dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie łączenie i izolacja rur spiro

    Witam,
    Jestem w trakcie montażu instalacji ze sztywnych rur spiro. Mam to wszystko pomontowane do ścian/sufitów obejmami i tutaj moje pytanie. Czy na łączeniach rur i kształtek stosować jakiś klej? Myślałem o czymś takim:

    http://www.boll.pl/masy-uszczelniaja...czelniajaca-88

    Niektóre połączenia nie dają wrażenia szczelnych stąd taki pomysł. Niektóre trójniki są czymś takim szarym uszczelniane i stąd ten pomysł. Poza klejeniem chciałem zastosować nity.

    Pytanie numer 2 - czy izolować kanały już zamocowane, czy zdejmować je z obejm do owijania? Jak to się fachowo robi?

  2. #2
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Fachowo... nie robi sie domowej wentylacji na takich kanałach. Nie ma rozmiarów ( prędkość powietrza od 2 do 5m/sek) . Powietrze będzie się rozprężało i może dudnić. Gładkie ścianki jeszcze to spotęgują . Producenci central Zehnder Flexit JE Storkair Brink ... zalecają ciche i dobrane do centrali przewody.

  3. #3

    Domyślnie

    czy to jest wentylacja czy cos innego?
    pozdrawiam

    Andrzej

    Zapraszam na moja budowe na http://z500.pl/plac-budowy/Z216/355/...ony-garaz.html

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Fachowo... nie robi sie domowej wentylacji na takich kanałach. Nie ma rozmiarów ( prędkość powietrza od 2 do 5m/sek) . Powietrze będzie się rozprężało i może dudnić. Gładkie ścianki jeszcze to spotęgują . Producenci central Zehnder Flexit JE Storkair Brink ... zalecają ciche i dobrane do centrali przewody.
    Odpowiedź godna miszcza! Facet już to robi, nie dostrzegłeś tego? Po ch..j wyskakujesz z takim tekstami? Genezyp - nie przejmuj się Brzęczkowskim. To troll który pisze co mu ślina na klawiaturę przyniesie. Jest monterem WM więc, np dobrze orientuje się co jest na rynku ale ma coś z głową. Tworzy nowe prawa fizyki. Pośmiewisko, jednym słowem. U ciebie może być głośno ale nie dlatego, że masz gładkie ścianki tylko dlatego, że to blacha. Pomyśl o trąbce... Na pewno wyciszy je owinięcie miękką izolacją ale problem przewodzenia dźwięków może pozostać. Sorry, że nie na temat...
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Takie połączenia zakleja się taśmą aluminiową albo jakoś tak (jedna z tych srebrnych)

  6. #6

    Domyślnie

    Spodziewałem się wzmianki o tym, że instalacja będzie głośna
    Jednak jak już wpomnieliście - musztarda po obiedzie bo instalacja w 80% wykonana i nie będe jej rozbierał. Projekt wykonywała firma z branży także mam nadzieje, że odpowiednio dobrali średnice. Taśme alu mam, ale czy nie będzie się to z czasem odklejać i rozszczelniać?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał genezyp Zobacz post
    Spodziewałem się wzmianki o tym, że instalacja będzie głośna
    Jednak jak już wpomnieliście - musztarda po obiedzie bo instalacja w 80% wykonana i nie będe jej rozbierał. Projekt wykonywała firma z branży także mam nadzieje, że odpowiednio dobrali średnice. Taśme alu mam, ale czy nie będzie się to z czasem odklejać i rozszczelniać?
    witam

    trytytki, drut, sznurek na taśmę i będzie na lata

    pozdrawiam
    ,,,,

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar lukpie
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Żyraków
    Kod pocztowy
    39-204
    Posty
    1

    Domyślnie

    @genezyp: jeśli chodzi o uszczelnienie kanałów spiro, wykonuje się to za pomocą taśmy PCV o szer. około 50 mm, najlepsza jest produkowana przez firmę DEC, ale widziałem taką tylko w hurtowniach wentylacyjnych. Generalnie chodzi o to aby taśma ta była na tyle elastyczna i poddawała się nierównościom rury, aby przy owijaniu nią rury cały czas utrzymując napiętą taśmę dolegała ona jak najlepiej. Jeśli nie masz dostępu do takiej taśmy możesz to zrobić taśmą ALU lub zwykłą gumową lub PCV, ważny jest efekt czyli szczelne rury

    Z klejami i silikonami uważaj - muszą mieć atest PZH!!!!!! Bardzo ważne, bo ten, do którego link wkleiłeś chyba nie ma. Jeśli użyjesz jakiegoś na bazie ropy naftowej to raczej będzie słabo.....

    To szare o którym wspominałeś to zapewne również wyrób firmy DEC, masa uszczelniająca dedykowana do wentylacji. Nie mogę znaleźć jej w internecie, ale wiem gdzie ją można dostać, ale to na prv żeby nie było że jestem "handlowcem" hehe...

    Ad. pyt nr 2: zależy jaką masz wełnę. Jeśli bez kleju a rury są we wystarczających odległościach od ścian i sufitów to możesz śmiało choć nie będzie lekko, najdokładniej, najlepiej i najłatwiej zrobić to na ziemi. Owijasz rurę wełną a potem albo drutem jak kolega wyżej radzi lub opaskami plastikowymi (takimi jakimi się palety z towarem często spina), lub ewentualnie trytkami. Jeśli masz wełnę z klejem to nawet nie zaczynaj, klej się przylepia do rur, palców i wszystkiego, a jak przejedziesz nim po murze lub wystarczy nawet trochę kurzu to już nie trzyma.

    Co do hałasu to nie zgodzę się z generalizowaniem, że każda instalacja na spiro jest głośna, ale tylko ta źle zaprojektowana/wykonana. Dobry projektant tak operuje średnicami i prędkościami w kanałach, że w efekcie zawsze na kratce będzie max. te ~30dB. Owszem, rury mają gorszą charakterystykę akustyczną od kanałów prostokątnych, lepiej odbijają dzwięk podczas gdy prostokąty go tłumią, ale to nie jest powód żeby z nich całkowicie rezygnować, są tłumiki, cichsze centralki, flexy izolowane też tłumią.

    Jak to się fachowo robi? Fachowo to się montuje, izoluje i uszczelnia jednocześnie Skoro to robiła firma z branży to powinna to wiedzieć, bo teraz moim zdaniem to masz trochę trudniej.

    Powodzenia!

  9. #9
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Co do hałasu to nie zgodzę się z generalizowaniem, że każda instalacja na spiro jest głośna, ale tylko ta źle zaprojektowana/wykonana. Dobry projektant tak operuje średnicami i prędkościami w kanałach, że w efekcie zawsze na kratce będzie max. te ~30dB.
    Optymalna ( najcichsza ) prędkość powietrza w kanale to od 2 m/sek do 5m/sek ( tak jak na króćcach - kanałach głównych centrali ) - dlatego nie jest możliwy prawidłowy projekt na dostępnych kanałach spiro. W "dużych" wentylacjach, by zmniejszyć opory daje się izolację od wewnątrz Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4844d7f85ec560ebd37381a4cbaaa23d.jpg
Wyświetleń:	551
Rozmiar:	17,3 KB
ID:	248252 - do gładkich powierzchni powietrze bardziej "przylega" . Zmniejszenie do optymalnego przekroju kanałów spiro izolacją jest możliwe, ale bardzo trudne.
    Bardzo wiele firm tzw z branży posługuje się jeszcze Maksymilianem Malickim stąd trudno o fachowość. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	instalacja przemysłowa.jpg
Wyświetleń:	1450
Rozmiar:	74,1 KB
ID:	248253 Nawet przemsłówke robi się na kanałach miękkich i nic się nie dzieje.
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Brzęczkowski ; 14-03-2014 o 08:15

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Optymalna ( najcichsza ) prędkość powietrza w kanale to od 2 m/sek do 5m/sek ( tak jak na króćcach - kanałach głównych centrali ) - dlatego nie jest możliwy prawidłowy projekt na dostępnych kanałach spiro. W "dużych" wentylacjach, by zmniejszyć opory daje się izolację od wewnątrz
    I tak to forum muratordom schodzi na psy. Nieuk robi tu za fachowca.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukpie Zobacz post

    Jak to się fachowo robi? Fachowo to się montuje, izoluje i uszczelnia jednocześnie Skoro to robiła firma z branży to powinna to wiedzieć, bo teraz moim zdaniem to masz trochę trudniej.

    Powodzenia!
    Firma robiła tylko projekt. Cały montaż jest mój. Metodą prób i błędów długie odcinki proste izolowałem przed montażem, a krótkie owijałem na ścianie/suficie (fakt troszke zabawy z przeciskaniem było). Udało mi się kupić taką aluminiową taśme zbrojoną, którą łączyłem rury. Zostało tylko podłączyć reku, ale to dopiero po tynkach. Wtedy będe mógł powiedzieć coś na temat głośności.

    Nie zaciskałem tylko wełny opaskami, tylko obklejałem taśmą dookoła. Dodać te opaski? Jest ryzyko, że to się rozklei?
    Ostatnio edytowane przez genezyp ; 14-03-2014 o 16:52

  12. #12

    Domyślnie

    genezyp, nic się nie bój. Sztywne rury są rzeczywiście głośniejsze, ale łatwo je wyciszyć (przerabiałem to na własnej budowie metodą prób i błędów).
    Wystarczy, że samo podłączenie sztywnej rury dokonasz przynajmniej metrowym odcinkiem elastycznego przewodu typu sonoduct (z perforowaną folią aluminiową wewnątrz). Bardzo ładnie tłumi dzwięki i "odcina" hałasującą rurę.
    Ostatnio edytowane przez desmear ; 15-03-2014 o 10:23
    desmear

  13. #13
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał desmear Zobacz post
    genezyp, nic się nie bój. Sztywne rury są rzeczywiście głośniejsze, ale łatwo je wyciszyć (przerabiałem to na własnej budowie metodą prób i błędów).
    Wystarczy, że samo podłączenie sztywnej rury dokonasz przynajmniej metrowym odcinkiem elastycznego przewodu typu sonoduct (z perforowaną folią aluminiową wewnątrz). Bardzo ładnie tłumi dzwięki i "odcina" hałasującą rurę.
    Główną wadą są gładkie ścianki. Powietrze do takich ścianek przylega i zwalnia. Rosną więc opory. A gdy kanały są przewymiarowane ( V optymalna w kanałach 2 do 5m/sek) to środkowe powietrze wyprzedza te przy ściankach i rozpręża się. Powstaje fala dźwiękowa.
    Jak z tym walczyć?
    Perforuje się kanały od środka, robi pofałdowane, daje się izolację od wewnątrz, czy włókninę. Najnowsze kanały climaver
    Climaver A2 Black - od wewnątrz czarna tkanina z włókna szklanego
    prezentowane były na Forum Wentylacji 2014.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4844d7f85ec560ebd37381a4cbaaa23d.jpg
Wyświetleń:	184
Rozmiar:	17,3 KB
ID:	248499Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20140313_001.jpg
Wyświetleń:	372
Rozmiar:	25,5 KB
ID:	248500
    Tu w biurowcu trzeba było wszystko wymieniać - było słychać, że wentylacja pracuje. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20140307_003.jpg
Wyświetleń:	405
Rozmiar:	69,7 KB
ID:	248501Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20140307_001.jpg
Wyświetleń:	373
Rozmiar:	95,2 KB
ID:	248502

  14. #14

    Domyślnie

    Kup wełnę, która jest dedykowana do wentylacji: klimafix rockwool, do tego dobrą taśmę aluminiową np. RF, (koszt dobrej taśmy ok. 60 zł/szt., jeśłi chcesz to jeszcze dla pewności tryktryki (opaski zaciskowe).

  15. #15

    Domyślnie

    mam PAROCa lamella mat 3cm i zbrojoną taśme alu. Wyszło całkiem ładnie. Do tłumienia dwa odcinki przewodu DEC REGA (sonoduct był akurat niedostępny)

  16. #16

    Domyślnie

    Jeśli użyłeś słabej taśmy to daj koniecznie opaski zaciskowe, jeśli zainwestowałeś w dobrą taśmę aluminiową to będzie ok.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony