dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 29
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 565
  1. #221
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zybie

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    wica
    Posty
    144

    Domyślnie

    Kolego krzywą grzewczą masz ustawioną dobrze lub prawie dobrze resztę skoryguje wpływ czujnika wewnętrznego. Wpływ czujnika nie powinien być zbyt duży aby zmiana krzywej przez czujnik wewnętrzny nie powodowała wariacji kotła.

  2. #222
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    iroman

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Strzyżów
    Kod pocztowy
    38-100
    Posty
    57

    Domyślnie

    strategia Cz.zew..
    - podst. zewn 20
    - podst. temp. zasil. 16
    - klima zewn. -20
    - klima t. zasil 56
    - nachylenie ogrz. Grzejniki
    - wpływ temp. pom. 1
    - pred. grzania Szybszy
    - pred. chłodz Wolniejszy

    po 24h spalanie 10m3 gazu przy ok -3st na zewnątrz na zadanej 20st w środku i tak trzyma, wydaje mi się dużo, a może mam zbyt wielkie oczekiwania , dziś przełączyłem na strategie cz.zew+cz.wew i o 22:00 piec przestawił się na temp nocną 18st. Temp spadła do 19,5 a on włączył ogrzewanie... Jak przestawię tylko na cz.wew od razu wyłącza ogrzewanie.

    DOPISEK:

    Parametr Wpływ temp. pom. strategie cz.zew+cz.wew JAK DZIAŁA!

    NOC
    Temperatura w pomieszczeniu zbadana 20st, żądana 18st wpływ temp pom. 1
    Piec żąda temperatury zasilania na poziomie 34st i grzeje dalej wode (włącza się)

    a teraz
    Temperatura w pomieszczeniu zbadana 20st, żądana 18st wpływ temp pom. 5
    Piec żąda temperatury zasilania na poziomie 12st i przestaje grzać wode (wyłącza się)
    CZYLI KRZYWA IDZIE W DÓŁ

    I analogicznie do sytuacji lustrzanej

    DZIEŃ
    Temperatura w pomieszczeniu zbadana 20st, żądana 20st wpływ temp pom. 1
    Piec żąda temperatury zasilania na poziomie 39st i przestaje grzać wode (wyłącza się)

    a teraz
    Temperatura w pomieszczeniu zbadana 20st, żądana 20st wpływ temp pom. 5
    Piec żąda temperatury zasilania na poziomie 43st i grzeje dalej wode (włącza się)
    CZYLI KRZYWA IDZIE W GÓRĘ
    Ostatnio edytowane przez iroman ; 15-11-2016 o 21:58
    De Dietrich MCR3 24T + iSense

  3. #223
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Misiek824

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    32-447
    Posty
    50

    Domyślnie

    Cytat Napisał iroman Zobacz post
    strategia Cz.zew..
    - podst. zewn 20
    - podst. temp. zasil. 16
    - klima zewn. -20
    - klima t. zasil 56
    - nachylenie ogrz. Grzejniki
    - wpływ temp. pom. 1
    - pred. grzania Szybszy
    - pred. chłodz Wolniejszy

    po 24h spalanie 10m3 gazu przy ok -3st na zewnątrz na zadanej 20st w środku i tak trzyma, wydaje mi się dużo, a może mam zbyt wielkie oczekiwania , dziś przełączyłem na strategie cz.zew+cz.wew i o 22:00 piec przestawił się na temp nocną 18st. Temp spadła do 19,5 a on włączył ogrzewanie... Jak przestawię tylko na cz.wew od razu wyłącza ogrzewanie.

    DOPISEK:

    Parametr Wpływ temp. pom. strategie cz.zew+cz.wew JAK DZIAŁA!

    NOC
    Temperatura w pomieszczeniu zbadana 20st, żądana 18st wpływ temp pom. 1
    Piec żąda temperatury zasilania na poziomie 34st i grzeje dalej wode (włącza się)

    a teraz
    Temperatura w pomieszczeniu zbadana 20st, żądana 18st wpływ temp pom. 5
    Piec żąda temperatury zasilania na poziomie 12st i przestaje grzać wode (wyłącza się)
    CZYLI KRZYWA IDZIE W DÓŁ

    I analogicznie do sytuacji lustrzanej

    DZIEŃ
    Temperatura w pomieszczeniu zbadana 20st, żądana 20st wpływ temp pom. 1
    Piec żąda temperatury zasilania na poziomie 39st i przestaje grzać wode (wyłącza się)

    a teraz
    Temperatura w pomieszczeniu zbadana 20st, żądana 20st wpływ temp pom. 5
    Piec żąda temperatury zasilania na poziomie 43st i grzeje dalej wode (włącza się)
    CZYLI KRZYWA IDZIE W GÓRĘ
    Ja mam wpływ ustawiony na 13 i piec wyłącza się. Jak ostatnio miałem wpływ na 3 to za dzień mi spalił 4,2 m3 a dzisiaj 2m3.

  4. #224
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    iroman

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Strzyżów
    Kod pocztowy
    38-100
    Posty
    57

    Domyślnie

    a jaką krzywą posiadasz, proszę podaj?, bo na wpływie 13 żądana temperatura kotła bedzie dosc wysoka , czyli cała krzywa w górę w dzień, a w nocy fakt nie będzie się włączał?!
    De Dietrich MCR3 24T + iSense

  5. #225
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Misiek824

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    32-447
    Posty
    50

    Domyślnie

    Cytat Napisał iroman Zobacz post
    a jaką krzywą posiadasz, proszę podaj?, bo na wpływie 13 żądana temperatura kotła bedzie dosc wysoka , czyli cała krzywa w górę w dzień, a w nocy fakt nie będzie się włączał?!
    strategia Cz.zew.+ cz. Pok.
    - podst. zewn 20
    - podst. temp. zasil. 18
    - klima zewn. -15
    - klima t. zasil 40
    - nachylenie ogrz. Grzejniki
    - wpływ temp. pom. 13
    - pred. grzania najwolniejszy
    - pred. chłodz Wolniejszy

  6. #226

    Domyślnie

    Chyba doszedłem do tego jak ustawić wpływ temp. pom. i jak go się liczy (oczywiście czysto teoretycznie ).
    Dla moich ustawień krzywej "prawie idealnej"
    - podst. zewn 20
    - podst. temp. zasil. 22
    - klima zewn. -20
    - klima t. zasil 65
    - nachylenie ogrz. Grzejniki
    - wpływ temp. pom. 1
    - strategia Czujnik zewnętrzny
    Po zmianie strategii na cz.zew+cz.pok. musimy zrobić małą korektę o kilka połówek w dół (aby nie żądał w tych samych temperaturach np nie 44 a 43,5.
    Każda jednostka wpływu pomieszczenia liczy się jako około 0,5-0,8 (zależnie również od prędkości podgrzewania; np. przy ust 5 będzie to 2,5 + jakaś korekta 0,5 aby wychodziły pełne oC). Taka sama krzywa tylko obniżona o współczynnik wpływu pomieszczenia (obliczona wg 2,5 bez korekty) będzie miała parametry (wiem że kosmicznie to wygląda, ale to na razie teoria, a i tak nie ma mrozów -40, a grzać nie będzie jak 20 na zewnątrz /ustawiony parametr gran. ogrz. dz. na 20/; w praktyce iSense nie pozwala a zastosowanie tak ekstremalnych zmiennych):
    - podst. zewn 40
    - podst. temp. zasil. -2
    - klima zewn. -40
    - klima t. zasil 84
    - nachylenie ogrz. Grzejniki
    - wpływ temp. pom. 5
    - strategia Czujnik zewnętrzny + pokojowy.

    zaś dodając wspomnianą korektę 0,5 otrzymamy już bardziej normalną krzywą (jednak już nie będzie to równoległa krzywa do naszej idealnej, a będzie się różnic minimalnie nachyleniem) tj.
    - podst. zewn 20
    - podst. temp. zasil. 19
    - klima zewn. -20
    - klima t. zasil 62
    - nachylenie ogrz. Grzejniki
    - wpływ temp. pom. 5
    - strategia Czujnik zewnętrzny + pokojowy.

    A jak dobieramy współczynnik wpływu pomieszczenia? Potrzebny jest nasz program godzinowy- odejmujemy najmniejszą ustawioną temp od tej największej. U mnie 20,5 (najwyższa zaprogramowana temp w dzień) - 18 (temperatura nocna). Wychodzi 2,5. Dzielimy przez 0,5 i wychodzi współczynnik (5).
    Hurra, mamy ustawiony kociołek, który mało ciągnie, nie przegrzewa i słucha ustawień programowych. Oczywiście nie jest tak pięknie i trzeba jeszcze popracować.
    Pomocnymi programami do wyliczenia krzywej może być coś do rysowania wykresów np. Graph.

    A teraz trzeba to jeszcze sprawdzić- dzisiaj zrobię test i zobaczymy czy nie podgrzeje ponad zadaną jutro rano i wyłączy się w nocy (mój program opiera się na temp. 20 rano, 20,5 dzień i 18 noc.). Dodatkowo jeszcze muszę popracować nad krzywą idealną, bo raczej mi nie dogrzewa pomieszczeń w +5 (na cz.zew.).

    Kolego iroman Twoje włączanie się pieca przy 19,5 (przy zadanej w dzień 20 i 18 w nocy) potwierdzało by częściowo moje wnioski. Spróbuj ustawień(obliczone wg. powyższego schematu dla minimalnej wewnątrz 18oC i max. 20oC) i napisz czy jak tam spalanie po teście i przed i jak się zachowa kocioł:
    strategia Cz.zew.+cz.pok.
    - podst. zewn 20
    - podst. temp. zasil. 14
    - klima zewn. -20
    - klima t. zasil 54
    - nachylenie ogrz. Grzejniki
    - wpływ temp. pom. 4
    - pred. grzania Szybszy
    - pred. chłodz Wolniejszy


    EDIT pod dniu testów

    Po sprawdzeniu na ustawieniach (24 godziny testu+ 3h dzisiejsze)
    - podst. zewn 20
    - podst. temp. zasil. 19
    - klima zewn. -20
    - klima t. zasil 62
    - nachylenie ogrz. Grzejniki
    - wpływ temp. pom. 5
    - strategia Czujnik zewnętrzny + pokojowy
    - pred. grzania Najszybszy
    - pred. chłodz Najwolniejszy

    Mogę powiedzieć,że powyższa teoria jest słuszna.
    - Ładnie dogrzewało wczoraj pomieszczenia (bez jakiegokolwiek przegrzewania) dzisiaj już trochę gorzej bo nie dogrzewa w temp. zewnętrznej 6oC (o 0,1-0,2oC) i 9oC (o 0,2-0,3oC), a więc moja "prawie idealna" krzywa (pierwsza w tym poście) jak podejrzewałem nie będzie dogrzewać w wyższych temp. zew. Po jakimś czasie jednak dokoptowało do preferowanej temp.- potrzebowało trochę czasu i teraz mimo 9,5 a zewnątrz trzyma sztywno 20,5oC wewnątrz. Wpływ pomieszczenia jednak zrobił swoje.
    - W nocy piec się wyłączył i nie włączał pow. zadanej w programie temp. 18oC.
    - Rano utrzymywał zadaną 20oC.
    - Dokładne spalanie dla samego CO (przy porównywalnej jeszcze pogodzie) na 1 krzywej z początku postu (krzywa dążąca do 20,5) na cz.zew; ta sama krzywa na strategii C.z.dz./z.p.n; na ostatnich w poście ustawieniach (pod EDIT) to odpowiednio 16,2/13,1/12,9, a więc idzie w dobrą stronę. Patrząc na slajd 10 na http://www.slideshare.net/eko-blog/k...acji-grzewczej sądzę, że nie jest najgorzej jak uzyskałem mniejsze spalanie na teoretycznie bardziej przepałowej strategii.

    To co zauważyłem jeszcze to to, że:
    - Ustawienie "start optymalizacji" (180; czyli aż 3h) powoduje podgrzewanie wstępne (dla CO) więc jeszcze u mnie rano przed 7 się włączył i podgrzewał (aby zdążyć do 20,5oC o 8:00)- przestawię na 0 i powinien trzymać się lepiej programu godzinowego.
    - Opcja "wpływ temp. pom." działa jako ogranicznik maksymalnej żądanej temperatury, i dlatego po ustawieniu krzywej idealnej dla cz.zew trzeba tą krzywą potem dostosować do strategii cz.zew+cz.pok.. W innym razie będzie przegrzewało pomieszczenia, mniej optymalnie pracowało (ciągłe włączana i wyłączania kotła), itp. Oczywiście manualnie podnosząc temp. lub ją obniżając dodatkowo podnosimy (lub obniżamy) krzywą.

    A teraz pytanie do bardziej doświadczonych. Czy to ma sens, czy lepiej zostawić krzywą idealną (pierwsza w poście) bez zmian i tylko zmienić na cz.zew+cz.pok z wpływem pomieszczenia (5 - bo wtedy słucha mi nocnej temperatury)?

    PS. Sorry za lekkie rozpisanie się.
    Ostatnio edytowane przez thunder13 ; 17-11-2016 o 13:13

  7. #227
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    iroman

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Strzyżów
    Kod pocztowy
    38-100
    Posty
    57

    Domyślnie

    a co myślicie w kwestii parametrów:
    - pred. grzania
    - pred. chłodz

    np. lepiej ustawić niską krzywą a parametry - pred. grzania Wolniejszy - pred. chłodz Szybszy, co teoretycznie spowoduje częste włączanie się pieca i jego dłuższe grzanie czy lepiej ustawić wyższą krzywą a parametry - pred. grzania Szybszy - pred. chłodz Wolniejszy, co teoretycznie spowoduje rzadkie włączanie się pieca i jego krótkie grzanie ?
    De Dietrich MCR3 24T + iSense

  8. #228

    Domyślnie

    Teraz mam trochę inny problem- piec się nie wyłącza. Jak np. przegrzeje o 0,1oC zmienia się jego żądana temp. na niższą i pracuje nadal, aż zniweluje to przegrzanie i wraca do żądanej trochę wyższej, aby za kilka godzin znowu przegrzać o to 0,1oC. Przegrzewa 2x na dobę (z tego co zauważyłem), rano i wieczorem, w południe jest ok.
    Drugi problem to to jak zmienię prędkość podgrzewania na Szybszy to nie dogrzewa mi o 0,1oC (jak na Normalne lub każde inne wolniejsze to nie dogrzewa o trochę więcej), z kolej jak mam ustawione Najszybsze to wychodzą takie kwiatki jak w pierwszym problemie.
    Może czepiam się za bardzo, albo mam ustawienia na styk i dlatego się nie wyłącza (tylko w nocy i jak przestawię manualnie na niższą niż pokazuje wyświetlacz- no ale zaraz po wyłączeniu i wciśnięciu "ciąg dalszy programu" zaczyna podgrzewać nie czekając na obniżenie temp.). Czy podniesienie parametru podst. temp. zasil. do 20 i zmiana trybu podgrzewania na Szybszy rozwiązała by częściowo problemy? A może podwyższyć prędkość chłodzenia.
    Dołączam się również do pytania kolegi iromana.

    Wyczytałem, że lepiej jak kocioł pracuje z jak najniższą mocą, bez przestojów, jak najdłużej- wtedy ogranicza się jego zużycie, obniża lekko spalanie (bo już nie startuje na połowie całkowitej mocy, a kontynuuje na tej minimalnej. Z drugiej strony następuje wzrost zużycia pompy i pobór przez nią energii elektrycznej.

    Mój obecne ustawienia to:
    - podst. zewn 20
    - podst. temp. zasil. 19
    - klima zewn. -20
    - klima t. zasil 62
    - nachylenie ogrz. Grzejniki
    - wpływ temp. pom. 5
    - strategia Czujnik zewnętrzny + pokojowy
    - pred. grzania Najszybszy
    - pred. chłodz Najwolniejszy
    - start optymalizacji 0

    Co do teorii z postu #226 to chyba nie działa to dokładnie tak jak opisałem- niemniej jednak krzywa chyba dobrze ustawiona i wpływ też bo słucha temp zadanych w programie (manualnie zmieniać temp. na wyższe nie próbowałem bo nie ma potrzeby, ale wydaje mi się że dało by radę podgrzać bo żądana temp. się zwiększa aż o 8-9oC). Po przestawieniu start optym. ze 180 na 0 różnicy w spalaniu nie zauważyłem, ale rano trochę później podgrzewa na zadana temp. (już zgodnie z programem a nie kilkanaście minut przed).

  9. #229
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    iroman

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Strzyżów
    Kod pocztowy
    38-100
    Posty
    57

    Domyślnie

    Mój obecne ustawienia to:
    - podst. zewn 20
    - podst. temp. zasil. 17
    - klima zewn. -20
    - klima t. zasil 57
    - nachylenie ogrz. Grzejniki
    - wpływ temp. pom. 4
    - strategia Czujnik zewnętrzny + pokojowy
    - pred. grzania Zwykły
    - pred. chłodz Zwykły

    Na zewnątrz 13st, ale niestety się dom niedogrzewa zamiast zadanych 20st na isense jest 19,5st, czyli w ciepłe dni zasilanie jest za słabe, ale wczoraj jak bylo ok 6st na zewnątrz to dobrze pracował
    Czy zwiększyć - podst. temp. zasil. czy może - wpływ temp. pom., żeby bardziej brał pod uwagę to co dzieje się w domu a nie na zewnątrz

    Kilkanaście postów wcześniej inni użytkownicy, którzy wymieniali między sobą doświadczenia, doszli do ustawień gdzie temp zasilania są niskie i ustawienia pod ogrzewanie podłogowe
    np

    - podst. zewn 13
    - podst. temp. zasil. 16
    - klima zewn. -20
    - klima t. zasil 43
    - nachylenie ogrz. Podłogówka
    - wpływ temp. pom. 3
    - strategia Czujnik zewnętrzny + pokojowy
    - pred. grzania najwolniejszy
    - pred. chłodz najwolniejsza

    Moze to ma jakiś sens ?
    Ostatnio edytowane przez iroman ; 19-11-2016 o 17:07
    De Dietrich MCR3 24T + iSense

  10. #230
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    iroman

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Strzyżów
    Kod pocztowy
    38-100
    Posty
    57

    Domyślnie

    - podst. zewn 20
    - podst. temp. zasil. 17
    - klima zewn. -20
    - klima t. zasil 57
    - nachylenie ogrz. Grzejniki
    - wpływ temp. pom. 4
    - strategia Czujnik zewnętrzny + pokojowy
    - pred. grzania Zwykły
    - pred. chłodz Zwykły
    Nadal pozostaje przy powyższych ustawieniach i chyba tak zostanę. W godzinach popołudniowych nie dogrzewa do zadanych 20st jest 19,5st, ale z nośnie w domu w godzinach porannych i wieczornych trzyma sie 20st.
    Spalanie po dwóch dniach testów, wyszły\o znakomicie 6m3/dzień gazu w tym C.W.U. oraz gotowanie. Oczywiście na zewnątrz temperatura ok. 10st na plusie , teraz czekam na mrozy
    De Dietrich MCR3 24T + iSense

  11. #231

    Domyślnie

    Kolego Iroman zwiększ prędkość podgrzewania. U mnie na Normalnym dość sporo nie dogrzewało w wyższe temp. zewnętrznej, na Szybkim o ok 0,1oC a na Najszybszym jest prawie prawie dobrze. Zaś w miejscach gdzie było dobrze (w południe) nie przegrzewał. Prędkość chłodzenia zaś przestawiłem na najszybsze.

    Ja zostawiam na ust.
    - podst. zewn 20
    - podst. temp. zasil. 19
    - klima zewn. -20
    - klima t. zasil 62
    - nachylenie ogrz. Grzejniki
    - wpływ temp. pom. 5
    - strategia Czujnik zewnętrzny + pokojowy
    - pred. grzania Najszybszy
    - pred. chłodz Najwolniejszy ---> tutaj jeszcze dzisiaj i jutro eksperymentuję
    - start optymalizacji 0

    Małe podsumowanie.
    Na powyższych ustawieniach spalanie chyba najniższe jakie udało mi się wycisnąć z pieca na pracy ciągłej (bez godzin nocnych), z bardziej komfortowym programem cieplnym niż w poście #183 tj (4:40-8 20oC; 8:00-23:00 20,5oC; 23:00-4:40 18oC). Odpowiednio na tych samych programach czasowych (tj. tym z postu #183) to 8m3 na ustawieniach z tamtego roku (ustawienia drugie z postu #183), 7,5m3 na pierwszych ustawieniach z postu #183 i 7,2m3 na powyższych. Mowa o oczywiście samym C.O. przeliczonym wg. wskazań iSense. Realnie +20% więcej (mniej więcej takie u mnie jest spalanie realne).

    Problem tylko, że mi się piec nie chciał się wyłączyć dzisiaj mimo przegrzania w pokoju z czujnikiem (akurat słonecznie, okno od południa) mimo około 12oC na zewnątrz i ok. 21,1 na osobnym termometrze wewnątrz (iSense pokazywał 20,5 tak jak było zaprogramowane, ale już wcześniej zauważyłem, że ma lekką bezwładność i dokładność mierzenia niezbyt precyzyjną). Nie pomogło również podniesienie wpływu pomieszczenia, a wyłącznie zmiana strategii na coś bez cz.zew.).
    Przetestowałem również ust. "krzywej idealnej" (pierwsze ustawienia z #226) + "cz.zew+cz.pok" + "wpływ 5" ---> żąda mi wyższych temperatur/pomieszczenia są przegrzewane/występuje zwiększone spalanie o ponad 1m3 w stosunku do powyższych ustawień. Przy wpływie niższym niż 5 jest odpowiednio lepiej (ale nie słucha szczególnie temp. nocnej), a na wyższym niż 5 odwrotnie.

    EDIT:
    Czy podniesienie całej powyższej krzywej i jednoczesne obniżenie parametru "prędkość podgrzewania" (np. z najszybszego na normalny) miała by jakiś negatywny skutek (np. większe spalanie)? Spróbuję jeszcze to zrobić i może mi się uda zniwelować przegrzewania (szczególnie wieczorem to 0,2 w temperaturach na zewnątrz +11,+12). Obniżyć parametru bez zmiany krzywej raczej nie mogę bo mi nie dogrzeje rano w niższych temp..
    Ostatnio edytowane przez thunder13 ; 21-11-2016 o 18:51

  12. #232
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    iroman

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Strzyżów
    Kod pocztowy
    38-100
    Posty
    57

    Domyślnie

    Parametry
    - pred. grzania
    - pred. chłodz
    to wciąż czarna magia dla mnie, nawet liczyłem stoperem czas grzania jak i czas postoju pieca i za każdym razem inne otrzymywałem czasówki..., spróbuje jeszcze thunder13 twojego zalecenia i zoabcze jak sie bedzie temp zachowywac

    thunder13 gdy zwiększam pred. podgrzewania to parametr żądana temperatura przez kocioł zwiększa mi się, a więc żąda wyższych temperatur zasilania, co przełoży się na spalanie, gdy zmieniam pręd. chłodzenia temp się nie zmienia, a więc parametr pred. podgrz. modyfikuje temperaturę a pręd. chłodz czas grzania
    Ostatnio edytowane przez iroman ; 22-11-2016 o 08:04
    De Dietrich MCR3 24T + iSense

  13. #233

    Domyślnie

    2 dni z identycznymi warunkami zewnętrznymi tj. 8oC rano 11-12oC w południe i 9oC wieczorem oraz 7°C w nocy, dzień bardzo słoneczny i bezwietrznie, bezdeszczowo.
    Spalanie na krzywej z postu #231 i strategii cz.zew+cz.pok 6,2, zaś na takiej samej krzywej ale strategii cz.pok+gran. również 6,2.
    Na strategii cz.zew+cz.pok. kocioł się nie wyłączał (w południe kiedy to w pokoju przegrzało o 0,6oC przez wpadające przez szyby słońce, wieczorem powoli się ustabilizowało na 20,5oC, by przegrzać o 0,2oC przed 21:00.
    Na strategii cz.pok+gran. kocioł się wyłączył na 3-4 godziny w południe (w pokoju referencyjnym i tak zrobiła się temp ok. 21,1oC), rano i wieczorem były prawie zadane w programie temp. może przegrzewało czasami o 0,1oC, by o podobnej godzinie w nocy przegrzać o 0,2oC.

    Wniosek, piec chyba sobie obliczył, że nie warto się wyłączać bo to i tak nic nie da (jak musiałby podgrzewać wodę na wyższym biegu niż utrzymywać temp. już podgrzanej). Spalanie identyczne i komfort w domu identyczny.

    Co do pytania o to jaką krzywą ustawić to też znalazłem odp.- należy dopasować krzywą do najwyższej zadanej w programie temperatury (a więc u mnie do 20,5 co jest uczynione).

    Podniesienie krzywej i obniżenie p.podgrzewania na przegrzewania u mnie nic nie daje (a zmiana nachylenia z grzejników na podłogówkę sprawia, że nie dogrzewa), spróbuję obniżyć krzywą.

    EDIT. 25.11.2016

    No i chyba będzie koniec. Najniższa krzywa jaką udało się zastosować (bez pogorszenia komfortu) to:
    - podst. zewn 19
    - podst. temp. zasil. 20
    - klima zewn. -21
    - klima t. zasil 63
    reszta identyczna jak w poście #231. Więcej bez ocieplenia domu nie uzyskam (przynajmniej teraz, w temp. przejściowych na zewnątrz). Od poprzedniej różni się tym, że w całym swoim zakresie, żąda temperatur o prawie 0,1oC niższych. Również czasem przegrzewa (zauważyłem, że niezależnie od temp. na zewnątrz, za to w stałych porach godzinowych). Najlepsze rezultaty uzyskałem na poprzedniej krzywej (tj. z postu #231) i prędkości chłodzenia najszybszej lub szybszej i prawdopodobnie już takie ustawienia zostawię (chociaż też nie jestem pewien co do tego czy ta prędkość chłodzenia ma jakieś znaczenie jak kocioł pracuje w sposób ciągły lub przynajmniej długo bez wyłączania).
    Ostatnio edytowane przez thunder13 ; 25-11-2016 o 18:59

  14. #234

    Domyślnie

    Witam chciałbym zapytać jaką temperaturę masz ustawioną na piecu przy tych ustawieniach i na jakiej powinien piec chodzić dopiero zaczynam zabawę z tym piecem

  15. #235

    Domyślnie

    Na pokrętle na piecu mam max. czyli 65 dla CWU i 90 dla CO, ale krzywa mi dość znacznie ogranicza maksymalną możliwą temp CO (obecnie max żądana temp przy -20 na zewnątrz to teoretycznie 62oC). To na jakiej temp. powinno chodzić zależy głównie od typu ogrzewania (grzejniki, podłogówka), ocieplenia domu i żądanej temperatury wewnątrz. Ogólnie to ma grzać taką temp. aby utrzymywać zadaną temperaturę wewnątrz i jej nie przegrzewać (oczywiście nie da się tego ustawić tak od razu i super dokładnie, u mnie czasem przegrzewa o 0,1oC). Lepiej, aby kocioł pracował jak najdłużej z minimalną mocą niż ma co chwilę dogrzewać z większą.

  16. #236
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lukkaas

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Henryków Urocze
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam
    Przede mną mój pierwszy sezon i MRC3+ i chiałbym poprosić o pomoc
    Dom 250m/parter i poddasze w tym garaż zbudowany z Solbetu i ocieplony 15cm grafitem
    Na chwilę obecną mieszkam na parterze gdzie mam 80m podłogówki a grzejniki w 2 małych pokojach i mały w salonie
    Podłogówka i grzejniki na jednym obiegu
    Czujnik umieszczony mam w pokoju z grzejnikiem dosyć daleko od niego
    Wszystko było ok aż do aktualnych temperatur za oknem
    Przez tydzień nie było mnie w domu i ustawiłem temp żądaną na 18 st
    Dzień przed powrotem temp ustawiłem na 21 st.
    dziś mija już 2 dzień a temperatura w pokoju na czujniku to 16,5 stopnia i nie chce się dogrzać
    Podłogówka grzeje a grzejniki prawie wcale
    moje ustawienia
    - podst. zewn 17
    - podst. temp. zasil. 18
    - klima zewn. -10
    - klima t. zasil 50
    - nachylenie ogrz. podłogowe
    - wpływ temp. pom. 9
    - strategia Czujnik zewnętrzny + pokojowy
    - pred. grzania Najwolniejszy
    - pred. chłodz Najwolniejszy
    Pytanie co jest nie tak?
    Będę wdzięczny za pomoc

  17. #237
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kinzo34

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-306
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam.
    Posiadam die dietrich mcr3+ zasobnik 100l+isense
    dom 130m2 + garaż 30m2
    mam niskie spalanie gazu więc podzielę się ustwieniami pieca.
    temperatura w domu 22dzień- 21 noc

    - podst. zewn 17
    - podst. temp. zasil. 20
    - klima zewn. -20
    - klima t. zasil 46
    - nachylenie ogrz. podłogowe
    - wpływ temp. pom. 3
    - pred. grzania Najwolniejszy
    - pred. chłodz Najwolniejszy
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez kinzo34 ; 29-11-2016 o 23:15 Powód: błąd

  18. #238
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Misiek824

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    32-447
    Posty
    50

    Domyślnie

    Cytat Napisał kinzo34 Zobacz post
    Witam.
    Posiadam die dietrich mcr3+ zasobnik 100l+isense
    dom 130m2 + garaż 30m2
    mam niskie spalanie gazu więc podzielę się ustwieniami pieca.
    temperatura w domu 22dzień- 21 noc

    - podst. zewn 17
    - podst. temp. zasil. 20
    - klima zewn. -20
    - klima t. zasil 46
    - nachylenie ogrz. podłogowe
    - wpływ temp. pom. 3
    - pred. grzania Najwolniejszy
    - pred. chłodz Najwolniejszy
    Pozdrawiam.
    Witaj. Niskie to znaczy jakie? Ile ci spala?

  19. #239

    Domyślnie

    Witam.

    Prosze o pomoc w doborze krzywej. Dom 140 m. Parter połowa podłogówka połowa grzejniki, poddasze grzejniki z wyjątkiem łazienki gdzie podłogówka. Dom w budowie, niezamieszkany i jeszcze nie ocieplony Jeden obieg grzewczy. Obecnie mam ustawione czuj. zew . + czuj. wew.,
    - podst. zewn 20
    - podst. temp. zasil. 20
    - klima zewn. -10
    - klima t. zasil 55
    - nachylenie: grzejniki,
    - wpływ temp. pom. 4
    - pred. grzania zwykły
    - pred. chłodz zwykły.

    Temperatura zadana 11 st

    Przy temperaturze średniej dobowej na zewnątrz w okolicach 0 st spala około 4 m3 gazu co wydaje mi się dużo przy zadanych 11 st. Grzeje praktycznie sama podłogówka po isense chce około 25 stopni na zasilaniu. Piec włącza się co około 40 minut i grzeje przez kilka minut po czym sie wyłącza. Isense jest w pomieszczeniu na parterze z podłogówką, na poddaszu temperatura 1,5-2 st niższa. Strop ocieplony 12 cm styropianu (lany), podłoga 10 cm styropianu. Ściany nie ocieplone jeszcze.
    Co radzicie? Czy może spalanie jest ok. ?

  20. #240
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    iroman

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Strzyżów
    Kod pocztowy
    38-100
    Posty
    57

    Domyślnie

    Cytat Napisał Misiek824 Zobacz post
    Witaj. Niskie to znaczy jakie? Ile ci spala?
    Ja dopytam o ocieplenie domu jakie jest i jakie spalanie przy jakich temperaturach zewnętrznych
    De Dietrich MCR3 24T + iSense

Strona 12 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony