dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    przeor2014

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-595
    Posty
    2

    Domyślnie Budynek gospodarczy murowany - 24 m2 - bezpieczne fundamenty

    Witam,

    mam zamiar od wiosny rozpocząć budowę fundamentów pod budynek gospodarczy na działce rekreacyjnej. Budynek bez planu, tylko na zgłoszenie.
    Gospodarczy raczej tylko z nazwy, gdyż chciałbym go zaadoptować jako niewielki domek letniskowy z możliwością przyszłej rozbudowy.
    Dlatego budynek chciałbym wybudować w technologii murowanej, z solidnym stropem.
    Ponieważ działkę mam niedaleko Zalewu Zegrzyńskiego dla swojego spokoju chciałbym wynieść podłogę na jakieś 50 cm ponad grunt (na przestrzeni ostatnich 40 lat woda stała na niej tylko raz i to właśnie tylko 20-30 cm).
    Ponieważ wiem, jak ważne są fundamenty, nie chciałbym na nich oszczędzać i zamykać możliwości rozbudowy ale z drugiej strony nie chciałbym też niepotrzebnie wyrzucać pieniędzy w błoto (a raczej w ziemię...).
    Rozmawiałem z kilkoma miejscowymi specami ale każdy mówi coś innego - jeden twierdził, że wystarczy zagłębić się 30 cm a reszta wystarczy te 50 ponad grunt - raczej mnie to nie przekonuje.
    Mam kilka podstawowych pytań - jeśli forumowicze mogliby poświęcić kilka minut na pomoc to będę bardzo wdzięczny:
    1. jeśli poziom przemarzania gruntu to 100 cm to ława musi być posadowiona niżej? Jeśli tak to ile?
    2. jakie wymiary ław? jaka grubość ściany fundamentowej?
    3. gdybym musiał posadowić ławę na 100 cm i chciałbym wynieść 50 cm ponad teren to wyjdzie 150 cm - minus ława - da nieco ponad metr wysokości ściany fundamentowej - czy tak wysoką ścianę można jeszcze budować z bloczków fundamentowych?

    Będę bardzo wdzięczny na wszystkie podpowiedzi i uwagi.

    Pozdrawiam!!!

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Piotr Kniaziuk
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Zgorzelec
    Kod pocztowy
    59-900
    Posty
    160

    Domyślnie

    Ad1. ława musi być posadowiona minimum 100 cm poniżej poziomu gruntu
    Ad2,generalnie wypadałoby ławę przeliczyć w zależności od rodzaju gruntu jego stranu i obciążenia ale wymiary ławy przeważnie wychodzą od 100x50 do 60x30
    Ad3. Tak można budować takie ściany z bloczków a nawet wyższe tylko w twoim przypadku gdy od środka będzie zasypka a od zewnątrz 50 cm nie będzie nic to można wylać dodatkowo wieniec na górze ściany fundamentowej z bloczków.
    Piotr Kniaziuk
    Specjalista ds. Badań i Analiz w Laboratorium Budowlanym

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    przeor2014

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-595
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony