dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Dobór kotła na ekogroszek

    Witam
    Mam problem z doborem kotła na ekogroszek.
    Budynek nowowybudowany, projekt z archonu.
    Po pierwsze moc kotła
    Wg projektu powinienem zastosować kocioł o mocy 20kW na ekogroszek. (powierzchnia ogrzewana 172m2). W tym samym projekcie dwie linijki wyżej jest napisane obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła budynku równe 10kW. Przyjmując ok 3kW na podgrzanie wody to kocioł o mocy 15KW będzie w zupełności wystarczający. Dodatkowo wprowadziłem dane budynku do programu OZC gdzie wychodzi mi zapotrzebowanie na poziomie nieco ponad 9kW (zastosowałem cieplejsze materiały). Czyli co, prjektant się nie popisał czy ja coś pomyliłem?
    Po drugie producent kotła
    Zamierzam kupić kocioł Defro Duo Uni 15kW, czy macie jakieś doświadczenia z kotłami Defro?
    Po trzecie sterownik pokojowy tygodniowy
    Czy warto inwestować kiedy na dole jest podłogówka (duża bezwładność układu) a ściany są z silki (również duża bezwladność).
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał emilch Zobacz post
    Witam
    Mam problem z doborem kotła na ekogroszek.
    Budynek nowowybudowany, projekt z archonu.
    Po pierwsze moc kotła
    Wg projektu powinienem zastosować kocioł o mocy 20kW na ekogroszek. (powierzchnia ogrzewana 172m2). W tym samym projekcie dwie linijki wyżej jest napisane obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła budynku równe 10kW. Przyjmując ok 3kW na podgrzanie wody to kocioł o mocy 15KW będzie w zupełności wystarczający. Dodatkowo wprowadziłem dane budynku do programu OZC gdzie wychodzi mi zapotrzebowanie na poziomie nieco ponad 9kW (zastosowałem cieplejsze materiały). Czyli co, prjektant się nie popisał czy ja coś pomyliłem?
    Po drugie producent kotła
    Zamierzam kupić kocioł Defro Duo Uni 15kW, czy macie jakieś doświadczenia z kotłami Defro?
    Po trzecie sterownik pokojowy tygodniowy
    Czy warto inwestować kiedy na dole jest podłogówka (duża bezwładność układu) a ściany są z silki (również duża bezwladność).
    Pozdrawiam
    Ja w planie miałem piec 24kw .12kw Co , drugie 12kw na Cwu. 10-12kw ci styka . Tak wiec 15kw masz w 100% wystarczający.
    Defro jest estetycznie wykonane .Znajomi pala w Defro i są zadowoleni .Ilość palonego eko, itd w dużej mierze zależy od palacza [zakładając ze piec poprawnie jest zbudowany]
    Ostatnio edytowane przez wuwok ; 05-01-2014 o 16:26
    https://ekotlownia.pl/sterownik/74 - SPP aktualnie odpowiedzialny za spalanie ,kociołek to OgniwoEkoPlus

    SPP + OEP ...super połączenie

    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/bzw

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    poczytaj o palnikach rynnowych i rusztach wodnych
    z defro wolałbym zwykłą fajkę lub komfort eko PZ z ekoenergią
    o sterowaniu podłogówką są tutaj tematy więc warto tam szukać odpowiedzi.
    defro współpracuje z TECH-em w temacie sterowań i uważam że jest to dobra współpraca - sterowniki przyzwoite i łatwe do ogarnięcia
    moc 12KW będzie wystarczająca moim zdaniem
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  4. #4

    Domyślnie

    Poczytałem trochę na temat rusztów wodnych i palników rynnowych i chyba nie ma co się pakować. Faktycznie lepiej zostać przy podajniku retortowym drugiej generacji i zaoszczędzoną kasę wydać na coś innego . Trochę obawiam się tych 12KW i kupię piec 15KW. Dzięki za pomoc.

  5. #5

    Domyślnie

    15KW, moc kotła.
    Ile kocioł musi spalić tego węgla w ciągu doby na pełnej mocy?
    Załóżmy sprawność na poziomie 80%, węgiel 25MJ.
    Kociołek spali 64,8kg węgla na dobę.
    Dla słabszego węgla, 20MJ spali na dobę 81kg węgla.
    Zakładając tydzień syberyjskich mrozów spalisz odpowiednio 453kg i 567kg.
    Popytaj znajomych kto tyle spala, czy w ogóle spalił tyle w docieplonym ponad normę nowym domku o podobnej powierzchni.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    10 do 12kW będzie już rozpustą

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał emilch Zobacz post
    Witam
    Mam problem z doborem kotła na ekogroszek.
    Budynek nowowybudowany, projekt z archonu.
    Po pierwsze moc kotła
    Wg projektu powinienem zastosować kocioł o mocy 20kW na ekogroszek. (powierzchnia ogrzewana 172m2). W tym samym projekcie dwie linijki wyżej jest napisane obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła budynku równe 10kW. Przyjmując ok 3kW na podgrzanie wody to kocioł o mocy 15KW będzie w zupełności wystarczający. Dodatkowo wprowadziłem dane budynku do programu OZC gdzie wychodzi mi zapotrzebowanie na poziomie nieco ponad 9kW (zastosowałem cieplejsze materiały). Czyli co, prjektant się nie popisał czy ja coś pomyliłem?
    I projektant sie nie popisał, a Ty powieliłes jego błedy.
    Projektowe obciązenie tego budynku nie powinno przekroczyć 7 kW

  8. #8

    Domyślnie

    Trochę się obawiam, nie mam idealnie docieplonego domu:
    Ściany z silikatów + 15cm styro 0,031
    Podłoga 10cm będę szukał styro z dobrą lambda
    Dach będzie 15cm 0,033 + 10cm 0,033
    Duże przeszklenia 3 szybowe, okna ciepłe

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał emilch Zobacz post
    Trochę się obawiam, nie mam idealnie docieplonego domu:
    Ściany z silikatów + 15cm styro 0,031
    Podłoga 10cm będę szukał styro z dobrą lambda
    Dach będzie 15cm 0,033 + 10cm 0,033
    Duże przeszklenia 3 szybowe, okna ciepłe
    Nie potrzebnie .Ja mam dom po podłogach 240m2 [uzyt 160m2] mam 16ke i widzę ze za duża .Dom ocieplony podobnie jak twój .Trudno dać wiarę ze 10/12kw ogrzeje dom ale piece na eko maja sprawność dość dużą.Poza tym moc pieca podawana to moc nominalna,zawsze pójdzie parę kw więcej [z jakaś strata kominowa]. Zadasz pyt czemu ja nie mam pieca mniejszego?mi polecano 25kw [hydraulik] gdy montował 16kw powiedział ze nie wie czy ten piec ogrzeje dom w mrozy.Wiec i tak zszedłem z kilowatami na wielkości pieca [ja mieszkam w "zimnych"regionach kraju].Teraz kupił bym mniejszy.
    Ostatnio edytowane przez wuwok ; 06-01-2014 o 12:56
    https://ekotlownia.pl/sterownik/74 - SPP aktualnie odpowiedzialny za spalanie ,kociołek to OgniwoEkoPlus

    SPP + OEP ...super połączenie

    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/bzw

  10. #10

    Domyślnie

    Witam. Podepnę się do tematu.
    Chciałem się poradzić w sprawie doboru mocy kotła z podajnikiem na ekogroszek. Sporo się już naczytałem i naliczyłem ale chciałbym jeszcze poznać opinię doświadczonych użytkowników.
    Powierzchnia pomieszczeń (bez ścian) 200 m2 (ale ogrzewamy powiedzmy 180 m2).
    Dom wybudowany w latach 90-tych.
    Dom dwupiętrowy + poddasze + piwnica (ogrzewane tylko piętra).
    Ściany zewnętrzne 45 cm, w tym 25 cm pustak żużlowy, 8 cm wełna, 12 cm pustak żużlowy.
    Izolacja poddasza wełna 8 cm.
    Brak izolacji podłogi nad piwnicą.
    Okna drewniane dwuszybowe.
    Strefa klimatyczna -18 st. C.
    Temperatura w domu 20 st. C.
    Zasobnik cwu 120 l.
    Wysokość ścian 2,5 m.
    Zatem jaka moc kotła będzie najodpowiedniejsza wg Was? Wstępnie dobrałem kocioł o mocy 17 kW (zakres mocy 3-18 kW). Czy nie lepszy będzie 20 kW?
    Bardzo proszę o Wasze opinie.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Proponuję podstawić dane domu pod linkiem i wkleić link do strony z wynikiem

    www.cieplowlasciwie.pl/start
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Proponuję podstawić dane domu pod linkiem i wkleić link do strony z wynikiem

    www.cieplowlasciwie.pl/start
    Im dom starszy, im więcej elementów w których trudno okreslic lambdę i mostki tym wynik bedzie odbiegał od obliczen dokładnych. A jezeli wyniki mają byc niedokładne (bo takie będą) to jaki jest sens ich wykonywania tym bardziej ze zapytanie dotyczy stosunkowo niewielkiej róznicy mocy poszczegolnych kotłow?

  13. #13

    Domyślnie

    Oczywiście liczyłem na cieplowlasciwie.pl. Tylko na ile mogę temu wierzyć? Dlatego chciałem podpytać praktyków.
    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1m5k
    Ostatnio edytowane przez Scav85 ; 22-09-2016 o 13:28

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Scav85 Zobacz post
    Oczywiście liczyłem na cieplowlasciwie.pl. Tylko na ile mogę temu wierzyć? Dlatego chciałem podpytać praktyków.
    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1m5k
    Tego nie wie nikt ile zrobiłes błedów/niedokładnosci i na ile sam program jest niedokładny, nie ma okreslonego poziomu procentowego błedu miedzy obliczeniami profesjonalnymi a takim sobie laickim szacowwaniem na tym kalkulatorze.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Im dom starszy, im więcej elementów w których trudno okreslic lambdę i mostki tym wynik bedzie odbiegał od obliczen dokładnych. A jezeli wyniki mają byc niedokładne (bo takie będą) to jaki jest sens ich wykonywania tym bardziej ze zapytanie dotyczy stosunkowo niewielkiej róznicy mocy poszczegolnych kotłow?
    Zdaję sobie sprawę z tego, że kalkulator ze strony ma swoją niedokładność, lecz dlatego zawsze proszę o podanie linku do strony z wynikiem, żeby zobaczyć jakie dane są tam podstawione - jest ich i tak więcej niż podawane w zapytaniu.
    Na podstawie tych danych [a sam wynik traktując informacyjnie] polecam dany kocioł.

    To zależy od producenta - u niektórych pomiędzy 17 a 20 kW może być różnica w wielkości i mocy zastosowanego palnika a to ma już znaczenie.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Scav85 Zobacz post
    Oczywiście liczyłem na cieplowlasciwie.pl. Tylko na ile mogę temu wierzyć? Dlatego chciałem podpytać praktyków.
    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1m5k
    Jeśli chcesz mogę jutro podjechać obejrzeć dom, kotłownię i zaproponować konkretne kotły do wyboru, bo będę na uruchomieniu kotła we Wrocławiu.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony