dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar w&m
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    małopolskie/śląskie
    Posty
    112

    Domyślnie słup stalowy zamiast drewnianego?

    Witam,

    W moim projekcie z pośród 6 słupów podpierających więźbę są 4, które chciałbym w inny sposób zagospodarować. Dwa z nich uda się położyć na wieńcu na ścianie nośnej, dwa kolejne wypadają w ścianie działowej.

    Słupy te są drewniane o przekroju 12x14. Wiem już, że zastosuję w tym miejscu słup stalowy z przyspawaną u dołu i góry kwadratową blachą, co pomoże mi uniknąć pękania ściany itd. Po prostu nie chcę kartongipsu ani podobnych rozwiązań.

    Moje pytanie brzmi: Jaki przekrój ceownika albo dwuteownika (?) powinienem zastosować aby przeniósł obciążenie takie jak belka 12x14?
    Kształtownik powinien schować się w ścianie 12 cm.

  2. #2

    Domyślnie

    Od takich rzeczy jest projektant. Nie mozna samemu zmieniać położenia słupów

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar w&m
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    małopolskie/śląskie
    Posty
    112

    Domyślnie

    Cytat Napisał turalyon Zobacz post
    Od takich rzeczy jest projektant. Nie mozna samemu zmieniać położenia słupów
    Czytaj ze zrozumieniem. To raz.
    Dwa. Twoja "rada" nic nie wnosi, bo to o czym napisałeś wie każdy.

    Proszę o wypowiadanie się osób mających pojęcie w temacie a nie chcących zaistnieć na forum.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Naprawdę sądzisz, że znajdzie się ktoś, kto tak po prostu poda ci wynik, nawet bez znajomości charakteru obciążeń, jakie przenoszą te słupy?
    A nawet jeśli się ktoś taki znajdzie i ci napisze, że słup drewniany 12x14 to spokojnie dwa ceowniki "setki" zespawane krawędziami zastąpią - tak w ciemno zawierzysz przypadkowej osobie z forum i oprzesz na jego opinii coś, od czego w skrajnym przypadku życie twoje i twoich bliskich może zależeć?
    Nie wiem, czy turalyon chciał "zaistnieć na forum", ale napisał ci jedyną rzecz, jaką tu można napisać i jaką napisać wolno. Takich zmian nie wolno robić samemu. Masz kierownika budowy, on ma dopuścić taką zmianę i się pod tym w dzienniku podpisać, niech on ci to przeliczy i przede wszystkim, niech on się na taką zmianę zgodzi.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Wiesz co ? przemyśliwałem Twój problem, z tymi słupami.
    A może by tak żelbecik ? tj płytę która jest płytą w pionie ? 12cm betonu troszkę zbrojenia i masz pewność iż przeniesie.
    Wylewasz fragment ścianki działowej wypuszczasz zbrojenia w na boki aby złapać cegłę / pustak możesz jeszcze dać siatkę na tynk.
    Kto powiedział iż musi być słup o przekroju takim a takim .. w ścianie działowej można schować słup ... 10x20 .
    Plus zastrzał tj miecz/ miecze .

  6. #6

    Domyślnie

    ja mam stalowe słupki i płatwie , ale to zaprojektował konstruktor ( jak to już ktoś wcześniej napisał )

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    To jeśli miał słup 12x14 to zastąpienie tego słupem 10x20 wyjdzie na plus.
    Ale to niech kiero budowli tam poszpera za tym.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    Naprawdę sądzisz, że znajdzie się ktoś, kto tak po prostu poda ci wynik, nawet bez znajomości charakteru obciążeń, jakie przenoszą te słupy?
    A nawet jeśli się ktoś taki znajdzie i ci napisze, że słup drewniany 12x14 to spokojnie dwa ceowniki "setki" zespawane krawędziami zastąpią - tak w ciemno zawierzysz przypadkowej osobie z forum i oprzesz na jego opinii coś, od czego w skrajnym przypadku życie twoje i twoich bliskich może zależeć?
    Nie wiem, czy turalyon chciał "zaistnieć na forum", ale napisał ci jedyną rzecz, jaką tu można napisać i jaką napisać wolno. Takich zmian nie wolno robić samemu. Masz kierownika budowy, on ma dopuścić taką zmianę i się pod tym w dzienniku podpisać, niech on ci to przeliczy i przede wszystkim, niech on się na taką zmianę zgodzi.
    Kierownik też nie jest od dokonywania takich zmian - projektant.

    Autorze, nie naskakuj na turalyon, podczas gdy sam podajesz niekompletne dane i mylisz belkę ze słupem Wrzuć chociaż jakieś rysunki, to będzie można zobaczyć, co chcesz wykombinować i doradzić ewentualne rozwiązania. Chociaż nie wiem, czemu Ci aż tak te g-k nie odpowiadają?

    Zrobienie szacunkowych obliczeń na kolanie problemem nie jest, ale i tak nie są one podstawą do wprowadzenia zmian w projekcie, więc mija się to z celem. Nośność przekroju na ściskanie zależy od jego pola powierzchni i max. naprężeń obliczeniowych - dla stali te naprężenia są o wiele wyższe, niż dla drewna, stąd wymagane pole będzie o wiele mniejsze, tyle, że należy jeszcze rozpatrzyć stateczność elementu (bo tak w uproszczeniu: zależy ona od kształtu przekroju, długości elementu i sposobu podparcia).

    מרכבה proponuje beton o większym przekroju (co niekoniecznie jest potrzebne), Ty chcesz autorze dwuteownik - czego nie wybierzesz, wzrośnie Ci ciężar słupa. Oprócz nośności słupa samego w sobie zostaje Ci jeszcze problem nośności tego, co pod słupem i nad słupem, ze względu na zmianę obciążeń, czy powierzchni kontaktu; trzeba też odpowiednio wykonać połączenia i odizolować od siebie materiały.

    Jak o stal chodzi, to jest jeszcze może jedna, lżejsza opcja - słup z elementów zimnogiętych, z takich profili wykonuje się zarówno domy w systemie szkieletowym, jak i całe hale, to czemu by nie to; tyle że tego to już Ci nikt na oko całkiem nie dobierze.

    Podsumowując: i tak bez projektanta się nie powinno obejść.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony