dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Piec De Dietrich MCR3 - załączanie pompy

    Witam wszystkich,

    Posiadam piec De Dietrich MCR3 i chciałbym aby załączał on mi pompę mieszającą podłogówki. Chodzi mi o to, żeby po załączeniu funkcji grzania na piecu załączała się również pompa.
    W instrukcji obsługi jest następujący zapis:

    Sygnał działania i sygnał usterki (stan)

    Sygnał alarmu i sygnał działania można przełączać przy użyciu parametru P40.
    Jeśli kocioł pracuje, sygnał działania można przełączyć za pośrednictwem styku bezpotencjałowego (maks. 230 V AC, 1A) na zaciskach No i C złącza.


    Czy podłączenie może być takie jak na załączonym pseudo-schemacie?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podlaczenie.jpg
Wyświetleń:	220
Rozmiar:	15,1 KB
ID:	370004

    Zastanawiam się czy nie zaszkodzi to piecowi i czy nie jest potrzebny jakiś dodatkowy stycznik w tym układzie.
    Pompa to Wilo-Yonos Para RS 15/6. Jej moc 3-45 W. Imax=0,44 A.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar xmsg
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    686

    Domyślnie

    Witam

    podłączenie jest jak najbardziej poprawne.
    Przekaźnik w kotle ma pewien zapas do tej pompy i układ będzie działał.

    Jedyne co może się stać, to może dojść do wypalenia styków po dłuższej eksploatacji (ilość cykli załącz-wyłącz).

    Wymiana przekaźnika w kotle może być problematyczna, więc aby tego uniknąć można dać zewnętrzny przekaźnik 5-10A/230VAC.

    Pozdrawiam
    GREGOR

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki xmsg za odpowiedź.

    Niestety okazało się, że to rozwiązanie nie do końca załatwia mój problem.
    Połączenie C-No przewodzi cały czas, gdy piec jest podłączony do sieci. Nawet jeśli nie grzeje CO w danym momencie. A ja potrzebuję sygnału uruchamiającego pompę tylko w momencie jak włączy się grzanie CO. W piecu jest ono wywoływane przez sterownik naścienny złączem OT.

    Czy ktoś wie jak w tym piecu wykonać taką komunikację?

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar xmsg
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    686

    Domyślnie

    Nie wiem jaki jest cel takiej chęci.
    Chyba nieświadomie chcesz sobie zmniejszyć komfort termiczny.

    Kocioł włącza pompy aby uzyskać dodatkowe informacje - różnicę między temperaturą powrotu i zasilenia (zapotrzebowanie na ciepło).

    Łącząc to z pogodówką i czujnikiem pokojowym, analizuje i podejmuje decyzję czy załączyć palnik.

    Przemyśl czy na pewno wiesz co robisz.

    Pozdrawiam
    GREGOR

  5. #5

    Domyślnie

    Niestety moja pompa mieszacza nie jest w żaden sposób skomunikowana z kotłem. Muszę załączać ją ręcznie. A właśnie chciałbym, żeby robił to kocioł.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar xmsg
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    686

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawel_13 Zobacz post
    Niestety moja pompa mieszacza nie jest w żaden sposób skomunikowana z kotłem. Muszę załączać ją ręcznie. A właśnie chciałbym, żeby robił to kocioł.
    Podłącz tak jak zaproponowałeś i będzie OK.
    Nie licz na to, że pompa będzie działać tylko wtedy jak działa palnik.
    Będzie się kręcić prawie cały czas, przez cały sezon grzewczy, tak jak pompa obiegowa w kotle.

    Pozdrawiam
    GREGOR

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Witam
    Aby pompa obiegowa podłogówki włączała się razem z pompą w kotle kiedy grzeje CO należy ustawić parametr P34 na 1 oraz P40 na 2. Wykorzystujemy zaciski C oraz Nc.
    Trzeba pamiętać, że gdy kocioł zostanie wyłączony z sieci trzeba też odłączyć dodatkową pompę z sieci, w przeciwnym razie będzie pracowała, gdyż styki C i Nc są zwarte przy wyłączonym kotle.

    Pozdrawiam
    Marek

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Witam
    Aby pompa obiegowa podłogówki włączała się razem z pompą w kotle kiedy grzeje CO należy ustawić parametr P34 na 1 oraz P40 na 2. Wykorzystujemy zaciski C oraz Nc.
    Trzeba pamiętać, że gdy kocioł zostanie wyłączony z sieci trzeba też odłączyć dodatkową pompę z sieci, w przeciwnym razie będzie pracowała, gdyż styki C i Nc są zwarte przy wyłączonym kotle.

    Pozdrawiam
    Marek
    Cześć,
    czy autor tego posta jest jeszcze aktywny? Potrzebuję pomocy w tym temacie. Jakby co proszę o maila: rusek(at)tutamail.com
    Dziękuję,
    Adrian

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony