dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie Odprowadzenie wody z rynien

    Przymierzam się do samodzielnego zrobienia odprowadzenia wody z rynien. proszę o zweryfikowanie czy dobrze kombinuję:
    Tak ma to wyglądać
    1. rynna - mam trzy rynny. i tu pojawia się pytanie czy każdą nitkę od rynien poprowadzić oddzielnie czy wszystkie trzy rynny wpiąć do jednej rury
    2. studzienka rynny
    3. szara rura ze spadkiem 0,5-1% (ewentualnie podpowiedzcie czy może zastąpić ją zółtą rurą drenarską - tyle że bez dziurek.)
    4. na samym końcu studnia chłonna (coś takiego http://www.poradybudowlane.com.pl/st...a-budowac-831a) rura posadowiona na grysiku)
    „Bądź wierny sobie i realizuj własny program na życie”

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaremy Zobacz post
    Przymierzam się do samodzielnego zrobienia odprowadzenia wody z rynien. proszę o zweryfikowanie czy dobrze kombinuję:
    Tak ma to wyglądać
    1. rynna - mam trzy rynny. i tu pojawia się pytanie czy każdą nitkę od rynien poprowadzić oddzielnie czy wszystkie trzy rynny wpiąć do jednej rury
    2. studzienka rynny
    3. szara rura ze spadkiem 0,5-1% (ewentualnie podpowiedzcie czy może zastąpić ją zółtą rurą drenarską - tyle że bez dziurek.)
    4. na samym końcu studnia chłonna (coś takiego http://www.poradybudowlane.com.pl/st...a-budowac-831a) rura posadowiona na grysiku)
    wszystkie 3 rury wpiąłem do 1 rury i wrzuciłem do nieużywanej studni. Też myślałem o drenażowej bez dziurek ale w mojej okolicy to jest nie do kupienia a 2 że więcej z tym pierdzielenia niż to warte. ewentualne łaczniki , trójniki itd.Skończyło się na szarej. Tylko w miejscu podjazdu do garazu dalem kanalizacyjna z jakąś lepszą ścianką. Co do studni chłonnej nie pomogę bo u mnie problem zrzutu sam się rozwiązał , ale wg mnie oczywiście że można, jeśli tylko warunki gruntowe pozwalają.
    Rury wpuszczone sa przez drenę studni, więc słychać jak leci woda. Jestem zszokowany ile tego leci. Pomyśleć że miałoby to zasilać fundamenty tak jak u wielu osób się widzi , brrrrrr

  3. #3

    Domyślnie

    dzięki
    a czy jest gdzieś mowa ile taka studnia chłonna powinna być umiejscowiona od granicy działki
    „Bądź wierny sobie i realizuj własny program na życie”

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Nie jestem pewien czy tak jest faktycznie ale słyszałem o 3-4m od granicy działki.

    To czy podpiąć trzy rynny do jednej studzienki czy np. każdą osobno zależy od tego ile wody tymi rynnami spłynie a to zależy w sporym stopniu od wielkości dachu. I jeszcze zależy od tego jakiej pojemności studnie zamierzasz montować i jak szybko grunt odbierze wodę.
    Moim zdaniem istotna rzecz a często bagatelizowana: upewnić się że grunt(studnia) przyjmie sporą ilość wody w dość krótkim czasie i najlepiej pod studnię nasypać sporo tłucznia, gruzu, grubego płukanego żwiru.
    Polecam moje wpisy w dzienniku - może Ci w czymś pomogą, zainspirują.

  5. #5

    Domyślnie

    dzięki wielkie Panowie
    Grunt mam dobry. Myślałem dać taką rurę karbowaną fi 325 bodajże właśnie na tłuczniu. ale gość wczoraj mi w sklepie powiedział że taka studnia chłonna nie odbierze takiej ilości wody i nie ukrywam, że zdębiałem.
    Dachu mam 185 mkw
    „Bądź wierny sobie i realizuj własny program na życie”

  6. #6

    Domyślnie

    Nie wiem jaki masz grunt, bo to też ma znaczenie przy oddaniu wody z dachu do gruntu. Może uratuje Cię na końcu takie rozwiązanie:
    http://www.kaczmarek2.pl/hydrobox.html

    Przydatny, acz ubogi kalkulator potrzebnych rzeczy: [link nieaktywny]
    Kiedyś miał coś takiego Kaczmarek u siebie ale nie mogę przypomnieć sobie gdzie to było. Może w ich katalogu?
    Jest jeszcze coś takiego: http://www.sod.com.pl/doborrur.html

    Przy zastosowaniu rozsącznika z 1 linku może lepiej będzie każdą nitkę zakończyć osobno niż zbiorczo łączyć je w jedną rurę zakończoną boxem?
    Ostatnio edytowane przez Redakcja ; 21-03-2018 o 15:18 Powód: usunięcie nieaktywnego linku

  7. #7

    Domyślnie

    Ja napiszę jak się to robi w naszej okolicy sposobem mocno ekonomicznym - u nas tez to jest, fachowcy pewnie się złapią za głowę ale jakoś to działa , od rynny robi się odprowadzenie ze spadkiem zwykłą szarą rurą lub, w moim przypadku drenażową -10 m) od budynku w stronę naturalnego spadku. Tam wykopuje się sporą dziurę , tak żeby weszła beczka - nie wiem ilolitrowa ale ma z 1 m wysokości, na dnie tej dziury jeszcze głębiej wykopana jest dziura ale o mniejszym przekroju -wiertłem do kopania - tam idzie żwir, czy kamyczki płukane (takie okrągłe) , w tę dziurę wkłada się beczkę , baczka na wycięty otwór w dnie oraz ponawiercane dziury na całej powierzchni, obsypuje się ją tymi kamyczkami wycina otwór na rurę , wkłada rure, zamyka, zakopuje. 4 rynny - 4 beczki, grunt nie jest gliniasty. U nas jest to krótko ale przeżyło ulewę burzową , rano nie było śladu w okolicy beczek, nie wiem jak się sprawdzi jesienią i w dłuższym użytkowaniu , sąsiedzi mają - i działa.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Ja też mam taki system (tylko więcej beczek) i się sprawdza od dwóch lat. Opis mojej konstrukcji w dzienniku.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Anabol18

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Pawłowice
    Kod pocztowy
    43-251
    Posty
    26

    Domyślnie

    Witam .Mam pytanie odnośnie odprowadzenia wody z rynien
    Mam dom bez piwnicy z dachem 2 spadowym o powierzchni 200m2 nachylenie 45st i 5 rur spustowych f 100 działka równa ,bez drenów , 20 cm czarnej ziemi 80 piachu i 5 m gliny , wodę chciałbym odprowadzić do rowu który jest około 80m od domu . Rów jest ok -1.50 cm od poziomu 0 mojego domu rury spustowe musiał bym zakopać ok 50 cm ze spadkiem aby wyjść fajnie w rowie więc
    Pytanie :
    Czy od rynien do np.jednej studzienki rewizyjnej która łączyła by wszystkie rury z rynien mam dać pcv 110 a od tej studzienki do rowu puścić np 110 drenażową bez dziurek ?
    Czy mogę zaraz od pionów rynnowych z osadnikiem zaraz puszczać rurę żółtą drenażową bez dziurek do studzienki łączącej wszystkie rury ?
    I czy 110 starczy ? Czy dać 160 od Studzienki zbiorczej do rowu ?
    Czy wszystko zrobić w pcv 110
    pozdrawiam

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Jesteś pewien że warto w Twoich warunkach robić odprowadzenie wody aż do rowu?

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Anabol18

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Pawłowice
    Kod pocztowy
    43-251
    Posty
    26

    Domyślnie

    czy jestem pewien ? Nie wiem lecz wiem że kopiąc do przyłącza wody w bezdeszczowy tydzień w wykopie -150 cm woda zbierała się z całej mojej działki i 3 sąsiadów ,pompa chodziła non stop , sąsiad ma studnie chłonną i niestety nie funkcjonuje zbyt dobrze tak samo jak przydomowa oczyszczalnia , przynajmniej 3-4 razy do roku wybija .
    Dlatego uznałem że najrozsądniejszym sposobem będzie odprowadzenie tej wody do rowu , znalazłem szejka który pcv 160 pomarańczowe ma za 12 zł /mb i takimi rurami chciałbym wyjść z mojej działki ok 20m a potem właśnie żółtą drenażową 160 bez dziurek .Opcjonalnie całość w tej rurze pomarańczowej tylko koszt zdecydowanie wyższy
    Tylko czy te głębokości nie są zbyt małe ? nie będzie problemów w zimę ? Może kiedyś zdecyduje się na jakiś zbiornik na gromadzenie deszczówki ale wtedy wkopie się w te rury i zbiornik będzie na przelew ....

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Skoro tak to może faktycznie lepiej zrobić odprowadzenie wody do rowu. Spokojnie, grunt w Polsce nie przemarza do głębokości 1,5m, w praktyce do 1m też raczej nie.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcinollosso

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    SMI
    Posty
    115

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anabol18 Zobacz post
    wodę chciałbym odprowadzić do rowu który jest około 80m od domu .
    Ja zacząłbym od tego czy możesz do tego rowu odprowadzać wodę (a raczej ścieki bo deszczówka też jest ściekiem).
    Do rowu masz kawałek więc dyskretnie tego nie zrobisz. Druga sprawa jak żyjesz z sąsiadami. Pamiętaj że dziś mamy takie czasy że ludzie tylko czekają żeby cie pod....:/ sam przez to przechodzę więc wiem co mówię. Formalności już ciągną się ponad pół roku i końca nie widać. Nie żebym Cię zniechęcał, a jedynie Żebyś wziął to pod uwagę.

  14. #14

    Domyślnie

    A ja mam pytanie o beczki, bo ktoś mi zaproponował takie rozwiązanie, tymczasem ja się zastanaiam, czy przy wysokim poziomie wód gruntowych beczki nie będą wypełniały się tą wodą?

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Każda studnia chłonna przy wysokim poziomie wód gruntowych będzie się wypełniała wodą, nie zależnie od tego czy będą to beczki, betonowe kręgi czy coś innego.

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    maxus79

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    309

    Domyślnie

    witam
    to co w takim razie zrobic przy wysokich wodach gruntowych ?
    u mnie dach ma 150m2

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    U mnie też jest dość wysoki poziom wód gruntowych.
    Sąsiad 20m za moją działką ma zakopane skrzynki rozszączeniowe , nie pamięta czy 1 czy 2 szt na rynnę. Od 3 lat nigdy mu się nie przelało czy coś.
    Wiadomo, że 20m dalej może być inny poziom wód, patrząc po terenie jest na równi zemną lub nawet niżej.

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar julo23
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Z-cie
    Posty
    651
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Też mam rury poprowadzone z rynien na ogród. Z tym że nie zakończyłem niczym tych rur. Ogród jeszcze nie jest zagospodarowany na gotowo, że tak powiem bo są inne wydatki przy domu i woda sobie cieknie z tej rury i wchłania się w grunt. Nie ma kałuży. Tylko teraz pytanie czym zakończyć te rury, żeby mi tam jakieś gryzonie nie właziły w okresach bezdeszczowych. Boje się że mogą zrobić sobie gdzieś głębiej w rurze jakieś gniazdo które mi zapcha odpływ. Szczególnie że rura w jednym miejscu zakręca.
    Dziennik budowy - dom w wierzbówach

    Komentarze do dziennika

    Piec SAS Multi 23kW ST-450 zPID, bojler 250L, podłogówka 100m2 (850mb rurek fi 14), 2x zawór 4D, 2x sterownik st-61 Sterownik pokojowy st-280, - skonfigurowana pogodówka.
    powierzchnia użytkowa ok. 180m2, + 50m2 garaż, + piwnice ok 90m2 (kubatura obecnie ogrzewana ok. 900m3)
    ściany 30cm porotherm, ocieplenie 10cm styr. 0,031. wełna 20cm, okna 0,7W/m2K, piwnice i fundamenty ocieplone 5cm styro.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Te rury masz zakopane w ziemi czy po wierzchu ?

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar julo23
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Z-cie
    Posty
    651
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Zakopane w ziemi, z tym że mam spadek na działce i dzięki temu parę metrów za domem wychodzą na powierzchni.
    Myślałem wywiercić otwory w tej zatyczce PCV do rur. Albo może lepiej naciągnąć jakąś siatke na ten otwór rury PCV. Tylko na pewno dojdzie kłopot ze sprawdzaniem tych siatek, bo pewnie zaraz znajdą się tam jakieś paprochy albo liście z dachu itp.
    Myślałem też nad jakimś zbiornikiem do łapania deszczówki, z tym że to byłoby za daleko w ogrodzie, i raczej nie będę miał za wygodnie po nią chodzić.

    Może ma ktoś jakiś lepszy sposób na wykończenie tych rur ?
    Ostatnio edytowane przez julo23 ; 28-02-2016 o 10:12
    Dziennik budowy - dom w wierzbówach

    Komentarze do dziennika

    Piec SAS Multi 23kW ST-450 zPID, bojler 250L, podłogówka 100m2 (850mb rurek fi 14), 2x zawór 4D, 2x sterownik st-61 Sterownik pokojowy st-280, - skonfigurowana pogodówka.
    powierzchnia użytkowa ok. 180m2, + 50m2 garaż, + piwnice ok 90m2 (kubatura obecnie ogrzewana ok. 900m3)
    ściany 30cm porotherm, ocieplenie 10cm styr. 0,031. wełna 20cm, okna 0,7W/m2K, piwnice i fundamenty ocieplone 5cm styro.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony