dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Kolektor typu Dual - czy potrzebny ?

    Kolektory z tym systemem są proponowana przy niekorzystnym układzie dachu. Mam dach w układzie wschód / zachód. Na powierzchniach tych dachów zainstalowane na dwa kolektory. Każdy kolektor na oddzielny system pompowy i podłączone są do jednego sterownika.
    Po dwóch latach użytkowania mogę powiedzieć że ten kolektor na dachu od zachodu jest u mnie niepotrzebny. Używam solarów do podgrzewania CWU i praktycznie biorąc wodę podgrzewa mi kolektor wschodni a zachodni nie ma szans. Mimo że ten zachodni latem jest w pełnym słońcu to i tak już nie ma szans.
    No chyba żebym do obiadu brał kąpiel ... i po deserze też.
    Dlatego sugeruję przy decydowaniu się na systemy typu Dual przeanalizować dzienny rozbiór ciepłej wody.

  2. #2

    Domyślnie

    /Masz kolektory płaskie czy próżniowe?

  3. #3

    Domyślnie

    Próżniowe - Urlich

  4. #4

    Domyślnie

    To trochę dziwne, że w pełnym słońcu próżniowe już nie dają rady dogrzewać ciepłego zbiornika. Wg instalatorów wypowiadających się na tym forum to próżniowe powinny grzać jak ta lala a taki objaw powinien być przy płaskich. Natomiast rzeczywistość jak widać jest zupełnie inna.

  5. #5

    Domyślnie

    Na ten przypadek który opisuje nie ma wpływu czy panel jest próżniowy czy płaski. Mam zbiornik na CWU i do jego wężownicy podłączone są rzeczone dwa obwody grzewcze. Automatyka jest tak nastawiona że jeśli temperatura czynnika grzewczego jest o 6 stp. wyższa niż temp. wody w zbiorniku to pompa np. z wschodniego panelu działa i przekazuje ciepło do zbiornika. I jeśli temp. w zbiorniku osiągnie np. 50 stp. i słonce zacznie świecić na zachodni panel to musiałby on się nagrzać do temp. ponad 56 st. aby zaczęła działać pompa zachodniego panelu. Takie przypadki u mnie są rzadkie.

  6. #6

    Domyślnie

    Dziwne to że próżniówka nie może osiągnąć 56 stopni jeśli pada na nią słońce? W jakich godzinach zachodni panel jest nasłoneczniony od 17:00 czy od 15:00?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał OldDiver Zobacz post
    Próżniowe - Urlich
    Ile jest w sumie rur próżniowych i jakiej pojemności jest zasobnik?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Dziwne to że próżniówka nie może osiągnąć 56 stopni jeśli pada na nią słońce? W jakich godzinach zachodni panel jest nasłoneczniony od 17:00 czy od 15:00?
    A gdzie ja pisałem że nie może więcej ? To był przykład dydaktyczny. W jakich godzinach - różnych zależnych od pory roku - kąta, zachmurzenia. Np. dzisiaj jest już oświetlony zachodni panel , w zasobniku woda o temp. 50 stp., temp. zachodniego panelu 51,3 stp - pompa stoi.. Jeszcze jest oddawane ciepło z wschodniego panela - róznica temperatur 8,9 stp. - wschodnia pompa jeszcze pracuje.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Ile jest w sumie rur próżniowych i jakiej pojemności jest zasobnik?
    2 x 24, zasobnik 220 l połączony w szereg z piecem CO.

    Moim skromnym zdaniem roztrząsacie nieistotne dla problemu który wysunąłem sprawy. Ktoś napisał że zdaniem instalatorów itd. panele próżniowe winny grzać "jak ta lala". I tak grzeją ale u mnie ... praktycznie te wschodnie. Chciałem zwrócić uwagę że instalatorzy przy układzie wschód-zachód będą wciskali układ Dual. Nie zawsze on jest potrzebny (!!!!) W moim przypadku wskazanym by było mieć dwa osobne zasobniki wody CWU - wschodni i zachodni.

  10. #10

    Domyślnie

    Sam napisałeś że ten zachodzi: "Mimo że ten zachodni latem jest w pełnym słońcu to i tak już nie ma szans." nie wiem czym dla Ciebie jest nie ma szans... i tym samym czego od niego oczekiwałeś.
    Weź instalatora i powiedz aby ten zachodni podłączył po wschodniej stronie oba podgrzeją więcej. A jeśli tak jak jest jest dla Ciebie OK, to nie widzę problemu i można tylko pochwalić instalatora.

  11. #11

    Domyślnie

    No dobra ... kooooniec. Kto chciał, był w stanie to zrozumiał.

  12. #12

    Domyślnie

    Dokładnie... szkoda tylko że w Twoim poscie brakuje podstawowych informacji: Czy dom stoi IDEALNIE W OSI wschód-zachód.
    Kto chciał to zrozumiał, że jeśli miałby raz jeszcze instalować na TWOIM dachu kolektory niech instaluje tylko ten wschodni.

  13. #13

    Domyślnie

    Ja też odniosłem takie wrażenie, że jego kolektory na pełnym słońcu po stronie zachodniej już nie działają. Moje płaskie by śmigały bo jak są na pełnym słońcu to szaleją.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony