dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Huryn

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    8

    Domyślnie "Punkt rosy" w scianie trójwarstwowej...

    Witam,
    Proszę o radę bo spotykam się z różnymi poglądami...
    Mam dom zbudowany z pustaka ceramicznego, ściana wewnętrzna 24cm, 10cm styropianu w środku i 12 cm pustaka na zawnątrz.
    Sprzeczne opinie dotyczą elewacji...Czy położenie jeszcze na zewnątrz 5cm styropianu żeby ułatwić kladzenie elewacji, nie spowoduje, że "punkt rosy" wypadnie w tej zewnętrznej ścianie ceramicznej i przy dużych różnicach temperatur nastąpi skraplanie...
    W obecnej sytuacji obliczone jest że punkt rosy wypadnie w styropianie.
    Jeśli bym nie mógł położyć tego styropianu na zewnątrz to czy tynki bezpośrednio na scianie nie wyjdą krzywo?
    z góry dziękuję za pomoc....
    h.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Sam potrafisz liczyć ? czy ktoś liczył ? jak sam do dodaj do obliczeń od wewnątrz warstwę farby, I klasa na szorowanie/lateksy poliwinilowe emulsje itp.
    Nie dokładam bym 5cm ponieważ to jest nie opłacalne, przyjdzie Ci goguś weźmie z 40zł za położenie czy 1cm czy 20-30cm ... to lepiej żeby w tym udział miał
    syropian a nie płacić za nic. I pamiętaj o ciągłości, może okna trzeba przemontować itp.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Huryn

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    8

    Domyślnie

    dziekuję za odpowiedz... z tego co zrozumiałem, Ty bys styropianu na zewnątrz nie dokładał, czyli na pustaki od razu tynk?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Sorrki, nie właśnie, dał bym ale nie 5cm tylko 15 -20 cm ale szczególnie zwracając uwagę, aby to łączyło się z izolacją poddasza np.
    Jak jest jakaś ścianka na przeszkodzie wykurzyć i przejście dla izolacji zrobić.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Huryn

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    8

    Domyślnie

    ok, ale jak dam 10 styropianu to nie będzie mi się wykraplac w scianie zewnętrznej?
    a co sądzisz o welnie mineralnej elewacyjnej? ona ponoć "oddycha" i nie wystąpi skraplanie...

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Tu nie ma nic oddychać, tych co Ci nakładli takich rzeczy do głowy nie słuchaj. To jest żadna definicja.
    Wełna mineralna elewacyjna to zbiornik na wodę !! właśnie wystąpi i to skraplanie gigant.
    Ponieważ na końcu wełny w najzimniejszym miejscu jest tynk !! i ten tynk blokuje odpływ pary wodnej z wełny.
    A jak blokuje to robi się kicha straszna przy, styropianie tego nie ma.
    To śmieszne oddychanie jest i było przyczyną wielu kiksów o których nieświadomy inwestor dowiaduje się po czasie.
    Nagle super wełna na elewacji po 2 -3 latach przestaje izolować co odbija się w rachunkach.

  7. #7

    Domyślnie

    Witam. Pozwolę sobie odgrzać temat.

    Otóż mam dom o ścianach trójwarstwowych: Zwykły pustak (Solbet) i styropian. Licząc od wewnątrz 24cm pustak + 16cm styropian + 12cm pustak. Mieszkam w tym domu już 6 lat, ale z braku funduszy dopiero w tym roku będę go tynkował z zewnątrz. Planowałem po prostu na zewnętrzną ścianę (czyli na te 12cm pustaka) dać od razu tynk (tzn. klej, siatkę i tynk), ale ostatnio rozmawiałem ze znajomym, który mówi, że tak nie powinno się robić, bo w środku ściany wyjdzie mi punkt rosy. Mówi, że trzeba dać na zewnątrz choćby z 5cm styropianu i dopiero tynk. Zdziwiłem się, bo tak jak wcześniej pisałem mieszkam w tym domu już 6 lat i żadnych problemów z wilgocią nie miałem. Czy możliwe jest, że ten problem pojawi się dopiero po położeniu tynku zewnętrznego? Że teraz kiedy na zewnątrz jest goły pustak to ta wilgoć odparowuje, a jak dam tynk to mi się to jakoś skropli w środku?

    Gdzieś też czytałem, że problem z punktem rosy występuje tylko gdy w zimie otwieramy okna i wietrzymy dom. Prawda to? Bo ja nigdy w zimie domu nie wietrzyłem i może dlatego do tej pory nie miałem z tym problemu? Z drugiej strony codziennie do tego domu wchodzę i wychodzę, więc w jakiś sposób go jednak wietrzę Tak w ogóle, to w jaki sposób przejawia się problem? Grzyb lub woda cieknąca po ścianie? U mnie nic takiego nie ma. Nawet w zimie ściany suche, powiedziałbym nawet "niemal ciepłe"

    Podsumowując, dawać ten styropian z zewnątrz?
    Ostatnio edytowane przez artur03061982 ; 15-03-2018 o 13:09

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony