dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1

    Domyślnie Koszty ogrzewania - gazowe vs węglowe

    Witam, planuję zakup projektu budowlanego, jednakże nie mogę zdecydować jakie ogrzewanie wybrać, gazowe czy węglowe (eko groszek).
    Na stronie archonu z projektami budowlanymi jest kalkulator kosztów ogrzewania .... Chciałem zapytać na ile można mu ufać ?? Jaka jest zasada obliczeń?
    Dom o powierzchni użytkowej 200m2 dobrze ocieplony thermo, z wentylacją mechaniczną, kotłem kondesacyjnym na gaz, = z kosztem ogrzewania przy GAZIE pokazuje ok 2000 tyś zł / rok ? możliwe ??
    a przy węglowym - ekogroszek - można zejść do 1000 zł / rok ??

    z tego co słyszałem to gaz jest bardzo drogi .... i bez ociepleń, went mechanicznej - koszt poszątkowy na stronie kalkulatora wynosi ok 5 tyś ....

    proszę o fachową pomoc, dziękuje i pozdrawiam

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Witaj - już sam sobie pomogłeś Jak zbudujesz szczelny i ciepły domek - gazowe będzie tanie. Jak się nie przyłożysz/oszczędzisz nie tam, gdzie trzeba/nie przypilnujesz wykonawców - gazu spalisz dużo więcej. Pamiętaj tylko, że koszt ogrzewania gazem to jedno, a całkowity koszt gazu to drugie (CO+CWU+ewentualnie gotowanie). Budowanie nowego domu z kotłem węglowym to moim zdaniem nie ma sensu - więcej roboty, większe wymagania od kotłowni, składowanie opału itp.
    Wyliczeń Archonu nie analizowałem - natomiast to, co podajesz jest w miarę realne (pamiętaj, że przy eko-groszku są jeszcze koszty transportu i wywozu popiołu - końcowa różnica gaz/węgiel przy dobrze ocieplonym budynku nie będzie tak duża)- bazują zapewne na wyliczonym zapotrzebowaniu na ciepło - ty też tak zrobisz, z tym że po budowie (aktualnie świadectwo energetyczne jest wymagane min dla nowych budynków)- różnice mogą wynikać np ze zmian w projekcie, użycia innych materiałów, błedów w wykonaniu izolacji itp.
    Ostatnio edytowane przez przemo1 ; 11-02-2014 o 20:09
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  3. #3
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał szala18 Zobacz post
    Dom o powierzchni użytkowej 200m2 dobrze ocieplony thermo, z wentylacją mechaniczną, kotłem kondesacyjnym na gaz, = z kosztem ogrzewania przy GAZIE pokazuje ok 2000 tyś zł / rok ? możliwe ??
    a przy węglowym - ekogroszek - można zejść do 1000 zł / rok ??
    z tego co słyszałem to gaz jest bardzo drogi .... i bez ociepleń, went mechanicznej - koszt poszątkowy na stronie kalkulatora wynosi ok 5 tyś ....
    proszę o fachową pomoc, dziękuje i pozdrawiam
    Dom 200m2 dobrze zbudowany i dobrze zaizolowany będzie posiadał zapotrzebowanie na ciepło ok.40-50kWh/m2/rok czyli na ogrzewanie za sezon grzewczy zużyje 8000-10000kWh.
    Dom budowany "normowo",czyli tylko tak aby spełniał warunki na przenikalność cieplną ścian,będzie posiadał zapotrzebowanie ok.85kWh/m2/rok
    1kWh z gazu ziemnego to ok.0,27zł
    1kWh z ekogroszka to ok.0,16zł

    Czyli za ogrzewanie tego domu gazem wyjdzie 2160-2700zł a za ogrzewanie ekogroszkiem 1280-1600zł za sezon grzewczy,jeśli nie zależy nam na niskich rachunkach za ogrzewanie to budujemy "normowo" czyli zapłacimy odpowiednio za gaz 4590zł a za ekogroszek 2720zł
    Będzie jeszcze mniej jak nie będzie żałowało się na izolacji domu.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 11-02-2014 o 20:53

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Dom 200m2 dobrze zbudowany i dobrze zaizolowany będzie posiadał zapotrzebowanie na ciepło ok.40-50kWh/m2/rok czyli na ogrzewanie za sezon grzewczy zużyje 8000-10000kWh.
    Dom budowany "normowo",czyli tylko tak aby spełniał warunki na przenikalność cieplną ścian,będzie posiadał zapotrzebowanie ok.80kWh/m2/rok
    1kWh z gazu ziemnego to ok.0,27zł
    1kWh z ekogroszka to ok.0,16zł

    Czyli za ogrzewanie tego domu gazem wyjdzie 2160-2700zł a za ogrzewanie ekogroszkiem 1280-1600zł za sezon grzewczy.
    ooooo chociaż JEDEN treściwy post i na temat !!!

    PS nawet przwalić się nie mogę
    Ostatnio edytowane przez Piotrek42 ; 11-02-2014 o 20:52

  5. #5

    Domyślnie

    W moim regionie, z odczytów które dostałem od znajomych i tu z forum, gaz jest niespełna 50% droższy od ekogroszku.
    Dla gazu przyjmuję sprawność 100%, 35MJ.
    Dla węgla sprawność całoroczna 60%, wartość opałowa 25MJ po 650zł/t z dowozem pod dom.
    Przy większym zużyciu, stosunek cen gazu ulegnie poprawie w porównaniu do węgla.
    Wyliczenie zaokrąglone, poglądowe.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    do gazu nie potrzebujesz budować kotłowni, kilkanaście metrow mniej do wybudowania

  7. #7

    Domyślnie

    Ciekawie wygląda sprawa z pelletem.
    Kotły na papierze mają wysoką sprawność.
    Tutaj przy założeniu całorocznej sprawności kotła na poziomie 85%, przy cenie pelletu Barlinka 1000zł, koszt kwh wynosi około 22gr za kWh.
    Jaka jest sprawność kotłów w realu? Ciężko wyczuć.
    Dla węgla przyjąłem cene 18gr/kWh, dla gazu 25-27gr/kWh.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Ciekawie wygląda sprawa z pelletem.
    Kotły na papierze mają wysoką sprawność.
    Tutaj przy założeniu całorocznej sprawności kotła na poziomie 85%, przy cenie pelletu Barlinka 1000zł, koszt kwh wynosi około 22gr za kWh.
    Jaka jest sprawność kotłów w realu? Ciężko wyczuć.
    Dla węgla przyjąłem cene 18gr/kWh, dla gazu 25-27gr/kWh.
    Sam sobie odpowiedziałeś .
    Przy różnicy 5 gr/kWh i zapotrzebowaniu np 15 000 kWh wychodzi oszczędność ok. 750 zł/rok, czyli 60 zł miesięcznie. Za tyle zostajesz palaczem we własnym domu + większa kotłownia + składowanie. Problemy z jakością pelletu /wystarczy poczytać na FM/, no i ta sprawność kotła - podawana przez producenta, czy rzeczywista.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post

    Czyli za ogrzewanie tego domu gazem wyjdzie 2160-2700zł a za ogrzewanie ekogroszkiem 1280-1600zł za sezon grzewczy,jeśli nie zależy nam na niskich rachunkach za ogrzewanie to budujemy "normowo" czyli zapłacimy odpowiednio za gaz 4590zł a za ekogroszek 2720zł
    Będzie jeszcze mniej jak nie będzie żałowało się na izolacji domu.
    Trzeba tu jeszcze uczciwie dodać - jeżeli staniesz się palaczem doskonałym i corocznie umiejętności swe doskonalił będziesz
    Mój domek to raczej ta "druga norma" i na ekogroszku mniej jak 4500zł nie chciało wyjść, ale ponoć był ze mnie palacz bardzo mierny
    Podsumowując - ekogroszek - nie idź tą drogą!!!
    Pozdrawiam
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Ciekawie wygląda sprawa z pelletem.
    Kotły na papierze mają wysoką sprawność.
    Tutaj przy założeniu całorocznej sprawności kotła na poziomie 85%, przy cenie pelletu Barlinka 1000zł, koszt kwh wynosi około 22gr za kWh.
    Jaka jest sprawność kotłów w realu? Ciężko wyczuć.
    Dla węgla przyjąłem cene 18gr/kWh, dla gazu 25-27gr/kWh.
    Mam kocioł na pelety. Cenowo chyba nieznacznie drożej od ekogroszku (czytaj wungla), ale masz czysto w kotłowni. Praktycznie zero popiołu - z węgla masz całkiem sporo szlaki no i syf z pyłu węglowego.
    Oczywiście ogrzewanie gazowe to zupełnie inna bajka. Odpada kotłownia, składowanie opału i babranie się z dosypywaniem - wyciąganiem - czyszczeniem (trochę tego jest, choć ciężko to wyliczyć w złotówkach). Gdybym miał gaz z rury to nie zastanawiał bym się ani minuty.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  11. #11

    Domyślnie

    reasumując temat postu, czyli dla nowo budowanego domu, który zostanie dobrze ocieplony - thermo, wraz z wentylacją mechaniczną, rekuperatorem, lepiej wybrać ogrzewanie gazem z sieci na kocioł kondensacyjny?? Wyjdą nieznacznie wyższe rachunki jak za ekogroszek ale jak to mówicie nie będę musiał zostawać palaczem - lepszym bądź gorszym
    Mam rację ? czy może ktoś ma inne zdanie ??

  12. #12
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał szala18 Zobacz post
    reasumując temat postu, czyli dla nowo budowanego domu, który zostanie dobrze ocieplony - thermo, wraz z wentylacją mechaniczną, rekuperatorem, lepiej wybrać ogrzewanie gazem z sieci na kocioł kondensacyjny?? Wyjdą nieznacznie wyższe rachunki jak za ekogroszek ale jak to mówicie nie będę musiał zostawać palaczem - lepszym bądź gorszym Mam rację ? czy może ktoś ma inne zdanie ??
    Masz rację,wszystko jest lepsze,nawet gaz ziemny,od jakiegokolwiek paliwa stałego a tym bardziej od syfiastego ekogroszka.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał szala18 Zobacz post
    reasumując temat postu, czyli dla nowo budowanego domu, który zostanie dobrze ocieplony - thermo, wraz z wentylacją mechaniczną, rekuperatorem, lepiej wybrać ogrzewanie gazem z sieci na kocioł kondensacyjny?? Wyjdą nieznacznie wyższe rachunki jak za ekogroszek ale jak to mówicie nie będę musiał zostawać palaczem - lepszym bądź gorszym
    Mam rację ? czy może ktoś ma inne zdanie ??
    Jeśli jeszcze masz jakieś wątpliwości to poczytaj sobie wątki o kotłach na ekogroszek np RBR, itp. Zobacz jakie tam ludzie mają problemy i zdecyduj się czy na pewno chcesz do nich dołączyć Ja wybrałbym gaz nawet jakby był 2x droższy, bo Twój stracony czas i nerwy i syf w domu też mają swoją cenę
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  14. #14

    Domyślnie

    Osobiście mam kocioł na ekogroszek.
    Nie narzekam , bo wiem w co się "ładowałem" ..
    Jest tanio i jestem zadowolony , bo zależało mi na możliwie jak najtańszym grzaniu ...


    Gazu u mnie nie ma i nie ma planów aby kiedykolwiek był ...

    Jednak jeśli masz możlwość podpięcia do gazu to bym się zbytnio nie zastanawiał ...
    Będzie drożej , ale sądzę że koszty Cię nie zabiją a będziesz miał czysto i bez problemu i komfortowo ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  15. #15

    Domyślnie

    a potrafi ktoś zweryfikować ten kalkulator kosztów ogrzewania na stronce archonu ?? czy można się na nim opierać i czy rzeczywiście takie koszty można uzyskać?? czy należy doliczyć większy błąd ok 30 - 50% ??

  16. #16
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał szala18 Zobacz post
    a potrafi ktoś zweryfikować ten kalkulator kosztów ogrzewania na stronce archonu ?? czy można się na nim opierać i czy rzeczywiście takie koszty można uzyskać?? czy należy doliczyć większy błąd ok 30 - 50% ??
    Zrób sobie OZC,co to jest to się dowiesz z forum.
    Po zrobieniu będziesz wiedział ile dom odpowiednio zbudowany będzie potrzebował energii na ogrzanie przy -20st.C do np.22st.C.
    Co do przyjętych błędów w wyniku to zależy od Ciebie jak będziesz budował dom.Jeśli poprawnie,błąd może być max.20%,jeśli z ekipą,która nie ma pojęcia o budowie nowego domu,ogrzewanego czymś innym niż węglem to błąd może być znaczny.
    Czyli podstawą jest budowa domu i musisz o niej dużo wiedzieć,żeby punktować ekipy chcące wykonać Ci kaszanę zamiast domu.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał dynamical Zobacz post
    Zdecydowanie polecam kocioł gazowy kondensacyjne, tym bardziej że ceny w internecie są bardzo przystępnexx]
    Bez jaj !!! robic zakupy w sklepie internetowym który nie podaje adresu i innych danych???

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał dynamical Zobacz post
    Zdecydowanie polecam kocioł gazowy kondensacyjne, tym bardziej że ceny w internecie są bardzo przystępne: http://i-ogrzewanie.pl/kotly_i_piece/gazowe.html
    Piszesz jak specjalista od reklamy firmy i-ogrzewanie, 80%Twoich wpisów to linkowanie do ich strony. Informacja "Zdecydowanie polecam kocioł gazowy kondensacyjny, tym bardziej, że ceny w internecie są bardzo przystępne" to żaden argument dla pytającego. Natomiast parę słów dlaczego je polecasz w odniesieniu do budynku autora, z pewnością by mu pomogło.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    W moim regionie, z odczytów które dostałem od znajomych i tu z forum, gaz jest niespełna 50% droższy od ekogroszku.
    Dla gazu przyjmuję sprawność 100%, 35MJ.
    Dla węgla sprawność całoroczna 60%, wartość opałowa 25MJ po 650zł/t z dowozem pod dom.
    Przy większym zużyciu, stosunek cen gazu ulegnie poprawie w porównaniu do węgla.
    Wyliczenie zaokrąglone, poglądowe.
    hejże, bez takich BAJEK proszę. Gdzie ty widziałeś ekogroszek 25MJ za 650 zł tona? To jest wielka BAJKA. Jak tam jest 20MJ to jest bardzo OK!

    Dla wiadomości. Oddałem do laboratorium kiedyś w wielkiej firmie 6 próbek węgla. Wyniki od 17 do 22 MJ. 17MJ to było śmieciowe i jednorazowe, ale ok 19MJ to było średnia a ludzie kupowali to za 650 zł jako ruski ekogroszek. Za 21,5MJ to ludzie płacili po 850-900 zł i nazywali to Pieklorz i gadali" ten ma na pewno 25 a może 26MJ".
    Ja tu tylko pisze o .... kilku tysiącach ton.

    Do tego sprawność pieca ... w 200m2 to może i 60% będzie maks, ale jak ktoś ma ciepły dom 120-150m2 to mu piec 12kW maks 50% sprawności uzyska. Za mały dom, za ciepły a ekogroszek wiadomo jaką ma minimalną moc. Nie będę pisał o węglu mokrym czy z TVN o składy węgla gdzie 5% wagi w ogóle do klienta nie dojechała.

    Dla mnie w ekogroszu to sobie podstawcie wyniki dobre 20MJ za 650 zł, 22MJ za 850 zł, 25mJ za 1000 zł.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  20. #20

    Domyślnie

    Jeśli cena za 1t to 850PLN i dostaniesz zamiast 1000kg np 950kg , zamiast 26MJ dostaniesz 22MJ to realnie przy sprawności 50% płacisz za 1kWh 0,29PLN !!! Jak będzie 19MJ -> 0,34PLN/1kWh !!!

    dla 750PLN/t, 950kg, 17MJ , 50%spr -> 0,33PLN/1kWh

    MASAKRA !!! Nikomu nie życzę. Zdarzają się też uczciwi sprzedawcy , dorzucą 3-4 woreczki 25kg na pokrycie wody i niedowagi ... cena za "28MJ"(niby wesoła) -na próbę 650PLN potem 720PLN - pali się ładnie i widać różnicę

    Przy "chrzczonym" wunglu taniej jest wsadzić bufor + grzałki + 2Taryfy. O obsłudze już nie wspominam ... tyle że ciężko zdobyć świadectwo dla nowego domku ... Oczywiście domek 40-50kWh/m2/rok
    Z gazem wcale lepiej nie jest - poszukajcie sobie u wuja googla , jak się na gazie robi ludków.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony