dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 49
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kamil908

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    23-564
    Posty
    54

    Domyślnie Jakie macie kolektory i ile was kosztowały?

    Chciałbym rozpocząć temat w którym pochwalimy się swoimi instalacjami i porównamy ceny montażu. Myślę że to będzie ciekawa informacja dla przyszłych zainteresowanych osób.


    Mój zestaw Hewalexa TLP-AC z 3 kolektorami, bojlerem 300l i wszystkimi niezbędnymi rzeczami kosztował 12 tys zł wraz z montażem.

    Jak to wyglądało u was?

  2. #2

    Domyślnie

    Myślę że nikt nie chce się chwalić instalacjami ale efektami ich pracy ty możesz mieć 8 kolektorów pod kontem 90 stopni a ja 4 pod kontem 45 stopni. Mój komplet 4 solarów kosztował jakieś 25-30k PLN ale właśnie za co?
    Reasumując wygląda to całkiem nieźle jak na środek zimy

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Mój zestaw kosztował mnie ...

    ...

    ...

    no nie mam żadnego - czyli kosztował mnie 0pln - słownie ZERO PLN
    i jestem z tego zadowolony

    osobiście jestem pozytywnie nastawiony do kolektorów, ale żeby się tym aż chwalić i to jeszcze kto ile zapłacił

    niezły jajcarz jesteś

  4. #4

    Domyślnie

    Ja nabyłem te: http://www.fuego.pl/hewalex-3slp-300w.html + mocowanie i jestem z tego zestawu zadowolony.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mariuszwe

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-512
    Posty
    5

    Domyślnie

    ja kupiłem cały zestaw solarny polskiej firmy Geres-Asco http://www.geresasco.com/oferta/6-20...r-Keymark.html , póki co sprawuje sie bez zarzutu

  6. #6

  7. #7

    Domyślnie

    Jak się sprawuje taki podgrzewacz typu Integra?

  8. #8

    Domyślnie

    Generalnie bardzo jesteśmy z niego zadowoleni, choć gdybyśmy raz jeszcze mieli wybierać to wybralibyśmy model z większym boforem 400l.
    Tu przykład całego wczorajszego dnia http://screenshooter.net/6224024/umpbabu
    Widać że to co było ugrzane w buforze 60 stopni w większości poszło na ogrzewanie ( spadająca T2) na tę chwile na dole zbiornika 30 stopni na górze 51. W sumie więc 2 pieczenie przy 1 ogniu, niestety bufor jest dość sporych rozmiarów więc trzeba mieć miejsce aby go gdzieś wsadzić a w domu 8x7m zbyt wiele tego miejsca nie ma, więc należało pogłębić piwnice i tam wpakować wszelkie bebechy od instalacji.
    4 kolektory dość sprawnie ładują bufor nawet teraz kiedy tego słońca niewiele http://screenshooter.net/6224024/tiwgppn tu luty tego roku.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kamil908

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    23-564
    Posty
    54

    Domyślnie

    Ja mam do was pytanie. Czy w swoich instalacjach macie zawor mieszajacy przeciwpoparzeniowy?
    Ja sie dowiedzialem ze takie cos istnieje a mi nie zamontowali tego, co bardzo mnie denerwuje.
    Nie wiem co w tej sytuacji zrobic.

  10. #10

    Domyślnie

    Jak to nie wiesz co zrobić? Wezwać pierwszego lepszego hydraulika i kazać mu zamontować zawór mieszający. Wydasz kilka stówek na materiał i robote i tyle. Większość firm nie zakłada tego w standardzie bo wg mnie standardem to nie jest - podobnie jak zbiornik z nierdzewki czy UPS.
    Jak nie miałeś kolektorów to jak grzałeś wodę? Zaworu mieszającego nie miałeś i też tak Cię to denerwowało?

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kamil908

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    23-564
    Posty
    54

    Domyślnie

    Nie, tylko ze wode mialem wtedy 50stopni. A dzis dogrzalo do 62 stopni i nie wiem czy to nie bedzie problem, a nie chcialbym aby sie ktos poparzyl

  12. #12

    Domyślnie

    No to się przyzwyczajaj do tych temp bo to co było dzisiaj to zapewne tylko początek. Myślę że temp. wody 50'C też nie jest zbyt fajna. Ale jeśli to ma być problem to dzwoń po hydraulika i niech założy zawór. I nie wkurzaj się na instalatora solarów bo naprawdę zawór mieszający nie jest standardem.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kamil908

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    23-564
    Posty
    54

    Domyślnie

    Ale jak myslisz jest potrzebny czy to ja jestem przewrazliwiony?

  14. #14

    Domyślnie

    Na pewno nie zaszkodzi. Zwłaszcza jak masz małe dzieci. Ja bym u siebie założył, ale wiem, że nie wszędzie jest on potrzebny.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil908 Zobacz post
    Ja mam do was pytanie. Czy w swoich instalacjach macie zawor mieszajacy przeciwpoparzeniowy?...Nie wiem co w tej sytuacji zrobic.
    Ja mam i uważam, że przy solarach jest to niezbędna rzecz, bo nie chciałbym mieć wody o temperaturze 70-80* w kranie. Nie ma się co zastanawiać, tylko trzeba zamontować. U mnie jest ESBE i całkiem dobrze się sprawdza.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    nie chciałbym mieć wody o temperaturze 70-80* w kranie.
    Co innego właściciel który wie że nie ma mieszacza i wie jak dozować wodę, ale wpadnie rodzinka która nie ma o tym zielonego pojęcia i może być różnie. Ja bym się nie zastanawiał i montował.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Kamil908 - nie denerwuj się, z tego co pamiętam polskie przepisy niestety nie wymagają przy instalacji kolektorów słonecznych montażu automatycznego mieszalnika/zaworu termostatycznego. Firma instalujące ustawia maksymalną temperaturę zbiornika na 60stC i tak "chroni" użytkownika przed poparzeniem - dzięki temu pakiety kolektorów są tańsze

    Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie zawór ESBE VTS 522 45-65stC - zawór zwrotny między wrzątkiem ze zbiornika a zaworem oraz na podmieszaniu zimnej wody, cyrkulacji podłączona do podmieszania. Dzięki takiemu zaworowi możesz zgromadzićwięcej energii w zbiorniku oraz ograniczasz możliwość poparzenia się.

    red1980 dlaczego "kazać" hydraulikowi zamontować a nie "zamówić" usługę montażu? Moim zdaniem taki zawór powinien być wymagany przepisami.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kamil908

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    23-564
    Posty
    54

    Domyślnie

    Przedstawiam zdjecia instalacji.
    Duzo roboty bedzie z podlaczeniem tego zaworu?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0173.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	92,0 KB
ID:	250060  

  19. #19

    Domyślnie

    My ustawiamy więcej ale nie montujemy w standardzie zaworu. Jak ktoś chce to i owszem. Ale z tego co widziałem to instalacja Kamila kosztowała 12 tys zł. Przy 3 szt. KS2000 TLP AC koszty kwalifikowane były prawie przekroczone, więc i tak większość kasy za zawór i jego montaż byłaby poza dotacją.
    Na tym zdjęciu ja mało co widzę. Tym bardziej, że to chyba dół zbiornika. Naczynie przeponowe jest zamontowane na PEXie? Też tak montujecie?
    Wg mnie nie na kazdej instalacji zawór mieszający jest konieczny. Np znam instalację u dwóch starszych osób, 2 x KS2000 i zasobnik 300 l, dość stary dom, zbiornik w piwnicy, rury w domu nieizolowane, temp na zbiorniku różne, ale raczej nie skrajnie wysokie.

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kamil908

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    23-564
    Posty
    54

    Domyślnie

    Tak wszystko jest na pexie.
    Moj tata ma smykalke do hydrauliki, np sam sobie grzejniki itp zakladal.
    Mam pytanie czy taka osoba z malymi wskazowkami jest w stanie taki zawor zamontowac czy to jednak juz zbyt skomplikowana sprawa?

    Rex szkoda ze mi hydraulik o takim zaworze nie wspomnial bo na pewno bym mu do takiej opcji doplacil.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony