dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 42
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Co do ościeżnicy Termo (takiej jak proponuje Wikęd a skopiowało KMT) - też nie jestem jej ślepym zwolennikiem. Jeśli już to nie z powodu teoretycznych oszczędności jakie może dać (chciałbym zobaczyć badania na U drzwi z ościeżnicą termo a zwykłą).
    Puściłem maila z pytaniem o takie badania do firmy Wikęd aby podali coś więcej niż jest u nich na stronie. Jak dostanę odpowiedź to chętnie podzielę się info - może komuś się przyda.

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Bardziej doceniam jej większą sztywność i szczelność - bo jest to zrobione jak okno. Zwykłą ościeżnicę metalową łączy się z czterech elementów zbijając do kupy młotkiem - więc tam nie ma mowy o szczelności i gdyby ktoś chciał do niej stosować taśmy do montażu warstwowego to byłbym mocno sceptyczny.
    Cenna uwaga przy wyborze drzwi. Czyli do tej jednoczęściowej ościeżnicy termo można / trzeba (warto) stosować taśmy. Pytam o montaż normalny w murze.

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Zaletą ciepłej ościeżnicy będzie także ograniczenie potencjalnego roszenia na jej powierzchni, a to jest komfort, który może być nieoceniony.
    Czyli dopłata do ościeżnicy po części za lepszą izolację termiczną a po części za inne walory? Czy ten komfort jest w jakiś sposób odczuwalny dla kupującego (lub z drugiej strony - czy brak takich właściwości w ościeżnicy czemuś wadzi?) czy lepiej się ją po prostu montuje ze względu na sztywność. Jak pisałeś - ościeżnica składana jest zbijana młotkiem z 4 elementów. Monterem nie jestem ale na chłopski rozum sztywniejsze jest coś co jest z 1 części niż z 4.

    Sorka za podstawowe pytanie ale dopłata kilku stówek dla mnie powinna być uzasadniona czymś więcej niż hasłem: zapłać więcej bo jest lepsza. Ale gdzie?

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Wiesz - ja szczególnie dociekliwy nie jestem i jak ktoś się nie pochwali sam (np tymi badaniami), to nie dopytam.. i na pewno przez to skromność w handlu traci..

    Nie sądzę by dopłata za ościeżnicę termo zwróciła sie w oszczędnościach energii. Dlatego napisałem o innych zaletach, tylko one też są wyciągnięte z obserwacji własnych a nie z poparcia badaniami .
    Ten komfort (a bardziej dyskomfort) - to kwestia suchej ościeżnicy - jak będzie standardowa i do tego pojawią się dodatko dogodne warunki w postaci nie dość dobrego uszczelnienia i podwyższona wilgotność, to na zwykłej futrynie może pojawić się rosa. A to jest mało przyjemny widok i konsekwencje w postaci grzyba też są możliwe..
    Montaż z taśmami ..im więcej go robię i do tego pogłębiam tu wiedzę, to tym bardziej jestem sceptyczny bo osiągnąć wynik bardzo dobry to rzecz wręcz nierealna

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    ... to na zwykłej futrynie może pojawić się rosa. A to jest mało przyjemny widok i konsekwencje w postaci grzyba też są możliwe..
    Jak napisałeś o tym grzybie to od razu zapytałem wujka google z czym to się je i wypluło mi takie coś:
    http://www.inzynierbudownictwa.pl/te...urowanych,7023
    Poczytałem i wygląda to strasznie. Tyle, że tak jak piszesz - warunki muszą sprzyjać grzybkom i innym porostom w domu.

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Montaż z taśmami ..im więcej go robię i do tego pogłębiam tu wiedzę, to tym bardziej jestem sceptyczny bo osiągnąć wynik bardzo dobry to rzecz wręcz nierealna
    Podziel się wiedzą jeśli możesz bo jak Ty tego nie potrafisz w 100% (tak wywnioskowałem) to nie wiem jak poradzi sobie inna ekipa.

  4. #24

    Domyślnie

    Januszpe - nie ma co popadać w paranoje jak pisałeś. Są różne przypadki i najczęściej wynikają one z ludzkiego błędu lub niewłaściwej technologii w danym miejscu itd. Gdyby tak było to każdy dom po roku czasu by się zagrzybił i zawalił
    Zarówno jedna jak i druga ościeżnica sprawdzi się u Ciebie gdy zamontujesz ją w murze. Z tego co czytam nie masz pasywnego domu w zamyśle a tylko, jak to ująłeś, ciut cieplejszy.
    Ościeżnica pełna składana czy termo będą u Ciebie dobrym rozwiązaniem. Jak pisał wcześniej finlandia - termo ma dodatkowe walory, które będziesz mógł zauważyć w użytkowaniu, choć poprawniej mówiąc nie zobaczysz EWENTUALNYCH niedoskonałości innych konstrukcji.

    P.S. Finlandia - masz taki szacun w sieci, że powinieneś kupić busa i jeździć po Polsce z usługami montażu drzwi. Każdy kto choć raz zajrzał na jakieś forum, wie że zjadłeś zęby na montażach i nie jedno w życiu widziałeś. Myślę, że cena montażu razy 2+ koszty dojazdu nikogo by nie odstraszyły gdybyś go przeprowadził osobiście

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MMichal

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    2.623

    Domyślnie

    Witam

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Montaż z taśmami ..im więcej go robię i do tego pogłębiam tu wiedzę, to tym bardziej jestem sceptyczny bo osiągnąć wynik bardzo dobry to rzecz wręcz nierealna
    a to dlaczego ? powinno być dokładnie odwrotnie

    a tak na marginesie - masz jakiś montaż na przyszły piątek ? 24.01 mam małe spotkanie a stolicy możesz byś podjechał ? na kawę i małą dyskusję

    pozdrawiam

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Jakbys zapytał czy polecam - to nie - mimo iż mają swietny wynik Ud jak na tą cenę. Są słabe konstrukcyjne i widziałem juz nie jedne kilkuletnie połamane przez wiatr. Inna sprawa ze to nie wina drzwi a wiatru
    Termoizolacja w Orinach jest dobra ale brak przylgi oraz drewniana ościeżnica nie napawa mnie optymizmem pomimo parametrów w tak niskiej cenie.
    Szczerze wolałbym coś o gorszych parametrach dla skrzydła ale za to szczelniejsza konstrukcja na uszczelkach.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMichal Zobacz post
    Witam
    a to dlaczego ? powinno być dokładnie odwrotnie
    a tak na marginesie - masz jakiś montaż na przyszły piątek ? 24.01 mam małe spotkanie a stolicy możesz byś podjechał ? na kawę i małą dyskusję
    pozdrawiam
    Za bardzo wzięłem sobie do głowy to porównanie do dziurawego wiadra. Bo weź kawałki taśm i spróbuj z nich zrobić naczynie do noszenia wody a dla utrudnienia wykorzystaj do tego celu też fragment ściany. Nie ma mowy - zawsze będzie ciekło. Wiedząc że ideał jest nieosiągalny popadam w stan rezygnacji..
    Ps. Na piątek też mam plany na stolicę, ale to od dostaw w tygodniu zależy co będę robił..

    Cytat Napisał sznajci Zobacz post
    Termoizolacja w Orinach jest dobra ale brak przylgi oraz drewniana ościeżnica nie napawa mnie optymizmem pomimo parametrów w tak niskiej cenie.
    Szczerze wolałbym coś o gorszych parametrach dla skrzydła ale za to szczelniejsza konstrukcja na uszczelkach.
    Masz u mnie plusa za trzeźwe podejście do sprawy. Oriony to przykład drzwi, które były przestarzałe i już niemal umarły z tego powodu, ale na fali ślepego patrzenia na współczynnik U wróciły z bardzo dobrym wynikiem. A na parametrze izolacyjności cieplnej świat się nie kończy.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Masz u mnie plusa za trzeźwe podejście do sprawy. Oriony to przykład drzwi, które były przestarzałe i już niemal umarły z tego powodu, ale na fali ślepego patrzenia na współczynnik U wróciły z bardzo dobrym wynikiem. A na parametrze izolacyjności cieplnej świat się nie kończy.
    Nie jestem z branży drzwiowej ale ogólne pojęcie o tym co robię mam
    Tak jak Januszpe szuka najlepszego rozwiązania dla siebie to znacznie lepsze będą drzwi o słabszych parametrach ale za to szczelniejsze. Patrzeć należy trochę szerzej niż samo skrzydło, sama ościeżnica czy sam montaż. Wszystko musi współgrać ze sobą, bo któryś z elementów może być słabszym ogniwem co spowoduje, że skrzydło o współczynniku przenikania U=0,000001 nie wiele zaizoluje budynek, gdy ościeżnica będzie nieszczelna i całe ciepło ucieknie tamtą drogą a nie przez skrzydło.
    Wydaje mi się, że te Wikędy z przenikaniem =1,7 i ościeżnicą termo lub zwykłą składaną z poprawnym montażem będą o wiele lepsze niż najlepsze skrzydło na nieszczelnej ościeżnicy.

    P.S. dom to całość. Fundamenty, rodzaj ścian i ocieplenia. Stropy i dachy muszą współgrać z wcześniej wymienionymi, tak samo jak stolarka oraz rodzaj ogrzewania. Przykładowo: bloczek 24cm+ 20cm styropianu nie wiele dadzą, gdy będzie cieniutki dach i całe ciepło ucieknie górą.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Wiesz - ja szczególnie dociekliwy nie jestem i jak ktoś się nie pochwali sam (np tymi badaniami), to nie dopytam.. i na pewno przez to skromność w handlu traci..
    Uzyskałem odpowiedź, z firmy Wikęd że kończą się już badania dla tej ościeżnicy i wynik jest lepszy dla zestawu skrzydło pełne premium + ościeżnica termo niż dla skrzydła premium pełne + ościeżnica 11.
    Badania nie zakończone jeszcze ale z ich wyliczeń i tego co już zbadali izolacja ma być w okolicach 1,2.

    Pytanie do Was, a w szczególności do Finlandii, czy taki wynik jest dobry? Urwali 0,5 przez samą ościeżnicę, bo skrzydło jest to samo.
    Ościeżnica 11 + skrzydło premium pełne = U=1,7
    Ościeżnica termo + skrzydło premium pełne = U=około1,2

  10. #30

    Domyślnie

    Poczekajmy do końca badań na oficjalne wyniki aby oceniać izolację tej ościeżnicy.
    Póki co zapowiada się dobrze a mam nadzieję, że będzie jeszcze lepiej bo ościeżnica jest na prawdę warta uwagi. Pomimo dopłaty u mnie sprzedaje się w miarę dobrze, a takie badania tylko przyczynią się do tego, że będę miał pewność oferowanych produktów.
    Wikęd to dość młoda firma jeśli chodzi o drzwi i rokrocznie coś ulepszają - póki co na lepsze idą udoskonalenia, bo niekiedy jakaś firma przekombinuje lub sprzedaje marketingową oprawę w opcji za dopłatą, która niewiele (bądź nic) nie poprawia.

  11. #31
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    ...
    Co do drzwi - napisałem - liczyłem klientce ile oszedzie na drzwiach bardzo ciepłych - mi wyszlo ze za 30 lat sie jej zwroci ten wydatek w stosunku do drzwi ciepłych (cena za drzwi drewniane dobre 3,5 tys - a te super dobre 7tys).
    A ile oszczedzisz na montazu pasywnym? Słaby jestem z matematyki, ale to da sie policzyc. Obstawiam ze to będą co najwyzej pojedyńcze złotówki.
    Obniżenie rachunków za ogrzewanie to nie jedyny czynnik przy wyborze ciepłych okien/drzwi, ciepłego montażu, poprawy szczelności itp. Ja patrzę jeszcze na to, ile kosztuje mnie źródło ciepła przed takimi zmianami, a ile po. Jeśli np. dzięki takim działaniom, będę mógł zamienić pompę ciepła o mocy 9kW na pompę ciepła 7kW to mam kolejne kilka tys. zł do "zbilansowania" w ramach tych ulepszeń. Wtedy np. okres 30lat zwrotu skraca się do 15lat. Szału nie ma, ale warto to brać pod uwagę.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  12. #32

    Domyślnie

    Barth3z na drzwi Wikęd z ościeżnicą termo już się zdecydowałem po podpowiedzi Finlandii na innym forum. Dało to trochę do myślenia - dzięki raz jeszcze.
    Pisałeś o oszczędnościach związanych z zakupem mniejszych urządzeń do ogrzewania (np. pompa ciepła) przy lepszej izolacji domu. Jeśli znasz jeszcze jakieś przesłanki ku montowaniu droższych (lepszych) izolacji jak ww. to poproszę Cię o podrzucenie przykładów.

    Z góry dzięki.

  13. #33
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Warto zwrócić uwagę na wybór szyb do okien. Nie będę powielał, więc odeślę Cię do konkretnych postów:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post6293483
    Poczytaj sobie ten wątek do końca.

    No i rolety - coś co wg mnie ani nie daje bezpieczeństwa ani nie jest energooszczędne. Zamiast zakupu rolet lepiej zainwaestować w lepszą izolację. Tutaj przynajmniej będą wymierne korzyści.
    Ostatnio edytowane przez Barth3z ; 23-01-2014 o 16:01
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    No i rolety - coś co wg mnie ani nie daje bezpieczeństwa ani nie jest energooszczędne. Zamiast zakupu rolet lepiej zainwaestować w lepszą izolację. Tutaj przynajmniej będą wymierne korzyści.
    Okna są cały czas poszukiwane ale to temat taaaak szeroki, że sam jeszcze nie wiem co wybrać, jaki pakiet szybowy, jaki profil i producent. Chyba trzeba będzie zrobić rachunek sumienia naszego budżetu.
    Rolety nawet nie są brane pod uwagę bo również uważam to za zbędny wydatek.

    Barth3z miałem na myśli rozwiązania takie jak podsunąłeś z mniejszą pompą ciepła. Ja sobie wymyśliłem ale jeszcze nie sprawdziłem czy da radę to zastosować - mniejsze grzejniki. Nie jakoś dramatycznie ale powiedzmy o przysłowiowe "żeberko" (bądź rzadziej podłogówkę położyć). Zawsze jakaś oszczędność na rzecz okien.
    Pytanie czy po 10 latach okna będą tak samo dobre w zatrzymywaniu ciepła i czy nie zbraknie żeberek

  15. #35
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Jeśli mowa o inwestowaniu w "ciepłe" rozwiązania to po to, żeby zmniejszyć koszty eksploatacji oraz koszty inwestycyjne c.o. Nic więcej nie ugrasz.

    Wspomnę jeszcze o tym, że jeśli decydujesz się na ogrzewanie pompą ciepła powietrze - woda to sugeruję zastosowanie podłogówki. Podłogówka pracuje na niższej temperaturze, co przekłada się na lepszą efektywność pompy ciepła - niższe rachunki za prąd. Można jeszcze rozwinąć oszczędność z tytułu polepszania szczelności oraz ocieplenia budynku, ale to nie ten wątek.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  16. #36

    Domyślnie

    Ten temat jeszcze przede mną. Z jednej strony tniemy koszty budowy a z drugiej strony nie chcemy z tym przesadzić aby nie zaoszczędzić na tym na czym nie powinno się oszczędzać. Ogrzewanie na 100% podłogówka będzie ale to jeszcze kawałek drogi. Instalacja, wylewki ... aż mi się słabo robi, bo teraz dopiero zacznie się zabawa. Mury to pikuś jak czytam w porównaniu z instalacjami, oknami itd.

  17. #37

    Domyślnie

    Mam do Was jeszcze jedno pytanie. A w zasadzie dwa

    Jakie powinny być drzwi z kotłowni do części mieszkalnej? Z kotłowni na podwórko robię stalowe i tu jest OK, ale szukając najtańszego sklepu kilku sprzedawców powiedziało, że z kotłowni do domu muszą być stalowe a nie pokojowe. Pytanie czy nie chcą mi wcisnąć drzwi zewnętrznych (droższych) aby zarobić czy tak też powinno być?

    Druga rzecz o jaką chciałem zapytać to czym jest próg PCV? Przed wizytą w sklepach szybko obliczyłem sobie ile maksymalnie powinienem zapłacić za drzwi i wyskoczyła opcja progu aluminiowego i z PCV. W ferworze rozmów ze sprzedawcami i poszukiwaniem najtańszego sklepu w końcu nie zapytałem nikogo o to.
    http://wiked.pl/nowe-zamowienie/1-drzwi-stalowe
    Tu można to znaleźć ale nie ma ani zdjęcia ani opisu. Tylko sama opcja do ościeżnicy termo.

    Z góry dzięki za odp, bo to już najwyższy czas zamawiać (pogoda dopisuje więc nie marnujemy czasu ).

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MMichal

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    2.623

    Domyślnie

    Witam

    Jakie drzwi gdzie masz zamontować to masz zapisane w swoim projekcie i tego się trzymaj.
    Co do progu teoretycznie pcv ma mniej wychładzać dół drzwi - i nazywany jest "ciepłym"

    Pozdrawiam

  19. #39

    Domyślnie

    Dzięki za informację. Muszę przewertować jeszcze raz projekt, bo była robiona adaptacja pomieszczenia gospodarczego na kotłownię. Musieliśmy trochę powiększyć pomieszczenie i dorobić drzwi na zewnątrz. Do tego doszły drzwi z garażu do wiatrołapu aby nie trzeba było wychodzić na zewnątrz po zaparkowaniu.
    Nie spotkałem się jeszcze z takim progiem. Zawsze aluminiowe lub drewniane są dodawane do drzwi. Dobre to jest?

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał januszpe Zobacz post
    Dzięki za informację. Muszę przewertować jeszcze raz projekt, bo była robiona adaptacja pomieszczenia gospodarczego na kotłownię. Musieliśmy trochę powiększyć pomieszczenie i dorobić drzwi na zewnątrz. Do tego doszły drzwi z garażu do wiatrołapu aby nie trzeba było wychodzić na zewnątrz po zaparkowaniu.
    Nie spotkałem się jeszcze z takim progiem. Zawsze aluminiowe lub drewniane są dodawane do drzwi. Dobre to jest?
    Taki próg mówiąc obiektywnie ma swoje plusy i minusy jak każda rzecz którą kupujesz do domu. Jak pisał MMichal jest to próg ciepły z kompozytu (tu PCV) i ma za zadanie redukcje wychłodzenia pod drzwiami. Poza tym wyglądem (kształtem) przypomina dobrze wszystkim znany próg aluminiowy.
    Z minusów, bo i takowe są, trzeba zaznaczyć, że żywotność takiego progu może być krótsza. Po prostu łatwiej się wyciera w porównaniu do aluminiowego.
    P.S. ten próg montowany jest tylko z ościeżnicą termo, jak pewnie już widziałeś w wyceniarce.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony