dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 55 z 55
  1. #41

    Domyślnie

    Tez chyba zrezygnuje z tego. Wydaje mi sie tez ze statystyki na bardziej realne wtedy.
    Jaki ustawić maksymalny przepływ?
    Mam 2kolektory próżniowe po 20 rur chińskie.
    19m długość rury karbowanej od kolektora do wymiennika.
    Wymiennik 300l z 2 wezownicami winkelman.
    Wchodzi mi tak na oko 15l glikolu.
    Czy jak ustawie na 3l/min to będzie dobrze czy inaczej?
    Wczoraj jak było słońce i w słońcu 16stopni na kolektorze miałem w czasie pracy pompy 72stopni a woda w cwu dolna część podgrzana z 24stopni do 59 czy to jest dobry wynik biorąc pod uwagę kolektory chińskie?

  2. #42

    Domyślnie

    Moim zdaniem płynna regulacja obrotów sprawdza się bardziej z jednej podstawowej przyczyny.
    Zakładamy że Wasze pompy pracują ze stałą mocą/przepływem powiedzmy "X", moja potrafi pracować stale w przedziale 20-100% nazwijmy ją "Y".
    I teraz tak zaczyna grzać słoneczko kolektory osiągają 10 stopni więcej niż T2, pompy ruszają:
    Wasze od razu na X ciepły glikol przez rurociąg nie zdąży dopłynąć do zbiornika bo różnica temperatur będzie mniejsza niż T2 więc pompa się zatrzyma.
    Y w tym czasie odpali prędkość na minimalną i powoli będzie pchała ten glikol do bufora, z taką małą prędkością przepływu jest większa szansa że słońcu uda się utrzymać temperaturę solara wyższą niż delta t.

    A nawet jeśli nie... wasza pompa za chwilę zmów ruszy na X, i stygnący glikol z poprzedniego odpalenia pompy dopiero dotrze do zbiornika i znów pompa stanie.
    Jedziemy dalej, środek lata słońce niemiłosiernie grzeje jeśli wasz X będzie zbyt mały co chwila kolektor będzie robił się coraz cieplejszy, delta t zostanie dawno przekroczona a kolektor nadal będzie robił się coraz cieplejszy.
    A na płynnych obrotach taka sytuacja nie będzie miała miejsca, znaczy będzie miała, jeśli pompa już nie będzie wyrabiała z przepływem.

    A na koniec najważniejszy argument skądinąd wiadomo że urządzenie podczas startu chwilowo potrafi wziąć nawet 100% więcej energii elektrycznej. Jak myślicie które pompy będą częściej się włączały X ze stałą prędkością przepływu czy Y płynną regulacją?
    Tak macie rację te z "X".
    Nie wiem jaka będzie różnica włączeń tych pomp jednak w skali roku to chyba Wy zużyjecie więcej prądu? Choć i tak w przypadku słońca można argument prądu pominąć. I kolejne pytanie która pompa wytrzyma dłużej Wasza nieustannie włączająca się i wyłączająca czy Y która jak ruszy to już się kręci?
    Przykład: oto przykład z dnia wczorajszego, jak widać od 11:00 do 16:00 pompa nawet raz się nie zatrzymała regulowała tylko przepływ stale utrzymując deltę t:
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pompa.JPG
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	44,2 KB
ID:	247827  
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 12-03-2014 o 07:52

  3. #43

    Domyślnie

    Nie chcę cię zrugać złośliwie, ale pierniczysz pan głupoty.

    Odnosząc się po kolei do twojej wypowiedzi: Kolektory posiadają swoją pojemność a co za tym idzie określoną bezwładność. Dodatkowo czujnik temperatury jest w narożniku kolektorów do którego ciepły glikol jak kolektory nie pracują dopływa grawitacyjnie. Efekt jest taki, że jak mam ustawioną deltę 7*C to po jej przekroczeniu załącza się pompa. Wtedy nagle się okazuje, że temperatura na czujniku zaczyna mocno rosnąć do powiedzmy 15*C bo w kolektorach tak naprawdę temperatura jest wyższa niż to co pokazuje czujnik na zblokowanej przez pompę grawitacji. Instalacja się kręci. Nawet gdyby nagle nie było słońca kilka minut potrzeba na ostudzenie cieczy w kolektorach. Jak temperatura spadnie do bodajże 5*C to pompa się wyłącza. Nie są to załączenia i wyłączenia gwałtowne to wszystko jest rozłożone w czasie. Glikol u mnie bez problemu ciepły daje radę dopłyną i trochę pogrzać wężownicę. Ja mam rurki ocieplone otuliną solarną i też całkiem sporo czasu potrzeba by się glikol w nich wystudził. To nie są nagie rurki miedziane. Małe fi rurek powoduje małą ilość glikolu w obiegu co też działa na plus.

    Latem u mnie kolektory grzeją do końca. Jak już słońce jest daleko od południa, zbiornik nagrzany to już więcej załączeń nie ma (wspomnianego taktowania przez ciebie).

    Odnośnie startów pompy, moja staruje około 1sekundy i ma pełną moc. Gdyby przez sekundę wzięła 100W to tak jakby normalnie o sekundę dłużej musiała pracować. To nie silnik trójfazowy gwiazda trójkąt... Dużo więcej prądu weźmie pompa która więcej pracuje. Tak z ciekawości podłącz sobie watomierz do pompy i zobacz ile ci silnik pobiera na tej pseudo modulacji. Możesz mocno się zdziwić, bo sterownik solarny to nie falownik.

    Umówmy się tak - ja jak wrócę z pracy to testowo załączę sobie modulację na tydzień, ty zrób na włącz/wyłącz. Masz piękne wykresy zobaczymy jak to się zmieni. Uważam, że eksperyment naprawdę może okazać się rzetelny i być dobrą kopalnią wiedzy dla innych.

  4. #44

    Domyślnie

    Odnośnie pierwszej części po chwili przemyślenia masz rację.
    Odnośnie startów pompy i podłączenia watomierza nie ma potrzeby podłączać już Ci mówię jak to wygląda:
    20% - 25W - przepływ 3l/min
    40% - 29,5W - przepływ 3,6l/min
    60% - 34W - przepływ 4,7l/min
    80% - 38,5W - przepływ 5,4l/min
    100% - 43W - przepływ 6,8l/min czasami 7l/min

    Odnośnie zmian trybu modulowanego/on-off nie musisz przestawiać mogę zrobić to zdalnie tylko należało by ustalić jakieś kryteria, dodatkowo w taki dzień jak dziś ciężko będzie cokolwiek porównać. Można to zrobić jak będzie więcej chmur, bo dziś niezależnie od ustawień pompa i tak będzie ciągle chodziła. Można też kombinować samą deltą t.
    Porównamy pracę tylko 1 instalacji nie będzie różnic w kolektorach kątach padania słońca itd.

    EDIT:
    Można to zrobić w interwale godzinowym nie tygodniowym jak proponujesz bo jak odpali się ogrzewanie pompa kolektorów od razu leci na 100% nawet w modulowanym.
    OK moja propozycja jest następująca delta t 13 stopni modulowany tryb pracy start o 11:30
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 12-03-2014 o 10:26

  5. #45

    Domyślnie

    Czyli bez regulacji. Tylko czy przepływ np. Dla mojej instalacji w wysokości 3l/min będzie odpowiedni?

  6. #46

    Domyślnie

    "Zalecana wielkość przepływu to 0,8-0,9 L/min dla 1m2 powierzchni zainstalowanych kolektorów słonecznych."
    Tak twierdzi Hewalex więc możesz sobie przeliczyć

  7. #47

    Domyślnie

    Dla płaskich w instrukcji piszą 1,5l/min na kolektor. Ja na 3 płaskich ma 4,0l/min.

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Odnośnie pierwszej części po chwili przemyślenia masz rację.
    Odnośnie startów pompy i podłączenia watomierza nie ma potrzeby podłączać już Ci mówię jak to wygląda:
    20% - 25W - przepływ 3l/min
    40% - 29,5W - przepływ 3,6l/min
    60% - 34W - przepływ 4,7l/min
    80% - 38,5W - przepływ 5,4l/min
    100% - 43W - przepływ 6,8l/min czasami 7l/min

    Odnośnie zmian trybu modulowanego/on-off nie musisz przestawiać mogę zrobić to zdalnie tylko należało by ustalić jakieś kryteria, dodatkowo w taki dzień jak dziś ciężko będzie cokolwiek porównać. Można to zrobić jak będzie więcej chmur, bo dziś niezależnie od ustawień pompa i tak będzie ciągle chodziła. Można też kombinować samą deltą t.
    Porównamy pracę tylko 1 instalacji nie będzie różnic w kolektorach kątach padania słońca itd.

    EDIT:
    Można to zrobić w interwale godzinowym nie tygodniowym jak proponujesz bo jak odpali się ogrzewanie pompa kolektorów od razu leci na 100% nawet w modulowanym.
    OK moja propozycja jest następująca delta t 13 stopni modulowany tryb pracy start o 11:30

    Ja chociaż u siebie na oko zobaczę różnicę w zachowaniu sterownika. Ja niestety nie mam zdalnej kontroli nad instalacją. Jedynie po godzinie 15:00 jak wrócę do domu mogę coś podziałać Niestety mój sterownik jeszcze nie pozwala na podpięcie modemu, dopiero w nowszych modelach to wprowadzili a specjalnie wymieniać sterownika nie będę.

  9. #49

    Domyślnie

    Powiem że nawet interwał godzinowy może być za duży, sterownik zachowuje się prawie tak samo. Niestety delta t ustawiona na 13 stopni ale i tak jest większa.

    Dla przypomnienia obroty płynnie regulowane przez sterownik, delta t ustawiona na 13 stopni ( 4 płaskie Hewalexy, zasobnik 400l, kąt 62 stopnie )
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	reg_moc.JPG
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	34,1 KB
ID:	247873   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	reg_przep.JPG
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	32,3 KB
ID:	247874   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	reg_temp.JPG
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	44,4 KB
ID:	247875   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	reg_delta.JPG
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	47,0 KB
ID:	247876  
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 12-03-2014 o 11:35

  10. #50

    Domyślnie

    Na wstępie odpowiedz dla iskra99, mój zestaw o 13:24 osiągnął temperaturę na dole zbiornika 59 stopni ( góra 56... o 8:30 rano temperatura była około 35 stopni )

    A teraz wracając do testu, różnica jedna podczas stałych obrotów pompy należy więcej zapłacić za prąd. Podobnie ustawiając niską deltę t, pompa cały czas chodzi na maxa. Ustawiając wysoką deltę możemy oszczędzić kilkanaście złoty rocznie na prądzie, kiedy pompka chodzi na wolniejszych obrotach.
    Wykresy:

    EDIT:
    Ustawiając standardowe ustawienia delta 15 stopni moc pompy to 40-60% czyli średnio 12W mniej niż w obrotach stałych
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	stal_moc.JPG
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	44,1 KB
ID:	247885   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	stal_przep.JPG
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	32,7 KB
ID:	247886   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	stal_temp.JPG
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	52,0 KB
ID:	247887   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	stal_delta.JPG
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	35,2 KB
ID:	247888  
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 12-03-2014 o 12:39

  11. #51

    Domyślnie

    Ustawiając tak wysoko deltę powodujesz dużo późniejsze załączanie się kolektorów. A uzysk nawet przy niewielkiej delcie jest nieporównywalnie większy niż to co pobierze w tym czasie pompa. Taka jest moja wersja i takiej będę się trzymał

  12. #52

    Domyślnie

    Ale on ma chyba jakaś pompe która sama dobiera obroty według zapotrzebowania.
    Zastanawiam się czy długo będzie trzeba czekać na pompy elektroniczne solarne.

  13. #53

    Domyślnie

    Dokładnie tak jak piszesz yaiba83, zmniejszyłem deltę na 8 stopni, nie ma sensu aż tak śrubować.
    iskra99 pompa normalna tylko sterownik płynnie reguluje jej obroty/przepływ.

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał iskra99 Zobacz post
    Ale on ma chyba jakaś pompe która sama dobiera obroty według zapotrzebowania.
    Zastanawiam się czy długo będzie trzeba czekać na pompy elektroniczne solarne.
    Nie będzie trzeba długo czekać, bo już są wprowadzane przez UE zakazy produkcji tradycyjnych pomp obiegowych. Nowe wersje sterownika Hewalexa już mają możliwość współpracy z nowymi pompami.
    Swoją drogą bardzo fajne te nowe pompy a i ceny ich zaczynają być co raz bardziej przystępne.

  15. #55

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony