dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 32
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 634
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie "Dekalog palacza"

    "Dekalog palacza"

    czyli, co każdy domowy palacz powinien sobie wydrukować i zawiesić na lodowce, jako przykazania życia:

    "Pamiętaj!

    * stosuj w budynku sprawdzone, dopuszczone do użytku na naszym rynku urządzenia i systemy grzewcze,
    * nie składuj materiałów palnych (opału, makulatury, palnych śmieci, szmat) obok pieca i innych urządzeń grzewczych,
    * nie przechowuj materiałów palnych oraz nie stosuj wykonanych z materiałów palnych elementów wystroju i wyposażenia wnętrz w odległości mniejszej niż 0,5m od urządzeń i instalacji, których powierzchnie zewnętrzne mogą nagrzewać się do temperatury przekraczającej 100°C,
    * nie użytkuj elektrycznych urządzeń ogrzewczych i gazowych ustawionych bezpośrednio na podłożu palnym,
    * przed użyciem nowego urządzenia zapoznaj się z jego instrukcją obsługi i stosuj się do ujętych w niej zaleceń prawidłowej eksploatacji,
    * nie używaj uszkodzonych urządzeń grzewczych oraz w sposób niezgodny z instrukcją obsługi, a naprawę powierz wykwalifikowanemu serwisowi,
    * nie pozostawiaj urządzeń grzewczych bez nadzoru osoby dorosłej, jeżeli urządzenie nie jest przewidziane do samodzielnej pracy,
    * nie rozpalaj piecyków i kominków przy użyciu materiałów niebezpiecznych pożarowo, bądź cieczy łatwopalnych,
    * stosuj do urządzenia grzewczego paliwo przewidziane dla niego w instrukcji, posiadające odpowiednią wartość opałową i konsystencję (stosowanie niewłaściwego paliwa może uszkodzić piec, doprowadzić do rozszczelnienia przewodów spalinowych, może je zatkać, a w konsekwencji doprowadzić nawet do pożaru, wybuchu czy zaczadzenia),
    *przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne poddawaj systematycznej kontroli, co najmniej raz w roku, a kontrole takie powinien przeprowadzać kominiarz, posiadający stosowne kwalifikacje i uprawnienia do tego typu prac.

    Właściciel, zarządca lub użytkownik obiektów ogrzewanych paliwem stałym, ciekłym lub gazowym jest obowiązany do usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych lub spalinowych z następującą częstotliwością:

    * Zanieczyszczenia z przewodów dymowych od palenisk opalanych paliwem stałym - co najmniej raz na 3 miesiące,
    * Zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych od palenisk opalanych paliwem ciekłym i gazowym - co najmniej raz na 6 miesięcy,
    * Zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej.
    * Ponadto w wymienionych obiektach usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

    (Podstawa prawna: § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów - Dz. U. Nr 109, poz.719).
    (Opracowano na podstawie materiału KW PSP w Krakowie)["(1)

    Jak masz kocioł gazowy z otwartą komora spalania to:

    1. zrób nastawę kotła w taki sposób aby nie włączał się w nocy !
    wypadki zdarzają się często wczesnym rankiem gdy wszyscy jeszcze śpią
    2. serwis kotłów gazowych obowiązkowy - czyste urządzenie grzewcze = bezpieczne urządzenie grzewcze
    3. wentylacja nawiewna obowiązkowa, szczególnie tam gdzie w pomieszczeniu zachodzą procesy spalania. ZAKAZ ZAKRYWANIA KRATEK WENTYLACYJNYCH !!!
    4. dobry czujnik nie zaszkodzi, pisząc dobry mam na myśli taki co się nie włącza z byle powodu np. jak gotuje się wodę na herbatę i reaguje na wilgotność nie CO
    5. pewnie są jeszcze takie domy jednorodzinne gdzie CWU jest z piecyka gazowego, korzystasz z piecyka ciepłej wody użytkowej - na czas kąpieli otwórz okno na 2 cm - komin często zaczyna się w oknie a kończy na dachu
    6. zauważyłeś/łaś coś niepokojącego... zawroty, bule głowy, nudności nie zwalaj na pogodę, nie bagatelizuj tego TO MOGĄ BYĆ pierwsze oznaki obecności tlenku węgla w mieszkaniu
    7. są takie budynki gdzie kocił gazowy z otwartą komorą spalania zainstalowano w łazience, nie może być tak, że ktoś włazi do wanny i bombluje wodę leżąc i myśląc o niebieskich migdałach. To dotyczy szczególnie najmłodszych ale i starym koniom też się zdarza... nalewamy wodę, wyłączamy urządzenie gazowe, wietrzymy pomieszczenie i dopiero włazimy do wanny. Gorzej z prysznicem, w takim przypadku prewencyjnie należy uchylić okienko, tak, tak nawet w zimie. Uchylenie okna nawet w najbardziej oddalonym pomieszczeniu od łazienki w jednej kubaturze domu nie spowoduje nadmiernego wychłodzenia, a pomoże w często zaburzonej z różnych przyczyn ewakuacji spalin.(2)


    ________
    (1)http://psp.zakopane.pl/bezpieczne-ogrzewanie
    (2)kominiarz http://forum.muratordom.pl/member.php?2867-kominiarz
    Cieplutko - hanka

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie


    http://www.fire.ca.gov/aeu/

    Zgodnie z prawem budowlanym przewody kominowe muszą być poddane kontroli mistrza kominiarskiego i czyszczone:
    - wentylacyjne – raz,
    - spalinowe – dwa,
    - dymowe – cztery razy w roku.

    Instalacja gazowa powinna być sprawdzana (przede wszystkim jej szczelność) co najmniej raz w roku.
    Kontrola powinna być przeprowadzana przez osoby uprawnione, a obowiązek poddania obiektu kontroli spoczywa na właścicielu lub zarządcy.
    Każdy nowo budowany komin musi być odebrany przez mistrza kominiarskiego.

    Okresowo trzeba kontrolować także stan urządzeń grzewczych – serwisować je, a kiedy trzeba, wymienić na bezpieczniejsze.
    Dla własnego bezpieczeństwa warto zainstalować detektory gazu ziemnego lub płynnego oraz tlenku węgla (czadu).
    http://muratordom.pl/goracy-temat/do...,239_6783.html
    Cieplutko - hanka

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968
    Ostatnio edytowane przez kominiarz ; 09-02-2014 o 21:06
    ...

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Czad usypia...na zawsze.

    Co roku w okresie grzewczym dochodzi w Polsce do kilku tysięcy zaczadzeń, w tym kilkudziesięciu ze skutkiem śmiertelnym.
    Czytamy informacje prasowe, oglądamy krótkie dramatyczne relacje w wiadomościach, a jednak ten problem nie dociera do naszej świadomości.
    Jakby nas nie dotyczył.
    Skoro tak jest, kampania społeczna mówiąca o czadzie musi być jeszcze bardziej sugestywna i jaskrawa niż medialne raporty o kolejnej śmierci w kolejnym domu.

    Skoro jesteś na tej stronie i czytasz ten tekst, to znaczy, że kampania zaczyna działać. Cel kampanii zostanie w pełni osiągnięty, jeśli zaczniesz działać także i Ty.
    http://czadusypia.pl/kampanie/2012.html


    http://www.debno.pl
    Ostatnio edytowane przez hanka55 ; 10-02-2014 o 01:05
    Cieplutko - hanka

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Zaczadziło się dwoje dzieci w wieku 5 i 9 lat oraz ich 44-letnia matka.
    - Niestety, mimo akcji reanimacyjnej, młodszego dziecka nie udało się uratować.
    Matka oraz starsza córka (obydwie w ciężkim stanie) przetransportowane zostały śmigłowcami do szpitali
    – opisuje rzeczniczka Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.


    http://www.tvn24.pl/krakow,50/zatrucie-czadem-nie-zyje-5-letnie-dziecko-matka-i-siostra-w-szpitalu,391776.html

    Troje krakowskich ratowników medycznych zatruło się tlenkiem węgla podczas interwencji.
    Właściciel mieszkania, zmarł z zaczadzenia.


    http://www.tvn24.pl/krakow,50/ratown...la,396358.html



    Ostatnio edytowane przez hanka55 ; 09-02-2014 o 22:49
    Cieplutko - hanka

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968
    Ostatnio edytowane przez kominiarz ; 09-02-2014 o 20:31
    ...

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Myślę, że jednak przeginasz. To dział KOMINKI, a nie prewencja Komendy Głównej Straży Pożarnej.. Jesteś w stanie wyselekcjonować z tych danych, co dotyczy kominków? Jest tego śladowa ilość. Załóż bliźniaczy wątek na OGRZEWANIU i tam strasz tych co palą gazem i wunglem.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Wybuchający kominek
    Cytat Napisał Darek B Zobacz post
    (..) Jak padł prad i pompki staneły to od eksplozji uratował go jeden przytomny na budowie , łopata wysypał cały żar z pieca . Ciekawe co by było w nocy jak wszyscy spali. Na wkładzie sa wyjścia 1.25 cala ale PAN hydraulik zredukował bo mu inne rurki pasowały. Inna ciekawostka : przelew z kominka podłączyli do rury PCV i jak walneło całą rurke roztopiło pod podłogą.
    Znajomych nie uratował nikt przytomny - spali, a prąd im halny wyłączył.
    Zniszczony cały parter domu, jakby bomba spadła.
    Od rozbicia ścian, po drzazgi z XIX mebli, aż po "demontaż" oranżerii..
    Horror!
    Teraz jest agregat, ale i strach, bo cały ten układ jest zależny od prądu, który czasem zawodzi.

    ***
    Wybuch kominka w Obornikach - domu praktycznie już nie ma. :/

    http://www.kppsp-oborniki.pl/WYBUCH_KOMINKA_PRZY_UL._P%C3%93%C5%81WIEJSKIEJ

    ***
    Dwoje dzieci rannych po wybuchu kominka.
    Jak poinformowała PAP oficer prasowy policji w Angelika Kreft, do wybuchu doszło w domku..
    http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120208/KRAJ/298533262&template=artpicture&sectioncat=artpictur e

    Zdjęcia:
    http://chodziez.naszemiasto.pl/artykul/galeria/starogard-gd-wypadek-w-domu-przy-ul-malinowej-wybuchl,1271605,2120289,t,id,zid.html#galeria

    Pożar komina na ul. Braci Jamków w drewnianym domu jednorodzinnym.
    Strażacy wygasili kominek, jednym prądem wody ugasili tlące się elementy obudowy komina.
    Za pomocą kuli kominowej i szczotek przetkano komin.
    Rozebrano też część niesprawnej instalacji odprowadzania spalin z kominka.
    http://jrg6.blox.pl/html/1310721,262146,14,15.html?0,2009

    ***
    Gdy wybuchł kominek...
    "zobaczyłem leżącą na śniegu Violettę. Była cała poparzona, ale przytomna. Wołała do mnie „Ratuj mnie Łukaszku!
    - Nie można było wejść do domu, bo cały stał w płomieniach –
    opowiada pan Łukasz.
    Obiegłem mur wokoło i zobaczyłem leżącą na śniegu Violettę. Była cała poparzona, ale przytomna. Wołała do mnie „Ratuj mnie Łukaszku!” Dodała, że bardzo jej zimno. Było to 14 grudnia. Dzień był bardzo zimny, mocno dmuchał wiatr i sypał śnieg. Nie zadzwoniłem po pomoc, bo wcześniej zrobiła to sąsiadka z naprzeciwka, od Jamrozików. Sam pobiegłem do samochodu, podjechałam do swego domu i wróciłem z własnym kocem. Okryłem ją. Została tak leżąca na plecach do przyjazdu karetki. Później służby medyczne mówiły, że dobrze, bo śnieg schładzał temperaturę ciała. Poszukałem dużej łopaty i zacząłem śniegiem zasypywać płomienie wydobywające się z domu. Zlokalizowałem, że palą się fotele i kanapa w saloniku. Powoli udało się ogień ujarzmić. Poszukałem i zakręciłem zawory od prądu i gazu. Wewnątrz było czarno. Popękały szyby w oknach. Stopiły się klamki.

    http://kurierlokalny.com/index.php?act=news&art=85
    Zmarła, lat 36.
    http://www.kurierlokalny.com/index.php?act=news&art=96
    Ostatnio edytowane przez hanka55 ; 09-02-2014 o 22:54
    Cieplutko - hanka

  9. #9
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Myślę, że jednak przeginasz. To dział KOMINKI, a nie prewencja Komendy Głównej Straży Pożarnej.. Jesteś w stanie wyselekcjonować z tych danych, co dotyczy kominków? Jest tego śladowa ilość.
    Co racja, to racja! W "galerii" opałów-winowajców powstawania czadu drewno będzie usytuowane w końcu listy
    Jeśli chodzi o kominki, to niech żyją te szczelne, zwykłe (nie kominki-kotły!)
    z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz!
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 09-02-2014 o 21:29

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Tu nie chodzi o rodzaj paliwa i pieca. Tylko o trzy całkiem inne rzeczy:
    1. Wykonanie bądź też instalację lub samo podłączenie urządzenia grzewczego przez szarlatanów wciąż nazywanych przez większość społeczeństwa "fachowcami" ...
    2. jw. tyle że przez samych inwestorów uważających że jest to bardzo łatwe a wiedza w temacie możliwa do wyczytania z forów internetowych i gazet budowlano - wnętrzarskich
    3. Zaniedbań samych użytkowników w temacie prawidłowego użytkowania, okresowych przeglądów i konserwacji urządzeń grzewczych i kominów do których są podpięte
    To tyle ...
    Nic samo nie wybuchnie, tak samo jak nic samo nie zacznie produkować tlenku węgla ot tak - bez żadnej przyczyny ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    "Załóż bliźniaczy wątek na OGRZEWANIU i tam strasz tych co palą gazem i wunglem."

    Zadziwiające jest, jak często i z jakim uporem inwestorzy budują sobie takie "bomby z opóźnionym zapłonem".
    Nie jest ważne czy gazowe, drzewne czy węglowe...

    Żywioł zapraszają do domu i pozwalają mu zapanować zamiast kazać służyć.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Piszesz tak, jakbyś nie wiedział jaki jest udział kominków w zatruciach tlenkiem węgla.

    Nikt nie neguje problemu. Jestem pierwszy który wali w werble. Jednak jak chcecie sobie postraszyć to zróbcie to uczciwie. Uczciwie dla działu KOMINKI. Tylko tyle...

    PS
    To do Foresta było, choć Adam tez może przeczytać

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Znalazłem wątek w "nowych postach"
    Dział kominków przepraszam, bo wiem ile uwagi przykładacie do instruowania, że nie wszystko można z tego "co się da" zrobić.
    Mnie chodzi głównie o to, że brak wiedzy bywa nie tylko kosztowny, ale i niebezpieczny.
    Ogień to żywioł...
    Nie wolno mu pozwolić zapanować.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    To z dziś i niemal rzut beretem od nas...
    Popatrzcie jaki nowy dom, pewnie skończony jesienią...

    Jak ta kobieta da radę dalej żyć?
    http://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/27881/Trzy_osoby_zatruly_sie_w_Spytkowicach_Nie_zyje_kil kuletnia_dziewczynka_To_prawdopodobnie_czad_zdjeci a.html

    ***

    W tym sezonie w Małopolsce doszło do 529 pożarów budynków mieszkalnych.
    53 osoby zostały ranne, mamy 7 ofiar śmiertelnych
    - zaznacza kpt. Sebastian Woźniak, rzecznik Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

    Równie niebezpieczny jest tlenek węgla - strażacy zanotowali już 270 interwencji, 105 zostało rannych.
    Czad zabił 7 osób.
    W ciągu ostatnich 7 dni mieliśmy 2 ofiary śmiertelne (w Spytkowicach zmarła dziewczynka).


    - W całej Polsce czad zabił już ponad 40 osób, a rannych zostało przeszło 1250.
    Czad najczęściej atakuje w domach, czyli tam gdzie czujemy się bezpieczni.
    Czujki dymu i tlenku węgla mogą uratować życie - dodaje kpt. Sebastian Woźniak.

    Szczegółowe informacje na temat zagrożenia czadem można znaleźć na stronie zakopiańskiej komendy Straży Pożarnej:

    http://psp.zakopane.pl/czad-tlenek-w%C4%99gla

    na temat bezpiecznego ogrzewania:

    http://psp.zakopane.pl/bezpieczne-ogrzewanie
    http://www.tygodnikpodhalanski.pl/?mod=news&strona=1&kat=3&typ=w&id=21693

    Statystyki są porażające, prawda?
    Ostatnio edytowane przez hanka55 ; 11-02-2014 o 12:43
    Cieplutko - hanka

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Przykre....Niestety skupiam się na swojej działce.

    Zrobiła się moda i chuć na kominki. Ze trzy pokolenia nie używały już otwartego ognia w domostwach i nagle trach! W samej Polsce grubo ponad 100.000 sztuk rocznie. Ma ogień być i już, ale kultury ogniowej brak. Bo ostatnia babcia co to wiedziała kiedy i jak piec zakręcić, dawno na łonie Abrahama. Majstrów tez niema, bo starzy też albo wymarli, albo zaczęli chlać z żalu, jak ludziska piece wywalać z chałup zaczęli. Ktoś to musi montować. Szkół nie ma (no prawie), tradycja zdechła, ciemnota powszechna...Problem to budowlanki ogólnie, ale jak krzywo osadza drzwi, albo węgarek sknocą, da się z tym żyć. Ogień wnieść do domu powinien ktoś odpowiedzialny i doskonale przygotowany. Sam się często budzę rano spocony, jak mi wyobraźnia zacznie trybić!

    Coś w tym względzie próbujemy zrobić, ale starczy nam własnych, "drzewnianych" problemów. Nie mieszałbym do tego węgla, a gazu szczególnie. Lobby gazowe to mafia, której pomagać nie mam zamiaru. Szczególnie że czyha jak nas wysadzić z siodła i przejąć kolejny kawałek tortu. W Krakowie dostali kopa...

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    hanka55

    Proszę!
    Zachowaj nieco większy dystans do zdarzeń.
    Pytasz - jak będzie mogła żyć...

    Szczerze?
    Unijnie?
    A CO TO KOGO OBCHODZI?
    Jak spróbuje się "wiuchnąć" to ją wsadzą za narażanie dzieci, nieodpowiedzialność rodzicielska itp...
    Jak nie - to pies z kulawą nogą nie zaszczeka...

    Wybraliśmy sobie naszych reprezentantów.
    ONI w naszym imieniu ustanowili PRAWO.
    A nasz kochany Pan Prezydent (ten czy inny) je ratyfikował i mamy teraz UNIĘ.
    Marchewka to owoc, ślimak to ryba, a rodzic co nie dopatrzył dziecka to przestępca...
    A Ty nam tu serie horrorów skondensowanych podpuszczasz.
    Uwierz!
    Jestem tak samo jak Ty przerażony ogromem ignorancji tych, którzy powinni WIEDZIEĆ co ma być, jak ma być i CZEMU.
    Czyja to wina, ze jest jak jest?

    NASZA!
    Trzeba lepiej WYBIERAĆ.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Piotrze!

    Samą prawdę piszesz...
    W dobie i-podów wszystkim się wydaje, ze kominek to taki sam gadget...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie


    http://www.grajozycie.pl/




    Sezon grzewczy 2012/2013
    Prawie 3 700 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla,
    w tym prawie 1 800 poszkodowanych i 106 ofiar śmiertelnych
    – to liczby pokazujące żniwo, jakie czad zebrał w ostatnim okresie grzewczym, czyli od listopada 2011 do marca 2012 r.

    Tylko od września 2012 r. do 31 marca 2013 r. na skutek zaczadzenia zginęło 91 osób! {<––– patrz link obok}



    Strażacy, we wspomnianym okresie, zdarzeń związanych z tlenkiem węgla odnotowali 3817.
    Poszkodowanych w nich zostało 2216 osób.

    Tragedie ludzkie są często konsekwencją niewiedzy.


    Tego typu czujki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach, warsztatach.
    Czujka odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Nawet śpiącego sygnał ten potrafi obudzić i postawić na nogi.

    Zdrowie, a nawet życie Twoje i Twoich bliskich może w dużej mierze zależeć również od tego, jak poważnie potraktujesz treść naszych rad.

    Celem akcji jest przede wszystkim uświadomienie społeczeństwu istnienia niebezpieczeństw związanych z tlenkiem węgla oraz pokazanie, jak można zapobiegać zatruciom czadem. Dochodzi do nich, bo nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo niebezpieczne mogą być stosowane przez nas od lat praktyki dotyczące np. uszczelniania okien czy też zaniedbania związane z przeglądem stanu technicznego przewodów kominowych i wentylacyjnych.


    Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?
    Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia.
    Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe.
    Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania.
    Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także
    przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni, czy też zapchanego i nieszczelnego przewodu kominowego lub uszkodzonego połączenia między kominami i piecami.
    Szczelnie pozamykane okna (czasami jeszcze dodatkowo uszczelnione), pozaklejane kratki, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych sprawiają, że w naszych mieszkaniach lub domach możemy nie być bezpieczni. W niewietrzonych pomieszczeniach bardzo łatwo może dojść do tragedii.

    Do zatruć często dochodzi w nowo wyremontowanych mieszkaniach, z nowymi piecami, nie mającymi indywidualnych przewodów napowietrzających i gdzie z przyczyn oszczędnościowych zlikwidowano (zasłonięto) przewody wentylacyjne, a okna i drzwi są zbyt szczelne. Mieszkanie doskonale szczelne „nie oddycha”; brak dostępu tlenu może doprowadzić do tragedii.

    Pamiętaj aby:
    • dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia. Gdy używasz węgla i drewna, należy to robić nie rzadziej, niż raz na 3 miesiące.
    Zarządca budynku lub właściciel ma obowiązek m.in. przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku,

    • uchylić okno w mieszkaniu, gdy korzystasz z jakiegokolwiek źródła ognia
    • nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych,
    • przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystać z usług wykwalifikowanej osoby,
    • użytkować sprawne technicznie urządzenia, w których odbywa się proces spalania; zgodnie z instrukcją producenta kontrolować stan techniczny urządzeń grzewczych,
    • stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu, w sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia,
    • w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,
    • systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu, bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu,
    • często wietrzyć pomieszczenie, w którym odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić nawet niewielkie rozszczelnienie okien,
    • rozmieścić czujki tlenku węgla w tej części domu, w której śpi Twoja rodzina. Dla zwiększenia bezpieczeństwa dodatkowe czujki warto umieścić w każdym pomieszczeniu,
    • nie spalać węgla drzewnego w domu, garażu, na zamkniętej werandzie itp., jeżeli pomieszczenia te nie mają odpowiedniej wentylacji,
    • nie bagatelizować takich objawów jak: duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, oszołomienie, osłabienie, przyśpieszenie czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

    Jak zapobiegać zatruciu?

    Podstawową przyczyną zatruć jest niepełne spalanie,
    do którego może dojść np. gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna, brak jest właściwej wentylacji.

    Powoduje to powstawanie tlenku węgla i utrudnia jego odpływ.
    Tyle spalin wypłynie na zewnątrz, ile świeżego powietrza napłynie do pomieszczenia.
    Przede wszystkim należy więc zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin.
    Ponadto należy regularnie sprawdzać prawidłowość działania urządzeń mogących być źródłem tlenku węgla, szczelność wewnętrznych instalacji gazowych, przewodów kominowych i wentylacyjnych oraz kanałów nawiewnych.

    Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?
    • należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza,
    • jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,
    • rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia,
    • wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – 999, straż pożarna – 998 lub 112); jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.
    (..)

    Od stosowania się do powyższych rad może zależeć zdrowie i życie Twoje oraz Twoich bliskich!
    Wystarczy jedynie odrobina przezorności.


    Opracowanie: mł. bryg. Katarzyna Boguszewska, Komenda Główna PSP

    Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej wyraża zgodę na wykorzystywanie i powielanie ulotki „NIE dla czadu”.
    _________

    http://www.straz.gov.pl/page/?str=4626
    Skróty - hanka55
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Slajd9.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	66,5 KB
ID:	241831  
    Ostatnio edytowane przez hanka55 ; 10-02-2014 o 00:12
    Cieplutko - hanka

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Haniu!

    Ładny rysuneczek.
    Sama prawda...
    NIC nie mówi większości.
    Dodaj coś o mechanizmie, powinowactwie, methemoglobinie...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Fajne opracowanie, szkoda tylko, że nie ma mowy o tym dlaczego
    Adamie może się orientujesz w temacie, czemu są tak szybkie przyrosty stężenia
    dlaczego jest 100ppm a za godzinę 2000?
    Czy przyrost stężenia CO rośnie proporcjonalnie do spadku tlenu, nie wiem... do kwadratu?
    Nie mogę nigdzie namierzyć takich badań. Dzięki
    ...

Strona 1 z 32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony