dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 65

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Kolektory Powietrzne

    witam, czy ktoś z forumowiczów posiada kolektor solarny powietrzny i napisać jak się sprawuje?. widziałem wersje z akumulacją - wyglądało to jak obudowany grzejnik płytowy. zastanawiam się nad zakupem takiego. producent z UK
    Ostatnio edytowane przez zyga222 ; 04-06-2012 o 17:09

  2. #2

    Domyślnie

    Ja osobiście użytkuję kolektory cieczowe. Kiedyś zastanawiałem się nad powietrznym, ale doczytałem, że to się tylko do dogrzewania budynków nadaje. Dla mnie to kiepskie rozwiązanie, bo kiedy ciepła potrzeba najwięcej to czas kiedy słońca jest najmniej...

    Ja powiem tak - gdyby to była technologia naprawdę skuteczna, opłacalna ekonomicznie to by się ludzie nie bawili w cieczowe, gdzie trzeba co 5 lat wymieniać glikol, lutować końcówki na twardo itp.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Proste,bezawaryjne ,bez serwisowe ,a więc niekomercyjne .Elewacja od strony południowej osiąga w mroźne słoneczne dni przeszło +30oC.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Też nie do końca rozumiem, czemu nikomu nie chce się tego produkować na sprzedaż. Może też z racji tego, że trudno przekonać ludzi do kupienia czegoś, co warte jest bardzo niewiele pracy i materiałów.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Myślę że gdyby zostały nawet spopularyzowane,to ze względu na prostotę konstrukcji i łatwość wykonania, samoróbki by zwyciężyły.Trud i koszty promocji poszły by się ...... .

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    ciężko jest przekonać do czegoś co nie ma NIC w środku i działa ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam.
    Jak się czyta poprzedników to nic innego jak tylko zacząć produkcję kolektorów powietrznych. Prosto łatwo i przyjemnie i jeszcze na dodatek tanio!!!!
    Ponieważ w dziedzinie kolektorów jestem sceptykiem to ja zacznę od trudności a tak na przekór. Będzie przynajmniej ktoś na nie.
    Do kolektora wodnego doczepiamy rurkę z glikolem i całość wędruje na ogół do komina i wychodzi w kotłowni. A powietrzny ma duży otwór wlotu i taki sam wylotu do powietrza. A do czego te otwory podłączymy, jak zorganizujemy całą tą dystrybucje powietrza? Jak połączymy kolektory z sobą? Czy kolektory połączymy z sobą czy każdy osobno do budynku. Czy to będzie faktycznie taniej, a jeżeli tak to o ile? Jakie będą ograniczenia w stosunku do cieczowych?
    To tak parę pytań na początek.
    Pozdrawiam.
    Witold

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    A do czego te otwory podłączymy, jak zorganizujemy całą tą dystrybucje powietrza? Jak połączymy kolektory z sobą? Czy kolektory połączymy z sobą czy każdy osobno do budynku.
    kanały do WM da sie po domu rozprowadzić to może i taki kolektor też da się podłączyć ...
    dlaczego mamy je łączyć...?
    może lepiej wybudować jeden odpowiednio duży w połaci dachu lub jako część elewacji ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    kanały do WM da sie po domu rozprowadzić to może i taki kolektor też da się podłączyć ...
    Co się nie da, wszystko się da, tylko jak to zrobić w domu już istniejącym. Jakoś nie bardzo to sobie wyobrażam. Czyli ciężar kosztów przenosimy w budowę kanałów i wymiany.
    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    może lepiej wybudować jeden odpowiednio duży w połaci dachu lub jako część elewacji ...
    W budynku już istniejącym? A w nowobudowanym takie kolektory będą na zamówienie ze względu na różny rozstaw krokwi i szyby będziesz hartował też tylko pod zamówienie a koszt tego to 3X cieczowy.
    Pozdrawiam.
    Witold

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Co się nie da, wszystko się da, tylko jak to zrobić w domu już istniejącym. Jakoś nie bardzo to sobie wyobrażam. Czyli ciężar kosztów przenosimy w budowę kanałów i wymiany.W budynku już istniejącym? A w nowobudowanym takie kolektory będą na zamówienie ze względu na różny rozstaw krokwi i szyby będziesz hartował też tylko pod zamówienie a koszt tego to 3X cieczowy.
    Pozdrawiam.
    Witold
    no tak ...
    jak coś jest proste i działa to trzeba skomplikować

    tak swoją drogą ...
    kto jak kto, ale Ty pytasz jak zbudować system modułów łączonych w jeden większy...
    przecież taki panel nie ma nic w środku, wystarczy tylko system zaślepek i przepustów
    wszystko razem spinane przez kanały zbiorcze powietrza wlatującego i wylatującego
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  11. #11

    Domyślnie

    Nie bardzo wyobrażam sobie tym grzać wodę. Glikol, małe rurki, ciecz krąży stosunkowo cicho. Przy powietrznym głośniej, fi też musi być większe. Pytanie jak sterować przepływem powietrza tak by ciepło zdążyło się oddać przez wężownicę.

    Suma summarum kolektory powietrzne nie są wcale takie proste jak to się wydaj. Sama budowa kolektora zgodzę się, ale reszta to masakra. Jeszcze raz piszę, gdyby było cacy Viessmanny, Hewalexy i wszystkie inne by już dawno to ludziom wciskali. A prawda jest taka, że praktycznie żaden producent kolektorów słonecznych nie produkuje glikolu tylko sprzedaje produkty konkurencyjne, więc jaki w tym zarobek?
    Gdyby powietrzne były cacy to cieczowe by zostały porzucone, co by klienci gitary z problemami nie zawracali. Nie producent zarabia na serwisie, tylko lokalni rzeźbiarze...

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Nie bardzo wyobrażam sobie tym grzać wodę. Glikol, małe rurki, ciecz krąży stosunkowo cicho. Przy powietrznym głośniej, fi też musi być większe. Pytanie jak sterować przepływem powietrza tak by ciepło zdążyło się oddać przez wężownicę.
    mówi ci coś "jaśkowy solar" ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Gdyby powietrzne były cacy to cieczowe by zostały porzucone
    inny układ potrzebujesz do przygotowywania CWU...
    a zupełnie inny do wspomagania ogrzewania ...( tutaj CWU jest tak przy okazji )
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  14. #14

    Domyślnie

    Ja mam swoje kolektory cieczowe. Niech będą wg was skomplikowane w budowie. Czy nie uważacie, że zamiast glikolu (który kosztuje z 200zł), który trzeba wymieniać co 5 lat nie lepiej byłoby zamontować zamiast pompki wentylator i tylko tłoczyć powietrze.
    Przecież powietrze w instalacji by się pięknie nagrzewało od słońca, więc po co ten nieszczęsny glikol?

  15. #15

    Domyślnie

    Do jakiej max temperatury ci to podgrzewa?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Do jakiej max temperatury ci to podgrzewa?
    ponad 50*
    zdarzało się kolo 60*
    ale mam założony ogranicznik który wyłącza układ po osiągnięciu 48* w zbiorniku od solara...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  17. #17

    Domyślnie

    Ja mam kolektor cieczowy i zamiast go wyłączać (nie gotować glikolu) zamontowałem na wyjściu zawór 3D i tam mam ustawioną stałą temperaturę jaka idzie na krany. W bezchmurny dzień normą są temperatury rzędu 70*C przy normalnym użytkowaniu wtedy z 300l robi się więcej. Ale mniejsza o to. Ważne że jesteś zadowolony i spełnia to twoje oczekiwania/założenia.

  18. #18

    Domyślnie

    no tak, ale czy ktoś posiada takie kolektory powietrzne a nie cieczowe i może się wypowiedzieć na ich temat

  19. #19
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Przepraszam ale co autor chce grzać tymi kolektorami np w lecie???

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    Przepraszam ale co autor chce grzać tymi kolektorami np w lecie???
    np. wodę ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony