dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Optymalne ustawienie przepływu i różnicy temperatur T1/T2

    Staram się dziś ustawić najbardziej optymalne ustawienia dla przepływu w kolektorach ( sterownik dobiera obroty ). Jednak pytanie dotyczy różnicy temperatur T1 i T2 uruchomienia pompy kolektorów.
    Firmowo Hewalex ustawił 8 stopni różnicy i rusza pompa obiegowa jednak po jakimś czasie obroty pompy ustawiają się na 100% a przepływ przez 4 płaskie kolektory wynosi 7l/min.
    Po ustawieniu na maksymalną różnicę temperatur 15 stopni obroty pompy minimalne i przepływ 3,1l/min.

    Jakie ustawienie będzie najbardziej optymalne byłem przekonany że największa różnica temperatur da najlepsze efekty.
    Temperatura kolektorów T1 : 52 stopnie
    T2 dół zbiornika 36 stopni
    T3 glikol na powrocie: 39 stopni.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture.JPG
Wyświetleń:	497
Rozmiar:	47,4 KB
ID:	244239  

  2. #2

    Domyślnie

    Ja mam ustawione 6*C i bez automatycznej regulacji prędkości pompy.

  3. #3

    Domyślnie

    Na początku miałem 8 stopni, później zwiększyłem do 15.
    Myślę że 6 stopni to trochę zbyt mała różnica temperatur, szkoda prądu na pompkę obiegową. Natomiast różnica 15 stopni, myślę że daje lepsze rezultaty ale nie najlepsze:
    - na całej długości wężownicy temperatura przekracza wartość T2 stąd większe przyrosty temperatury w porównaniu do np. 6 czy 8 stopni.
    - pompa obiegowa nie mieli cały czas glikolu z maksymalną prędkością ( zawsze jakaś oszczędność na prądzie )

    Na razie uważam że najlepsze rezultaty u mnie daje ustawienie 11-13 stopni różnicy temperatur, temperatura na powrocie jest około 3 stopnie wyższa niż na T2 więc potwierdza się że grzeje całą wężownica a nie tylko np. jej połowa bo przecież 6 stopni może się wychłodzić na pierwszej połowie wężownicy a później nic się nie ogrzewa - tylko przepływa. Ale chętnie wysłucham kontrargumentów na moje stwierdzenia i ustawienia.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Najlepsze rezultaty osiągniesz gdy różnica będzie w granicach 14-16 stopni ale mierząc na przyłączach do zasobnika.

  5. #5

    Domyślnie

    Niestety sterownik oferuje tylko różnicę bodajże od 4 do 15 stopni i właśnie 15 stopni to max. Różnica ta odnosi się do wartości T1 i T2, a nie na przyłączach zasobnika. Rurociągu od kolektorów do zasobnika będzie 2 x po 13m z czego 8m w kanale wentylacyjnym więc aż tak bardzo pewnie się nie wychłodzi po drodze.
    No nic w takim razie ustawiam różnicę na 14 stopni i sprawdzamy.

    Wczoraj poszło tyle ciepłej wody że dziś na dole zbiornika 14 stopni na górze 22 stopnie.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pemek

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    26

    Domyślnie

    Witam panowie jestem narazie laikiem w solarach a moje pytanko jak ustawic sterownik aby pomka mniej chodzila ,dzisiaj mam T4 55 stopni ,T3-52 stopnie rano mialem T4 20 stopni

  7. #7

    Domyślnie

    A niech chodzi jak najwięcej
    Masz wykres jak u mnie zachowywała się pompa obiegowa przez cały dzień. Generalnie ustawiam różnice temperatur na 15 stopni a obroty pompy na automacie od nowości.
    2 wykres to temperatura zbiornika podeszła do 60 stopni, poszło by wyżej ale cała pozostała część poszła w ogrzewanie. I dziś pierwszy raz udało się ugrzać chate aż do odcięcia osiągnięte 23 stopnie. W sumie 21kWh
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	js-ilijgprcvoylysyqaybj.jpg
Wyświetleń:	218
Rozmiar:	94,0 KB
ID:	247371   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ma-lcxcchiqiijkqqesurqz.jpg
Wyświetleń:	126
Rozmiar:	75,2 KB
ID:	247372  

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pemek

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    26

    Domyślnie

    Spróbuje jutro, zwieksze tez do 15 stopni i zobacze jak bedzie temperatura wody w zbiorniku ,w tej chwili mam ustawione 10 stopni miedzy T1 a T2 i pompa tez chodzi w automacie

  9. #9

    Domyślnie

    Zobacz że u mnie pompa chodziła non stop od 11:30 do 16:30 często na maksymalnych obrotach. I nie jest to powód do zmartwień lecz do zadowolenia. Bo w końcu dom ugrzany i ciepła woda w zasobniku.
    Ustawiając różnice temperatur 15 stopni godzisz sie też na to że kiedy słońca będzie dużo mniej, pompa może się włączyć dużo później albo wcale. Więc te ustawienie 15 stopni nie jest stałe. Rano staram się ustawić mniejszą różnicę a później jak słońca więcej zwiększam do 15 stopni, u mnie daje to najlepsze efekty. Do końca tygodnia masz czas na testy bo podobno słońca ma byś sporo.

  10. #10

    Domyślnie

    To ty jesteś niewolnikiem swojego sterownika - rano ustawiasz inaczej, po południu to zmieniasz?
    Sterownik ustawia się i raz i od czasu do czasu co najwyżej ciśnienie glikolu sprawdza czy przypadkiem nie zeszło, albo że sterownik się nie zawiesił. Ja od dwóch lat mam ustawione 7*C i nic nie grzebię. Jak jest mega słońce to delta sama taka powstanie, jak jest go mniej to się zmniejsza.
    Sterownik ma możliwość pokazywania chwilowej mocy jak powiedzmy przy delcie 7*C będzie pokazywało uzysk powiedzmy 1000W to dla ciebie jest mało? Przy pompce, która w tym czasie bierze 50W? Jak będzie delta 15*C to wtedy będzie załóżmy 3500W. Wg twojej teorii ty albo grzejesz ekstra albo w cale. Mi dogrzew na poziomie 1000W też zadowala bo o tyle Junkers będzie miał mniej.

  11. #11

    Domyślnie

    yaiba83 zawodowo jestem w 100% zależny od komputera, telefonu, i dostępu do internetu. Więc jestem niewolnikiem technologii, a przynajmniej moje kierownictwo tak sądzi i na wakacje z rodziną tę technologię też muszę brać ze sobą.
    Więc nie mów o niewolnictwie... bo uwierz mi o niewolnictwie nie wiesz nic

    O samych deltach "t" chętnie podejmę dyskusję, zresztą nie... nie podejmę w pracy za dużo analizuję. Tu wypluje tylko swoje luźnie przemyślenia podeprę wykresami i styknie

    Masz rację 1000W to dużo/niedużo jednak wczoraj przybyło 21kWh a z tym można już pokombinować. I wrzucić w odpowiednim czasie w ogrzewanie.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 11-03-2014 o 15:19

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony