dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie całorocznego domku letniskowego - prąd?

    Z dnia na dzień coraz bliżej do rozpoczęcia budowy, stąd coraz uważniej śledzę temat ogrzewania.

    Sytuacja jest następująca:

    Dom parter + poddasze użytkowe - pow. zabudowy 5m x 7m (po obrysie wykończonego budynku), wys. 5m przy dachu dwuspadowym o kącie nachylenia 12st.
    Mury: beton komórkowy 24cm + styropian grafitowy 10cm
    Wiatrołap zewnętrzny przed domem również ocieplony 10cm grafit + 2 x drzwi zewnętrzne (1 x do wejście do wiatrołapu, 1 x wejście do domu)
    Ocieplenie dachu: wełna 15-20cm.
    Ocieplenie fundamentów: 10cm zewn. + 10cm wewn.
    Ocieplenie podłogi: 15cm

    Okna 4szt (po dwa na kondygnacje) 1,1x1,3m + tarasowe 1,7mx2,1m - trzyszybowe, pięciokomorowe. (okna na południe, południowy zachód)

    Jedna taryfa prądu, woda zimna ze studni głębinowej, myślę nad sensem rekuperatora.

    Domek ma być z założenia dla 2 os (ew. 2+1) i ma być użytkowany przez ok. 10 lat (przez co inwestycje o małej rocznej stopie zwrotu odpadają).

    Nie wykluczam żadnego wariantu ogrzewania, jednak wstępnie jestem ukierunkowany na:
    - parter: podczerwień podłogówka
    - poddasze: konwertery elektryczne

    Czy jest inna racjonalna możliwość niż prąd ww przedstawionej formie przy tak małej powierzchni zabudowy i dość krótkim czasie użytkowania domu? (Dom będzie oczywiście zamieszkiwany całorocznie).

    Pozdrawiam
    Paweł

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał lampkaherbaty Zobacz post
    Z dnia na dzień coraz bliżej do rozpoczęcia budowy, stąd coraz uważniej śledzę temat ogrzewania.

    Sytuacja jest następująca:

    Dom parter + poddasze użytkowe - pow. zabudowy 5m x 7m (po obrysie wykończonego budynku), wys. 5m przy dachu dwuspadowym o kącie nachylenia 12st.
    Mury: beton komórkowy 24cm + styropian grafitowy 10cm
    Wiatrołap zewnętrzny przed domem również ocieplony 10cm grafit + 2 x drzwi zewnętrzne (1 x do wejście do wiatrołapu, 1 x wejście do domu)
    Ocieplenie dachu: wełna 15-20cm.
    Ocieplenie fundamentów: 10cm zewn. + 10cm wewn.
    Ocieplenie podłogi: 15cm

    Okna 4szt (po dwa na kondygnacje) 1,1x1,3m + tarasowe 1,7mx2,1m - trzyszybowe, pięciokomorowe. (okna na południe, południowy zachód)

    Jedna taryfa prądu, woda zimna ze studni głębinowej, myślę nad sensem rekuperatora.

    Domek ma być z założenia dla 2 os (ew. 2+1) i ma być użytkowany przez ok. 10 lat (przez co inwestycje o małej rocznej stopie zwrotu odpadają).

    Nie wykluczam żadnego wariantu ogrzewania, jednak wstępnie jestem ukierunkowany na:
    - parter: podczerwień podłogówka
    - poddasze: konwertery elektryczne

    Czy jest inna racjonalna możliwość niż prąd ww przedstawionej formie przy tak małej powierzchni zabudowy i dość krótkim czasie użytkowania domu? (Dom będzie oczywiście zamieszkiwany całorocznie).

    Pozdrawiam
    Paweł
    W ocenie konkretnego systemu grzewczego nalezy uwzględnic wszelkie koszty danego systemu a wiec inwestycyjne (instalacja, przyłącze, kotłownia komin itp) oraz eksploatacyjne czyli opłata za zużycie energii lub innego nośnika oraz wszelkie koszty towarzyszące tzn abonamenty, obowiązkowe przeglądy np kotła lub Pc , przeglądy kominiarskie itp.

    W twoim przypadku polecałbym prąd jako źródło ciepła na parterze w łazience i kuchni podłogówkę w salonie klimatyzator na poddaszu konwektory. Podczerwień nadaje się raczej do kościoła lub salonu samochodowego z wysokim sufitem. Konwerter nie jest urządzeniem grzewczym więc nie polecam i nie rozumiem wyboru.

  3. #3

    Domyślnie

    Oczywiście miałem na myśli konwektor - przyjęzyczenie z mojej strony.

    Czyli zamiast podczerwieni, skupić się zwykłych matach grzewczych i dlaczego ich nie zastosować do całego domu, tylko stosować odrębnie podłogówkę i klimatyzator?

    Co do klimatyzatora, czy jego zastosowanie nie będzie kolidowało z rekuperatorem, jeżeli się na takowy wariant wentylacji zdecyduję?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    możesz wszędzie dać podłogówki też fajnie będzie . ja zamierzam zamienić jeden konwektor w salonie na klimatyzator ale umieszczę go pod oknem, jest on wydajniejszy niż podłogówka , może szybszy w działniu i dlatego taki wybór. Liczę na mniejsze zużycie prądu i możliwość chlodzenia w lecie koszt takiej klimy to max 2,5 tys.

    Dlaczego klimatyzator ma kolidować z rekuperatorem? A grzejnik, podłogówka czy konwektor tez koliduje z rekuperatorem ?

  5. #5

    Domyślnie

    Chodzi mi o to, że rekuperator będzie wymieniał na bieżąco powietrze na świeże, a klima będzie dostosowywać wilgotność stale do zadanych parametrów, czyż nie?

    Z drugiej strony podoba mi się możliwość szybkiego nagrzania + dodatkowego chłodzenia latem. Co do zamontowania nad oknem - raczej odpada, niskie sufity (2.15-2,20) uniemożliwią montaż na oknem tarasowym (2,10), ale z pewnością wygospodarowałbym gdzieś indziej miejsce.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Ja mówiłem pod oknem nie nad oknem. Jezeli reku to chyba kanałowy bo na kazdy inny szkoda kasy i miejsca

    Z resztą możesz mieć podłogowkę a podbicie temperatury po np niobecności zrobić termowentylatorem ja tak roię

  7. #7

    Domyślnie

    Pomyśl nad zmianą grubości betonu komórkowego na 18, i dołóż w to miejsce ocieplenia.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał JACUŚ Zobacz post
    Pomyśl nad zmianą grubości betonu komórkowego na 18, i dołóż w to miejsce ocieplenia.
    W sumie racja. Mając na uwadze tymczasowosc domu 10 lat zbudowałbym kanadyjczyk i porząnie docieplił

  9. #9

    Domyślnie

    Skupiłem się na tradycyjnie murowanym domu z racji tego, że będę go budował sam na bazie własnego doświadczenia i wspierając się dodatkową wiedzą teoretyczną, którą na bieżąco nabywam.

    Przyznam w sumie, że na początku myślałem o budowie domu z paneli SIP, jednak nie znalazłem żadnego ciekawego pomysłu z użytkowym poddaszem, a w tradycyjnej budowie mam już projekt, w którym dla mnie jest 99% jasne i zrobię go własnymi rękami, wspierając się pomocą znajomych.

  10. #10

    Domyślnie

    Na YouTube chłopak prowadzi kanał " Dom 70 m2 za około 25 tys" ogólnie bardzo słaby, ale zaciekawiła mnie jedna rzecz która może Ci się przydać.
    Wybudował dom na zgłoszenie 35 m2 po obrysie ale bez ocieplenia, a następnie złożył pismo w odpowiednim urzędzie o zezwolenie na ocieplenie tego budynku.
    Urząd przychylnie rozpatrzył jego wniosek, przez co chłopak zyskał na powierzchni domku. Myślę że przy takich wymiarach domu warto walczyć o każdy centymetr.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał JACUŚ Zobacz post
    Na YouTube chłopak prowadzi kanał " Dom 70 m2 za około 25 tys" ogólnie bardzo słaby, ale zaciekawiła mnie jedna rzecz która może Ci się przydać.
    Wybudował dom na zgłoszenie 35 m2 po obrysie ale bez ocieplenia, a następnie złożył pismo w odpowiednim urzędzie o zezwolenie na ocieplenie tego budynku.
    Urząd przychylnie rozpatrzył jego wniosek, przez co chłopak zyskał na powierzchni domku. Myślę że przy takich wymiarach domu warto walczyć o każdy centymetr.
    Cześć, dziękuję za poradę, ale jest jedno "ale". On budował domek na zwykłej działce, tam jest coś takiego, że po budowie, można wnosić różne wnioski (nawet o późniejsze rozszerzenie do 70m2). U mnie natomiast budowa będzie odbywać się na działce ROD, a tak już panują ciut inne przepisy.
    Na plus jest to, że dom nie musi być "parterowy" jak to ma miejsce na zwykłej działce, ale na minus jest to, że na każde 500m2 działki może być jeden budynek o obrysie zewnętrznym 35m2 + dodatkowo ganek, wiata, taras 12m2 niezwiązany na stałe z budynkiem 35m2. I nie ma tam możliwości późniejszego zgłoszenia o poszerzenie czy coś w tym stylu, gdyż każdy cm ponad wymiar jest już traktowany jako samowola budowlana. Więc wolę mieć już te ciut mniej/płacić ciut więcej za ogrzewanie, niż użerać się później, bo ktoś 'uprzejmie doniesie".

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał JACUŚ Zobacz post
    Na YouTube chłopak prowadzi kanał " Dom 70 m2 za około 25 tys" ogólnie bardzo słaby, ale zaciekawiła mnie jedna rzecz która może Ci się przydać.
    Wybudował dom na zgłoszenie 35 m2 po obrysie ale bez ocieplenia, a następnie złożył pismo w odpowiednim urzędzie o zezwolenie na ocieplenie tego budynku.
    Urząd przychylnie rozpatrzył jego wniosek, przez co chłopak zyskał na powierzchni domku. Myślę że przy takich wymiarach domu warto walczyć o każdy centymetr.
    Ten, to ma dom letniskowy jako dodatkowy budynek na zgłoszenie. Robienie wody z mózgu.
    Ewidentnie wprowadza w błąd.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 18-03-2019 o 19:27
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  13. #13

    Domyślnie

    Daj grubszą wylewkę i przejdź na g12,g12w
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  14. #14

    Domyślnie

    Jak pisałem wyżej, tylko jedna taryfa możliwa. Wspólny licznik i podliczniki są niestety. Więc akumulacja ciepła w podłodze nic mi nie da.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał lampkaherbaty Zobacz post
    Jak pisałem wyżej, tylko jedna taryfa możliwa. Wspólny licznik i podliczniki są niestety. Więc akumulacja ciepła w podłodze nic mi nie da.
    Wywalisz kasę, wysiłek - a na koniec wywala Cię z RODos za łamanie regulaminu.

    Klima nie koliduje z żadną wentylacja - to niezależne układy.
    I przy tak słabym ociepleniu i drogim prądzie w tak małym "domu" klima jest IMO najlepszym wyjściem. Jak się da sensownie umieścić i góra będzie otwarta, to może nawet jedna to obskoczy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony