dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 49
  1. #1

    Domyślnie Lechma Pl-500 Green - czy ktoś ma?

    Witam

    Czy ktoś z forumowiczów posiada może kominek Lechmy Pl-500 Green. Interesuje mnie opinia jak sie sprawuje i ewentualnie zdjęcia (live) gdyż ciężko go znaleźć w sklepie w mojej okolicy a nie chce kupować w ciemno.

    Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.
    Ostatnio edytowane przez Lukus ; 16-01-2014 o 22:58

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Radon123

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Czersk
    Kod pocztowy
    89-650
    Posty
    11

    Domyślnie

    Witam dopiero co zamowilem kominek Lechma Pl-500 Green SBJ 13,5 KW
    Sam czekam na jakies opinie na temat tego modelu.

    Domek Projekt Opalek 1g , pow 150m
    www.anna.radek.mojabudowa.pl

    Niestety bede montowal dopiero na wiosne, nie moge sie doczekac efektow.
    Bedzie to u mnie (UO) polaczony przez wymiennik 20sto plytowy z piecem gazowym (UZ) + bufor 300L + solary
    Kupilem elektroniczny sterownik z przepustnica ecoKOM 200. Do sterowania tym wszystkim.
    Napisze w Marcu badz Kwietniu co jak z czym mam nadzieje ze bedzie cieplutko w domku.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Radon123

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Czersk
    Kod pocztowy
    89-650
    Posty
    11

    Domyślnie

    Wyglada na to ze nie takie zle te nowe kominki z Lechmy.

    http://www.budma.pl/pl/zloty_medal/zlote_medale_2014/

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pl500_green_sb.JPG
Wyświetleń:	236
Rozmiar:	34,8 KB
ID:	239142

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Radon123

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Czersk
    Kod pocztowy
    89-650
    Posty
    11

    Domyślnie

    Znalazlem dodatkowe zdjecia na jakiejs rosyjskiej stronie, wyglada bardzo solidnie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	p500sbj.jpg
Wyświetleń:	228
Rozmiar:	52,7 KB
ID:	239143
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	11.jpg
Wyświetleń:	202
Rozmiar:	20,4 KB
ID:	239144
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	12.jpg
Wyświetleń:	192
Rozmiar:	51,1 KB
ID:	239145

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Jesteście pewni, że to akurat ten model ze zdjęć został wyróżniony?

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Radon123

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Czersk
    Kod pocztowy
    89-650
    Posty
    11

    Domyślnie

    Hmmm nie wiem do konca ale tam jest podany model SB - bez szyby bocznej
    ale na zdjeciu jest SBJ - jedna szyba boczna
    Jak na razie to nie ma zbyt wielu informacji o tych wkladach kominkowych.
    Ale jak sadze Lechma wie co robi, przynajmniej mam nadzieje (:
    I tak juz za pozno kominek juz zaplacony cena byla bardzo przystepna z allegro, czekam na dostawe.
    Podobno przyjedzie prosto z fabryki Lechmy, transport z winda.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Mam nadzieje, że pojawisz się na forum i opiszesz nam nie tylko przed zakupem, ale i po. Ciekawi mnie to , bo na poprzednich targach byłem w komisji, ktora też wyróżniła Lechmę. Co prawda nie był to ten model, ale być może nie jest to już ta Lechma sprzed 4-5 lat, w której szyba była czysta tylko przed napaleniem. Bardzo przydałyby się opinie o tej marce.

  8. #8

    Domyślnie

    Posiadam wkład PL-200 Exclusive SBJ (Szyba Boczna Jednolita) jeszcze niezamontowany ale znajomi mają dokładnie taki sam (kupowaliśmy razem by się potargować) i są zadowoleni. Martwi ich tylko cena tej giętej szyby jak by co podobno 3000 ale może to tylko plotka. Sam wkład bardzo dobrze wykonany, z ładnym wg mnie designem. Rączka się nie nagrzewa, szyba jakoś bardzo się nie brudzi. Nie wybraliśmy Greena bo wydawał się nam za słaby.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Radon123

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Czersk
    Kod pocztowy
    89-650
    Posty
    11

    Domyślnie

    Witam
    Rozmawialem z moimi hydraulikami i zaraz jak mrozy zejda zaczna u mnie dzialac.
    Postaram sie wrzucic pare zdjec i opis jak to wszystko dziala.
    Powiem szczerze ze wierze w Lechme, no coz zobaczymy.
    Czekam na dostawe, Kupilem sterownik ecoKom 200 z przepustnica i 2 pompy Grundfos Alpha2 (niby energooszczedne min 4KW)
    cena byla dobra w Angli.
    A ja wybralem tego GREEN`a gdyz kominkiem bede raczej dogrzewal (jak bede w kraju).
    Podstawowym zrodlem ma byc kociol gazowy viessman Vitodens 200W + 250L (CWU) +solary.
    A ten kominek ma byc pod to podpiety w ukl otwartym.
    Jak tylko cos zaczna dzialac napisze co i jak. (:
    Naprawde przydaly by sie jakies opinie na temat tych GREEN`ow ):

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    aksuda

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    zielona góra
    Posty
    396
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Mam nadzieje, że pojawisz się na forum i opiszesz nam nie tylko przed zakupem, ale i po. Ciekawi mnie to , bo na poprzednich targach byłem w komisji, ktora też wyróżniła Lechmę. Co prawda nie był to ten model, ale być może nie jest to już ta Lechma sprzed 4-5 lat, w której szyba była czysta tylko przed napaleniem. Bardzo przydałyby się opinie o tej marce.
    Witam my mamy kominek Lechma PP-190 Standard Lux czyli inny niż w temacie ale mogę wypowiedzieć się na temat jego użytkowania. Kominka używamy drugą zimę. Docelowo będzie pełnić funkcję że tak powiem rekreacyjną . Został zamontowany zeszłej zimy aby dogrzać dom, bo nie mieliśmy zamontowanego jeszcze pieca . Szybę mamy generalnie czystą , mieliśmy tylko jeden przypadek zabrudzenia szyby której nie mogliśmy doczyścić i mimo ,że na szybę nie ma gwarancji zgłosiliśmy w firmie problem po tygodniu pojawiła się osoba obejrzała szybę a po dwóch mieliśmy wymieniona na nową , na razie ani do firmy ani do kominka nie mamy zastrzeżeń.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Radon123

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Czersk
    Kod pocztowy
    89-650
    Posty
    11

    Domyślnie

    Witam,
    milo slyszec ze ktos sie dobrze wypowiada o naszej krajowej Lechmie. Bardzo duzo negatywnych opin na tym forum.
    Po rozmowie z moimi hydraulikami oni stwierdzili ze bedzie problem z moca tego kominka z uwagi na powierzchnie podlogowki w naszym domku.
    Nie wiem ile dokladnie mam tej podlogowki
    Piwnica - cala ok 70m
    Parter - Lazienka, kuchnia,korytarz , front salonu - ok 60m
    Pietro - 2x Lazienka i korytarz - 40m
    To mniej wiecej 170m podlogowki + kaloryfery+ drabinki w 3 Lazienkach.
    A ogolna powierzchnia naszego domu to 150m pow uzytkowej.
    Po konsultacjach stwierdziilismy ze dolozymy Turbo Dym aby zwiekszyc moc. Podobno to calkiem dobrze dziala podnosi moc do +7KW.
    Zobaczymy jak to wszystko bedzie sie sprawowac.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar orcio_kr
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    32-082
    Posty
    208

    Domyślnie

    że tak spytam .. po cholerę w piwnicy ogrzewanie?
    nawet jeśli jest podłogówka to raczej nie bedziesz uzywał więc nie wliczaj tego (o ile to rzeczywiscie piwnica a nie jakis lokal mieszkalny)

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Radon123 ...masz kawał powierzchni do ogrzania wodą ... a kupujesz wkład z boczną szybą ... montujesz go w układzie otwartym ... kompletujesz do tego wymiennik 20-to płytowy ... i nakładasz na to jeszcze nasadę wodną ...
    Co jeszcze Twoi "fachowcy" mądrego Ci podpowiedzą ... a może należało by raczej zapytać co jeszcze Ty im powiesz żeby bardziej spieprzyć instalację kominkową we własnym domu ... ?
    Kumulacja kominkowych idiotyzmów w jest tak ogromna w Twoim przypadku że wybacz, ale nie wiadomo czy śmiać się czy po prostu opuścić ręce, poddać się i przestać pisać tu na FM, bo to nic i tak nie daje.
    Jak widać ludzie tego nie czytają tylko potrzebują zawsze ze dwóch - trzech potakiwaczy by utopić kilka / kilkanaście tysięcy swoich własnych zarobionych ciężko pieniędzy.
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Forest-Natura ; 10-02-2014 o 09:32
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    DANIEL SIS

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Pisz
    Kod pocztowy
    12-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    no właśnie, tyle się pisze....o kominach, wełnie z pazłotkiem, kratkach wentylacyjnych w kominkach, paleniu, płaszczach wodnych a i tak dalej kominkowe banały. Kominki są w Polsce od dobrych 20 lat wiec na chore eksperymenty za późno!!! Sa fachowcy i producenci, którzy nauczyli sie na błędach i proponują sprawdzone techniki, bezpieczne techniki i ekonomiczne techniki. Tylko jak dotrzec? Wpadnijcie na targi do Poznania w marcu...to okazja aby popytać, posłuchać i otworzyć oczy!
    pzdr
    Tu była reklama...

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał DANIEL SIS Zobacz post
    no właśnie, tyle się pisze....o kominach, wełnie z pazłotkiem, kratkach wentylacyjnych w kominkach, paleniu, płaszczach wodnych a i tak dalej kominkowe banały. Kominki są w Polsce od dobrych 20 lat wiec na chore eksperymenty za późno!!! Sa fachowcy i producenci, którzy nauczyli sie na błędach i proponują sprawdzone techniki, bezpieczne techniki i ekonomiczne techniki. Tylko jak dotrzec? Wpadnijcie na targi do Poznania w marcu...to okazja aby popytać, posłuchać i otworzyć oczy!
    pzdr
    : Kominki są w Polsce od dobrych 20 lat- banał nr 1, wełna z pazłotkiem-co to oznacza, wytłumacz -banał nr.2
    "Cytat Napisał DANIEL SIS Zobacz post
    Nie martw się, powietrze do wentylacji wkładu nie wychłodzi ci wody w płaszczu, ono służy do tego aby korpus wkładu je ogrzał i za pośrednictwem górnych kratek uchodziło jako ciepłe". banał nr 3. Można mnożyć. I kto tu pisze o banałach?
    Pijesz nie pisz- Piszesz nie pij, bo ludziom robisz mętlik w głowach. Jedź na targi, może zaczniesz z sensem doradzać.
    Zdania zaczynamy pisać z dużej litery miszczu

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    DANIEL SIS

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Pisz
    Kod pocztowy
    12-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    Drogi Rikmen'nie.
    Napiszę najprościej jak się da, tak abyś zrozumiał.
    Po pierwsze. Pisząc o kominkach miałem na myśli wkłady kominkowe, które zaczęły być sprowadzane masowo głownie z Francji właśnie dobrych 20 lat temu. Instalowano je np. w miejsce dotychczasowych palenisk otwartych.
    Po drugie. " Wełna z pozłotkiem " to wełna skalna, grubości 3 cm pokryta z jednej strony warstwą folii aluminiowej. Służy do izolacji.
    Po trzecie.Kominki z płaszczem wodnym to paleniska, w których korpus, ruszt, lamela wypełnione są wodą ( dodam, że są paleniska, natomiast wymiennik wodny jest montowany na wyjściu spalinowym ).
    Kominek z płaszczem wodnym podczas palenia nagrzewa wodę, powiedzmy do 70 stopni. Dotknij wtedy korpusu ręką? Jest gorący. Dodatkowo jest rura spalinowa, która też się nagrzewa, spaliny mają temperaturę nie rzadko 300 stopni. Rura odprowadzająca spaliny więc też się nagrzewa, prawda?
    Jest to energia oddawana przez konwekcję. Polega to na tym, że robiąc zabudowę takiego kominka dajemy otwór czy kratki wentylacyjne w dolnej części obudowy. Powietrze dostaje się tamtędy, następnie ogrzewa się o wkład i rurę spalinową i jako ciepłe wydostaje się górną kratką. Do każdego wkładu z płaszczem dostaniesz instrukcje obsługi a w niej wielkości kratek wentylacyjnych czy otworów ( w cm/2 ), które należy wykonać.

    Rikmen'nie......czekam na kolejne banały Chociaż dzięki takim jak Ty, drogi forumowiczu proste rzeczy staną sie jeszcze bardziej proste.
    Pozdrawiam bardzo bardzo serdecznie.
    PS
    jak ktoś w postach wspomina o alkoholu w stosunku do innych to sam często ma z tym problem....niestety
    Tu była reklama...

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Radon123

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Czersk
    Kod pocztowy
    89-650
    Posty
    11

    Domyślnie

    Halo Forest- Natura
    Moi hydraulicy stwierdzili ze on bedzie za maly od poczatku kazali mi kupic 24KW, ale nowoczesny wyglad mnie przekonal. To stwierdzilismy ze aby podniesc jego sprawnosc dodamy ten turbo dym wodny z wezownica z Kratek. (podobno podnosi sprawnosc o ok 7KW, w zaleznosci od wielkosci pieca)
    Pytanie czy to wogole ma sens i bedzie grzalo?
    W Piwnicy podlogowka bo bedzie znajdowac sie pralnio- suszarnia z kuchnenka dodatkowo (na swieta duzo gotowania) i w drugim pomieszczeniu robie Sale Kinowa, meski kacik (projektor, wychodzi ekran 180`` i dobry zestaw glosnikow 7.1)
    Ten Kominek dla mnie bedzie rzadko uzywany, jako ze nie mieszkam w Polsce, jednak jak w nim rozpale to chce aby posluzyl do ogrzania domu tez.
    A Koszta niewazne (moglem kupic wklad Kratki jakby mi zalezalo aby zaoszczedzic).
    To wracam do pytania powyzej. Jak wg Pana to powinno byc zmontowane, poprosze o jakas pomoc?
    Powierzchnia domu to tylko 150m.
    Jak pojawie sie w kraju zima chcialbym aby szybko sie nagrzalo a podobno podlogowce to zajmuje czasami 3 dni, z tego wzgledu kaloryfery tez.
    A komfort cieplej podlogi po prostu nam sie podoba.
    Kominek dzis przyjechal wyglada super.
    To Jaki wymiennik tam zalozyc i czy ten turbo dym ma sens?

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Radon123

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Czersk
    Kod pocztowy
    89-650
    Posty
    11

    Domyślnie

    Poprosilbym kogos znajacego sie na temacie o pomoc jak to wszystko zmontowac aby mialo jakis sens?
    Rozumiem ze wymiennik ma byc 15 sto plytowy do takiego kominka. ( 13,5 KW )
    A z tym turbo dymem to sam juz nie wiem. Wyglada to solidnie ciekawe czy dziala i nie ma z tym potem problemow, jednak temp spalin jest b.wysoka.
    Moze ktos mi odpowiedziec co by bylo jakbym zamontowal kominek tak jak jest ( o mniejszej mocy niz powinno byc ),
    rozmawialem z jakims technikiem z Lechmy i przekonywal mnie ze ten wklad poradzi sobie. U mnie 150m pow.
    I nie powinien to byc zaden klopot ze mam podlogowke + kaloryfery.
    Dom pustak ceramiczny + ocieplenie styropian 15cm ( bedzie ), 5cm po podlodze, w piwnicy 10cm, dach odeskowany i welna mineralna 15 + 10 pod krokwie, dodatkowo odeskownana podloga stryszku.
    Jestem ciekaw jak to wszystko bedzie skonczone jakie bedzie zapotrzebowanie na cieplo w domku.
    Okna tez kupilem Platinum Evolution- jakies tam cieple.

    Jako weekendowo uzywany kominek w okresie grzewczym (tylko jak bede w kraju, swieta , urlop po 2 tygodnie) ten kominek da rade?

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Radon123

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Czersk
    Kod pocztowy
    89-650
    Posty
    11

    Domyślnie

    Ten post tutaj z forum oraz rozmowa z tym technikiem z Lechmy sklonily mnie do kupna tego wkladu ze wzgledu na nowoczesny wyglad.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...ba-moc-kominka

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar orcio_kr
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    32-082
    Posty
    208

    Domyślnie

    nakładka wodna ma sens w kominku z dużą temp spalin, dobry wkład z płaszczem powinien mieć niską temp spalin więc chyba nie ma sensu (nie znam parametrów Lechmy)
    24kW to dużo za dużo na nowy dom 150m2
    ja np. mam 18kW na ~190m2 i wystarczy jeden porządny wsad do nagrzania CO i CWU, a wymiennik mam z tego co pamiętam 50kW

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony