dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dantee

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-902
    Posty
    4

    Domyślnie Ocieplanie sufitu w kamienicy

    Dzień dobry, to mój pierwszy post na forum - pewnie nie ostatni bo wziąłem lokal do remontu z miasta i jestem w jego trakcie.

    Słyszałem już 3 opinie, że nie powinno ocieplać się mieszkania od wewnątrz. Podobne info wyczytałem na stronach internetowych. Ok, zrezygnowałem z ocieplania ścian choć nie jest mi to po drodze - wys. lokalu 3,5m pow. 128m2. Chciałoby się zaoszczędzić na ogrzewaniu w miarę możliwości Uprzedzając pytanie o zewn. ocieplanie kamienicy - nie , nie jest możliwa .Pozostaje kwestia docieplenia od sufitu.
    Na pewno robię podwieszany sufit z płyt kg , czy można więc dać wełnę mineralną nie obawiając się o grzyba itp ? Nade mną jest strych. W każdym pokoju jest wywietrznik - sprawny. (dosyć mocny ciąg ).

    Kiedyś w radiu słyszałem kłótnie dwóch profesorów o ocieplanie mieszkania od wewn. każdy miał jakieś tam argumenty. Co Państwo o tym sądzą ? Może jest jakaś możliwość aby jednak ściany także ocieplić.

    ps. czytałem artykuł o materiałach termoizolacyjnych ale paro przepuszczalnych których warto używać np. w kamienicach, niestety ich koszt jest b. duży. Nie rozumiem tylko jednego, przecież wełna mineralna także jest termoizolacyjna i paro przepuszczalna więc chyba również można jej użyć do ocieplania wewn. ścian.
    Ostatnio edytowane przez dantee ; 08-02-2014 o 13:38

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Piotr Kniaziuk
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Zgorzelec
    Kod pocztowy
    59-900
    Posty
    160

    Domyślnie

    Prawda jest taka, że generalnie powinno ocieplać się budynki od zewnątrz.

    Jest tu ważne zjawisko "podróży" pary wodnej od wnętrza budynku na zewnątrz.
    W przypadku "normalnego" ocieplania zjawisko kondensacji pary wodnej w ścianie jest niewielkie a nagromadzona wilgoć odparowuje w ciągu lata.

    W przypadku gdy ocieplamy budynek od wewnątrz zjawisko jest o tyle niebezpieczne, że może gromadzić się wilgoć na wewnętrznej powierzchni muru, co prowadzi do jego osłabienia i powstawania pleśni.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	powierzchnia kondensacji odwrócony.jpg
Wyświetleń:	234
Rozmiar:	9,6 KB
ID:	241625
    Tu jest pokazane zjawisko kondensacji pary wodnej w przegrodzie

    Dlatego stosujemy paroizolacje od środka. Jednak folia paroizolacyjna jedna drugiej nie równa.
    Wielkością ważną jest tutaj opór dyfuzyjny - definiuje nam jaki opór stawia folia parze wodnej.

    Przypominam o ważnej rzeczy - wilgoć przenosi się od wewnątrz pomieszczenia na zewnątrz.

    Można się zwrócić do biura projektowego, takiego nie byle jakiego, o zaprojektowanie cieplno-wilgotnościowe przegrody. Będzie to pewnie kosztowało z kilkaset złotych ale będzie pewność, że wilgoć nie będzie się gromadzić.

    Można po prostu ocieplić od wewnątrz cały lokal i dać tą folię paroizolacyjną ale pewności, że nie będzie się wilgoć zbierać nie będzie.

    Jednak pamiętajmy, że ocieplanie od wewnątrz stosujemy tylko gdy nie ma absolutnej możliwości ocieplenia od zewnątrz.
    Piotr Kniaziuk
    Specjalista ds. Badań i Analiz w Laboratorium Budowlanym

  3. #3

    Domyślnie

    Skoro nie masz możliwości ocieplenia od zewnątrz, to izoluj od środka. Nie jest to przecież przestępstwo, tylko
    metoda oszczędzania energii cieplnej, gdy z różnych powodów nie można( nie wolno) ocieplać zewnętrznie.
    Nie będę się tutaj wypowiadał na temat różnych folii paroizolacyjnych i innych. Napiszę tylko że taka izolacja musi być wykonana
    bardzo dokładnie, czyli trzeba szczelnie odizolować wnętrze od ścian. Jest całkowicie obojętny materiał izolacyjny. Zarówno styropian jak i wełna do ścian
    będą dobre. No może do wełny trzeba by było użyć jakiejś dobrej folii, bo ona ( wełna )jest wiele razy bardziej higroskopijna( wchłania wilgoć) niż styropian.
    O ile taka izolacja jest wykonana dokładnie( szczelnie na całej powierzchni ścian), to będzie nam całkiem obojętne, co się za nią będzie działo.
    Dużo bardziej istotna jest mała pojemność cieplna takiej przestrzeni. Wiąże się z tym zwiększona wilgotność w środku, a nawet odczucie zaduchu, jeśli
    w pomieszczeniu przebywa dużo ludzi, robi się coś wilgotnego itd. Dlatego przy izolacji takim sposobem bardzo ważna jest jakość wentylacji i możliwość usuwania wilgoci z powietrza bytowego. Musisz zatem rozważyć - w zależności co tam planujesz- jaki rodzaj wentylacji zapewni odpowiednie warunki do przebywania wewnątrz ?
    W miejscach, gdzie taka izolacja jest stosowana, bo np. przepisy zabraniają innej, stosuje się całe układy wentylacji mechanicznej z kontrolą parametrów powietrza wewnętrznego. U Ciebie być może wystarczy cykliczne wietrzenie ? Odradzałbym jednak częściowe izolowanie..................albo całość, albo wcale.
    Ostatnio edytowane przez pzw ; 08-02-2014 o 23:29

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dantee

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-902
    Posty
    4

    Domyślnie

    Czy to samo dotyczy sufitów ? Pytam, ponieważ wspomniałem, iż od dachu dzieli mnie jeszcze strych i może przeciwwskazań jest mniej. Np. sufit nie jest narażony na wilgoć czy bardzo duże zmiany temp.

    Dziękuje za porady.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar EZS
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Łódź-Bałuty
    Posty
    14.190
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    157

    Domyślnie

    Na logikę - a co ci da odizolowanie sufitu? Chyba tylko tyle, że niższe pomieszczenia będzie łatwiej nagrzać.
    Problemem, jak pisali, jest to, że jeżeli para wodna przejdzie za twoją przegrodę izolacyjną to spotka zimną ścianę. I tam niechybnie się skropli. A jak się skropli, to będzie mokro i coś urośnie. Więc jak już izolować, to całość, czyli zrobić sobie szczelny termos od środka. Taka para wodna nie przejdzie więc ściany zewnętrzne już cię nie obchodzą wtedy. A wilgoć... skropli się na zimnych oknach

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony