dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 20 z 29
Pokaż wyniki od 381 do 400 z 565
  1. #381

    Domyślnie

    Witam
    Posiadam piec MCR 3 24 t + sterownik isense Ad289 z zasobnikiem 150 L. Czy może mi ktoś z szanownych kolegów łopatologicznie wytłumaczyć w jaki sposób można ustawić aby woda w określonych godzinach nie była grzana (np. w nocy)? Niestety ale jak wiadomo instrukcja jest napisana tak, że nic z niej nie wynika. Jeżeli możecie napiszcie krok po kroku gdzie dokładnie wejść w menu aby to poustawiać.
    Z góry dzięki za pomoc.
    Projekt Biskupice 31, powierzchnia użytkowa 144 m2. Ściany zewnętrzne Ytong 24cm 600, 15 cm styropian - 0,38; ściany wewnętrzne Silka, okna 3 szybowe U całego okna 0,9; podłoga na gruncie 15 cm styropian - 0,31, skosy betonowe ocieplone styropian grafit 20 cm - 0,31, dachówka ceramiczna. Ogrzewanie gazowe 100% podłogówka, Piec Dietrich MCR 3 24 Tplus, zasobnik 150 L, rekuperacja JanGaz WNWH350EC.
    Sezon 04.2017 do 03.2018 - 1154 m3
    Sezon 04.2018 do 03.2019 - 910 m3

  2. #382
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    iroman

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Strzyżów
    Kod pocztowy
    38-100
    Posty
    57

    Domyślnie

    W ten sposób ustawisz że na noc wyłączysz grzanie zasobnika c.w.u.
    Wyciąg z instrukcji:
    "T. nocna wył. Woda w kotle nie jest wstępnie podgrzewana, jeśli żądana temperatura w pomieszczeniu jest taka sama lub niższa niż temperatura w ciągu nocy, którą ustawia się poprzez: Menu > Program > Temp.nocna"

    P.S. Niestety konkretnych godzin nie ustawisz, pomimo iż w sterowniku jest taka opcja, piec na nią nie reaguje
    Ostatnio edytowane przez iroman ; 30-07-2017 o 05:51
    De Dietrich MCR3 24T + iSense

  3. #383
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Witam
    A nie da się ustawić w:
    menu
    nastawy
    CWU
    temp C.W.U.
    prog godzin

    i tu ustawić w godzinach w których nie chcesz aby woda była grzana minimalne temperatury i wydaje mi się, że będzie OK.

    Pozdrawiam
    Marek

  4. #384
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    iroman

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Strzyżów
    Kod pocztowy
    38-100
    Posty
    57

    Domyślnie

    a co napisałem wyżej w post scriptum ;P

    na sterowniku można ustawić, ale piec ma te ustawienia daleko w... tak samo z temp. grzania c.w.u., poniżej 40st nie zejdziesz

    P.S. Bolączką związku De Dietrich MCR3 24T + iSense jest to że jedno nie słucha drugiego
    Ostatnio edytowane przez iroman ; 30-07-2017 o 09:45
    De Dietrich MCR3 24T + iSense

  5. #385
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    No tak sprawdziłem i rzeczywiście mimo ustawienia niższej temperatury, czujnik wyciągnąłem i pokazywał temperaturę około 25*C a zadana była 20*C kocioł grzał. Ustawiłem parametr 32 na 0 kocioł włączał pompkę ale nie grzał. W tym ustawieniu dalej nie sprawdzałem dokładnie co się dzieje z pozostałymi ustawieniami i wróciłem na 20. Jedynie co się da to zmieniać temperaturę zadaną w pomieszczeniu tak aby była równa lub mniejsza od t nocnej.
    Kurcze poronione ustawienia, co ma piernik do wiatraka dlaczego grzanie ciepłej wody blokuje się temperaturą zadaną w pomieszczeniu skoro można by to było robić w zakładce CWU zmniejszając odpowiednio t zadane dla CWU.
    A teraz jak ustawić blokadę:
    Aby można było to zrobić w programie np A musi być ustawiona temperatura w okresie kiedy nie chcesz aby CWU było podgrzewane, przynajmniej o 0,5*C niższa niż w pozostałym okresie. Czyli np od 6.00 do 22.00 t zadane 21,5*C a od 22.00 do 6.00 21*C lub niższa.
    Ustawiasz t nocną na 21*C a w menu - nastawy - CWU - gotowość dajesz T nocna wył.
    Przy takich ustawieniach w godzinach od 22,00 d0 6,00 nie powinno podgrzewać CWU mimo, że temperatura wody spadnie poniżej zadanej dla CWU.
    Na sterowniku podczas blokady grzania CWU pojawia się ikonka przekreślonego kranu.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 31-07-2017 o 18:15

  6. #386
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Roso1

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Konarzewo
    Kod pocztowy
    62-070
    Posty
    19

    Domyślnie

    Cześć. Piszę z prośbą o pomoc, jednocześnie bardzo proszę uwzględnić fakt, że jestem totalnie niezorientowany w temacie. Dlatego też przy poradach bardzo proszę aby było to w miarę łatwo zrozumiałe W czym tkwi problem. Otóż kupiłem bliźniaka już z całkowicie założoną instalacją centralnego ogrzewania. Kocioł DE DIETRICH MCR 3 24T + zasobnik 100L. Temperatura c.w.u na piecu 55 na c.o 50 stopni. Cały dół i łazienka na górze to podłogówka, trzy pokoje na górze to kaloryfery (plus dodatkowy w łazience). Isense umieszczony na dole w salonie z dala od źródeł ciepła. I teraz z czym mam problem. Przykładowo ustawiam na iSense temperaturę 22 stopnie. I rzeczywiście ta temperatura na dole się utrzymuje. Problem w tym, że jak na górze się mocno wyziębi (np. otwarte okna). to pomimo ustawień termostatów na kaloryferach na 4 tam się nic nie grzeje. Jedynym sposobem żeby na górze zaczęło też grzać jest wymuszenie zwiększenia temperatury na dole (np. na 23 stopnie). Wtedy kaloryfery na górze zaczynają grzać, ale na dole jest zbyt ciepło. Jak sobie z tym poradzić ? Czy jest jakaś możliwość regulacji tego ? Dodatkowo, może ktoś z forumowiczów ma ten sam piec, jak najlepiej ustawić iSense, na jakie parametry ?
    Będę wdzięczny za wszelkie porady i sugestie.

    Pozdrawiam

  7. #387
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    iroman

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Strzyżów
    Kod pocztowy
    38-100
    Posty
    57

    Domyślnie

    Witam

    Ta kwestia była już parę razy poruszana na tym wątku - poszukaj, niestety nie pamiętam czy zostało to jakoś rozwiązane. Zawsze można iSense przenieść na górę, a na dole skręcić kaloryfery
    De Dietrich MCR3 24T + iSense

  8. #388

    Domyślnie

    Co do niesłuchania programu grzania cwu przez isensa sprawdzcie czy w parametrach serwisowych kotła p4 jest ustawiony na 2 , i jeszcze raz największa bolączka czyli start optymalizacji zawsze na 0 nie 180 wpływ czujnika pokojowego mały 2-3 ,reszta to zabawa krzywą .Co do pracy z mocą minimalna to do zabawy służy parametr prędkość nagrzewania .

  9. #389
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    iroman

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Strzyżów
    Kod pocztowy
    38-100
    Posty
    57

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dobroslaw0 Zobacz post
    Co do niesłuchania programu grzania cwu przez isensa sprawdzcie czy w parametrach serwisowych kotła p4 jest ustawiony na 2 , i jeszcze raz największa bolączka czyli start optymalizacji zawsze na 0 nie 180 wpływ czujnika pokojowego mały 2-3 ,reszta to zabawa krzywą .Co do pracy z mocą minimalna to do zabawy służy parametr prędkość nagrzewania .
    Standardowo parametr P4 jest ustawiony na 2. Na jakiej podstawie stwierdziłeś że start optymalizacji powinien być na 0 ?
    De Dietrich MCR3 24T + iSense

  10. #390

    Domyślnie

    Standardowo serwisanci zmieniają często ten parametr na 0 tak jak parę innych parametrów przy współpracy kotła ze sterownikiem on-off i nie raz zapominają zmienić na 2 przy zmianie na i sensa , start optymalizacji ma być zawsze na 0 co skutkuje lepszym trzymaniem godzinowego programu gdyż sterownik nie próbuje na siłę wstrzelić się w zadaną temp na 180 minut przed zmianą progu programowego co się nigdy nie udaje, ten sterownik ma niestety parę takich pokręconych algorytmów co psują wszystko, jak się uruchamia i serwisuje tych kociołków wiele takie ustawienia się poprostu zna.

  11. #391

    Domyślnie

    Witam nie wiem czy mój regulator jest dobrze zaprogramowany z piecem ,dopiero sie wprowadzilem i zacząłem grzać i nie wiem czy nie zbankrutuje bo widze ze odbiegam ustawieniami z innymi uzytkownikami.wysylam swoje ustawienia. Mam ustawione 2 obiegi.1 obieg .podst.zew.20
    Podst.t.zasil.20
    Klima.zew.-10
    Klima temp zasil. 90
    Nachylenie .grzejniki
    Wplyw temp pom.5
    Strategia regulacji cz.pokoj
    Predkosc podgrz.wolniejsza
    Predkosc chlodzebia.wolniejsza
    Start optymalizacji .180
    Min.temp.kotla 20
    Max temp.kotla 45

    2 obieg
    Podst zew 20
    Podst t zas 20
    Klima zew.-10
    Klima temp.zas.90
    Nachylenie .grzejniki
    Wplyw temp pom.5
    Strategia reg. Cz.zew
    Predk.podgtz. wolniejsza
    Predkm chlodzenia.wolniejsza
    Start optymalizacji .180
    Mun temp kotla .8
    Max temp.kotla 60
    Prosze o informacje czy mam to zmienic

  12. #392

    Domyślnie

    Dodam tylko ze jest to nowy dom z ytonga 24 cm ocieplony 20 cm styro.,okna 3 szybowe ,jest to dom z 2 osobnymi wejściami ,na dole jest okola 80 m2 podlogowki a na 1 grzejnik ,gora to 7 grzejników podlogowka w lazience i drabinka

  13. #393

    Domyślnie

    Witam
    Dołączę się do wątku gdyż od paru tygodni walczę z ustawieniem kotła i pojawiają się wciąż nowe niewiadome. Po krótce informacje o domu - ok 220m pow, ogrzewanie w całym domu podłogówka cała instalacja oparta na piecu + dodatkowej pompie + podłączonym obiegu z kominka z płaszczem. Dom ocieplony 20cm grafitu + 25pianki na dachu, okna 3 szybow. drugi sezon grzewczy (pierwszy zamieszkały)
    Sterownik umieszczony mam w salonie - jako że okazało się iż najzimniejszy jest pokój syna na piętrze staram się ustawić strategię tylko w oparciu o pogodówkę dopasowując właśnie do tego pomieszczenia (salon z dużymi przeszkleniami i kominkiem ma zbyt duże wahania temp - mam tu założony sterownik odcinający ogrzewanie w razie potrzeby)
    Obecne ustawienia krzywej 19-->16 -20-->40
    wpływ pom 1 (wiem że w obecnej stategii prawdopododbnie nie ma znaczenia)
    prędkość podgrzewania zwykły
    prędkośc chłodzenia wolniejszy
    max temp 40, min 6
    graniczne temp gzrania 19 dzien 12 noc - nie powinny przeszkadzac
    Ogólnie jesteśmy ciepłolubni więc celuję w temp 22-22,5st

    1.Przy tej krzywej mam prawdopodobnie lekkie niedogrzanie ale muszę to jeszcze dłużej potestować i ew delikatnie ponosić. pytanie tu się pojawia od którego parametru zacząć? w wątku widziałem że sugerujecie temp klima zas jako pierwszy do zmian - ale czy w przypadku niedogrzania w temp dodatnich nie lepiej podnieść podst. temp zasilania?

    2; Drugą kwestią która mnie nurtuje to delta temp pomiędzy zasilaniem i powrotem - pomimo że sterownik żąda w tym momencie 27st - kocioł daje na wyjściu 25st a na powrocie ma 24st. wartości te bardzo powoli wzrastają (ok 1st na 14h) czy takie zachowanie jest prawidłowe? Wiem że podłogówka ma dużą bezwładność ale czy w ciągu kilkunastu godzin nie powiniene podnieśc temp do zadanych sobie wartości?

    3. Kolejna sprawa - praca kotła. Obecnie kocioł pracuje non stop na 1 modulacji przy temp zewnętrzych średni 7st czy taka praca i zużycie gazu na poziomie ok 8m/dobę może być odpowiednie? nie wiem kiedy kocioł dojdzie do wniosku że należy na chwilę wyłączyć ogrzewanie. Z drugiej zaś strony jeżeli już się wyłączy (bardziej ze względu na moje działania niż własną decyzję) powstaje problem z jego ponownym uruchomieniem - widać ze co jakiś czas rusza pompa temp żądana na sterowniku ok 25st, temp rzeczywista na powrocie po przemieszaniu -21st (w domu zaczyna się robić chłodno) a piec jak odpoczywał tak dalej odpoczywa( i znów muszę wejśc i go zmusić do pracy - np zmieniając strategię na chwilę , piec zaskoczy i po powrotnej zmianie na czujnik zew sobie dalej pracuje). Macie jakieś wytłumaczenie takeigo działania lub pomysł na jego rozwiązanie?
    Ostatnio edytowane przez Sapa ; 03-11-2017 o 21:54
    czekamy na wiosnę...

  14. #394

    Domyślnie

    Pierwsze 4 parametry to istna zabawa i próby doświadczalne
    Podst zew 20(15 -20)
    Podst t zas 20(przy podłogówce od 15-20 grzejniki 20-30
    Klima zew.-10(- lepiej -15 lub - 20)
    Klima temp.zas.(zazwyczaj ustawiamy jaka maksymalna temp obwodu 40- 50 podłogówka 50-70 grzejniki)
    Nachylenie .grzejniki lub podłogówka
    Wplyw temp pom.( najlepiej jak najniższy 1-3 niestety to niedorobiony algorytm jak damy duży to tracimy niską modulacje i albo grzeje na maksa albo wcale)
    Strategia reg. w zależności czy mamy czuj zew czy nie czasami lepiej się sprawdza bez czujnika zew
    Predk.podgtz. najlepiej wolniejsza albo przy podłogówce najwolniejsza bo na zwykłej kociołek nieraz się bździ na modulacji 1 i nie dogrzewa
    Predkm chlodzenia w zależności od instalacji zazwyczaj zwykła
    Start optymalizacji .zawsze 0- zawsze (porąbany parametr który rozwala program godzinowy)
    Min temp kotla .8
    Max temp.kotla ( to maksymalna temp obwodu !!! ustawiamy taka sama jak Klima temp.zas)
    Ogólnie cała zabawa polega na tym by zmieniając pierwsze 4 parametry krzywej i sprawdzając w info obliczoną temp kotła dopasować tak by gdy temp jest o 1 stopień niższa od ustawionej piec obliczał odpowiedni parametr by dogrzać a gdy temp wyższa od ustawionej o 1 piec wygaszał parametr, trochę to skomplikowane ale np przy zadanej temp 20 gdy jest 19 na podłogówce piec obliczał np 25-30 przy temp wyższej o 1 stop niż zadana piec obliczał 20-25.
    Jak ktoś ma cmixa i podział na strefy to jeszcze większa zabawa dodatkowo
    najlepiej jeśli obie strefy oddzielnie. Cmix ma mieć podpięty pierwszy obwód jako podłogówka drugi grzejniki !, na obu obwodach muszą być czujniki temperatury grzejnikowym też !
    Ehh ogólnie duzo zabawy i kupa niepotrzebnych algorytmów.
    Ostatnio edytowane przez Dobroslaw0 ; 04-11-2017 o 22:38

  15. #395
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kamilm21

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pezet85 Zobacz post
    Dzięki za podpowiedź, ale czy temp 35*C przy -20 nie jest za niska? Czy przy niskich temp. piec nie będzie chodził na darmo, to znaczy czy taką temp. odczuje w pomieszczeniach? Podobno kondesat ma pełną sprawność przy temp powrotu około35*C.
    Ładnie opisane:

    http://www.oszczedzanieprzezogrzewan...kondensacyjny/

  16. #396

    Domyślnie

    Witam,

    Dzisiaj pobawiłem się trochę krzywą grzewcza i chciałem zasymulować niższą temperaturę zewnętrzną poprzez kalibrację czujnika zewnętrznego. Dałem kompensację -5 i przy aktualnych 7 stopniach obniżyłem ją do 2. Okazało się że temperatura wody zadanej przez pięć w ogóle nie reaguje na zmianę temperatury zewnętrznej.
    Ustawiony mam czujnik zewnętrzny+cz wewnątrz z wpływem pomieszczenia ustawionej na 5. Próbowałem również ustawić aby pięć działał tylko z czujnika zewnętrznego, ale też nie reaguje na różne temperatury zewnatrzne. Temperaturę z zewnątrz isense pokazuje bez problemu, wiecie może w czym leży problem?

  17. #397
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zybie

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    wica
    Posty
    144

    Domyślnie

    Kolego, automatyka kotła bierze do wyliczeń temperaturę średnią i jeszcze dodatkowo tłumioną. Wynika to z tego że ściany też potrzebują czasu aby zimno przeniknęło do pomieszczenia i miało wpływ na temperaturę w pomieszczeniu.
    Ostatnio edytowane przez zybie ; 07-11-2017 o 21:40

  18. #398

    Domyślnie

    Witam,

    Borykam się z ustawieniami pieca MCR3 PLUS 24T z isense. Obecnie czujnik zewnętrzny nie jest podłączony.
    Moj problem polega na tym że przy dogrzewaniu (zadana temp 20 stopni i piec dogrzewa do tych 20stopni) grzejniki na piętrze są zimne.
    Podniosłem już parametr P28 na 8 myślac że to problem braku cyrkulacji i podkradania wody przez obieg podłogówki.
    Przy dogrzewaniu widze w isense żadana temp kotła przez regulator = 30 oraz poziom modulacji = 1. Mam wrażenie ze 30st dla grzejników to mało i się nie nagrzewają.
    Czy możecie podowiedzieć czy i co jak można zmienić żeby grzejniki przy podgrzewaniu również coś grzały?
    Dodam że jak podniose na isense temp np z 20 na 21 to piec odpala pełną mocą i grzejniki zaczynają grzać.
    Problem występuje tylko przy dogrzewaniu.

    Kilka informacji odnośnie samego budynku i instalacji:
    Dom Piętrowy, powierzchnia do ogrzania ~180m2
    Ściany Porotherm + 15cm styropianu grafit, okan 3 szybowe (ciepłe).
    Dach wełna 20+15cm.
    Parter to główonie podłogówka, 7 pętli na oddzielnym rozdzielaczu z pompą i zaworem trójdrożnym, 80m2. Dodatkow na parterze w jednym pomieszczeniu jest grzejnik + drabinka w łazience.
    Na piętrze (~100m2) jest 7 grzejników + dwie pętle podłogowe.
    schemat:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat_CO_CWU.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	92,2 KB
ID:	400492
    Ostatnio edytowane przez esamolocik ; 09-11-2017 o 09:55

  19. #399
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Rooz1

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-422
    Posty
    23

    Domyślnie

    Witam,

    mam problem ze swoim wystemem, MCR 3 + isense.

    Posiadam w całym domu podłogówkę + grzejniki jedynie w łazienkach, temp taka jak podłogówki.
    Po skrzynce na piętro.

    Zaintalowałem również czujnik temp. zew.

    Ustawienia :

    Podst zew 17
    Podst t zas 20
    Klima zew.-15
    Klima temp.zas 50
    Nachylenie podłogówka
    Wplyw temp pom 5
    Obecnie z uwagi na temp jesienne ustawilem strategie ogrzewania tylko z termostatu pokojowego

    Problem jest taki, ze gore mam nie dogrzana, o ile na dole jest cieplo i temp jest bez problemu osiagana to gora nie grzeje, na dole mam 22 stopnie,
    podczas gdy na gorze temp od 18-20 w zaleznosci od pomieszczenia,niektorych pokojow w ogole nie mozna dogrzac.
    Jedynie jak wlacze "obce cieplo" to cos potrafi dogrzac, ale wiadomo, ze wtedy caly czas wszystko ' chodzi" ...

    Ktos ma pomysl, co moze byc nie tak ?
    Rozumiem, że przez to, ze glowny termostat jest na dole i jak temperatura zostaje osiagnieta, to gory juz nie grzeje, ale tam w ogole jest problem z temperatura, nawet jak wlacze obce cieplo to maksymalnie w najzimneijszym pokju dogrzewa do 20 stopni ...

    Update :

    podlaczoylem dzisiaj w sypialni na pietrze termostat HTRS230 listwe kl06 oraz silownik.
    Nna termostatcie podaje wyzsza temperature niz ta , ktora jest w pokoju, sygnalizuje sie , ze potrzeba wlaczyc piec, silownik sie otwiera, ale niestety piec nie podgrzewa, czy ktos wie czy to wina ustawien na isense ?
    Ostatnio edytowane przez Rooz1 ; 13-11-2017 o 15:43

  20. #400

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rooz1 Zobacz post
    mam problem ze swoim wystemem, MCR 3 + isense.

    Posiadam w całym domu podłogówkę + grzejniki jedynie w łazienkach, temp taka jak podłogówki.
    Po skrzynce na piętro........
    Rooz1, mam w zasadzie identyczny układ jak u Ciebie (sama podłogówka) i borykałem się z podobnym problemem - nie dogrzewania pokoju na górze. Dla mnie rozwiązaniem było (zgodnie z sugestiami z tego wątku) przełączenie na sam czujnik pogodowy oraz zwiększenie przepływu na rotametrze na max w najzimniejszym pokoju. Teraz nadal dostrajam krzywą aby (dla odmiany) nie przegrzewał pomieszczeń na górze. Pisałem o tym parę postów wyżej. Myślę tez o wączeniu w niewielkim stopniu wpływu temp pomieszczenia.
    Co do sterowania indywidualnego do sprawy podszedłem inaczej - jako że salon ma tendencje do przegrzewania (duże okna i kominek) to założyłem sterownik odcinający te pętle przy określonej temp (bez wpływu na działanie kotła - prosty przekaźnik i własny sterownik)
    Ostatnio edytowane przez Sapa ; 14-11-2017 o 23:22
    czekamy na wiosnę...

Strona 20 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony