dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać ?

Głosujących
620. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na EkoGroszek

    121 19,52%
  • Kocioł Zgazowujący Drewno

    45 7,26%
  • Pompa Ciepła

    221 35,65%
  • Kocioł na miał

    8 1,29%
  • Kocioł gazowy

    138 22,26%
  • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)

    87 14,03%
Strona 127 z 249
Pokaż wyniki od 2.521 do 2.540 z 4962
  1. #2521
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Sorry Arturo72 za pierwszym razem odczytałem że piszez o m3 a nie m2. Czyli te 10zł moze być. Chodź bardziej realne jest 15zł.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  2. #2522

    Domyślnie

    Cytat Napisał Góral_niskopienny Zobacz post
    A co myślicie o ociepleniu dachu i dodatkowo np. fundamentów płytami:
    http://sklep.pemdystrybucja.pl/mobil...owe-PIR-PK/315
    Panowie odniesie się proszę do tych płyt PIR. Warte rozwagi czy przesada i na dach pianka, a fundamenty styrodur?

  3. #2523

    Domyślnie

    Idąc tym tokiem rozumowania, przy styropianie grubości 60 cm rachunki znikają, czyli wszystko za free. Dobre! Dokładam jeszcze 44 cm i sprzedaję kocioł gazowy razem z resztą centralnego.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  4. #2524
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Idąc tym tokiem rozumowania, przy styropianie grubości 60 cm rachunki znikają, czyli wszystko za free. Dobre! Dokładam jeszcze 44 cm i sprzedaję kocioł gazowy razem z resztą centralnego.
    Tak może się zdarzyć w określonych sytuacjach bo zyski bytowe przewyższa straty energii.

    Ja wiem,że dla Ciebie bez ogniska w jaskini nie będzie ciepło ale nie wiem czy wiesz że już sam sobą wytwarzasz ciepło ?
    Do tego nastojowe świeczki,które też dają ciepło czyli energię i kocioł gazowy możesz sprzedawać.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 23-08-2016 o 11:19

  5. #2525

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Tak może się zdarzyć w określonych sytuacjach bo zyski bytowe przewyższa straty energii.
    Kiedyś czytałem, że w dobrze zrobionych domach pasywnych, ciepło bytowe jest w stanie zagwarantować optymalną temperaturę wnętrz. Ale tylko czytałem.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  6. #2526
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Kiedyś czytałem, że w dobrze zrobionych domach pasywnych, ciepło bytowe jest w stanie zagwarantować optymalną temperaturę wnętrz. Ale tylko czytałem.
    No na lekcjach fizyki i matematyki też czytałeś a to jest to samo czyli fizyka i matematyka.

    System grzewczy wytwarzajacy energię cieplną ma za zadanie jedynie uzupełnić straty tej energii. Im mniej tych strat jest tym mniej tej energii jest potrzeba aż do momentu właśnie gdzie zyski bytowe energii sa wyższe niż straty energii.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 23-08-2016 o 11:27

  7. #2527

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Tak,dla mnie ceramika poryzowana to gowniany materiał konstrukcyjny na ściany.
    Z tym twoim twierdzeniem o cegle jest jak z hejterami grupy volkswagena i silników TDI tej grupy - niby takie złe i niechciane, a się sprzedają pomimo afery spalinowej. Kwestia czy się wypisuje teorie na dany temat bo się go przerobilo, czy tylko twierdzi bo wszyscy w otoczeniu tak mówią.

  8. #2528
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Góral_niskopienny Zobacz post
    Z tym twoim twierdzeniem o cegle jest jak z hejterami grupy volkswagena i silników TDI tej grupy - niby takie złe i niechciane, a się sprzedają pomimo afery spalinowej. Kwestia czy się wypisuje teorie na dany temat bo się go przerobilo, czy tylko twierdzi bo wszyscy w otoczeniu tak mówią.
    Tak jak VW nigdy w zyciu bym nie kupił tak samo i z ceramiki nigdy w zyciu bym się nie budował.

  9. #2529

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Tak jak VW nigdy w zyciu bym nie kupił tak samo i z ceramiki nigdy w zyciu bym się nie budował.
    Stereotypowiec z ciebie. Nie miałeś nigdy VW i "nigdy byś nie kupił", zapewne ze względu na jakieś uprzedzenia stereotypów lub zaslyszane, których nie miałeś okazji sprawdzić bo nie miałeś VW. Koło się zapetla. Tak samo z cegła - w myśl zasady "nie bo nie".

    Ja planuje budowę z cegły ponieważ dom mam piętrowy w projekcie. Argumenty dlaczego nie beton komórkowy to jego wysoka nasiakliwosc (raczej nie uda mi się ocieplic budynku w tym samym roku) i w mojej opinii słaby materiał na budowę konstrukcji piętrowej. Silka - super na budowę wielu kondygnacji ale jak chce ogrzewać dom gazem to jest to materiał o gorszych parametrach cieplnych niż cegła. Stąd mój wybór (sądzę że optymalny) cegły porotherm (mała nasiakliwosc, dobra nośność, średnia w obróbce i transporcie) + styropian 20-30cm (dokładnie grubości jeszcze nie mam). Ale to są argumenty na mój wybór. A nie odpowiedź typu "buduje z cegły bo wszyscy tak budowali z dziada pradziada", a wszystko co nowe jest "be".

  10. #2530
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Góral_niskopienny Zobacz post
    ....... Silka - super na budowę wielu kondygnacji ale jak chce ogrzewać dom gazem to jest to materiał o gorszych parametrach cieplnych niż cegła. Stąd mój wybór (sądzę że optymalny) cegły porotherm (mała nasiakliwosc, dobra nośność, średnia w obróbce i transporcie) + styropian 20-30cm (dokładnie grubości jeszcze nie mam). Ale to są argumenty na mój wybór. ....
    Chciałoby sie powtórzyc stereotypowiec z Ciebie, róznica w zapotrzebowaniu domu na ciepło dla silki i porothermu przy załozeniu ocieplenia scian zewnętrznych 20-30 cm to są pojedyncze promile (grubo ponizej 1%), czy ten wybór jest optymalny ze wzgledu na zapotrzebowanie na ciepło, wg mnie nie. Jest jeszcze jedno ale, jezeli mamy tradycyjny fundament to az sie prosi zeby zastosowac pierwsza wartstwe z porothemu zasypanego perlitem, a na to silka lub w przypadku "optymalnego wyboru" dalej porotherm. Róznica w stratach do gruntu dosc duza bez i z perlitem.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 24-08-2016 o 22:59

  11. #2531
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Góral_niskopienny Zobacz post
    Silka - super na budowę wielu kondygnacji ale jak chce ogrzewać dom gazem to jest to materiał o gorszych parametrach cieplnych niż cegła. Stąd mój wybór (sądzę że optymalny) cegły porotherm (mała nasiakliwosc, dobra nośność, średnia w obróbce i transporcie) + styropian 20-30cm (dokładnie grubości jeszcze nie mam). Ale to są argumenty na mój wybór. A nie odpowiedź typu "buduje z cegły bo wszyscy tak budowali z dziada pradziada", a wszystko co nowe jest "be".
    Argumentów nie podałeś.

    Policz sobie współczynnik U ściany z silikatu docieplonego 25cm styropianu, oraz ceramiki docieplonej 25cm styropianu, to cię przekonasz jaką sia ma ten "argument".
    Już nie wspomijanąc o tym, że piętrowy dom to spokojnie oblecisz silikatem 18cm, więc zostaje 6cm na dodatkową izolację, a wtedy przy takiej samej grubości ścian dom z silikatu będzie bardziej energooszczędny.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 25-08-2016 o 07:06
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #2532

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Argumentów nie podałeś.

    Policz sobie współczynnik U ściany z silikatu docieplonego 25cm styropianu, oraz ceramiki docieplonej 25cm styropianu, to cię przekonasz jaką sia ma ten "argument".
    Już nie wspomijanąc o tym, że piętrowy dom to spokojnie oblecisz silikatem 18cm, więc zostaje 6cm na dodatkową izolację, a wtedy przy takiej samej grubości ścian dom z silikatu będzie bardziej energooszczędny.
    No widzisz, człowiek cały czas się uczy. Ja akurat nie znam się na budowlance i teraz dopiero staję przed tym tematem w związku z planowaną budową. Szukam informacji na ten temat, ale każdy majster mówi co innego. Fachowcy na internecie jeszcze co innego, a do tego wszystkiego są tzw. "fachowcy", którzy wprowadzają często w błąd, bo powielaja błędne informacje lub głoszą swoje teorie. Ja bazuje na tych informacjach co zebrałem do tej pory i stąd mój wybór. Ale jeszcze nie jest to ostatecznie wpisane w projekt materiał do budowy.

  13. #2533

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    jezeli mamy tradycyjny fundament to az sie prosi zeby zastosowac pierwsza wartstwe z porothemu zasypanego perlitem, a na to silka lub w przypadku "optymalnego wyboru" dalej porotherm. Róznica w stratach do gruntu dosc duza bez i z perlitem.
    Możesz to wyjaśnić bardziej i w szczegółach? Jak to ma być technicznie i dlaczego jest to lepsze? Dziękuję.

  14. #2534
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Góral_niskopienny Zobacz post
    No widzisz, człowiek cały czas się uczy. Ja akurat nie znam się na budowlance i teraz dopiero staję przed tym tematem w związku z planowaną budową. Szukam informacji na ten temat, ale każdy majster mówi co innego. Fachowcy na internecie jeszcze co innego, a do tego wszystkiego są tzw. "fachowcy", którzy wprowadzają często w błąd, bo powielaja błędne informacje lub głoszą swoje teorie. Ja bazuje na tych informacjach co zebrałem do tej pory i stąd mój wybór. Ale jeszcze nie jest to ostatecznie wpisane w projekt materiał do budowy.
    Pytasz niewlasciwych fachowców, majster jest od budowania wg projektu, od obliczen są inni

  15. #2535
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Możesz to wyjaśnić bardziej i w szczegółach? Jak to ma być technicznie i dlaczego jest to lepsze? Dziękuję.
    Dlaczego jest lepsze?, dlatego ze zmniejsza straty do gruntu na styku fundament sciana nosna (działowa równiez jezeli jest posadowiona na fundamencie)
    Jak to technicznie wyglada? jest sporo zdjec z budów w internecie pokazujących zasypywanie perlitem I warstwy porothermu.

  16. #2536

    Domyślnie

    Podrążę jeszcze temat zasypywania porothermu perlitem.

    Wg Wikipedii nieruchome powietrze ma lambdę 0,025.
    Znalazłem jakiś perlit o lambdzie np 0,041 (a więc gorszej):
    http://jpcover.pl/productfiles/7/Per...1R8h63oZzuAHng

    Albo to nie chodzi o taki perlit, albo to powietrze w pustaku ceramicznym nie jest jednak nieruchome (chociaz zamknięte zaprawą).
    Jak to jest?

  17. #2537
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał Góral_niskopienny Zobacz post
    Szukam informacji na ten temat, ale każdy majster mówi co innego. Fachowcy na internecie jeszcze co innego, a do tego wszystkiego są tzw. "fachowcy", którzy wprowadzają często w błąd, bo powielaja błędne informacje lub głoszą swoje teorie. Ja bazuje na tych informacjach co zebrałem do tej pory i stąd mój wybór. Ale jeszcze nie jest to ostatecznie wpisane w projekt materiał do budowy.
    materiał możesz zmienić w trakcie budowy..
    a co do silki to też mam z silki, majster odradzał jak mógł..
    ale jak byłem nieprzekonywalny to już po budowie powiedział dlaczego nie silka (o argumentach że obory i przystanki się z tego stawia nie wspomnę - tyle że to argument za silką - skoro stoją bez ogrzenania latami to dobrze o niej świadczy)..
    ale dwa koronne argumenty tego co fizycznie buduje :

    1. Silka jest bardzo ciężka - nie chodzi o wytrzymałość stropów tylko pleców i rąk budowlańców.. pustak duże z 24cm waży około 24 kg.. i te kilkanaście palet trzeba ręcznie poprzenosić, murować itp.

    2. Silki nie da się pociąć brzeszczotem czy młotkiem poutrącać jak gazobetonu (ytonga) czy porotermu - u mnie na cięcie zużyli dwie wielkie tarcze za około 700 zł każda - nie mówiąc o tym że piła musi być odpowiednio duża - normalnym fleksem prosto nie opierdzielisz dookoła - a nie każdy taką ma

    i ja się z tymi argumentami zgadzam w zupełności.. tyle że jako inwestor płacę i tyle.. a fachowiec przecież nie powie że źle się robi bo ciężkie, to wymyśla inne rzeczy..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  18. #2538
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dwd89

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Posty
    64

    Domyślnie

    Panowie, czytam wątek bo ciekawy jednakże za głowę się łapie jakie te ludy głupie czasem.

    Węgiel i gaz to dziś chyba najdroższe źródla ogrzewania. Dlaczego ? Bo węgiel sprzedawany za tonę najczęściej przyjedzie do Was mokry, a jak już przeschnie i go zważycie ... lepiej nie ważyć bo się za głowę złapiecie, prawidłowe ustawienie sterownika pod konkretną dostawę to ciężki kawałek chleba, a i zatrudnienie kilku osób żeby to zładowały i wniosły do najdroższego pomieszczenia w domu czyli kotłowni z magazynem na opał to już w ogóle inna bajka. Obsługa kotła, załadunek podajnika czy czyszczenie to przecież ogromny koszt. Co Wy takie bogate że za darmo chcecie przy tym pracować ?

    Gaz - już bardziej azotu pchać nie mogą bo się w ogóle palić nie będzie dało. Firmy produkujące kotły na gaz najczęściej ogrzewają hale i biura wszystkim tylko nie gazem - bo im się nie kalkuluje.

    Prąd - jedyne medium na którym Was nie oszukają bo na razie nie znaleźli sposobu - jak znajdą to zaczną, konkurować z prądem może jedynie drewno gdzie surowiec jest tani ale robocizna droga.

    W nowym domu pakowanie czegokolwiek innego niż prąd to straszna głupota.

    Mam kocioł na węgiel z podajnikiem, mam kotły na biomasę z podajnikami, często jestem w kotłowni z piecem na gaz. W halach produkcyjnych biomasa/prąd, w nowych domach tylko prąd.

    Badam temat ogrzewania klimatyzatorem powietrze-powietrze, przy ujemnych temperaturach na zewnątrz (~ -3C) z klimatyzacji takiej taniej (1400 zł 3,5kw inwerter - chińczyk) leci przyjemne ciepło (biuro w którym ogrzewanie podłogowe stale utrzymuje termperaturę 16C).

    Jeśli instalacja z jakąkolwiek pompą ciepła ma kosztować 80 tys zł, to brać zbiornik (bufor) + grzałki i pakować monety w izolację termiczną. Prąd w ostatnich kilku latach ... tanieje (szczególnie widać przy rachunkach firmowych, cena rzędu 220 zł/MWh netto + dystrybucja nikogo już nie dziwi).

  19. #2539
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    To jaka jest wg Ciebie realna wartość opałowa 1m3 gazu ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #2540

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dwd89 Zobacz post
    Panowie, czytam wątek bo ciekawy jednakże za głowę się łapie jakie te ludy głupie czasem.

    Węgiel i gaz to dziś chyba najdroższe źródla ogrzewania. Dlaczego ? Bo węgiel sprzedawany za tonę najczęściej przyjedzie do Was mokry, a jak już przeschnie i go zważycie ... lepiej nie ważyć bo się za głowę złapiecie, prawidłowe ustawienie sterownika pod konkretną dostawę to ciężki kawałek chleba, a i zatrudnienie kilku osób żeby to zładowały i wniosły do najdroższego pomieszczenia w domu czyli kotłowni z magazynem na opał to już w ogóle inna bajka. Obsługa kotła, załadunek podajnika czy czyszczenie to przecież ogromny koszt. Co Wy takie bogate że za darmo chcecie przy tym pracować ?

    Gaz - już bardziej azotu pchać nie mogą bo się w ogóle palić nie będzie dało. Firmy produkujące kotły na gaz najczęściej ogrzewają hale i biura wszystkim tylko nie gazem - bo im się nie kalkuluje.

    Prąd - jedyne medium na którym Was nie oszukają bo na razie nie znaleźli sposobu - jak znajdą to zaczną, konkurować z prądem może jedynie drewno gdzie surowiec jest tani ale robocizna droga.

    W nowym domu pakowanie czegokolwiek innego niż prąd to straszna głupota.

    Mam kocioł na węgiel z podajnikiem, mam kotły na biomasę z podajnikami, często jestem w kotłowni z piecem na gaz. W halach produkcyjnych biomasa/prąd, w nowych domach tylko prąd.

    Badam temat ogrzewania klimatyzatorem powietrze-powietrze, przy ujemnych temperaturach na zewnątrz (~ -3C) z klimatyzacji takiej taniej (1400 zł 3,5kw inwerter - chińczyk) leci przyjemne ciepło (biuro w którym ogrzewanie podłogowe stale utrzymuje termperaturę 16C).

    Jeśli instalacja z jakąkolwiek pompą ciepła ma kosztować 80 tys zł, to brać zbiornik (bufor) + grzałki i pakować monety w izolację termiczną. Prąd w ostatnich kilku latach ... tanieje (szczególnie widać przy rachunkach firmowych, cena rzędu 220 zł/MWh netto + dystrybucja nikogo już nie dziwi).
    Widzę że i kolejna osoba widzi sens w tym co ja . Powstaje coraz więcej takich instalacji. Zapraszam zatem do mojego wątku http://forum.muratordom.pl/showthrea...%C3%B3wk%C4%99 niebawem dorzucę kolejne fotki i opisy z realizacji a tą jesienią będę testował kolejne rozwiązania. Co do grzania zimą, to mój stary gree kanałowy z katalogowym grzaniem do - 10'C dmuchał pod 40'C przy -24'C. I teraz może podam przykład na dom 120m2:

    1. Kanałówka z rozprowadzeniem i montażem
    2. Pompa ciepła do cwu
    3. Rekuperacja na airpacku
    4. Grzejniki konwektorowe

    Taką instalację idzie zrobić od 33 tys zł za wszystko
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

Strona 127 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony