dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 31 z 31
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza Zobacz post
    hejże, bez takich BAJEK proszę. Gdzie ty widziałeś ekogroszek 25MJ za 650 zł tona? To jest wielka BAJKA. Jak tam jest 20MJ to jest bardzo OK!.
    Mam średnio ocieplony dom , średniej wielkości (1652m powierzchni ogrzewanej). Palę ekogroszkiem obecnie jakimś podobno z Chwalowic za 800zł za tonę (pakowany) i spalanie od kilku dni mam poniżej 10kg na dobę ..
    Paliłem też miałem niby z Piasta 23MJ za 600zł i też spalanie ładne ...

    W poprzednich latach paliłem ruskiem ..

    Więc szczerze mówiąc nie wiem jaka realna kaloryczność , jaka sprawność kotła , wiem że wychodzi tanio ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 14-02-2014 o 13:20
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał adkwapniewski Zobacz post
    Jeśli cena za 1t to 850PLN i dostaniesz zamiast 1000kg np 950kg , zamiast 26MJ dostaniesz 22MJ to realnie przy sprawności 50% płacisz za 1kWh 0,29PLN !!! Jak będzie 19MJ -> 0,34PLN/1kWh !!!

    dla 750PLN/t, 950kg, 17MJ , 50%spr -> 0,33PLN/1kWh

    MASAKRA !!! Nikomu nie życzę. Zdarzają się też uczciwi sprzedawcy , dorzucą 3-4 woreczki 25kg na pokrycie wody i niedowagi ... cena za "28MJ"(niby wesoła) -na próbę 650PLN potem 720PLN - pali się ładnie i widać różnicę

    Przy "chrzczonym" wunglu taniej jest wsadzić bufor + grzałki + 2Taryfy. O obsłudze już nie wspominam ... tyle że ciężko zdobyć świadectwo dla nowego domku ... Oczywiście domek 40-50kWh/m2/rok
    Z gazem wcale lepiej nie jest - poszukajcie sobie u wuja googla , jak się na gazie robi ludków.
    sprawność pieca 50% czy to masakra? Trzeba się zastanowić logicznie jaka jest moc tego pieca, szczególnie od ..., trzeba wiedzieć, że palników małych do ekogroszku chyba nie da się zrobić bo ich w ofercie nie ma. Więc jak ma się dom taki 45kWh/m2/rok jakieś 120m2 to jakie tam może być maksymalne obciążenie cieplne tego domu. Niewielki to i sprawność jest niska bo moc minimalna pieca za duża.

    Czy każdy oszukuje na wadze? Pewnie nie, ale większość szczególnie jak kupisz jakiś miał. Czy na ekogroszu w workach też? Jak przyjedzie mokry to jest spora szansa że też. A czy każdy chrzci węgiel? Nie wiem. Ja wiem, że badania z elektrowni specjalistówto 22MJ a ludzie o takim węglu mówili, że jest suuuuuuuper, Ciekaw jestem kiedy TVN dotrze np: do takich składów węgla i zabawi się nie w nagranie kamerą jak komuś dokładają 2 warki na wadze a potem je zdejmują, ale niech wydadzą kilkaset zł na badanie tego miału i ekogroszku. Ile jest MJ w ofercie a ile w realu. Nie piszę to konkretnie o tym składzie z materiału TVN ale ogólnie.
    Myślę, że tylko nieliczni duzi gracze mają ekogroszek 100% OK, bo nie opłaca im się coś mieszać. Ile kosztuje teraz 25MJ w Castoramie? Chyba nie 650 zł. Bo ja dawno w branży nie węszyłem.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Więc szczerze mówiąc nie wiem jaka realna kaloryczność , jaka sprawność kotła , wiem że wychodzi tanio ...
    Ja nie neguję, ze jest tanio. Ja tylko wątpię w niektóre wpisy o taniości ekogroszu kontra inne paliwa. Bo co do gazu i jego wartości opałowej oraz co do sprawności pieca można być dużo bardziej pewnym niż do ekogroszku i pieców na to paliwo. W małym domku i ciepłym to różnica ekogroszek a gaz będzie mniejsza % niż w domu o większym zapotrzebowaniu na ciepło.

    Pamiętnej też, że z twojej stopki wynika jasno, że jesteś zainteresowany promocją ekogroszku. Pamiętaj też, że być może ty jesteś mistrzem spalania ekogroszku, ale inni nie mają tyle elektroniki w całym domu co ty w kotłowni. Są tacy co dodatkowo mają mniej m2 niż ty, a dom nico lepiej docieplony. I u nich piec na ekogroszek traci swoja sprawność.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza Zobacz post
    sprawność pieca 50% czy to masakra?
    CIACH
    Sprawność kociołków to jedno i gdyby reszta była OK to koszt 1kWh jest bezkonkurencyjny , masakra to jest to jak nas rąbią w d... bez wazeliny ...

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza Zobacz post
    sprawność pieca 50% czy to masakra? Trzeba się zastanowić logicznie jaka jest moc tego pieca, szczególnie od ..., trzeba wiedzieć, że palników małych do ekogroszku chyba nie da się zrobić bo ich w ofercie nie ma. Więc jak ma się dom taki 45kWh/m2/rok jakieś 120m2 to jakie tam może być maksymalne obciążenie cieplne tego domu. Niewielki to i sprawność jest niska bo moc minimalna pieca za duża.

    Czy każdy oszukuje na wadze? Pewnie nie, ale większość szczególnie jak kupisz jakiś miał. Czy na ekogroszu w workach też? Jak przyjedzie mokry to jest spora szansa że też. A czy każdy chrzci węgiel? Nie wiem. Ja wiem, że badania z elektrowni specjalistówto 22MJ a ludzie o takim węglu mówili, że jest suuuuuuuper, Ciekaw jestem kiedy TVN dotrze np: do takich składów węgla i zabawi się nie w nagranie kamerą jak komuś dokładają 2 warki na wadze a potem je zdejmują, ale niech wydadzą kilkaset zł na badanie tego miału i ekogroszku. Ile jest MJ w ofercie a ile w realu. Nie piszę to konkretnie o tym składzie z materiału TVN ale ogólnie.
    Myślę, że tylko nieliczni duzi gracze mają ekogroszek 100% OK, bo nie opłaca im się coś mieszać. Ile kosztuje teraz 25MJ w Castoramie? Chyba nie 650 zł. Bo ja dawno w branży nie węszyłem.
    Obecnie są już mniejsze mocy palniki , które sobie dobrze radzą na dość niskich mocach ...
    Ja kupiłem opał (miał i ekogroszek) w lato. Opał suchutki , pakowany w "przewiewne" worki. Dodatkowo po załadunku mimo że kupowałem opał pakowany było jeszcze ważone i płaciłem za wagę z dokładnością do setnych tony.
    Więc nie wszyscy oszukują.
    Oczywiście nie wiem czy ten opał jaki kupiłem jest faktycznie tym co kupiłem , ale chociaż widać że skład nie oszukuje , bo wielu tak znajomych kupuje.
    Sądzę że takie które oszukują szybciej czy później padają albo fatalna opinia o nich rozchodzi się pocztą "pantoflową" bardzo szybko i jest dla takiego składu bardzo bolesna finansowo ...
    Ale jest na pewno mnóstwo składów które oszukuję i okradają klientów ...
    Rok temu brałem na probę ekogroszek ruski z Leroya. Naprawdę dobry węgiel , szkoda że obecnie podrożał ...
    Czeski opał jest dobry ale do 400zł , a nie jak a marketach za 800zł za tonę

    Czasami nawet warto stosować niskoenergetyczny opał jak ktoś ma małe zapotrzebowanie na ciepło bo ... kocioł będzie działał na wyższej mocy a co za tym idzie z lepszą sprawnością i może się okazać że mimo że opał jest mniej kaloryczny , to aż tak bardzo tragicznie nie będzie bo pomoże wyższa sprawność spalania ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza Zobacz post
    Ja nie neguję, ze jest tanio. Ja tylko wątpię w niektóre wpisy o taniości ekogroszu kontra inne paliwa. Bo co do gazu i jego wartości opałowej oraz co do sprawności pieca można być dużo bardziej pewnym niż do ekogroszku i pieców na to paliwo. W małym domku i ciepłym to różnica ekogroszek a gaz będzie mniejsza % niż w domu o większym zapotrzebowaniu na ciepło.

    Pamiętnej też, że z twojej stopki wynika jasno, że jesteś zainteresowany promocją ekogroszku. Pamiętaj też, że być może ty jesteś mistrzem spalania ekogroszku, ale inni nie mają tyle elektroniki w całym domu co ty w kotłowni. Są tacy co dodatkowo mają mniej m2 niż ty, a dom nico lepiej docieplony. I u nich piec na ekogroszek traci swoja sprawność.
    Ja zainteresowany promocją ekogroszku
    Jestem zwykłym użytkownikiem kotła , nie sprzedaję ani opału , ani kotłów ...
    Mnie interesuje głównie ile będzie kosztował mnie cały sezon grzewczy w złotówkach i jak zrobić by kosztował mnie mniej niż poprzedni

    Gaz i wysoka kaloryczność ?
    Hehe ... To co jest na papierze a w rzeczywistości to dwie różne kwestie ...

    Po co myślisz na terenie gazowni mają stacje do azotowania ?
    Podpowiem ...
    Do mieszania gazu ...
    Jakość "mieszanki" zależy od pazerności na kasę gazowni

    Azot jest tańszy i się ładnie miesza. Kaloryczność spada mocno , zużycie u ludzi wzrasta , a gazownia na koniec roku ma na premie , osiąga większe zyski i itd
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza Zobacz post
    hejże, bez takich BAJEK proszę. Gdzie ty widziałeś ekogroszek 25MJ za 650 zł tona? To jest wielka BAJKA. Jak tam jest 20MJ to jest bardzo OK!

    ł.
    Węgiel bezpośrednio z kopalni Jankowice, Kampania Węglowa.
    W zasadzie to ze składu niedaleko kopalni.
    Jest to groszek, albo eko,
    W każdym razie nieworkowany, na fakturze miał 25MJ, tak mi powiedział.
    Sprawdź sobie cenę na dziś.
    http://www.kwsa.pl/sprzedaz_wegla/of...wane_samochody
    niżej wartość opałowa
    http://www.kwsa.pl/sprzedaz_wegla/paliwa_kwalifikowane
    Pali tym w kotle z podajnikiem.
    Raz na dzień musi iść popatrzeć czy nie ma spieków.
    Czasami się pojawiają.

    W domku w którym aktualnie mieszkam palimy orzechem 28MJ.
    Transport własny za 250 zł, orzech 33 28MJ z ceną poniżej 600zł/t w zeszłym roku.
    Także z Jankowic (prosto z kopalni, faktura wystawiona przez KW).
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Jesteś pewien, że czysty azot jest tańszy od gazu ziemnego /ok. 1 zł/m3/?

  9. #29

    Domyślnie

    Przyłączę się do tematu, bo właśnie jesteśmy w trakcie wyboru źródła ciepła. Zapotrzebowanie na ciepło wg przyjętych założeń ocieplenia wynosi 51,5 kWh/m2/rok. Jednak już certyfikat energetyczny wykazuje zapotrzebowanie na ciepło końcowe na co 74,1 kWh/m2/rok. Liczone z garażem, który jest doklejony do ściany zachodniej domu.
    Zastanawia mnie ta różnica. Wiem, że wynika to z wydajności urządzeń grzewczych oraz strat ciepła, ale żeby na poziomie prawie 50%?
    Obliczenia były przy wykorzystaniu kotła kondensacyjnego na gaz ziemny.
    Przy zapotrzebowaniu na ciepło w wysokosći 51,5 jestem skłonny do wykorzystania gazu, mimo że czytając problemy z kotłami kondensacyjnymi i zużyciem gazu można sobie teorie o ich całkowitej bezproblemowości włożyć między bajki. Jeśli weźmiemy pod uwagę zapotrzebowanie na energię końcową to jednak wybór pada na ekogroszek.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza Zobacz post
    ... W małym domku i ciepłym to różnica ekogroszek a gaz będzie mniejsza % niż w domu o większym zapotrzebowaniu na ciepło.
    ...
    Właśnie w małym ciepłym domku różnica może okazać się masakryczna.
    Tak jak ktoś już napisał nie ma pieca na ekogroszek o mocy np 2-3Kw a realnie takiej mocy domek może wymagać.
    Piec zacznie taktować robić spieki, właściciel będzie obniżać temperaturę do 40oC - masakra
    Krótko mówiąc gaz jest bezkonkurencyjny w stosunku do węgla w dobrze ocieplonym domku.
    Gala z Archetonu bez wykuszu i garażu (140 m^2 po podłodze z poddaszem użytkowym)+15m^2 piwniczki. Fundament lany w gruncie, ceramika, dach dwuspadowy kryty blachą. Ocieplenie 20+30+40. Ocieplenie fundamentu: opaska 0.5 m x 1m z proszku poliuretanowego. WM (podwójny wymiennik Siwickiego +dwa EBMy 175). Okna z szybami potrójnymi+5 "pasywnych" dachowych. CO+CWU+kuchenka: gaz (Immergas EOLO STAR 24KW+grzejniki 7kw)+koza ESPO II Flamingo.

  11. #31
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał orko Zobacz post
    Właśnie w małym ciepłym domku różnica może okazać się masakryczna.
    Tak jak ktoś już napisał nie ma pieca na ekogroszek o mocy np 2-3Kw a realnie takiej mocy domek może wymagać.
    Piec zacznie taktować robić spieki, właściciel będzie obniżać temperaturę do 40oC - masakra
    Krótko mówiąc gaz jest bezkonkurencyjny w stosunku do węgla w dobrze ocieplonym domku.
    Nie masz racji - przecież kotłem na ekogroszek ogrzewa się samą CWU latem a odbiór ciepła jest wtedy znikomy - u mnie średniodobowo licząc wychodzi wtedy moc około 0,5 kW.

    Przy dość dużym palniku [25 kW mocy nominalnej] już przy około 4 kW osiągam w kotle o mocy nominalnej 18 kW sprawność 80% [wystarczyło dołożyć zawirowywacze i zmienić sterownik na lepszy], więc przy kotle 7 kW z palnikiem o mocy znamionowej 12 kW ten wynik powinien być osiągalny już przy 2kW [latem przy samej CWU osiągam 35-40%].

    Spieki nie robią się przy małej tylko przy dużej mocy gdy węgiel ma za wysoką spiekalność, więc dokładnie odwrotnie do tego co napisałeś.

    Nie ma sensu obniżania temp. do 40C bo to nie obniża mocy kotła tylko moc grzejników, zresztą większość sterowników ma ograniczenie minimalnej nastawy do 45 lub 50C.

    Krótko mówiąc da się, choć sens tego przy małym zapotrzebowaniu na ciepło jest wątpliwy.
    Ostatnio edytowane przez SUSPENSER ; 25-01-2015 o 20:20
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony