dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 31 z 31
  1. #21

    Domyślnie

    Zbiornik pomalowany na czarno nigdy nie będzie się równał nawet z jednym kolektorem.
    Aczkolwiek potwierdzam, że dla jednego kolektora nie ma co sobie głowy zawracać. Instalacja będzie zbyt droga w stosunku do uzysku z jednego kolektora.

  2. #22

    Domyślnie

    Nie no żartowałem z tą beczką pomalowaną na czarno, jednak myślę że w pełnym słońcu po całym dniu osiągnęła by wyższą temperaturę ( w 60l zbiorniku ) niż 1 kolektor podłączony do zasobnika 250l.

    Dziś -12 stopni na dworze a kolektory 4 kolektory ugrzały się do 70 stopni, ale słabe dziś słoneczko. Chwilowa moc 7240W
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 31-01-2014 o 11:39

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    chiniol82

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    61
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Wszystko ok chłopaki, ale mi PC dogrzewa wodę od 10 do 50"C i przy 4 osobach jest wtedy problem jak grzeję tylko w 2 taryfie.
    Jeśli przy 1 kolektorze PC by grzała od tych 30 do 50"C to wydaje mi się, że delta jest o ok. 40% mniejsza a tym samym czas pracy będzie wystarczający na 2 taryfie.

    Tu mamy do czynienia z 2 urządzeniami grzewczymi - kombinowana instalacja.

    Dobrze myślę?
    chiniol

  4. #24

    Domyślnie

    Źle myślisz myślałem że 1 solarem chcesz grzać z 30 do 50 stopni.
    Zakładając że masz 1 kolektor i że codziennie będzie słońce i tak nie dasz rady tego zrobić ponieważ to co kolektor nagrzeje przez dzień będziesz chciał wykorzystać na wieczorne kąpiele. a w trakcie dnia nie masz 2 taryfy więc masz 250l wody zagrzanej do 30 stopni ale musisz wziąć kąpiel więc dziś się nie myjecie bo PC musi ją podgrzać w 2 taryfie i na rano będziesz miał wodę do mycia
    wieczorem znów jesteś w kropce jeśli lubicie kłaść się brudnymi spać rozwiązanie całkiem niezłe, o ile zakładasz że codziennie będzie słońce.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 31-01-2014 o 15:19

  5. #25
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    chiniol82

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    61
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    tak naprawdę to pytanie jest ile nagrzeje mi do godz. 13 bo od 13 do 16 mam tani prąd.

    pozdrówka.
    chiniol

  6. #26

    Domyślnie

    W takim razie ile tych kolektorow kolega Chiniol powinien zainstalować? Pytam, bo ja planuje zasobnik 220l i myślę o dwóch...jak myslicie - wystarczy?

  7. #27

    Domyślnie

    Na ten zbiornik tak. 3 będą go regularnie gotowały latem, chyba że masz mega zużycie wody. Mi 3 kolektory 300L zbiornik do 80*C w środku lata bez problemu grzeją. Więcej też się zdarzało.

  8. #28

    Domyślnie

    My mamy 4 płaskie podłączone do zbiornika zintegrowanego ( bufor + cwu 400 litrów ) i pędzimy na tym dodatkowo co.
    Kolega Chinol chce iść po taniości i próbuje zrobić coś z niczego, więc pewnie nie weźmie naszych uwag do siebie tylko zrobi po swojemu 1 kolektor. Myślę jak yaiba83 3 kolektory "ugotują wodę" ale zapewnią 2-4 dni spokoju nawet bez pompy ciepła.
    U nas dziś kolektory w piku miału 8kW a pozyskały 5kWh nie mówię o temperaturze wody bo i tak chodzi piec do ogrzewania zapięty pod zbiornik.

    Cytat Napisał chiniol82 Zobacz post
    tak naprawdę to pytanie jest ile nagrzeje mi do godz. 13 bo od 13 do 16 mam tani prąd..
    Cały czas popełniasz podstawowy błąd, oczekujesz że kolektory naładują Ci nie wiadomo co do nie wiadomo jakiej temperatury. Jak jest słońce będziesz miał gorącą wodę przez kilka dni.
    Do godziny 13 podgrzeje tak jak bardzo dom masz skierowany na wsch (pn. wsch) jeśli w Twoim zamyśle jest TYLKO grzanie kolektorami w tych godzinach.
    Myślę że za bardzo kombinujesz i starasz się coś zrobić w niewłaściwy sposób, kolektory zapewnią ci 90% cwu w miesiącach od połowy kwietnia do połowy września tylko zrób tak jak Ci mówimy 3 kolektory chcesz mniej będziesz później mówił ktoś miał rację, a do wymiany musisz spuścić glikol z instalacji
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 01-02-2014 o 20:41

  9. #29
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    chiniol82

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    61
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Koledzy: mam tani prąd przez 12h. W tym czasie podgrzewam wodę do 42"C dla 4 osób, więc nie widzę ekonomicznego sensu kupowania 3 kolektorów jeśli brakuje mi 3"C do zamierzonego efektu.

    Dla PC nie jest ważne słońce tylko temp. zewnętrzna min. 8"C czyli w miesiącach kwiecień - październik.

    Gdybym kupił 3 kolektory to by mi się nie załączała PC, a nie taki jest pomysł.

    Czy nie jest przypadkiem tak, że te brakujące kilowaty do 3"C osiągnę 1 kolektorem?
    Proszę o argumenty przy instalacji kombinowanej a nie wyłącznie dot. kolektorów.

    Dzięki!
    chiniol

  10. #30

    Domyślnie

    Myślę że nikt nie zakładał że chcesz 1 kolektorem tylko wstępnie podgrzewać wodę a resztę ciągnąć PC - ale kto bogatemu zabroni. Nasze argumenty znasz jeśli stać Cię na to aby kupić grupę pompową za około 1500 PLN i do tego 1 kolektor za około 1300 założyć i jeszcze zapłacić za instalację można Ci tylko powiedzieć życzymy dobrej zabawy poinformuj nas o efektach Twojej instalacji.

    Kup sobie PC i podłącz pod wężownice będzie troszkę taniej i na pewno efektywniej.

  11. #31
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mariuszwe

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-512
    Posty
    5

    Domyślnie gm4

    Cytat Napisał chiniol82 Zobacz post
    Witam

    Posiadam powietrzną pompę ciepła do grzania cwu firmy Galmet Easyair 2GT z podwójną wężownicą (by móc wpiąć solary).

    Chodzi o uzupełnienie instalacji o kolektor płaski w celu dodatkowego grzania solarem, ponieważ nie zawsze przy 4 osobach pompa wyrabia w godzinach pozaszczytowych.

    Jaki byłby najkorzystniejszy?
    Chodzi mi o konkretny model.

    pozdrawiam forumowiczów!
    Z doświadczenia polecam Gm4 firmy Geres-Asco; nie napisałes jaki masz zbiornik, ale pewnie 200 to ze dwa takie kolektorki bys musiał miec

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony