz pod uwagę najgorsze z możliwych, śmieciucha -- w nowym, energooszczędnym domu A.D. 2017 którego z założenia można ogrzać przez większość zimy suszarką do włosów. Do tego jeszcze mieszanie podłogówki z kalafiorami. Zrób OZC i wróć do dyskusji z rzetelnymi danymi, poza tym czytaj i jeszcze raz czytaj.
    A co byś zaproponował? Bufor mnie kusi ze względu na wygodę: raz zagrzeję i zapominam o paleniu, nawet jak wyjadę na dwa dni to żona z dzieciakami nie zamarzną w zimie. O śmieciuchu myślałem tylko w sytuacji awaryjnej (właściwy kocioł padł a ja nie mam na już kolejnych 10tyś na wymianę na nowy, to kupuje śmieciucha za 1zł używany i też zagrzeję dom). Kominek chcę bo chcę i już. Będzie sporadycznie użytkowany, ale skoro już będzie to w razie apokalipsy zombie jak raz nagrzeję to niech trzyma ciepło. No ale co jako podstawa? Prąd wg mnie trochę za drogi (nie wiem jeszcze jak wyjdzie z wyliczeniami póki się nie dogadam z projektantem a na to mam jeszcze chwilkę), podobnie gaz (chociaż to już dużo lepsza opcja). Wolałbym trochę więcej swojego czasu poświęcić na korzyść niższych rachunków. Pellety mi się spodobały ze względu na prostotę uzytkowania, mało popiołu, z którego można jeszcze skorzystać w ogródku, ale koszt kotła z podajnikiem trochę wysoki, poza tym jaki jest sens łączenia tego z buforem. Węgla w ogóle nie biorę pod uwagę, po prostu mi to śmierdzi i tyle. Poza tym na jasnych samochodach zostawia paskudny osad trudny do usunięcia, to samo będzie na pewno z dachem, śniegiem i innymi wokół. Poza tym prąd w naszym kraju jest wytwarzany z węgla więc z powodów ideologicznych wolałbym z niego jak najmniej korzystać. Poza tym dom będzie nie w mieście tylko na wsi. Co prawda będzie to niedaleko ale jednak linie napowietrzne. Dlatego nie chcę być uzależniony od opadów śniegu lub mocnego wiatru. Niby nieczęsto zdarza się taka awaria w tych okolicach ale jednak. Dlatego najbardziej się skłaniam ku CNG oraz drewnie (również w formie pelletu). Przez chwilę myślałem, że skoro bufor to wtedy wystarczy zwykły najtańszy gazowiec jednofunkcyjny, który mi będzie nabijał bufor na max oraz obok niego jakiś tani kocioł na drewno (które sam sobie przygotuje, porąbie, przyniosę i jak już mi się zachcę to z niego skorzystam).

    Nie neguj proszę moich przemyśleń tylko zaproponuj rozwiązanie skoro na tym się lepiej znasz ja dopiero się uczę

    Pozdrawiam

  19. #3119

    Domyślnie

    przeczytaj wszystko jeszcze raz, potem pomyśl, a potem wrócimy do tematu
    właśnie w takiej kolejności
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  20. #3120
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał carlcorey Zobacz post
    jak wyjadę na dwa dni to żona z dzieciakami nie zamarzną w zimie.
    Jak to policzyłeś? Ile kWh zmieścisz w takim buforze, a ile odda budynek w zimie?
    Jak pojemność cieplna bufora ma się do ilości ciepła zmagazynowanego w budynku (strop, mury, wylewka)?

    Cytat Napisał carlcorey Zobacz post
    O śmieciuchu myślałem tylko w sytuacji awaryjnej (właściwy kocioł padł a ja nie mam na już kolejnych 10tyś na wymianę na nowy, to kupuje śmieciucha za 1zł używany i też zagrzeję dom).
    Na taki kataklizm, to wodę sobie prądem ogrzejesz. A dom kominkiem. Trzeci komin i miejsce to czysta rozrzutność.

    Cytat Napisał carlcorey Zobacz post
    Prąd wg mnie trochę za drogi
    Wyrok już mamy, teraz trzeba dopasować oskarżonego i dowody.

    Cytat Napisał carlcorey Zobacz post
    Dlatego najbardziej się skłaniam ku CNG oraz drewnie (również w formie pelletu).
    O, nawet nie wiedziałem, że można ogrzewać dom CNG. Jest na tym rynku jakaś konkurencja? Czy to niszowe, lokalne rozwiązanie?

    Rozwiązanie? Podaj OZC, to będzie można coś policzyć. Na razie to kombinujesz jak utopić masę pieniędzy w archaicznych, kosztownych rozwiązaniach.

Strona 156 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony