dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 68
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Jeśli czekasz na gaz ziemny, to czy nie prościej przejść na propan.
    W instalacji wewnętrznej nic nie musisz zmieniać, kocioł ten sam, instalację zewnętrzną wykonać od razu na propan i gaz ziemny, co by później mieć na gotowo i ponownie nie kopać. Zbiornik po podłączeniu do rury sprzedać i odzyskać część kosztów instalacji zbiornikowej.
    Przy Twoim zapotrzebowaniu ok. 17 000 kWh potrzeba ok. 2 500 litrów propanu, czyli praktycznie jedno tankowanie.
    Koszt 1 kWh zbliżony lub taki sam co z gazu ziemnego.

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Jaka jest różnica pomiędzy 1- i 3-fazowym? Wyższe sprawności i moce przy niższych temperaturach przy 9kW? Przy 12kW nie widzę różnic pomiędzy 1- i 3-fazowymi....
    Na to pytanie nikt jeszcze nie udzielił sensownej odpowiedzi Na pewno ceną i to znacznie. Parametry i cha-ki pracy mają takie same. Przy 1-fazowej trzeba mieć zabezpieczenie chyba 25A, a przy 3-fazowej 16A. W 3-fazowej montowali też lepsze pompy obiegowe. To tyle co ja wiem Pozdrawiam
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  3. #23
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    willbi

    Zarejestrowany
    May 2014
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam,

    mialem podobny dylematiec na ekogroszek 25 kw - sezon srednio wychodzil ok. 3k do 3,5k. W tej chwili mam PC 13 kW (tak wyszlo z OZC) i po pierwszym sezonie tez 3,5k.Wprawdzie w podziemiu byl remont przez cala zime i ostre wietrzenie. Jednak juz oboje nie pracujemy przy piecu, nie musimy sie kapac po kazdej obsludze, walczyc z popiolem i kurzo-syfem, no i mozna w koncu wyjechac w zimie na dluzej
    W mojej gminie uwazaja ze wegiel (ekogroszek) jest szkodliwy ale daja tylko do 3k- tyle ile kosztuja paiery do odwiertow.
    Mialbym jeszcze raz wydac te srodki to nie wahalbym sie.

    Pozdrawiam
    Wiesiek

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Na to pytanie nikt jeszcze nie udzielił sensownej odpowiedzi Na pewno ceną i to znacznie. Parametry i cha-ki pracy mają takie same. Przy 1-fazowej trzeba mieć zabezpieczenie chyba 25A, a przy 3-fazowej 16A. W 3-fazowej montowali też lepsze pompy obiegowe. To tyle co ja wiem Pozdrawiam
    a jaka może być sensowna odpowiedź?
    nie wystarczy tak jaką dałeś?

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post


    a jaka może być sensowna odpowiedź?
    nie wystarczy tak jaką dałeś?
    Gdyby różnica w cenie pomiędzy 1-fazową, a 3-fazową wynosiła 1-2tys. zł to odpowiedź jak najbardziej sensowna, ale przy Panasie T-Cap jest to rząd wielkości około 5tys. i do przy pompach, które maja dokładnie takie same osiągi. Stąd moje wątpliwości, choć ja i tak wybrałem 3-fazową.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  6. #26
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    willbi

    Zarejestrowany
    May 2014
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    a na forum tylu zadowolonych uzytkownikow z bezobsugowymi piecami...
    jest sie z czego cieszyc Nawet kominek poszedl w odstawke, wiec drewno lezakukowac bedzie 3 sezon

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Gdyby różnica w cenie pomiędzy 1-fazową, a 3-fazową wynosiła 1-2tys. zł to odpowiedź jak najbardziej sensowna, ale przy Panasie T-Cap jest to rząd wielkości około 5tys. i do przy pompach, które maja dokładnie takie same osiągi. Stąd moje wątpliwości, choć ja i tak wybrałem 3-fazową.
    Różnica jest w budynku i jego wyposażeniu.Zależy od przydziału mocy.
    Mocne obciążenie 1 fazy .może spowodować ,że nie podłączysz kuchenki lub pompy hydroforowej.

    to cała różnica

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Różnica jest w budynku i jego wyposażeniu.Zależy od przydziału mocy.
    Mocne obciążenie 1 fazy .może spowodować ,że nie podłączysz kuchenki lub pompy hydroforowej.

    to cała różnica
    Silnik 3f maja chyba tez nieco wieksza sprawnosc.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  9. #29
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Witam,

    zrobię małe wykopaliska...

    decyzja co do konwersji z ekogroszku na pompę ciepła niemal zapadła. Co prawda trochę uzależniam to "Czystego powietrza" ale może uda się i bez tego.
    Zaczynam zbierać oferty na pompę około 9kW + klimakonwektory ze średniej lub wyższej półki.
    Kilka problemów na początek:
    1. nie mogę znaleźć porządnego instalatora z kujawsko-pomorskiego pomp Samsunga (na razie mam lub będę mieć wstępne oferty z LG, Hewalexa i Panasonica i Daikina) - wspomoże lub odradzi ktoś kto montował?
    2. ile powinien kosztować montaż klimakonwektora od sztuki (obecnie w tych miejscach są zrobione wyjścia z podłogi lub wiszą grzejniki typu V22) ? Jakie i gdzie w dobrej cenie można kupić klimakonwektory?
    3. czy w którejś z pomp będzie problem w systemie sterowania jaki obecnie stosuję przy ekogroszku - ciepła woda po trójniku idzie na parter z podłogówką i piętro z grzejnikami (docelowo klimakonwektorami). Podłogówka ma pięć pętli i każdą z nich steruję ręcznie (kilka razy do roku przymykam bądź otwieram), na grzejnikach są zawory termostatyczne i robię to samo co na podłogówce.Dlaczego? Część pomieszczeń jest rzadziej używana - bądź wymaga ogrzewania gdy temp. na zewnątrz spada poniżej zera a nawet takie gdzie uruchamiam tylko na początek sezonu, żeby odpowietrzyć instalację Nie bardzo chcę sterować w zależności od temp. zewn. ale może się mylę?
    4. czy jeśli zamontuję klimakonwektory na piętrze zamiast grzejników, to zbędne jest robienie drugiej strefy grzewczej (z sprzęgłem, dodatkowym sterowaniem, pompami, itd.)?

    Na razie tyle, pewnie jeszcze mi się coś przypomni...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Silnik 3f maja chyba tez nieco wieksza sprawnosc.
    Pytanie o pompę na 1-fazę, lub 3-fazową wprawdzie padło 5 lat temu, ale że nie było precyzyjnej odpowiedzi o co chodzi powiem tak:
    Mój sąsiad i syn mają pompy Daikin 3-fazowe inwerterowe. One nie mają wcale silników 3-fazowych w sprężarkach. Silniki inwerterowe są na prąd stały. Do wyprostowania prądu "zatrudnione" są 2 fazy. Silniki wentylatorów też nie są 3-fazowe.
    Jak pisał @fachman19 - z sieci 3-fazowej pobierany jest mniejszy prąd niż z PC 1-fazowej.

    Czemu są droższe o tej samej mocy? Klient kupując droższy produkt powinien mieć przekonanie, że kupuje produkt lepszy.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Mój sąsiad i syn mają pompy Daikin 3-fazowe inwerterowe. One nie mają wcale silników 3-fazowych w sprężarkach. Silniki inwerterowe są na prąd stały. Do wyprostowania prądu "zatrudnione" są 2 fazy. Silniki wentylatorów też nie są 3-fazowe.
    Mylisz się.
    Nieważne jak pompy są zasilane, z jednej, dwóch czy z trzech faz, napięcie zawsze w inwerterach jest prostowane do napięcia stałego w układzie pośredniczącym. I z tego napięcia stałego elektronika wytwarza napięcie przemienne trójfazowe do zasilania sprężarki (czy wentylatorów). O dowolnej częstotliwości, jaką w danej chwili jest potrzebna.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  12. #32

    Domyślnie

    Pompa 3-fazowa nie będzie pracować jak braknie np; 1-nej fazy,
    a 1-no fazowa będzie grzała.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @wihajster

    Za bardzo uprościłem problem. Chyba zaczynam rozumieć o co tu chodzi, gdyż silniki sprężarek w takich Daikinach są 4-biegunowe, a inne 6-biegunowe - nawet w sprężarkach o tej samej mocy.
    Mój znajomy f-gazowiec mówił o sterowaniu i zmiennym taktowaniu obrotami sprężarki przez mikroprocesor płyty sterującej.
    Samokrytycznie wyznam - słyszałem, że gdzieś dzwoni, ale .....
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  14. #34
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Witam,

    abstrahując na razie od sposobu zasilania PC, czy ktoś pomoże w rozwianiu moich wątpliwości z postu datowanego na 3.07?
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Witam,

    abstrahując na razie od sposobu zasilania PC, czy ktoś pomoże w rozwianiu moich wątpliwości z postu datowanego na 3.07?
    Napiszę Ci jak ja to widzę - choć wyrocznią nie jestem - ale skoro fachowcy milczą...
    Nie bardzo mogę sobie wyobrazić jak Ty zamykasz i otwierasz te klika pętli parę razy do roku... Najczęściej zakłada się że jeśli do tej pory były kaloryfery i podłogówka, to wymieniając je na klimakonwektory (które są de facto grzejnikami niskotemperaturowymi) zasila się je tą samą temperaturą wody co podłogówka. Odpada układ mieszający, choć w Twoim konkretnym przypadku trudno przewidzieć jak ostatecznie będą grzały te klimakonwektory. Chyba najlepiej będzie przy pomocy automatyki pogodowej puszczać taką temperaturę aby osiągnąć komfort cieplny w pomieszczeniach grzanych klimakonwektorami. Ta sama woda - stale - będzie szła na podłogówki, tylko trzeba będzie wyregulować przepływy aby uniknąć przegrzewania pomieszczeń...
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  16. #36
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Nie bardzo mogę sobie wyobrazić jak Ty zamykasz i otwierasz te klika pętli parę razy do roku...
    Nie jest to mocno skomplikowane. Podchodzę, odkręcam/zakręcam i odchodzę.

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Chyba najlepiej będzie przy pomocy automatyki pogodowej puszczać taką temperaturę aby osiągnąć komfort cieplny w pomieszczeniach grzanych klimakonwektorami. Ta sama woda - stale - będzie szła na podłogówki, tylko trzeba będzie wyregulować przepływy aby uniknąć przegrzewania pomieszczeń...
    Oczywiście mieszania chciałbym uniknąć (jeśli to w niczym nie przeszkadza) i identyczna temp. wody (minus straty) będzie w szła na wszystkie odbiory. Nie jest em tylko przekonany do sterowania pogodówką. Wolałbym (chyba, że są jakieś inne powody) sterować "po swojemu". Tym bardziej, że części pomieszczeń jesienią i wiosną nie ogrzewam zupełnie a hallu na dole nigdy (za wyjątkiem odpowietrzenia przy rozpoczęciu sezonu).
    Pytanie tylko czy taki sposób ogrzewania nie spowoduje (poza wysokim sezonem) bardzo małej ilości wody w układzie, którą trzeba nagrzać (bufor, taktowanie, itd.)?

    A co z pozostałymi punktami?
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Pytanie tylko czy taki sposób ogrzewania nie spowoduje (poza wysokim sezonem)
    bardzo małej ilości wody w układzie, którą trzeba nagrzać (bufor, taktowanie, itd.)?
    1/ Moc pompy dobierasz do pełnego obciążenia cieplnego budynku
    .....dla Tz= - 20 C,
    2/ Przy Tz= 0 C moc cieplna budynku wynosi 50 % mocy maksymalnej,
    3/ Jeżeli Ty, pozamykasz szereg odbiorników, to pompa będzie taktować,
    4/ Poczytaj temat; https://forum.muratordom.pl/showthre...BCycie-energii
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  18. #38
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    3/ Jeżeli Ty, pozamykasz szereg odbiorników, to pompa będzie taktować,
    4/ Poczytaj temat; https://forum.muratordom.pl/showthre...BCycie-energii
    Czyli bufor w moim wypadku nie będzie potrzebny być może choć zapłacę za to koniecznością ciągłego grzania w warunkach niskiego zapotrzebowania na ciepło (otwarciem wszystkich pętli). Wciąż jednak chciałbym zrezygnować ze sterowania automatycznego względem temp. zewn. a sterować temp. wody. Ma to sens?

    Co z pozostałymi tematami?
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Drogba

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    251

    Domyślnie

    [QUOTE=Maciej Loret;7831166]Witam,

    zrobię małe wykopaliska...

    decyzja co do konwersji z ekogroszku na pompę ciepła niemal zapadła. Co prawda trochę uzależniam to "Czystego powietrza" ale może uda się i bez tego.
    Zaczynam zbierać oferty na pompę około 9kW + klimakonwektory ze średniej lub wyższej półki.
    Kilka problemów na początek:
    1. nie mogę znaleźć porządnego instalatora z kujawsko-pomorskiego pomp Samsunga (na razie mam lub będę mieć wstępne oferty z LG, Hewalexa i Panasonica i Daikina) - wspomoże lub odradzi ktoś kto montował?

    U mnie był montaż panasonica zamiast ekogroszku rok temu (lipiec) mieszkam pod Toruniem. Z mojego instalatora jestem zadowolony. Jak będziesz chciał napisz na priv. Może montuje w okolicach Bydgoszczy. Z której strony Bydgoszczy mieszkasz?
    Parterówka 116 m + poddasze 40m. Silka 24 + 20 styropian grafitowy 0,031. Wylewka 10 -12 cm. Skosy na dachu wełna 30 cm 0,039, podłoga 13 cm styropian, Okna trzy szybowe od 0.7-1 (razem około 40 m2), rolety zewnętrzne, wentylacja mechaniczna z reku i GWC. Mostki termiczne i styropian na placki. Wodna podłogówka. Wreszcie pompa Panasonic T-Cap 1 faza (od lipca 2018 r.), zamiast "bezobsługowego kotła na mały węgiel".

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Czyli bufor w moim wypadku nie będzie potrzebny być może, choć zapłacę za to
    koniecznością ciągłego grzania w warunkach niskiego zapotrzebowania na ciepło (otwarciem wszystkich pętli).
    Ma to sens?
    Co z pozostałymi tematami?
    Jakie masz OZC czyli;
    - moc cieplna budynku w kW,
    - zapotrzebowanie ciepła przez budynek w kWh/rok,
    - jaką moc cieplną ma parter a jaką piętro?
    - ile wody będzie w podłogówce a ile w klimakonwektorach?
    W typowej podłogówce jest 200 l do 300 l wody;
    Jak będzie mała ilość tzw;zładu wodnego to pompa będzie;
    ...a/ często się wyłączała i po krótkim postoju ponownie załączała,
    ....b/ co nie jest korzystne dla trwałości pompy i jej efektywności - niski COP,
    ....c/ korzystnie jest jak pompa pracuje cały czas z małą mocą i się nie wyłącza; "analogia z jazdą autem"
    ....d/ grzejniki nie mają zdolności akumulacyjnej ciepła tak jak podłogowka,
    Poczytaj zalecany temat oraz tematy z mojej stopki
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 09-07-2019 o 09:20
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony