dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 128
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał modena Zobacz post
    Witam.
    Ja z prośbą o poradę do praktyków . Mieliśmy w planach robić cyrkulację cwu , ale chcielibyśmy ograniczyć w domu wszelkie zbędne sprzęty i urządzenia o które trzeba dbać , kupować, wymieniać , naprawiać, konserwować itp. Zastanawiamy się nad sensem zastosowania pompy cyrkulacyjnej
    Bateria w kuchni będzie po drugiej stronie ściany za którą będzie zbiornik na wodę ( myję naczynia ręcznie) , jedynie łazienkę ( umywalkę ) mam oddaloną o jakieś 6,5 metra od pomieszczenia ze zbiornikiem a prysznic 4,5 metra. Będziemy używać kotła gazowego kondensacyjnego i zbiornika około 160 litrów .
    Teraz grzejemy wodę przepływowo kotłem gazowym dwufunkcyjnym o mocy 23 kw i mimo że miejsca poboru wody są bardzo blisko( 1-1,5 m) to jednak na ciepłą wodę trochę się czeka . Strasznie to wkurza mojego męża i boli go ilość marnowanej wody ( nie chodzi o koszt ale o marnotrawstwo wody ). W związku z tym pytanie czy warto rezygnować z cyrkulacji czy nie?
    Zależy czy wolisz zaoszczędzić na cyrkulacji czy mieć wkurzonego męża ( ale może wtedy lepiej trzepie dywany ?).

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    cyrkulacja przy okazji miesza wodę w zbiorniku
    Co to znaczy z praktycznego punktu widzenia? Nigdy nie miałam do czynienia z takim zbiornikiem.

  3. #43
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    BCS

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Żelazowa Wola
    Posty
    454

    Domyślnie

    Cytat Napisał modena Zobacz post
    Witam....... Strasznie to wkurza mojego męża i boli go ilość marnowanej wody ( nie chodzi o koszt ale o marnotrawstwo wody ). ...
    To wytłumacz mężowi, że woda na mycie się nie zużywa, ona spływa do rzeki -> morza i odparowywóje i w postaci chmur powraca z deszczem- obieg zamknięty, marnuje się ciepło tzn. energia na podgrzanie, jest w większości nieodwracalna w krótkim czasie...oprócz słonecznej- darmowej i atomowej , która ma różne opinanie no + geotermalna, inne energie są w czasie 1-100mil lat tracone, a też pochodne od słońca. Za wszystko płacimy i na pewno tracimy czas na zarobienie kaski na te wszystkie i inne przyjemności. I tu najważniejsze, ile zarabiam i ile nam zostaje na przyjemności i rodzinę.
    Ps.
    Cyrkulacja swoje kosztuje,ja odpuściłem, inni podejmą decyzję wg. swoich potrzeb. Każda przyjemność kosztuje.
    Ostatnio edytowane przez BCS ; 16-03-2014 o 19:25

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Cytat Napisał modena Zobacz post
    Co to znaczy z praktycznego punktu widzenia? Nigdy nie miałam do czynienia z takim zbiornikiem.
    w całej objętości jest taka sama temperatura a jak woda nie ma podmieszania to u gory jest ciepla a na dole jest chłodniejsza, kupujesz zbiornik 100 litrów a po zuzyciu 50 leci chlodniejsza

  5. #45
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał modena Zobacz post
    czy warto rezygnować z cyrkulacji czy nie?
    O wszystkim decyduje (nawet w takiej skali "mikro") rachunek ekonomiczny.
    Nałapcie w wiadro tę zimną wodę, która bezpowrotnie ucieka do kanalizy, zmierzcie ile to litrów, przemnóżcie te litry przez ilość takich cykli w miesiącu (roku). Wszystko razy koszt 1 litra wody w waszym ZWiK'u (i nie zapomnijcie o opłatach za ścieki - zwykle taka sama ilość, co woda, ale i zwykle koszt wyższy!!).
    Z drugiej strony trzeba zrobić szacunek kosztów inwestycji (koszt pompy i pozostałej armatury, kucia w ścianach i t.p., robocizna hydraulika) a także koszt tych kilku watów energii na 1 cykl, które pobiera pompa.
    No i teraz na koniec obliczyć, po jakim czasie (i czy w ogóle) inwestycja się zamortyzuje
    Ot i wszystko
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 17-03-2014 o 21:23

  6. #46

    Domyślnie

    Na pewno różnice wyjdą w tysiącach PLN

  7. #47
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mariuszr1

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam,
    a ja poszukuję jakiegoś dobrego i niedrogiego rozwiązania na pracę pompy cyrkulacyjnej w domu. Mianowicie, chciałbym żeby pompa załączała się raz lub dwa razy na godzinę na ok. 3 minuty, ale dodatkowo chciałbym mieć możliwość zdalnego włączenia pompy z łazienki, też na ok. 3 minuty (coś w rodzaju pilota). Szukałem programatorów czasowych z pilotem, ale niestety chyba takich jeszcze nie wyprodukowali Wink
    Miałby może ktoś jakiś pomysł na takie rozwiązanie?

  8. #48

    Domyślnie

    Zapytaj Pyxisa .On nie dopilnował ( położyli mu rury z CWU na chudziaku ) i nie chcąc podgrzewać gleby pod domem wyłączył cyrkulację CWU i ma takie piloty o jakich piszesz .

  9. #49
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    BCS

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Żelazowa Wola
    Posty
    454

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTD Zobacz post
    O wszystkim decyduje (nawet w takiej skali "mikro") rachunek ekonomiczny............i (koszt pompy i pozostałej armatury, kucia w ścianach i t.p., robocizna hydraulika) a także koszt tych kilku watów energii na 1 cykl, które pobiera pompa......
    A gdzie straty kilowatów na ucieczkę ciepła z rurek w czasie cyrkulacji i teraz odpowiedz co droższe: 1 litr wody wylany do kanalizy+energia na ogrzanie litra wody+nas czas na czekanie, czy ciepło uciekające z rurek do ziemi.

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał Artur-69 Zobacz post
    A gdzie straty kilowatów na ucieczkę ciepła z rurek w czasie cyrkulacji i teraz odpowiedz co droższe: 1 litr wody wylany do kanalizy+energia na ogrzanie litra wody+nas czas na czekanie, czy ciepło uciekające z rurek do ziemi.
    Jak dałeś d... i położyłeś przewodu CWU na chudziaku to Ci ciepło ucieka do ziemi. Jak dałeś dobrze to niewielkie straty przy cyrkulacji podgrzewają Ci ściany domu i tyle w temacie.

  11. #51
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał Artur-69 Zobacz post
    A gdzie straty kilowatów na ucieczkę ciepła z rurek w czasie cyrkulacji i teraz odpowiedz co droższe
    Gdy się wypowiadasz na tematy techniczne, to zważ PROPORCJE Mocium Panie!!!
    Więcej wiedzy!! (patrz np. powyższy wpis surgi22).

  12. #52
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariuszr1 Zobacz post
    ...chciałbym żeby pompa załączała się raz lub dwa razy na godzinę na ok. 3 minuty, ale dodatkowo chciałbym mieć możliwość zdalnego włączenia pompy z łazienki, też na ok. 3 minuty
    Technicznie jest to dość łatwe do zrobienia (dla elektryka-automatyka), ale czy rzeczywiście ZAWSZE wykorzystasz tę podgrzaną wodę w tak wymuszonym czasie Na pewno nie, więc będą niepotrzebne straty.
    Ja zrobiłem sobie cyrkulację z "czasówką" w systemie
    "naciśnij i zapomnij" (taka cyrkulacja na "życzenie") i sprawdza mi się to znakomicie (jedynie ok. minuty czekania ). Czyli ciepłą wodę mam TYLKO wtedy, gdy to rzeczywiście potrzebne (minimalne straty).
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 19-03-2014 o 09:01 Powód: korekta stylistyczna

  13. #53
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    BCS

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Żelazowa Wola
    Posty
    454

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Jak dałeś d... i położyłeś przewodu CWU na chudziaku to Ci ciepło ucieka do ziemi. Jak dałeś dobrze .....
    ja dałem NA 25cm styropianu, pod szlichtę, ale jak widziałem dziesiątki (setki) budów, to może na paru było tak zrobione, w większości to hydraulika leży na chudziaku, odizolowana sporadycznie 1cm otuliną, najczęściej 5mm, a często i tylko peszlem!!!!!- o tych inwestorach pisałem, im ścian nie zagrzeje.

  14. #54
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    BCS

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Żelazowa Wola
    Posty
    454

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTD Zobacz post
    Gdy się wypowiadasz na tematy techniczne, to zważ PROPORCJE Mocium Panie!!!
    Więcej wiedzy!! (patrz np. powyższy wpis surgi22).

    Jak Pan taki techniczny i szybki do proporcji to od czego ta woda ma ostygnąć ....od 20st murów robi się lodowata (8st) , wiem 20 to nie 40 , ale skąd u większości 8st. !!!

  15. #55
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał Artur-69 Zobacz post
    ... ale skąd u większości 8st. !!!
    Hydrozagadka!

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTD Zobacz post
    O wszystkim decyduje (nawet w takiej skali "mikro") rachunek ekonomiczny.
    Nałapcie w wiadro tę zimną wodę, która bezpowrotnie ucieka do kanalizy, zmierzcie ile to litrów, przemnóżcie te litry przez ilość takich cykli w miesiącu (roku). ........... zrobić szacunek kosztów inwestycji (koszt pompy i pozostałej armatury, kucia w ścianach i t.p., robocizna hydraulika) a także koszt tych kilku watów energii na 1 cykl, które pobiera pompa.
    No i teraz na koniec obliczyć, po jakim czasie (i czy w ogóle) inwestycja się zamortyzuje
    Ot i wszystko
    Pozdrawiam
    JTD wiem mniej więcej z jakimi kosztami orientacyjnymi się to wiąże , mam to mniej więcej policzone.
    W gazecie Budujemy Dom było kiedyś podliczenie (łącznie z kosztem odlewanej wody) . Bardziej chodzi mi o to czy ta cyrkulacja to jest coś super i warto ją zrobić ?
    Po prostu czy jest różnica w wygodzie z cyrkulacją i bez , jeśli punkty poboru są w miarę blisko ?
    Ale to by było chyba trzeba porównywać dwa takie same domy

    Na pewno musiałabym to mieć na jakimś sterowniku czasowym lub czymś takim , ale kto mi to sprytnie wykona .

  17. #57
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał modena Zobacz post
    JTD wiem mniej więcej z jakimi kosztami orientacyjnymi się to wiąże , mam to mniej więcej policzone.
    W gazecie Budujemy Dom było kiedyś podliczenie (łącznie z kosztem odlewanej wody) . Bardziej chodzi mi o to czy ta cyrkulacja to jest coś super i warto ją zrobić ?
    Po prostu czy jest różnica w wygodzie z cyrkulacją i bez , jeśli punkty poboru są w miarę blisko ?
    Ale to by było chyba trzeba porównywać dwa takie same domy

    Na pewno musiałabym to mieć na jakimś sterowniku czasowym lub czymś takim , ale kto mi to sprytnie wykona .
    Mozna pomke cyrkulacyjna podpiac do gniazdka przez zegar czasowy w kotlowni- dla elektryka to zaden problem.
    U mnie cyrkulacja bedzie podpieta do wlacznika dzwonkowego, po nacisnieiu dzialac bedzie przez 3-4 min.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał Artur-69 Zobacz post
    Jak Pan taki techniczny i szybki do proporcji to od czego ta woda ma ostygnąć ....od 20st murów robi się lodowata (8st) , wiem 20 to nie 40 , ale skąd u większości 8st. !!!
    O jakiej większości piszesz ??? Tu doradzamy komuś kto buduje i położy rurki z CWU jak należy.

  19. #59
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    BCS

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Żelazowa Wola
    Posty
    454

    Domyślnie

    A czy mógłbyś opisać "jak należ" ułożyć przewody od ciepłej wody użytkowej na niepodpiwniczonym parterze-warstwy otuliny itd i od razu odpowiedzieć/przeanalizować czemu po jakimś czasie(15min*-2h**) wychładzają się bez włączonej cyrkulacji i od razu znajdziemy odpowiedź na HYDROZAGADKĘ.

    *widziałem już rurki miedziane zatopione bez izolacji w betonie od fundamentu, widziałem bo naprawialiśmy je po pęknięciu korozyjno-naprężeniowym

    **jeśli komuś nie wystyga ponad 2h, to po co cyrkulacja w domkach jednorodzinnych o niedużej odległości od kotłowni.

  20. #60
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    U mnie cyrkulacja bedzie podpieta do wlacznika dzwonkowego, po nacisnieiu dzialac bedzie przez 3-4 min.
    Właśnie tak mam
    Niestety - przegapiłem zainstalowanie "sygnału zwrotnego" w postaci np. jednokrotnego gongu, który by oznajmiał: "ciepła woda gotowa!"
    No cóż - może w następnym domu(?)
    Chyba, że w wolnej chwili zainstaluję taki tani, "marketowy" gong/melodyjkę na zasadzie bezprzewodowej .
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 20-03-2014 o 20:10

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony